Δημιουργια περιοδικου στο corel (help με page setup)

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
emskan

Δημοσίευση από emskan » 07 Ιουν 2006 16:57

Παιδιά γεια σας! Πολύ καλό το forum, αν και το έχω συμβουλευτεί αρκετές φορές μόλις σήμερα έγινα μέλος!
Λοιπόν, θέλω να σχεδιάσω ένα περιοδικό στο corel (100 σελίσες). Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει σχετικά με το πως πρέπει να διαμορφώσω το page setup ωστε οι σελίδες να εκτυπωθούν στην σωστή σειρά; Μπορώ να σχεδιάζω τις σελίδες αντικρυστά και στην εκτύπωση να μπαίνουν αυτόματα στην θέση τους; (Η πρώτη με την τελευταία, η 2 με 99 κ.ο.κ)
Σας ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 07 Ιουν 2006 20:28

Έχει πολύ μεγάλη σημασία για να μπορέσουμε να απαντήσουμε το που θα τυπωθεί (σε τι μηχάνημα) και αν το εξώφυλλο θα είναι με το ίδιο υλικό (χαρτί) που θα έχουν οι εσωτερικές σεκίδες.

Μάρκος

Άβαταρ μέλους
emskan

Δημοσίευση από emskan » 07 Ιουν 2006 20:40

Δεν ξέρω ακόμα για το που θα τυπωθεί γιατί μαζεύω προσφορές από τυπογραφεία. Όσο για το χαρτί, το εξώφυλλο θα είναι διαφορετικό από τις εσωτερικές σελίδες.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 08 Ιουν 2006 01:41

Εφόσον τυπωθεί σε οφσετ θα τυπωθεί σε 16σέλιδα σε χαρτί 70Χ100 ή 61χ86 αν το παίρνει. Τα 16σελιδα έχουν ένα συγκεκριμένο τρόπο που θα μπουν οι σελίδες ώστε με τρία διπλώματα να δημιουργούνται 16 σελίδες με την σωστή σειρά. Αλλά και πάλι αλλάζει ο τρόπος σελιδοποίησης ανάλογα με την βιβλιοδεσία. Αν γίνει με καρφίτσα τα 16ασέλιδα μπαίνουν το ένα μέσα στο άλλο. Αν γίνει σε στύλ βιβλίου τα 16σέλιδα κολλιούνται στο εξώφυλλο ( ή και συρράπτονται για πιο ποιοτική έκδοση ) το ένα δίπλα στο άλλο.

Τα σοβαρά filmάδικα κάνουν τη διαδικασία αυτή (μονταζ) αυτόματα με ειδικό πρόγραμμα αρκεί να τους πεις πως το θέλεις, αν και σου προτείνω να επιλέξεις τυπογράφο που να διαθέτει CTP ώστε να αποφύγεις τα film που για την περίπτωσή σου είναι αξιοσέβαστο το νούμερο...

Μάρκος

Άβαταρ μέλους
emskan

Δημοσίευση από emskan » 08 Ιουν 2006 14:07

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά σχεδιάζω κανονικά και το τυπογραφείο αναλαμβάνει το μονταζ. Το συγκεκριμένο (κατά 90% θα τυπωθεί εκεί), είναι από τα μεγαλύτερα στο Ηράκλειο και από ότι ξέρω δεν χρησιμοποιεί φιλμ. Όταν συζητήσαμε μου είπε ότι χρησημοποιεί τσίγκο(!). Είδα δουλειά του από άλλα περιοδικά που τυπώνει και έμεινα ικανοποιημένος. Απλά δεν έχω ασχοληθεί ξανά με σχεδίαση περιοδικού και προσπαθώ να ενημερωθώ για να μην κάνω διπλή και τριπλή δουλειά.
Μαρκο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 08 Ιουν 2006 15:36

emskan έγραψε:Δηλαδή αν κατάλαβα καλά σχεδιάζω κανονικά και το τυπογραφείο αναλαμβάνει το μονταζ. Το συγκεκριμένο (κατά 90% θα τυπωθεί εκεί), είναι από τα μεγαλύτερα στο Ηράκλειο και από ότι ξέρω δεν χρησιμοποιεί φιλμ. Όταν συζητήσαμε μου είπε ότι χρησημοποιεί τσίγκο(!). Είδα δουλειά του από άλλα περιοδικά που τυπώνει και έμεινα ικανοποιημένος. Απλά δεν έχω ασχοληθεί ξανά με σχεδίαση περιοδικού και προσπαθώ να ενημερωθώ για να μην κάνω διπλή και τριπλή δουλειά.
Μαρκο σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Θα σχεδιάσεις χώρια το εξόφυλλο σε Α3+ ( το + είναι συν τα ξακρίσματα ) και θα τυπωθεί χώρια (λόγο διαφορετικού υλικού ) αν η εσωτερική πλευρά του εξωφύλλου είναι τυπωμένη τότε αυτή η εκτύπωση θα γίνει μαζί με το εξώφυλλο (σε χαρτί 50Χ70 τούμπα γωνία)

Θα σχεδιάσεις τις εσωτερικές σελίδες σε ένα αρχείο με σχήμα Α4 και κάθε πραγματική σελίδα θα είναι μία σελίδα του Corel. Θέλει προσοχή τα ξακρίσματα να βγαίνουν εκτός σελίδας μόνο από τις ελευθερες πλευρές και όχι από την πλευρά του δεσίματος. Αν είσαι άπειρος προτίμησε το θέμα να μην βγαίνει έξω από την σελίδα οπότε δεν θα χρειάζεται ξακρίσματα.

Με τσίγκο τυπώνουν όλες οι οφσετ μηχανές αλλά το θέμα αποτυπώνεται πάνω στον τσίγκο είτε με φίλμ είτε απευθείας από το αρχείο με μηχάνημα CTP (κάτι δηλαδή σαν εκτυπωτής 50-60 εκ δραχ)

Σχετικά με τη δουλειά του τυπογράφου δεν μπορείς να κρίνεις αν είναι καλός από το δείγμα που σου έδειξε αν δεν το συγκρίνεις με δοκίμιο το οποίο δείχνει τι πραγματικά ήταν το αρχείο.
Κατα πολύ μεγάλο ποσοστό οι δουλειές πάνε στα σκα..... με ευθύνη του γραφίστα. Αλοιώς δείχνουν τα αρχεία (και ειδικά από corel - pc ) και αλλοιώς είναι ηεκτύπωση χωρίς να φταίει ο τυπογράφος.

Επειδή μου έδωσες την εντύπωση ότι δεν είσαι έμπειρος θα σου συνιστούσα να μην επιχειρήσεις την εκτύπωση του περιοδικού αν δεν είσαι σίγουρος για αυτό που κάνεις (λόγω του υψηλού κόστους που μπορεί να πάει χαμένο) Βάλε τον τυπογράφο να ελέγξει τις λεπτομέρειες.

Για να αισθάνεσαι σίγουρος για την δική σου δουλειά ζήτησε "Δοκίμιο" είτε από τα φίλμ (αν τελικά χρειάζονται είτε ηλεκτρονικό Στην δεύτερη περίπτωση θέλει προσοχή γιατί δεν ενοούμε απλό εκτυπωτή inkjet ή laser ( πάλι χορεύουν τα εκατ_μύρια).

Υπ όψιν μπορεί να τυπωθεί και με άλλους τρόπους σε μικρότερα σχήματα αλλά αυτά που προανέφερα αφορούν την οικονομικότερη περίπτωση.
Ελπίζω να σε βοήθησα

Μάρκος

ProgramA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ProgramA » 13 Ιουν 2006 23:15

Γενικά πάντως ένα καλό πρωτόκολλο συνεργασίας με εκτυπωτές πάσης φύσεως είναι το pdf x3 που υποστηρίζει το Corel Draw X3.
Προσπαθώ να γίνω λίγο πιο ανεξάρτητος - http://anexartisia.info

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες