Ερώτηση περί πνευματικών δικαιωμάτων

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 11 Ιουν 2006 14:13

Έχω την εξής απορία:

Αν κατασκευάσω ένα πρόγραμμα μου ανήκουν τα δικαιώματα που προκύπτουν από την πνευματική μου εργασία.
Αν διαθέσω το χώρο τα μηχανήματα και πληρώσω κανονικό μεροκάματο κάποιον που θα κατασκευάσει για μένα ένα πρόγραμμα τίνος είναι τα πνευματικά δικαιώματα; Δικά μου ή του υπάλληλου που έγραψε το πρόγραμμα; ή κάτι άλλο;

Μάρκος

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 11 Ιουν 2006 15:20

Ανάλογα με το τι λέει το συμφωνητικό που έχει υπογράψει ο εργαζόμενος σε μια εταιρεία εάν π.χ. στους όρους που έχει υπογράψει ο εργαζόμενος αναφέρεται ότι οτιδήποτε δημιουργήσει ανήκει στην εταιρία που εργάζεται τότε ναι δεν μπορεί να διεκδικήσει τίποτε. Εάν πάλι δεν υπάρχει ένας τέτοιος όρος και γενικότερα συμφωνητικό ίσος έγκειται και στο ποιος θα προλάβει πρώτος να το κατοχυρώσει (αν και δεν είμαι νομικός έτσι νομίζω). Γενικότερα τα πνευματικά δικαιώματα είναι μια δύσκολη υπόθεση.
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 11 Ιουν 2006 16:00

An einai ypallhlos ths etereias me ika, syka klp to copyright anhkei sthn etereia.. an einai freelancer, opoios prolavei na to katoxhrosei :D

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 11 Ιουν 2006 22:47

Βεβαίως, όταν είναι νόμιμος υπάλληλος ανήκουν στην επιχείρηση τα δικαιώματα. Αυτό είναι και το νόημα του υπαλλήλου. Δεν χρειάζεται να υπογράψει ρητά ότι ό,τι φτιάξει εντός της εταιρείας, ανήκει στην εταιρεία. Αυτό εννοείται. Αυτό έλειπε. Διαφορετικά όσοι απολύονταν θα ζήταγαν δις.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 11 Ιουν 2006 23:17

Νομίζω οτι το θέμα είναι πιο περίπλοκο.
Στις μεγάλες εταιρίες όπου το αποτέλεσμα είναι ομαδική δουλειά δεν προκύπτουν δικαιώματα για τον υπάλληλο συγγραφέα του κώδικα.
Στις μικρές όμως επιχειρήσεις όπου η εφαρμογή ολοκληρώνεται από ένα άτομο τι γίνεται;
Ενα απολυμένο ή αποχωρήσαν άτομο μπορεί να "ξανασκευτεί" και να "ξαναγράψει" την ίδια εφαρμογή και να την εκμεταλευτεί για τον εαυτό του ή να την πουλήσει. Τι συμβαίνει σ'αύτή την περίπτωση;
Σε γενικές γραμμές συμβόλαια και κατοχυρώσεις δεν γίνονται. Πως διασφαλίζεται μια μικρή εταιρία ότι το προϊόν της δεν θα γίνει "σούπα" στην αγορά από τρίτους;

Υπάρχει κανείς εδώ που να έχει κάνει κατοχύρωση σε κάποια εφαρμογή του; και αν ναι τι κόστισε αυτή η ιστορία;

Μάρκος

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Pixelatorios » 12 Ιουν 2006 02:08

Δεν έχει σημασία το ποσο μεγάλη είναι η εταιρία.

Όσο για την επανάληψη τις εφαρμογής άμα δεν υπάρχει καταχυρωμένη πατέντα/copyright τότες είναι ολίγον επικίνδυνο.. τα συμβόλαια σε τέτοιες περίπτωσις είναι το καλύτερο.

Ο υπάλληλος κανονικά δεν κατέχει τα π. δικαιώματα...αλλα άμα τον καλέσουνε σε μια άλλη εταιρία για τον ίδιο τον σκοπό, τότες η καινούργια εταιρία πρέπει να αγοράσει τα δικαιώματα από την πρώτη εταιρία.
Με λίγα λόγια με η χωρίς συμβόλαια τα π. δικαιώματα ανήκουνε στην εταρία που ασχολείσαι και πλήρωσε για να δημιουργηθεί το συγκεκριμένο έργο.
motion. web. print. designer

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 12 Ιουν 2006 05:56

Δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ότι το άτομο που σου έγραψε ένα πρόγραμμα δεν θα το βγάλει στο net με άλλο όνομα και με άλλο source.
Ένα δικό μου παράδειγμα,
δούλευα σε μια εταιρία και τους έφτιαξα ένα πρόγραμμα, slideshow μαζί με video για οθόνες αφής,
συμφωνία γραπτή ότι τα δικαιώματα από τα προγράμματα που θα έφτιαχνα ανήκουν στην εταιρία αλλά θα υπήρχε το mail μου σαν κατασκευαστή του προγράμματος συν ότι δεν θα μπορούσα να ασχοληθώ με το αντικείμενο που πουλούσε η εν λόγω εταιρία για 2 χρόνια μετά την απομάκρυνση μου.
(δηλ εμπόριο σε οθόνες αφής)
Η εταιρία άλλαξε χέρια και εγώ τον πείρα το πούλο λόγου γλώσσας (Ολλανδική εταιρία και τα ολλανδικά μου απαίσια, υπάρχει ακόμα συνεργασία και φιλικές σχέσεις με την εταιρία)
Τώρα κοίτα να δεις τι παίζει, με καλούν προ ημερών για κάποιες διευκρινίσεις πάνω στο πρόγραμμα και βλέπω ότι βγάλανε το mail μου, τους ρωτάω και μου απαντάνε ότι αλλάξανε το πρόγραμμα από sdl l που το είχα σε C++ directX οπότε έχουν το δικαίωμα να μην περιλαμβάνουν το mail μου.
Η δικιά μου απάντηση ήταν ότι μπορώ να το κάνω από την αρχή σε C++ η Java, η σκέτη opengl για τον απλό λόγο ότι το source είναι άλλο σύμφωνα πάντα με αυτούς.
Περιμένω την απάντηση τους από τα υψηλά κεφάλια.

NwS

Δημοσίευση από NwS » 26 Ιούλ 2006 20:05

Pneumatika dikaiomata sto net d iparxoun.. na to thimasai auto. k kiriws otan milame gia "programata", "site" ktl ktl

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες