Περί εταιρικής συνείδησης

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
ΠΑΝΗΣ ΑΓΟΥΡΙΔΗΣ

Δημοσίευση από ΠΑΝΗΣ ΑΓΟΥΡΙΔΗΣ » 12 Ιουν 2006 12:35

Και έρχεται ο κάθε μαλάκας πολιτικάντουρας και μαμοθρεμένο αφροτσούτσεκο, να μας μιλήσει για πολιτική συνείδηση. Για αδελφοσύνη και νηφαλιότητα μέσα στα πλαίσια μιας ευρύτερης κοινωνικής αλληλεγγύης και με στόχο το άριστο κατά Παρέτο που θα εμβολίσει τον αλτρουισμό στις συνειδήσεις αυτής της άμορφης μάζας που πρόκειται να καταντήσουμε εντός ολίγου.
Προσωπικά αηδιάζω από την σκέψη και μόνο αυτών που προασπίζονται τέτοιου είδους Π@π@*ιές και όταν τους βλέπω από την τηλεόραση βγάζω και τα παπούτσια για να μπορώ να τους μουτζώνω όσο το δυνατόν περισσότερο. Έτσι κάνω επανάσταση του λόγου μου.
Ποιοι είστε εσείς ρε που που εισβάλετε στη ζωή μου μέσα από το ένα και μοναδικό μέσο που κατέχω για διασκέδαση, ψυχαγωγία, εποικοδομητικό διάλογο, τροφή φαντασίας για αυνανισμό, χαλάρωση και συντροφικότητα προκειμένου να μου παραστήσετε τους έξυπνους ότι δήθεν νοιάζεστε για εμένα, για εμάς;
Για το κοινωνικό σύνολο;
Άκου να δείς μαλακία. Κοινωνία, συναίσθηση ανθρωπισμού, συνάνθρωπος. Από αυτούς που είναι βολεμένοι εις βάρος μας. Αλλά που ο κόσμος να ξυπνήσει. Κοιμούνται όλοι κοιμάστε ρε!
Το λέω κάθε μέρα στον κ.Στέλιο τον προϊστάμενο. Κύριε Στέλιο του λέω, που οδεύουμε κοντεύουμε να αποξενωθούμε τελείως. Ζούμε τόσο κοντά και όμως δεν γνωρίζουμε τίποτα για τον άλλον. Μιλάμε μόνο για δουλειά μεταξύ μας και κοιτάμε πισώπλατα να κατηγορήσουμε τους υπόλοιπους, να τους χτυπήσουμε, να τους εξοντώσουμε. Αλλά είναι και αυτός ένας από όλους τους άλλους που κοιτάνε μόνο τα πρόσκαιρα και ευκαιριακά τους συμφέροντα και μόνο μου ζητάει να του φέρω την καρτέλα του Παπαλιγούρα που είναι πελάτης. Ο καραγκιόζης που συν τις άλλοις είναι και καραφλός, γλόμπος τελείως. Το λέω και στην Μαρίνα την κατίνα γεροντοκόρη αλλά και εκείνη η τελευταία της σκέψη έγινε μαζί με την τελευταία φορά που ένιωσε χαρά στα σκέλια της δηλαδή προ αμνημονεύτων ετών. Τι μαλθακή και αγάμητη που είναι.
Καθημερινά παλεύω να ενώσω τουλάχιστον τους ανθρώπους που ζω μαζί τους στο ίδιο περιβάλλον να δημιουργήσω λόγους για μια ενδεχόμενη εταιρική συνείδηση, να εξαλείψω τους λόγους για πισώπλατα μαχαιρώματα αλλά, εις μάτην. Και εξάλλου ο καθένας κοιτάει να φάει τον άλλον και όλοι κοιτάνε να φάνε εμένα. Νομίζω ότι με ζηλεύουν επειδή κατέχω στοιχεία που εκείνοι δεν κατέχουν.
Καταρχήν δεν κάνω ποτέ λάθη αλλά και αν τύχει αυτό πάλι άλλος θα φταίει. Μέχρι και ο γενικός διευθυντής με βλέπει με μισό μάτι επειδή στο πρόσωπό μου είδε ένα σύντομο ανταγωνιστή.
Αλλά η δική μου η επανάσταση δεν πρόκειται να σταματήσει. Θα πολεμάω μέσα στο μυαλό μου όλους εκείνους που σκοπεύουν να μας κοιμίσουν και να μας υποδουλώσουν σε ένα δόλιο παιγνίδι απρεπούς ανταγωνισμού. Και όσο για τους πολιντικάντιδες κάθε μέρα θα τους μουτζώνω χειροπόδαρα από τον καναπέ του σπιτιού μου. Και όταν θα γίνω διευθυντής θα τους δείξω εγώ.

Πάνης Αγουρίδης

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 12 Ιουν 2006 14:52

Your point?
Εικόνα

ΠΑΝΗΣ ΑΓΟΥΡΙΔΗΣ

Δημοσίευση από ΠΑΝΗΣ ΑΓΟΥΡΙΔΗΣ » 12 Ιουν 2006 16:51

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν ταιριάζει το θέμα στο συγκεκριμένο forum απλά το έστειλα σε μια τύπισσα που μου αρέσει και από εκεί και πέρα σκέφτηκα να το ρίξω και εδω.

Το θέμα το οποίο προσπαθώ να θίξω είναι πως όλοι μας εύκολα κρίνουμε τους υπόλοιπους και τους προσάπτουμε σφάλματα, συμπεριφορές και τρόπους ζωής που στην τελική εμείς οι ίδιοι κάνουμε πρώτοι και καλύτεροι και πως μια τόσο οφλθαλμοφανή ομοιότητα συμπεριφοράς και σκέψης με αυτή που κατηγορούμε δεν μπορούμε να την ξεχωρίσουμε στους εαυτούς μας απλά μόνο στους υπολοίπους και όταν μας συμφέρει

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Ιουν 2006 13:25

ΠΑΝΗΣ ΑΓΟΥΡΙΔΗΣ έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω αν ταιριάζει το θέμα στο συγκεκριμένο forum απλά το έστειλα σε μια τύπισσα που μου αρέσει και από εκεί και πέρα σκέφτηκα να το ρίξω και εδω.

Το θέμα το οποίο προσπαθώ να θίξω είναι πως όλοι μας εύκολα κρίνουμε τους υπόλοιπους και τους προσάπτουμε σφάλματα, συμπεριφορές και τρόπους ζωής που στην τελική εμείς οι ίδιοι κάνουμε πρώτοι και καλύτεροι και πως μια τόσο οφλθαλμοφανή ομοιότητα συμπεριφοράς και σκέψης με αυτή που κατηγορούμε δεν μπορούμε να την ξεχωρίσουμε στους εαυτούς μας απλά μόνο στους υπολοίπους και όταν μας συμφέρει
Καλά που το διευκρίνισες γιατί ετοιμαζόμουν να στα χώσω, γιατί έγραφες για πισώπλατα μαχαιρώματα και από την άλλη τους έκραζες όλους... και άντε εσύ το έκανες εσκεμμένα, αλλά αν δεν σε ξέρει ο άλλος νομίζεις ότι θα το καταλάβαινε αν δεν το διευκρίνιζες με το 2ο σου post? Ξέρεις πόσοι τέτοιοι υπάρχου-με :) εκεί έξω... καλή συνέχεια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες