ΠΟΛΙΤΙΚΟ κόμμα ιδρύουν οι Ολλανδοί παιδεραστές

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 11 Οκτ 2006 02:17

cdhyper έγραψε:Χωριό που φαίνεται...
Αν και δεν έπιασα το σχόλιο εδώ περα, διακρίνω μια (δικαιολογημένη) δυσαρέσκεια. Το σχόλιό μου, πήγαινε γενικά στον κλάδο, κι όχι προσωπικά σε εσένα, μιας και είσαι ο μόνος που, (ας πούμε) γνωρίζω, ασχολείται με Φιλολογία/Φιλοσοφία, και επικοινωνεί πιο πέρα από το επάγγελμά του (ή τέλος πάντων πέρα από αυτό που σπουδάζει/σπούδασε).

Π.χ. όλοι οι υπόλοιποι είναι του στυλ "μα γιατί το κομπιούτερ δεν καταλαβαίνει τι θέλω να κάνω", "μα γιατί ασχολείστε με το ποδόσφαιρο", και πιάνονται από μια λέξη που έχει διπλή σημασία και βγάζουν τα συμπεράσματά τους με την άλλη σημασία της λέξης...

Άμα διάβασες ως εδώ, θα κατάλαβες ότι όλα αυτά τα είπα γιατί δεν ήθελα να δημιουργήσω κάποια παρεξήγηση

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 11 Οκτ 2006 10:45

id12586 έγραψε:Αμαν.! :myeye:

Τις θυμάμαι αυτές :lol: :o
Πρόβλημα θα ήταν να μην τις θυμόσουνα!!! :D :D :D
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Οκτ 2006 11:22

πολυ θα ηθελα να μαθω την προελευση αυτων των φωτογραφιων
μηπως ειναι παλι καμια π@π@ρια που καποιος ειπε και δεν ψαχνουμε λιγο παρακατω

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 11 Οκτ 2006 11:30

fiskilis έγραψε:πολυ θα ηθελα να μαθω την προελευση αυτων των φωτογραφιων
μηπως ειναι παλι καμια π@π@ρια που καποιος ειπε και δεν ψαχνουμε λιγο παρακατω
TO thema einai auta
O pateras mou genithike otan i giagia mou itan 15 etwn.

Emeis megalwsame kai exoume mathei oti otan enas 13 etwn g@m@ei eina magkas enw ena koritsi einai egklima. Rotiste sti disi "O antras g@maei ti gineka" tha sas poune "I gineka giati de g@maei ton adra?".
Allo na to thelei i kopela logo peribalontos kai allo biasmos, ekmetaleusi. Mi ta mperdeuete. i fisi mporei na kanei ton anthropo na kaulonei apo ta 30 i apo ta 15
To na peite stous olandous oti kanoun lathos einai san na mas poune oi araves oti to na forane oi ginekes fousta einai egklima
Xwris na asxolithw oi olandoi sigoura de nomizw oti enooun ton biasmo kai tin ekmetaleusi.

I proeleusi twn fotografiwn einai simathitries tou ksaderfou pou genithike to 1991. Emeine 2 xronia Tampa kai twra irthe sta meri mas edw kai 1misi xrono

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 11 Οκτ 2006 13:44

μέρη μας=Γαλαξία Ανδρομέδας; :P

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 11 Οκτ 2006 14:20

:)

Nai sta meri mas stin Elada irthe.

Sa na pame emeis sto Pakistan me ti ginekoparea na forane foustes. Tha mas paroun me tis petres

Άβαταρ μέλους
thdim

Δημοσίευση από thdim » 15 Οκτ 2006 23:41

Παιδιά δεν έχω διαβάσει ότι έχετε γράψει (είναι και πολλά)

πάντως η δική μου προσέγγιση για το θέμα είναι οτι:

αυτή είναι η πεμπτουσία της δημοκρατίας... από ότι έχω μάθει οι δημοσκοπήσεις λένε ότι παίρνει κοντά στο 1%. Άρα δεν μπορούμε να πούμε ότι οι Ολλανδοι στερούντε παιδείας.
Μάλλον εμείς στερούμαστε παιδείας που απορρίπτουμε οτιδήποτε δεν μας αρέσει φραστικά, δημοκρατία σημαίνει να απορρίπτει (ή να εγκρίνει) το σύνολο των πολιτών μιας χώρας μια ιδέα/άποψη με την ψήφο του.

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 26 Οκτ 2006 20:44

Γράφω και την γνώμη μου μερικούς μήνες μετά σε αυτό το θέμα αλλά τώρα είδα τον "Σύλλογο Παιδεραστών".

Καταρχήν η λογική του "είμαι ανοιχτός σε όλα" και του "δεν έχω παρωπίδες" δεν ισχύει σε αυτά τα θέματα ηθικής. Πως να είμαι ανοιχτός σε μία απόφαση για "σύλλογο κτηνοβατών και παιδόφιλων"; Φέρνετε το επιχείρημα περί ελευθερίας και δημοκρατίας. Δηλαδή ο ανώμαλος κτηνοβάτης έχει την συγκατάθεση της κατσίκας; Έχει μυαλό και ξέρει να εκφράσει την άποψή της η κατσίκα και ερωτεύεται έναν άνθρωπο ας πούμε.
Βέβαια μπορεί να είναι υπέρ του 'one night stand' η κατσίκα, αυτό δεν το ξέρουμε.
Και δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να μιλάμε και για παιδιά. Πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να βλέπει φιλελεύθερα ένα θέμα που αφορά τα παιδιά;

Δεν είναι τυχαίο βέβαια ότι οι 'φιλελεύθεροι' κατά 99% δεν έχουν παιδιά (τουλάχιστον την περίοδο που εκφράζουν την 'φιλελευθερία' τους).

Κάποιος ανέφερε κάτι περί φύσης και γυναίκας. Χωρίς να θέλω να φανώ επιθετικός, είναι εντελώς χαζό επιχείρημα το ότι πάμε ενάντια στην φύση απαγορεύοντας σε κοριτσάκια κάτω των 16 να κάνουν την πράξη. Το ότι ο άντρας μπορεί να έχει στύση και γω δεν ξέρω από πότε μας επιτρέπει να σκεφτούμε πολύ λογικά και να πούμε ότι τα παιδάκια του δημοτικού μπορούν να το κάνουν με την δασκάλα ε;

Αν σκεφτόταν ο κάθε άνθρωπος με αυτόν τον τρόπο στην καλύτερη περίπτωση θα βλέπαμε οικογένειες με γαϊδούρι πατέρα και άνθρωπο μάνα. Και το παιδάκι θα έβγαινε ένας απόλυτα φυσιολογικός άνθρωπος!

Το ότι αυτή η διαδικασία ξεκινάει απο αυτήν την ηλικία δεν σημαίνει τίποτα. Γιατί ούτε έχουμε τις ιατρικες-βιολογικές γνώσεις για να μπορούμε να θέτουμε σαν επιχείρημα ένα τέτοιο ζήτημα και ούτε χρειάζεται να σκεφτόμαστε με το μυαλό της 'φύσης'. Γιατί πολύ απλά η φύση έδωσε μυαλό στον άνθρωπο για να δημιουργεί δικούς του ηθικούς κανόνες (για να μην αναφερθώ στο θρησκευτικό).

Αυτά τα ολίγα..
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Οκτ 2006 22:49

Έχεις λογικό χάος στον προβληματισμό σου. Π.χ:
Δηλαδή ο ανώμαλος κτηνοβάτης έχει την συγκατάθεση της κατσίκας; Έχει μυαλό και ξέρει να εκφράσει την άποψή της η κατσίκα και ερωτεύεται έναν άνθρωπο ας πούμε.
Γιατί, έχεις τη συγκατάθεσή της να την σουβλίσεις το πάσχα;
Πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να βλέπει φιλελεύθερα ένα θέμα που αφορά τα παιδιά;
Εσύ πώς τα βλέπεις τα θέματα με τα παιδιά; Αυταρχικά;
Το ότι ο άντρας μπορεί να έχει στύση και γω δεν ξέρω από πότε μας επιτρέπει να σκεφτούμε πολύ λογικά και να πούμε ότι τα παιδάκια του δημοτικού μπορούν να το κάνουν με την δασκάλα ε;
Σαφέστατα. Επειδή δηλαδή ο πολιτισμός μας έχει εγκλωβίσει σε ένα σχήμα δασκάλας-μαθητή θα παραβλέψουμε το φυσικό σχήμα άντρας-γυναίκα, έστω και αν ο άντρας είναι ένα κ@υλωμένο 13 χρονο αγόρι;
Γιατί πολύ απλά η φύση έδωσε μυαλό στον άνθρωπο για να δημιουργεί δικούς του ηθικούς κανόνες (για να μην αναφερθώ στο θρησκευτικό).
Η φύση δεν έχει ανάγκη από το μυαλό μας, ούτε μας προέτρεψε για κάτι. Εμείς ξεφύγαμε από αυτή και την κάναμε εχθρό μας. Η ηθική μας είναι αποκύημα του πολιτισμού μας, και ο πολιτισμός μας είναι εξ'ορισμού εχθρικός προς τη φύση.

Και σχετικά με τα θρησκευτικά, εννοείται πως δεν θα τα βάλεις στην κουβέντα γιατί είπαμε να μιλήσουμε σοβαρά. Αν αρχίσεις τα θρησκευτικά θα αρχίσω κι εγώ τα ειρωνικά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 26 Οκτ 2006 23:31

Οκ, ατυχές αυτό που είπα με την κατσίκα.
Εσύ πώς τα βλέπεις τα θέματα με τα παιδιά; Αυταρχικά;
Κατάλαβες πολύ καλά τι ενοούσα με αυτό οπότε δεν έχει νόημα να απαντήσω. Το να κάνεις τον δικηγόρο του διαβόλου συνέχεια δεν θα σε οδηγήσει πουθενά.
Σαφέστατα. Επειδή δηλαδή ο πολιτισμός μας έχει εγκλωβίσει σε ένα σχήμα δασκάλας-μαθητή θα παραβλέψουμε το φυσικό σχήμα άντρας-γυναίκα, έστω και αν ο άντρας είναι ένα κ@υλωμένο 13 χρονο αγόρι;
Αναφερόμουν σε μικρότερες ηλικίες. Αφου βρίσκεις φυσιολογικό αυτό το 'σχήμα' λοιπόν, θα βρίσκεις επίσης φυσιολογικό ένα κ@υλωμένο αγοράκι 7 χρονών να χαϊδολογιέται με την δασκάλα. Βέβαια αν είχες διαβάσει λίγο ψυχολογία θα καταλάβαινες νομίζω τι σύμπλεγμα θα δημιουργούσε κάτι τέτοιο σε ένα παιδί. Θα μπορούσα να παραθέσω κάποια πολύ ενδιαφέροντα βιβλία πάνω σε αυτό το θέμα αν το έβρισκες και εσυ ενδιαφέρον. Προβλήματα που δημιουργεί η πρόωρη σεξουαλικότητα δηλαδή. Εκτός και αν απορίπτεις και την ψυχολογία σαν επιστήμη.
Η φύση δεν έχει ανάγκη από το μυαλό μας, ούτε μας προέτρεψε για κάτι. Εμείς ξεφύγαμε από αυτή και την κάναμε εχθρό μας. Η ηθική μας είναι αποκύημα του πολιτισμού μας, και ο πολιτισμός μας είναι εξ'ορισμού εχθρικός προς τη φύση.
Μάλλον δεν διάβασες με προσοχή τι έγραψα. Φυσικά και δεν έχει ανάγκη το μυαλό μας και δεν διαφωνώ ότι την κάναμε εχθρό μας. Αν κατάλαβα καλά, σύμφωνα με τον συλλογισμό σου, η ηθική πάει αντίθετα με την φύση. Γνώμη σου είναι αυτή δεν μπορώ να πω κάτι άλλο.

Τώρα με το να υπαινίσεσαι ότι η θρησκεία είναι κάτι γελοίο νομίζω ότι ρίχνεις το επίπεδο της συζήτησης και προσβάλει όσους πιστεύουν. Αν άρχιζα τα θρησκευτικά θα έπρεπε να αρχίσεις τα αθεϊστικά. Τώρα τις ειρωνίες δεν ξέρω γιατί θα τις άρχιζες...
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Οκτ 2006 23:40

Το αγοράκι 7 χρονών δεν μπορεί να εκσπερματίσει, επομένως άκυρο. Το όριο των 12 το έχουν βάλει οι υπεύθυνοι του κόμματος γι αυτόν το λόγο. Πιστεύω ότι ξέρεις για το όριο των 12 που έχουν θέσει...

Αν το ψάξεις λίγο θα διαπιστώσεις και ο ίδιος ότι η ηθική του ανθρώπου είναι αντίθετη προς τις επιταγές της φύσης. Όταν ο λύκος πάει να φάει το κουνελάκι δεν σκέφτεται αν αυτό είναι ηθικό ή όχι.

Το αν είναι η θρησκεία γελοίο ή όχι δεν θα στο πω εγώ στο συγκεκριμένο post. Αυτό που λέω είναι ότι θα ήταν γελοίο να έκανες διάλογο με θρησκευτικούς όρους. Διάλογος με δόγμα δεν γίνεται, επομένως η ειρωνεία σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η ιδανική λύση, όπως μας έχει διδάξει και ο Σωκράτης.

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 27 Οκτ 2006 00:22

Μίλησα για χαϊδολόγημα ( έχω την εντύπωση ότι δεν προσέχεις τι γράφω )...
Οπότε καθόλου άκυρο.

Η φύση δημιούργησε τους κανόνες των ζώων επειδή δεν έχουν την νοημοσύνη που έχει ο άνθρωπος. Βάζεις στο ίδιο τσουκάλι τα ζώα με τους ανθρώπους και αυτό δεν είναι καλό.

Η ηθική και θρησκεία συγχέονται για ένα πολύ μεγάλο ποσοστό (τεράστιο θα έλεγα) του πληθυσμού. Καλό θα είναι λοιπόν να μάθεις να δέχεσαι τις γνώμες που διαμορφώνονται συμφωνα με τα θρησκευτικά πρότυπα αλλά και τις αναφορές σε αυτά, πριν είναι αργά.

Ο Σωκράτης είναι χιλιοπαρεξηγημένος φιλόσοφος και είναι πιο δύσκολος απ' ότι τον παρουσιάζουν στις φιλοσοφικές σχολές (γενικό σχόλιο, σχεδόν off topic)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Οκτ 2006 00:28

Η ηθική και θρησκεία συγχέονται για ένα πολύ μεγάλο ποσοστό (τεράστιο θα έλεγα) του πληθυσμού. Καλό θα είναι λοιπόν να μάθεις να δέχεσαι τις γνώμες που διαμορφώνονται συμφωνα με τα θρησκευτικά πρότυπα αλλά και τις αναφορές σε αυτά, πριν είναι αργά.
Γιατί, λες να με γδάρουν όπως στο Μεσαίωνα; χαχαχα

Ηθική και θρησκεία δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Η θρησκεία είναι δόγμα, ενώ η Ηθική είναι (ανέκαθεν ήταν) κλάδος της φιλοσοφίας.

Και σχετικά με τον Σωκράτη, συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω εσύ από πού γνωρίζεις τι διδάσκεται στις φιλοσοφικές σχολές...

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 27 Οκτ 2006 01:12

kai giati na dexetai apoios etsi adikaiologhta ta pisteuw tis ekklhsias (oxi ts 8rhskeias, ths ekklhsias). gi auto exoume allwste koino nou, na skeftomaste kai na apofasizoume...

dhldh twra pou h ekklhsia leei oxi stis sxeseis...osoi exoun sxesis ti einai?

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 27 Οκτ 2006 03:06

΄"Η θρησκεία είναι δόγμα, ενώ η Ηθική είναι (ανέκαθεν ήταν) κλάδος της φιλοσοφίας."

Με αυτό σε έχασα εντελώς. Μάλλον δεν γνωρίζεις τι είναι δόγμα. Ο όρος δόγμα αναφέρεται στην θρησκεία. Δεν μπορείς να ορίσεις την θρησκεία με την λέξη δόγμα λοιπόν. Το ότι η ηθική είναι κλάδος της φιλοσοφίας δεν καταλαβαίνω γιατί απορίπτει τον συσχετισμό θρησκείας - ηθικής. Διάβασε λίγο την Βίβλο για να καταλάβεις. Όπως θα ξέρεις ο Σωκράτης έλεγε Γηράσκω αεί διδασκόμενος ;-)

Αποκλείεται να έχω σπουδάσει φιλοσοφία ή να ξέρω άτομα που σπουδάζουν ή καθηγητές που διδάσκουν;

Janas, ποιος μίλησε για εκκλησία; Η θρησκεία είναι τεράστια ένοια. Για μερικούς περικλύει και την εκκλησία για άλλους όχι. Φυσικά και έχουμε νου για να σκεφτούμε και να αποφασίσουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες