Τρικ για λεξεις κλειδια

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
alfamesitiki
Επικοινωνία:

Τρικ για λεξεις κλειδια

Δημοσίευση από alfamesitiki » 08 Ιουν 2006 18:53

Εχω δει μερικες ιστοσελιδες τις λεξεις κλειδια τις εχουν στην κορυφη της ιστοσελιδας τους ιδιο χρωμα με το φοντο,συνεπως οπτικα δεν φαινονται παρα μονο οταν καποιος κανει επιλογη ολων της σελιδας τοτε τις βλεπει.Αυτο το τρικ ομως εχει ως αποτελεσμα να ειναι σε καλη θεση στο google οι συγκεκριμενες ιστοσελιδες.Αν το κανω και εγω υπαρχει περιπτωση να γινω banned απο το google?Ετσι εχω ακουσει.Ευχαριστω.Οποιος ξερει ας μου πει.

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

Τρικ για λεξεις κλειδια

Δημοσίευση από milianos » 08 Ιουν 2006 21:44

Αυτό το κόλπο ήδη το αναγνωρίζουν οι μηχανές αναζήτησης. Για λίγες λεξούλες όμως σε μια άκρη της σελίδας δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.
Σε περίπτωση κατάχρησης μάλλον θα θεωρηθεί ως spam και δεν αποκλείεται να σε τιμωρήσουν.

Οι σοβαροί Webmasters και επιχειρήσεις δεν καταφεύγουν σε τέτοια τεχνάσματα. :hammer:

Εχεις να μας δείξεις κάποιο παράδειγμα και εννοώ φυσικά απο κάποιο σοβαρό Site? :roll:

Παρεπιπτόντως έριξα μια ματιά και στην ιστοσελίδα alfamesitiki.gr για την οποία ενδιαφέρεσαι υποθέτω. Αρκετά καλή δουλειά αλλά όσον αφορά το SEO έχει αρκετές
παραλείψεις με πρώτη και κυριότερη την έλλειψη επικεφαλίδων <H1>--<H6> επίσης είναι σχεδόν ανύπαρκτα τα alt tags.
Μόνο με αυτά τα δυο πράγματα αν αχοληθείς σε λίγες μέρες θα δείς μεγάλη διαφορά, όσον αφορά την κατάταξη της ιστοσελίδας σου, στις μηχ. αναζήτησης. :lol:

ailo

Τρικ για λεξεις κλειδια

Δημοσίευση από ailo » 10 Ιουν 2006 07:33

kati pou 8a h8ela na rwthsw epi tou 8ematos einai to e3hs: poia einai ta kritiria me ta opoia ginetai to sorting stis mhxanes anazhthshs, kai ti mporei na kanei o web developer gia na veltiwsei th 8esh toy sthn katata3h..einai px to hit ratio?va8mologeitai mhpws to site apo tous ergazomenous kapoiou tomea px tou google k mpainei k aytos o paragontas?akomh , oi le3eis kleidia sthn istoselida ti rolo paizoun?

ston tomea ayto eimai entelws noob [!]
giayto an mporeite as eiste plhrws epe3hghmstikoi k leptomereis..
eyxaristw..

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Τρικ για λεξεις κλειδια

Δημοσίευση από skeftomilos » 11 Ιουν 2006 03:46

Στο τμήμα Web Design, Usability, Advertising & Προώθηση γίνεται πολύ συζήτηση γι αυτά τα θέματα. Υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα topics, προσωπικά έχω μάθει πολλά πράματα εκεί.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

panosru
WebDev Moderator

Τρικ για λεξεις κλειδια

Δημοσίευση από panosru » 13 Ιουν 2006 11:51

pragmati oraio topic skeftomile, episeis na prostheso pos mia aytokinitobiomhxania (den thymamai poia bmw nomizo) ekane to eksis, koitouse to reference kai an eblaipe pos einai apo mhxanh anazhthshs to estelne se allh selida gemath me keyword, <h1> ... <h6> ktl..

os apotelesma ekei pou exei poly kalo rank na thn anakalypsoun kai na exei pesei ston pato :D
(den thymamai pou to eida nomizo o cherouvim to eixe pei kapou xD )

markos00

Τρικ για λεξεις κλειδια

Δημοσίευση από markos00 » 19 Ιουν 2006 11:26

panosru έγραψε:pragmati oraio topic skeftomile, episeis na prostheso pos mia aytokinitobiomhxania (den thymamai poia bmw nomizo) ekane to eksis, koitouse to reference kai an eblaipe pos einai apo mhxanh anazhthshs to estelne se allh selida gemath me keyword, <h1> ... <h6> ktl..

os apotelesma ekei pou exei poly kalo rank na thn anakalypsoun kai na exei pesei ston pato :D
(den thymamai pou to eida nomizo o cherouvim to eixe pei kapou xD )
i BMW to ekane auto kai tin eixan madisei meta.

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τρικ για λεξεις κλειδια

Δημοσίευση από Hermeia » 19 Ιουν 2006 20:41

το πιο καλο που ξέρω σχετικά:

βάλε τις 4-5 πλέον σημαντικές λέξεις της σελίδας σου στον τίτλο.

βάλε τις 10 πιο σημαντικές λέξεις στην περιγραφη (decription)
και τις 20-30 πιο σημαντικές λέξεις στα keywords.

μετα βάλε στην αρχή της σελίδας (πρώτη παράγραφος κειμένου στον κώδικα) μια περίληψη ή πχ. τις βασικες επιλογές περιεχομένων (inpage links), που να εχουν επίσης τις ίδιες 20-30 λέξεις.
(οι οποιες φυσικά αναφέρονται ξανα μεσα στη σελίδα)

γενικα η γουγλη μου εμφανιζει τις περισσοτερες σελίδες στην πρώτη σελίδα αναζήτησης, ακομα και για λεξεις που δεν ειναι στα keywords..

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες