ΠΟΛΙΤΙΚΟ κόμμα ιδρύουν οι Ολλανδοί παιδεραστές

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 09 Ιουν 2006 23:36

cdhyper έγραψε:Τελικά τον Φαίδρο τον πήρες;
Τον έχω,και απο τις εκδόσεις Ζήτρος και απο τον Κάκτο.Απλώς δε βρήκα το χρόνο να τον κατεβάσω.Εχώ περί τα 500 βιβλία για την Αρχαία Ελλάδα...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 09 Ιουν 2006 23:40

Μέχρι να διαβάσεις τον Φαίδρο, πάρε ένα κομμάτι από το Συμπόσιο που το έχω και digital και αναφέρει και για την πεδαιραστία και την ομοφυλοφυλία. Παρακάτω τυγχάνει να ομιλεί ο Αριστοφάνης στο Συμπόσιο του Πλάτωνος στο διάλογό του με τον Ευρυξίμαχο:

16. Ο καθένας μας λοιπόν είν' ένα ημίτομον ανθρώπου, σχισμένος όπως είναι από ένας σε δύο, καθώς οι γλώσσες τα ψάρια. Και ζητεί διαρκώς ο καθένας το άλλο του ημίτομον. Τώρα, όσοι από τους άνδρες είν' απόκομμα από το φύλο το μεικτό, αυτό που ονομαζόταν τότε ανδρόγυνο, αυτοί είναι γυναικομανείς. Και η πλειονότητα των μοιχών από το φύλο αυτό κατάγονται. Επίσης και όσες γυναίκες είναι ανδρομανείς και άπιστοι σύζυγοι κατάγονται από το φύλο τούτο. Οι γυναίκες πάλι που είναι απόκομμα ολόκληρης γυναίκας, αυτές δεν ενδιαφέρονται και πολύ για τους άνδρες. Έχουν στρέψει την προσοχή τους μάλλον στις γυναίκες. Απ' αυτό το φύλο κατάγονται οι λεσβιάδες. Όσοι δε είναι αρσενικού απόκομμα, κυνηγούν τ' αρσενικά. Εφ' όσον μεν είναι παιδιά, αγαπούν τους άνδρες, αφού είναι τμήμα αρσενικού, και τους ευχαριστεί να κοιμούνται και να σφικταγκαλιάζονται με τους άνδρες μαζί. Και είν' αυτοί οι εκλεκτοί μεταξύ των παιδιών και των εφήβων, επειδή έχουν στην φύση τους πολύ ανδρισμό. Μερικοί βέβαια τους αποκαλούν αδιάντροπους. Αλλά δεν είν' αλήθεια. Διότι το κάνουν όχι από αναισχυντία, αλλ' από θάρρος και από γενναιότητα και από τον αρρενωπό τους χαρακτήρα. Τους ενθουσιάζει ό,τι είναι όμοιο προς την φύση τους. Απόδειξη τρανή όταν εξελιχθούν, είναι οι μόνοι που αποδεικνύονται, στα πολιτικά, άνδρες αληθινοί. Όταν δε γίνουν άνδρες, επιδίδονται στον έρωτα των παιδιών και δεν ενδιαφέρονται για τον γάμο και την απόκτηση παιδιών από φυσική κλίση, αλλά μόνον επειδή είναι ικανοποιημένοι από το έθιμο. Οι ίδιοι είναι ικανοποιημένοι να περάσουν μαζί τη ζωή τους άγαμοι. Οπωσδήποτε ένας τέτοιου είδους εξελίσσεται σε άνθρωπο γεμάτο έρωτα προς τ' αγόρια και αγάπη προς τους εραστές του, διότι πάντοτε τον ευχαριστεί ό,τι είναι συγγενές.

Αν τύχει κάποτε μάλιστα να συναντήσει το ίδιον εκείνο το πραγματικό του ήμισυ, είτε ο παιδεραστής είτε οποιοσδήποτε άλλος, τότε πλέον η συγκίνησή τους είναι εξαιρετική από το αίσθημα στοργής, κοινής καταγωγής, έρωτος. Ούτε στιγμή, θα έλεγα, δεν δέχονται ν' αποχωρισθούν. Αυτοί είναι, που περνούν πιστοί μεταξύ τους ολόκληρη ζωή. Οι ίδιοι δεν θα ήσαν σε θέση καν να εκφράσουν, τι θέλει επί τέλους ο ένας από τον άλλον. Διότι δεν είναι καθόλου δυνατόν να πιστευθεί, ότι είναι η ερωτική απόλαυση, και ότι επομένως χάριν αυτής ευχαριστούνται ο ένας από του άλλου την συμβίωση με πάθος τόσο σφοδρό. Κάτι άλλο είναι μάλλον - το βλέπει κανείς - αυτό που θέλει και των δύο η ψυχή, κάτι που δεν μπορεί να εκφράσει. Διαισθάνεται όμως τι θέλει και το υποδηλώνει σκοτεινά. Και αν, τη ώρα που είναι πλαγιασμένοι μαζί, ερχόταν από πάνω τους ο Ήφαιστος με τα εργαλεία του και τους ρωτούσε:

"Τι είν' αυτό που ζητείτε, άνθρωποι, ο ένας από τον άλλον;"

Και αν εκείνοι δεν ήξεραν τι ν' απαντήσουν, και τους ρωτούσε και πάλι:

"Θέλετε μήπως αυτό; να μείνετε μαζί ο ένας με τον άλλον όσον το δυνατόν περισσότερο, ώστε και νύκτα και ημέρα να μην αποχωρίζεσθε; Αν πράγματι αυτός είναι ο πόθος σας, τότε είμαι πρόθυμος να σας καλουπώσω και να σας σφυρηλατήσω σε ένα κομμάτι, ώστε από δύο να γίνετε αμέσως ένας, και όσον καιρό ζείτε, να ζείτε και οι δύο σας κοινή ζωή σαν ένας, και πάλι όταν πεθάνετε, εκεί κάτω στον Αδη ένας να είσθε και όχι δύο, σε ένα ταυτόχρονο θάνατο. Σκεφθείτε λοιπόν, αν αυτό είναι που ποθείτε, και αν θα μείνετε ευχαριστημένοι, αν τούτο πετύχετε".

Μόλις ακούσει αυτά, ούτε ένας - είμαστε βέβαιοι - δεν θα έλεγε όχι, ούτε θα εκδήλωνε άλλη επιθυμία. Αντίθετα θα πίστευε, πως άκουσε απαράλλακτα ό,τι τόσο καιρό τώρα ποθούσε, να ενωθεί και να συγχωνευθεί με τον αγαπημένο του, ώστε να γίνουν ένας αντί δύο.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Ιουν 2006 03:22

cdhyper
Δεν έχω όρεξη να υπερασπίζομαι την αρχαιότητα
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα πως λες ότι δεν υπερασπίζεσαι την αρχαίοτητα αφού κάθε φορά που μιλάς, μιλάς γι' αυτήν (όχι μόνο σε αυτό το θέμα... παντού). Μέσω της φιλοσοφίας βέβαια αλλά γι΄αυτά μιλάς. Νομίζω ότι όχι μόνο σε μένα αλλά και σε όλους έχεις δώσει αυτήν την εντύπωση.
Ας πούμε δεν θα μου σώσει καμία ψυχή. Το αντίθετο μάλιστα. Ο Όμηρος λέει ότι οι ψυχές των ανθρώπων είναι φύλλα που σκορπίζουν στον άνεμο.
Η χριστιανική θρησκεία πάντως (ορθόδοξη και καθολική) λέει ότι ότι η ψυχή είναι αθάνατη και ακριβώς γι΄αυτό θα ζήσει αιώνια (άλλο αν θα ζήσει κοντά στην Θεό [παράδεισος] ή όχι [κόλαση]) και με παραξενεύει όταν πιστεύεις τον Όμηρο. Πώς λες ότι δεν είναι τίποτα; Ο Όμηρος δεν ήξερε την χριστιανική θεωρία αρά είχε απλά μια άποψη. Βέβαια αυτός μπορεί να είναι σωστός και εγώ λάθος αλλά ανάμεσα στην θεωρία ότι έχω την δυνατότητα να ζήσω "εις τους αιώνες των αιώνων" με τραβάει ποιο πολύ από το να ζήσω 100 χρόνια και να πεθάνω. Ποιος θέλει να πεθάνει άλλωστε;

ΥΓ: Τώρα που το σκέφτομαι αναρωτιέμαι τι θα έλεγε ο Όμηρος άμα ήξερε από χριστιανισμό....
Ποτέ δεν υποστήριξα την αρχαιότητα ως ολότητα (ούτως ή άλλως δεν αποτελεί ενιαίο σύνολο).
Και αυτό είναι που με μπερδεύει ακόμα ποιο πολύ. Έχουμε μερικά στοιχεία τα οποία δεν έχουν πολλές φορές κοινή λογική μεταξύ τους (σήμερα δε, δεν έχουν καμία αξία ως τρόπος ζωής παρόλα τα καλά τους στοιχεία) και τα προτιμάς έτσι ασταθή όπως είναι, μέσα στις αμφιβολίες, που δεν ξέρεις που να σταθείς και που να βρεθείς, αντί να ξέρεις 2 πράγματα που όμως τα κατέχεις και που κάνουν και καλό στον κόσμο και που μπορείς να τα αναπτύξεις. Με παραξενεύει πολύ ο τρόπος σκέψης σου...
Υπερασπίζομαι μόνο το δικαίωμα στη μη-παραπληροφόρηση.
Χμ... αυτή μπορεί να είναι η ιδέα σου -πολύ δίκαιη κατά την γνώμη μου- αλλά δεν ξέρω αν ξέρουμε ποια είναι η παραπληροφόρηση. Π.χ έχει βγει παντού η ιδέα ότι "οφθαλμός αντί οφθαλμού" σημαίνει ότι αφού μου έκανες κακό και θα σου κάνω και εγώ, -δηλ στην ιδέα της εκδίκησης- ενώ στην πραγματικότητα σημαίνει το ακριβώς αντίθετο. Βγήκε από τα παλιά χρόνια πριν ο Θεός δώσει στον Μωυσή τις δέκα εντολές, τότε που αν π.χ κάποιος έκλεβε μια κότα από τον γείτονα του, ο άλλος για να τον εκδικηθεί αντί να να του πάρει πίσω την κότα ή έστω να πάρει άλλη μία κότα ως αποζημίωση αυτός τον ..... σκότωνε :o!!! Γι' αυτό και ο Θεός έβαλε όρια και λέει ότι δεν θα κάνεις περισσότερο κακό από όσο σου έχουν κάνει. Αν σου βγάλουν το μάτι και εσύ ΜΟΝΟ το μάτι θα του βγάλεις και τέρμα. Δεν θα φτάσουμε στην άλλη άκρη.... και όμως αυτή η πρόταση έχει τόσο πολύ φτάσει στην άλλη άκρη. Αυτό δεν είναι παραπληροφόρηση; Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ξέρει ποιο είναι το καλό του αφού "το καλό του" βασίζεται στις εμπειρίες τις/των προηγούμενης/νων γενεάς/ων. Άρα δεν μπορεις να βοηθήσεις τους ανθρώπους στην -ποία;;- παραπληροφόρηση... Μόνο τον εαυτό σου μπορείς να βοηθήσεις διαβάζοντας όσο ποιο πολύ μπορείς -κατά την γνώμη μου θρησκευτικά βιβλία- ή έστω τις τελείως διαφορετικές ιδέες των ανθρώπων μήπως και στο τέλος καταλάβεις ότι το μοναδικό ανώτερο είναι ο Θεός.
Όταν κάποιος υποστηρίζει ότι στην αρχαιότητα δεν υπήρχε ομοφυλοφυλία το κάνει σαφώς επηρεασμένος από τα λόγια κάποιου χριστιανού,
Αν σου πω με παράδειγμα εμένα τότε έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν ήξερα ότι υπήρχε στην αρχαία Ελλάδα γιατί είχα ακούσει τόοοοοσα καλά γι' αυτήν, που αυτό το θεωρούσα προσβολή. ΟΧΙ όμως λόγο της θρησκείας μου γιατί όταν το νόμιζα δεν ήμουν χριστιανός. Απλά το έβρισκα παράλογο με την λογική μου. Τώρα όμως άκου το κουφό. Από την ημέρα και μετά που έγινα (χριστιανός) συνειδητοποίησα ότι υπήρχε. Αλλά εξακολουθώ να το βρίσκω παράλογο. Τι έχεις να πεις πάνω σε αυτό;
του οποίου η θρησκεία βλέπει τους ομοφυλόφυλους ως ασθένεια.
Υπάρχουν δύο λόγοι που θεωρείται "κακό" η ομοφυλοφυλλία.

1) Είναι σωματικά ανάποδο. Ο άνθρωπος αρρωσταίνει σωματικά με αυτό. (Τώρα αν μου πεις ότι δεν πειράζει επειδή υπήρχε στην αρχαία Ελλάδα θα πάω να πέσω!!)

2) Από θρησκευτικής άποψης. Αν σκοπός της ζωής του χριστιανού είναι να υποτάξει τα "θέλω" του για να μπορέσει να αντισταθεί στην δύναμη του διαβόλου που ασκεί επιρροή επάνω του εξ' αιτίας της σάρκας και να πλησιασεί τον Θεό που έχει τα πάντα τότε τι καλύτερο από το να μην κάνω αυτό που θέλει η -προφανώς ηλίθια- σάρκα μου; Δεν έχω παρά να θυσιάσω ένα "θέλω". Πόσο τρομερό είναι αυτό όταν ο Θεός αντί για ένα "θέλω" σου δώσει αιώνια ζωή; Συγκρίνεται το ένα με το άλλο; Επειδή κατά την γνώμη μου όχι, γι΄αυτό βρίσκω λογικό να προτιμώ την θρησκεία. Άρα η θεωρία της αρχαίας Ελλάδας για μένα ειναι λάθος.
Κάνω κάπου λάθος; Υπάρχουν ή όχι πολλές ομοφυλοφυλικές αναφορές στην αρχαία ελληνική γραμματεία; Γιατί κάποιοι σήμερα δεν το γνωρίζουν;
Υπάρχουν. Και εγώ το γνωρίζω. Τι έχεις να πεις τώρα που κάποιος το ξέρει αλλά εξακολουθεί να το βρίσκει λάθος με την θέληση του;
Ποιος άλλος εκτός της θρησκείας έχει συμφέρον να το κρύψει;
Οι γιατροί και οι γονείς.

ΥΓ: Διάβασα το κείμενο που έβαλες και ενώ πριν θεωρούσα την ομοφυλοφυλλία αρρώστια τώρα την θεωρώ και... άσκοπη!! :o Ή μήπως βλέπεις εσύ κανένα λόγο ύπαρξης; "Έτσι" νομίζει ο Αριστοφάνης και είναι και λογικό; Αυτό είναι απλά μια θεωρία όχι απόδειξη.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 10 Ιουν 2006 15:09

patriot έχεις μανία να με κάνεις να φαίνομαι ότι πιστεύω κάπου; Εκ των πραγμάτων γίνονται αναφορές στην αρχαιότητα όταν ομιλώ περί φιλοσοφίας, γιατί εκείνοι έχουν το "copyright" της λέξης. Πώς να το κάνουμε; Και εκείνοι που υποστηρίζουν το ελεύθερο λογισμικό κάνουν πάντα αναφορές στον Stallman. Αυτό δεν σημαίνει ότι πιστεύω στην αρχαιότητα δίκην θρησκείας. Άνθρωποι ήταν όπως και εμείς, με τη διαφορά ότι τότε ήταν το κέντρο του κόσμου (σαν ΗΠΑ να πούμε) και ότι δούλευαν το μυαλό τους.

Τον Αριστοφάνη πάλι τον παραθέτω όχι επειδή τον πιστεύω, ούτε επειδή είμαι ομφυλόφυλος (για όνομα) αλλά επειδή είναι κρίμα να παραφράζουμε ή να παρανοούμε την κληρονομιά μας τη στιγμή που τη γνωρίζει όλος ο κόσμος εκτός από εμάς. Περαιτέρω, τόσο το Συμπόσιο, όσο και ο Φαίδρος, μολονότι κατά κύριο λόγο αναφέρονται στην ομοφυλοφυλική και κατά κύριο λόγο παιδεραστική σχέση εραστή-ερωμένου, αποτελούν τα σπουδαιότερα φιλοσοφικά συγγράμματα περί Έρωτος που μας έχουν σωθεί ανά τους αιώνες. Θέλεις να κλείσω τα μάτια μου σε αυτό θεωρώντας απλά την ομοφυλοφυλία ανωμαλία; Δεν αναπαράγω τη φιλοσοφία για παραδειγματισμό, αλλά για προβληματισμό.

Τελικά, επειδή σε παραξενεύει που προτιμώ την αστάθεια και τις αντιγνωμίες των αρχαίων κειμένων από τη βεβαιότητα της θρησκείας, θα σου πω ότι η μεγαλύτερη βεβαιότητα για μένα είναι η γνώση της παντελούς αβεβαιότητας. Έτσι επιδιώκω να γνωρίσω καλύτερα την αβεβαιότητα από αντιμαχούμενες απόψεις.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 13 Ιουν 2006 04:12

έχεις μανία να με κάνεις να φαίνομαι ότι πιστεύω κάπου;
:lol:, :lol: όχι απλά δεν πιστεύω ότι ένας άνθρωπος λέει, γράφει, μιλάει, διαβάζει, ασχολείται για κάτι που .... δεν τον ενδιαφέρει. Εσύ π.χ θα ασχολιόσουν με την θρησκεία; Όχι. Με την φιλοσοφία όμως ασχολείσαι. Και δεν πιστεύεις; Αυτό είναι παράλογο.
Εκ των πραγμάτων γίνονται αναφορές στην αρχαιότητα όταν ομιλώ περί φιλοσοφίας, γιατί εκείνοι έχουν το "copyright" της λέξης.
Αν και αυτό ειναι αλήθεια νομίζω ότι κάπου-κάπου πρέπει να υπάρχει και μια γραμμή που να ξεχωρίζει το τι πιστεύει αυτός που γράφει (στην προκειμένη περιπτωση εσύ) από όσα έλεγαν οι αρχαίοι. Αλλιώς για μας τους αμόρφωτους που δεν ξέρουμε τα αρχαία δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι εννοείς. Όπως π.χ ποιο κάτω. Αν δεν το έλεγες αυτό:
Τον Αριστοφάνη πάλι τον παραθέτω όχι επειδή τον πιστεύω, ούτε επειδή είμαι ομφυλόφυλος (για όνομα)
πώς θα το ξέραμε με την τόση τρέλα που κυκλοφορεί όταν υπάρχουν άνθρωποι που καμαρώνουν που είναι gay;
Άνθρωποι ήταν όπως και εμείς, με τη διαφορά ότι τότε ήταν το κέντρο του κόσμου 1) (σαν ΗΠΑ να πούμε) και ότι 2) δούλευαν το μυαλό τους.
1) μπλιαχ....
2) Το μυαλό μόνο του δεν είναι τίποτα. Χρειάζεται τα "κατάληλα συστατικά" για να λειτουργήσει. Το σώμα και την ψυχή. Το πρώτο εννοείται γιατί. Το δεύτερο -με την ιδέα ότι όταν λέμε ψυχή εννοούμε συνήθως την αγνότητα- για να χρησιμοποιεί για καλό αυτό που επεξεργάζεται ο εγκέφαλος. Όταν λείπει το ένα από τα τρία δεν υπάρχει σταθερότητα. Να γιατί δεν καταλαβαίνω γιατί προτιμάς μόνο τα δύο από αυτά (υποθέτω ότι το σώμα το σκέφτεσαι έτσι και αλλιώς) αντί και τα τρία. Προσωπικά θα διάλεγα και τα τρία άσχετα αν υποστήριζα κάποιο ποιο πολύ από όλα.
είναι κρίμα να παραφράζουμε ή να παρανοούμε
Ναι αλλά εγώ συμφωνώ επειδή είμαι εναντίων του ψέμματος (ξέρεις... "ου ψευδομαρτυρήσεις"). Πρέπει να παραδεχτείς λοιπόν ότι κάτι καλό βγαίνει από την θρησκεία έστω και αν δεν την συμπαθείς.
αποτελούν τα σπουδαιότερα φιλοσοφικά συγγράμματα περί Έρωτος
Έρωτας δεν είναι το πρώτο σημάδι αναγνώρισης της πιθανής μελλοντικής μας πορείας στην ζωή με κάποιον συνάνθρωπο μας -και ας το πω κάπως πεζά- προς την αναπαραγωγή του είδους; Τι σοϊ αναπαραγωγή γίνεται με δύο άτομα του ιδίου φύλλου; Πολύ απλά δεν γίνεται. Και ο λόγος που θέλει κάποιος σώνει και καλά έξω από την φύση του να προσπαθεί "να γίνει" το δικο του θεωρείται νοηματικά παραλογισμός και σωματικά ανωμαλία. Τι με ενδιαφέρει λοιπόν αυτός ο έρωτας; Το μοναδικό που μου διδάσκει είναι ότι ο άνθρωπος ενώ έχει τόσες δυνατότητες κάθεται και συμπεριφέρεται σαν ζώο. Αυτό είναι παράδειγμα προς αποφυγήν όχι το αντίθετο ώστε να καθήσω να ασχοληθώ μαζί του.
Θέλεις να κλείσω τα μάτια μου σε αυτό θεωρώντας απλά την ομοφυλοφυλία ανωμαλία;
Όταν εγώ σου μιλάω για θρησκεία εσένα πάει το μυαλό σου σε χοντρούς με αλτσχαϊμερ (!) και όχι σε αυτά που λέει ο Θεός. Άρα και εγώ δεν πρέπει να κάνω το ίδιο τώρα αφού ξέρουμε πολύ καλά ότι ενώ εσύ λες για φιλοσοφία τα σημερινά μυαλά θα πάνε στη ***** (ακατάληλο για ανηλίκους!!). Έτσι προσβάλεται ένα σπουδαιο (κατά την γνώμη σου... που ας πούμε ότι έχεις δίκιο... δεν ξέρω γιατί δεν το έχω διαβάσει) έργο. Δεν μπορείς σήμερα να εξηγήσεις την διαφορά.
Δεν αναπαράγω τη φιλοσοφία για παραδειγματισμό, αλλά για προβληματισμό.
Περισότερος προβληματισμός από το ακριβώς αποπάνω υπάρχει;
1) η μεγαλύτερη βεβαιότητα για μένα είναι η γνώση της παντελούς αβεβαιότητας. Έτσι 2) επιδιώκω να γνωρίσω καλύτερα την αβεβαιότητα από αντιμαχούμενες απόψεις.
1) Και που ειναι το στήριγμα σου; Ο άνθρωπος χρειάζεται ένα στήριγμα για να ακουμπάει όταν είναι ψυχολογικά πεσμένος. ΠΩΣ θα στηριχτείς σε κάτι άμα δεν είσαι βέβαιος γι' αυτό;

2) Και άμα γνωρίσεις τελικά, τέλεια την αβεβαιότητα που ψάχνεις ΤΙ κέρδισες; Μία απόλυτη ανυπαρξία που δεν έχει τέλος; Γιατί;
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 15 Ιουν 2006 03:53

Υποθέτω ότι δεν είδες την τελευταία απάντηση....

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Ιουν 2006 12:09

Νομίζω ότι οι 2 τελευταίες σου ερωτήσεις είναι το αποκορύφωμα του συλλογισμού σου. Δεν νοείς τη ζωή έξω από στηρίγματα και μεταθάνατον εγγυήσεις. Εγώ προσπαθώ να κοιτάω από τώρα το μηδέν στα μάτια και να το κάνω μέρος της ζωής μου χωρίς να αποξενώνομαι από αυτό, χωρίς ακόμα να τρέφω τις (κατά τη γνώμη μου) φρούδες ελπίδες ότι κάτι υπάρχει μετά. Η απόλυτη και ατελεύτητη ανυπαρξία που λες είναι το τραγικότερο χαρακτηριστικό ενός ανθρώπου, μπροστά στο οποίο μόνο η υστεροφημία του μπορεί να σταθεί σαν αντίβαρο. Αυτή για μένα είναι η μοναδική μεταθάνατον ύπαρξη.

Κοιτάζοντας κατάματα το μηδέν μπορεί να τρομάξεις για τα πρώτα χρόνια, αλλά καθώς περνά ο καιρός θα δεις ότι γίνεσαι καλύτερα και βαθύτερα άνθρωπος, σύμφωνος με τη φύση σου.

Αλήθεια, ο χριστιανισμός τι λέει για τα ζώα και το φυτικό βασίλειο; Υπάρχει κάτι μεταθάνατον γι αυτά;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 17 Ιουν 2006 08:00

cdhyper έγραψε:Νομίζω ότι οι 2 τελευταίες σου ερωτήσεις είναι το αποκορύφωμα του συλλογισμού σου.
Αν και νομίζω ότι έχεις δίκιο ως προς την λέξη "συλλογισμός", αυτό είναι πολύ απλό για να περιγράψει όλους τους παράγοντες που φέρνουν ένα αποτέλεσμα. Άφησες πολλά πράγματα απέξω. Δεν ξέρω αν μπορείς να κρίνεις κάτι μόνο με αυτό.
Δεν νοείς τη ζωή έξω από στηρίγματα
Όχι καμία σχέση. Έμαθα να ζω χωρίς την βοήθεια άλλον. Δεν είχα ποτέ στηρίγματα ώστε να έχω ελπίδες "για μετά" ή κάτι τέτοιο. Αντιθέτως εγώ ήμουν το στήριγμα για κάποιους άλλους και απο κει κατάλαβα το πόσο σημαντικό είναι. Και τώρα που το σκέφτομαι ίσως εσύ γι' αυτό να μην το σκέφτεσαι. Επειδή δεν ήσουν (ήσουν?) στήριγμα για κανέναν.
και μεταθάνατον εγγυήσεις.
"Μεταθανάτιον" ναι "εγγυήσεις" όχι. Απλά σκέφτομαι το εξής. Η ζωή του ανθρώπου είναι πολύ δύσκολη εδώ πάνω στην γη. Ναι μεν συνήθως το ψυχολογικό είναι ποιο βαρύ αλλά και το σωματικό δεν είναι και λίγο. Αν λοιπόν ο άνθρωπος τραβάει ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα πάνδεινα, δίκαιο δεν είναι να έρχεται κάποιος και να σου λέει ότι υπάρχει λόγος που γίνεται; Τι ποιο λογικό να σκεφτεί κανείς ότι τουλάχιστον τα τραβάει για κάποιο λόγο; Κάποιο λόγο που αξίζει; Αν τώρα δεν αξίζει ο Υιός του Θεού τότε τι άλλο μένει;
Εγώ προσπαθώ να κοιτάω από τώρα το μηδέν στα μάτια και να το κάνω μέρος της ζωής μου χωρίς να αποξενώνομαι από αυτό, χωρίς ακόμα να τρέφω τις (κατά τη γνώμη μου) φρούδες ελπίδες ότι κάτι υπάρχει μετά.
Όμως δεν ξέρεις αν είναι φρούδες ή όχι. Στο κάτω-κάτω τι νομίζεις οτι είναι η ορθόδοξη πίστη; Μια πίστη που λέει να βοηθάς τους συνανθρώπους σου. Και επειδή αυτό είναι πολύ δύσκολο αν εσύ ο ίδιος έχεις πάθη (για φαντάσου να μπορείς να βοηθήσεις κάποιον δίνοντας του ένα πιάτο φαϊ για να μην πεθάνει (σε τόσο κρiσιμο σημείο πείνας δηλ) και να μην του το δώσεις γιατί θες να φας.... ΔΙΠΛΗ μερίδα!!!) γι' αυτό πρέπει να φροντίσεις "να βγάλεις πρώτα το δικό σου αγκάθι" όπως λέει μια χριστιανική παροιμία. Φροντίζοντας να εξαλείψεις τα πάθη σου, βοηθώντας συγχρόνως τους ανθρώπους είναι αυτό που λέει ο Θεός και δεν έχει σχέση με το αν εμείς θέλουμε να είμαστε ενός ορισμένου επαγγέλματος όπως π.χ φιλόσοφοι. Να γιατί με στεναχωρεί όταν κάποιος μου λέει για "χοντρους και αλτσχαϊμερ" όταν ακόμα και αλήθεια να είναι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέει ο Θεός και βγαίνει έξω από την ελπίδα της αιώνιας ζωής.
Η απόλυτη και ατελεύτητη ανυπαρξία που λες είναι το τραγικότερο χαρακτηριστικό ενός ανθρώπου, μπροστά στο οποίο μόνο η υστεροφημία του μπορεί να σταθεί σαν αντίβαρο. Αυτή για μένα είναι η μοναδική μεταθάνατον ύπαρξη.
Γεννήθηκα σε ένα ΠΟΛΥ (πίστεψε με) εγωιστικό περιβάλλον που με έμαθε ότι εγώ είμαι και άλλος δεν είμαι και ότι πρέπει να υπάρχει τελειότητα σε όλες τις πράξεις μου (τελειότητα;; Αν είναι ποτέ δυνατόν... όπως κατάλαβα πολύ αργότερα βέβαια). Να σκεφτείς είχα την ιδέα της υστεροφημίας ως κατά κύριο λόγο στην ζωή μου (και φυσικά έπρεπε να είχα την ΤΕΛΕΙΑ υστεροφημία) και έτσι καταλαβαίνω πολύ καλά τι λες. Όσο μεγαλώνω όμως τόσο βλέπω ότι όλα αυτά είναι ανούσια. Αν αποκτήσω τελικά την τέλεια υστεροφημία τι θα είμαι; Ένας δίκαιος άνθρωπος και τέρμα. Ο Θεός δεν θέλει "δίκαιους" ΜΟΝΟ. Θέλει μεν δίκαιους αλλά στο όνομα Του για να μπορέσουν οι άνθρωποι να μάθουν μέσω της ταπεινοφροσύνης ότι υπάρχει και κάτι άλλο από τον εαυτούλη τους για να φροντίσουν. Τον συνάνθρωπο τους. Γιατί δηλ είναι κακό αυτό ώστε όλοι λένε "α, μα αυτός είναι θεούσος!!!". Μα μακάρι να ήταν όλοι έτσι πρόθυμοι να βοηθήσουν τον συνάνθρωπο τους. Πες μου, έχω άδικο σε αυτό; Και πες μου αυτό που σου λέω εγώ δεν είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άσχετο με αυτούς τους "χοντρούς με αλτσχαϊμερ;"
Κοιτάζοντας κατάματα το μηδέν μπορεί να τρομάξεις για τα πρώτα χρόνια,
Γιατί να τρομάξεις; Εγώ με το μηδέν έμαθα και δεν βλέπω τίποτα το τρομακτικό. Όλα άχρηστα είναι σε αυτόν τον κόσμο. Μόνο αυτό που σε γεμίζει ψυχικά είναι χρήσιμο όχι τα υλικά πράγματα. Αν δε, αυτό το "γέμισμα" είναι ένα πράγμα όπως σου λέω εγώ ότι είναι η ορθόδοξη πίστη τότε τι άλλος θες;
αλλά καθώς περνά ο καιρός θα δεις ότι γίνεσαι καλύτερα και βαθύτερα άνθρωπος, σύμφωνος με τη φύση σου.
Δεν νομίζω το "σύμφωνα με την φύση σου " να είναι σωστό ως πρόταση. "Η φύση σου" βασίζεται στο περιβάλλον που μεγαλώνουμε που ξέρουμε πολύ καλά ότι δεν ειναι δίκαιο και αντικειμενικό. Μάλιστα πολλές φορές γινόμαστε το ακριβώς αντίθετο από το ανώτατο όριο που μπορεί να γίνει ένας άνθρωπος. Αν όμως έχεις ως δίκαιο και αντικειμενικό το απόλυτα σωστό δηλ το ανώτερο από τον άνθρωπο που το μοναδικό ανώτερο είναι ο Θεός (εκτός αν ξέρεις κανέναν άλλον) τότε μπορείς να φτάσεις σε πολύ ανώτερα επίπεδα από μια απλή φύση. Τότε "κάθεσαι στα δεξιά του Πατρός". Δεν πιστεύω ότι μπορώ να γίνω καλύτερος (τελειότερος?) ως άνθρωπος .... μακρυά από την Τελειότητα.
Αλήθεια, ο χριστιανισμός τι λέει για τα ζώα και το φυτικό βασίλειο; Υπάρχει κάτι μεταθάνατον γι αυτά;
Όπως ξέρεις ο Θεός είπε να γίνει το φως, είπε να γεμίσει το νερό, η στεριά και ο ουρανός με όλων των ειδών τα ζώα, "ειπε, "είπε", "είπε"... αλλά για τον άνθρωπο δεν "είπε" αλλά σηκώθηκε, και πήρε χώμα για να τον φτιάξει και στο τέλος "φύσηξε στον πρόσωπο του (του Αδάμ) την Θεία πνοή Του". Καταλαβαίνεις ότι με αποκορύφωση την "Θεία πνοή Του" μας έκανε αυτομάτως ποιο ανώτερους από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο. Μας έδωσε την δυνατότητα να γίνουμε σαν και Αυτόν (κατ' εικόνα και παρομοίωση που λέμε... αυτό σημαίνει ξέρεις!! :lol:). Αντιθέτως τα ζώα και τα φυτά φτιάχτηκαν (αυτά ανήκουν στο "είπε') για έναν άλλον ρόλο. Δευτερεύοντα ρόλο. Για να είναι μαζί με τον άνθρωπο και να ζουν όλοι μαζί ειρηνικά. Γι' αυτό όταν ο άνθρωπος βγήκε από τον παράδεισο βγήκαν και αυτά μαζί του. Αυτά όμως δεν είχαν το πνεύμα του Θεού μέσα τους. Γι΄αυτό και η ψυχή τους δεν είναι αθάνατη όπως η δική μας. Έχουν μεν ζωή (ζώο = ζωή) αλλά δεν έχουν ψυχή. Όταν ένα ζώο πεθαίνει, πέθανε και τέρμα. Είναι όπως οι βόλοι ενός μικρού παιδιού που παίζει μαζί τους. Όταν σταματήσουν να κυλάνε, τέρμα.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Ιουν 2006 08:45

Όμως δεν ξέρεις αν είναι φρούδες ή όχι. Στο κάτω-κάτω τι νομίζεις οτι είναι η ορθόδοξη πίστη; Μια πίστη που λέει να βοηθάς τους συνανθρώπους σου. Και επειδή αυτό είναι πολύ δύσκολο αν εσύ ο ίδιος έχεις πάθη (για φαντάσου να μπορείς να βοηθήσεις κάποιον δίνοντας του ένα πιάτο φαϊ για να μην πεθάνει (σε τόσο κρiσιμο σημείο πείνας δηλ) και να μην του το δώσεις γιατί θες να φας.... ΔΙΠΛΗ μερίδα!!!) γι' αυτό πρέπει να φροντίσεις "να βγάλεις πρώτα το δικό σου αγκάθι" όπως λέει μια χριστιανική παροιμία. Φροντίζοντας να εξαλείψεις τα πάθη σου, βοηθώντας συγχρόνως τους ανθρώπους είναι αυτό που λέει ο Θεός και δεν έχει σχέση με το αν εμείς θέλουμε να είμαστε ενός ορισμένου επαγγέλματος όπως π.χ φιλόσοφοι. Να γιατί με στεναχωρεί όταν κάποιος μου λέει για "χοντρους και αλτσχαϊμερ" όταν ακόμα και αλήθεια να είναι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέει ο Θεός και βγαίνει έξω από την ελπίδα της αιώνιας ζωής.
Μα το ότι πιστεύει κάτι τέτοιο δέν σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει καλό σε άλλους ανθρώπους. Αυτό είναι θέμα του χαρακτήρα του καθένα μας. Για παράδειγμα καλοί άνθρωποι υπάρχουν και Χριστιανοί και Βουδιστές και άθεοι.

Την ομοφυλοφιλία την βλέπουμε σε όλα τα πλάσματα της γής. Σκυλιά γάτες κτλ κτλ :wink: . Δέν λέω ότι ο χριστιανισμός δεν με αγγίζει... απλά η εκκλησία είναι το πρόβλημα. Άν καταφέρει κάποιος και βγάλει την εκκλησία απο την πίστη του θα καταλάβει την έννοια του χριστιανισμού, μουσουλμανισμού κτλ κτλ.
Εξάλου οι ιερείς είναι άνθρωποι και όχι θεοί. Άρα λογικό είναι να αλλάξουν την θρησκεία σύμφωνα με τα δικά του θέλω. Και πίστεψέ με, στην Ελλάδα μας το μεγαλύτερο κακό είναι η εκκλησία.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Ιουν 2006 09:12

ThyClub θα συμφωνήσω μαζί σου.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Ιουν 2006 17:31

Patriot αυτό που λες για τα ζώα είναι εγωισμός. Έτσι είπε και ο Γαλιλαίος τον μεσαίωνα όταν υποστήριξε τον Κοπέρνικο ότι η γη γυρίζει γύρω από τον ήλιο. Όλη η εκκλησία στράφηκε εναντίον του γιατί τόλμησε να πει ότι δεν είμαστε το κέντρο του σύμπαντος! Έτσι κι εγώ σαν άλλος Γαλιλαίος θα σου πω ότι τα ζώα δεν γυρίζουν γύρω από τους ανθρώπους. Είμαστε στο ίδιο αξιολογικό επίπεδο σε σχέση με τη φύση. Τα διαφοροποιητικά μας στοιχεία τα έχουμε κάνει εμείς με τη δημιουργία πολιτισμού. Η φύση και το σύμπαν δεν είχε και δεν έχει καμία ανάγκη τον πολιτισμό μας. Αντιθέτως ο πολιτισμός μας δρα εναντίον τους.

Οποιαδήποτε τύχη λοιπόν επιφυλάσσει η φύση στα ζώα, η ίδια ακριβώς τύχη μας περιμένει και εμάς. Πάντοτε η δουλειά της θρησκείας είναι να μας λέει ότι είμαστε προνομιούχοι για να μας βάζει υπό τον ποιμένα. Και πάντοτε αυτό καταρρίπτεται όπως στην περίπτωση του Γαλιλαίου. Το να είσαι προνομιούχος είναι γοητευτικό και καταλαγιάζει την αγωνία της ύπαρξής σου, όμως δεν παύει να αποδεικνύεται ανά τους αιώνες μια συνεχής ψευδαίσθηση.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Ιουν 2006 18:47

patriot έγραψε: Γι΄αυτό και η ψυχή τους δεν είναι αθάνατη όπως η δική μας.
που το ειδες αυτο γραμμενο περι αθανατης ανθρωπινης ψυχης ???

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Ιουν 2006 19:17

Το θυμάσαι και συ από τα θρησκευτικά στο σχολείο :P

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 18 Ιουν 2006 02:22

ThyClub έγραψε:Μα το ότι πιστεύει κάτι τέτοιο δέν σημαίνει ότι δεν μπορεί να κάνει καλό σε άλλους ανθρώπους. Αυτό είναι θέμα του χαρακτήρα του καθένα μας. Για παράδειγμα καλοί άνθρωποι υπάρχουν και Χριστιανοί και Βουδιστές και άθεοι.
Με βάση το αποπάνω σχόλιο (το "σχόλιο", του "σχολίου" Conor, όχι το "σχολείο" που μαθαίνουμε γράμματα :wink:) του ThyClub θα δώσω ένα παράδειγμα το οποίο είναι η επεξήγηση που θέλουν να δώσουν συνήθως οι χριστιανοί στους άλλους για να καταλάβουν που βρισκόμαστε τώρα σε αυτόν τον κόσμο (μετά την πτώση του Αδάμ δηλ) και πως πρέπει να ζει ένας χριστιανός. Γι' αυτό απαντάω στις υπολοιπες ερωτήσεις του Thy και το παράδειγμα έρχεται στο επόμενο ποστ. (Εννοείτε ότι από κει και πέρα θα απαντήσω και στα υπόλοιπα)
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Οι υπόλοιπες απαντήσεις
Την ομοφυλοφιλία την βλέπουμε σε όλα τα πλάσματα της γής. Σκυλιά γάτες κτλ κτλ :wink: .
Ίσως αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Ο Χριστός ήρθε στην γη για να σώσει τους ανθρώπους όχι τις γάτες και τους σκύλους.
Δέν λέω ότι ο χριστιανισμός δεν με αγγίζει... απλά η εκκλησία είναι το πρόβλημα.
Η "εκκλησία" είναι σύνθετη λέξη. Από το "εκ" (μέσα) και το "καλώ", δηλ "σε προσκαλώ μέσα". Μέσα; Μέσα ΠΟΥ; Υποτίθετε ότι για να πάει κάποιος μέσα ξέρει που πάει. Άρα έχει ανακαλύψει τα υπέρ και τα κατά του "μέσα" και αποφασίζει να πάει. Αν τα "υπέρ" είναι η πίστη ότι εκεί που πάω είναι καλά και ότι δεν πρόκειται να με φάνε ενώ τα "κατά" είναι οι άνθρωποι που αντιπροσωπεύουν της προσπάθεια επεξήγησης της τότε δεν φταίει αυτή αν αυτοί είναι άσχετοι και δεν ξέρουν να την εξηγήσουν. Είναι σαν να βλέπεις ένα πολύ όμορφο σπίτι. Φταίει αυτό αν το κατοικούν δολοφόνοι; Και φυσικά καταλαβαίνεις ότι στην λέξη "πίστη" θα μπορούσαν να είναι οποιαδήποτε άλλη θρησκεία εκτός της χριστιανικής. Γι' αυτό εδώ πρέπει να κάνεις ένα διαχωρισμό. Όταν λες "εκκλησία" σε ποια από τις δύο αναφέρεσαι; (Φυσικά αναφέρομαι ανάμεσα στην Καθολική και την Ορθόδοξη γιατί αν πιάσουμε όλες τις άλλες θρησκείες δεν θα τελειώσουμε ποτέ!!!) Η πασίγνωστη στον πλανήτη είναι η καθολική όχι η ορθόδοξη εξαιτίας της πίεσης και της εκμετάλευσης που έκανε. Απόδειξη του ότι δεν την ξέρεις/ξέρετε (διόρθωσε/στε με αν κάνω λάθος) είναι ότι τα πράγματα που ξέρεις είναι αυτά: πάπας, Βατικανό, σχίσμα κ.τ.λ και όχι αυτά: στάρετς*1, όσιος*2, έρημος*, πατέρες κ.τ.λ

*1 = Όχι δεν έκανα τυπογραφικό λάθος
*2 = Δεν σου λέω αν έχεις ακουστά την λέξη αλλά το νόημα της.
*3 = Φυσικά δεν εννοώ την σαχάρα ή παρόμοιες περιοχές.

Άν καταφέρει κάποιος και βγάλει την εκκλησία απο την πίστη του
Να την βγάλει από τη πίστη του :o ;; Τι ακριβώς να βγάλουν όταν "εκκλησία" λέμε αυτό που είπα πριν; Δεν νομίζεις ότι είναι περιτό;
Εξάλου οι ιερείς είναι άνθρωποι και όχι θεοί. Άρα λογικό είναι να αλλάξουν την θρησκεία σύμφωνα με τα δικά τους θέλω.
Μα ΓΙ' ΑΥΤΟ και εμείς ΔΕΝ ακούμε τους αντιπροσώπους της θρησκείας αλλά τα λόγια του Θεού. Να σκεφτείς ότι ακόμα και οι καλοί άνθρωποι δεν πρέπει να είναι οδηγοί μας -παρά μόνο συνοδοιπόροι- γιατί και αυτοί είναι άνθρωποι με τα ιδια πάθη με μας.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 18 Ιουν 2006 05:12

Να σκεφτείς ότι ακόμα και οι καλοί άνθρωποι δεν πρέπει να είναι οδηγοί μας -παρά μόνο συνοδοιπόροι- γιατί και αυτοί είναι άνθρωποι με τα ιδια πάθη με μας.
Μα ότι είπα για την εκκλησία ήταν γι αυτόν ακριβώς τον λόγο. Δέν μπορείς να δεχτείς μερικά πράγματα γιατί σου τα επιβάλει η εκκλησία και όχι η θρησκεία.

ΠΧ Στον χριστιανισμό υπάρχει το "Πανταχού παρών" και εμείς έχουμε "καταλάβει" ότι ο θεός βρίσκεται μόνο στο κτήριο της εκκλησίας. Άρα δεν πάμε με μαγιό στην εκκλησία ούτε με κοντό παντελονάκι ούτε με κοντές φούστες γιατί εκεί "μένει" ο θεός. Ενώ στην παραλία δεν μας ενδιαφέρει γιατί εκεί δεν υπάρχει θεός. :wink:

Τέλος πάντων δεν νομίζω ότι σε ζητήματα θρησκείας μπορεί κάποιος να φέρει αρκετά επιχειρήματα ώστε να πείσει τον άλλο (και απο τις 2 πλευρές). Η προσωπική μου άποψη για τις θρησκείες είναι:

Ένας τρόπος που σκαρφίστηκαν κάποιοι προφανώς πιό "έξυπνοι" απο εμάς ώστε να μας έχουν σήκω κάτσε.
Η ελεύθερη, χωρίς περιορισμούς σκέψη είναι επικίνδυνη για όλα τα κατεστημένα. Ειδικά άν πάμε λίγο πίσω σε εποχές χούντας κτλ θα δούμε ότι τα κύρια συνθήματα ήταν πατρίς, θρησκεία, οικογένεια.

Άν πάλι κοιτάξουμε σε όλα τα καθεστώτα θα δούμε ότι η θρησκεία δεσπόζει σαν μέσο καταπίεσης της ελευθερίας και της σκέψης.
Βέβαια υπάρχουν και παραδείγματα όπου η εκκλησία η ίδια πολέμησε για τα ιδανικά της ελευθερίας (1821), αλλά αυτοί οι καιροί έχουν περάσει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες