Τι έχουν πάθει τα πιτσιρίκια ρε????

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 14 Ιουν 2006 03:38

Connor MacLeod έγραψε:
cdhyper έγραψε:
το Τσερνομπίλ φταίει..
Λες να είναι το πρώτο στάδιο μεταμόρφωσης των παιδών σε αδηφάγα zombie;
Τι συμένει αδηφάγα?
Σημαίνει αυτός που τρώει και δεν χορταίνει. Κάτι που γινόταν ως μύθος τα παλιά χρόνια από τον Άδη για να γεμίσουν τα Τάρταρα με την βοήθεια του θεού του πολέμου, τον Άρη δηλ. (Άδης+φαγητό)
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 14 Ιουν 2006 13:59

Αυτό για τα video - games για τις ταινίες κλπ , πιστεύω πως ναι μεν ισχύουν , αλλά αν δεν έχει το παιδάκι ήδη λασκαρισμένη τη βίδα δεν θα πάθει τιποτα...ούτε θα σκοτώσει τους γονείς του και άλλα 40 παιδάκια επειδη το είδε σε ταινία...Τα (γνωστά) παιδιά της Αμερικής ,και γενικά άλλα παιδιά , που μια ταινία και ένα video game τους δίνουν ώθηση...θα κάνουν εγκληματική πράξη,αλλά η ψυχολογική τους κατάσταση ήταν "έτοιμη" και περίμενε να δει τον τρόπο.

Πάντα κατά τη γνωμη μου.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Ιουν 2006 14:41

Οχι ρε!Για τον cordis.Τον έχασα για λίγο!
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

liberostelios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από liberostelios » 14 Ιουν 2006 17:45

Δεν έχουν πάθει τίποτα τα πιτσιρίκια. Πάντοτε έτσι ήτανε.
Συμφωνό, εν μέρει. Κάποτε τα παιδιά δεν ήταν τόσο "ελεύθερα" να κάνουν τέτοια πράγματα και γι αυτό δεν ήταν ακριβώς έτσι τα πράγματα. Πιστεύω ότι υπάρχει μία μικρή έξαρση των φαινομένων αυτών αλλά δε νομίζω ότι και οι προηγούμενες γενιές ήταν αγγελούδια!

Βέβαια το γεγονός ότι τα 12χρονα θέλουν, πλέον, να μην είναι παρθένες και να βάφονται και να φοράνε στρινγκ είναι τρελό και έχει παραγίνει το κακό στην εποχή μας και αυτό είναι το μόνο στο οποίο συμφωνό απόλυτα.

Από την άλλη, όμως, όλο αυτό για τα φαινόμενα αυτά που λέτε είναι μία γιγάντωση των πραγμάτων από τους δημοσιογράφους των οποίων τα δελτία μπορούν να σου προκαλέσουν κατάθληψη αν τα παρακολουθείς συχνά και θα σιγουρευτείς ότι τίποτα δεν πάει καλά και ότι πρέπει να αυτοκτονήσεις!

Και μιας και μιλάμε για δημοσιογράφους, να αναφέρουμε ότι καταπιάνονται με ζητήματα που ουδέποτε γνώρισαν και δεν έχουν την παραμικρή γνώση πάνω σε αυτά και έτσι γίνονται κάθε φορά ειδικοί σε θέματα σεισμών, υποκλοπών, τεχνολογιών κλπ. Την ελληνική γλώσσα όμως, που θα έπρεπε να γνωρίζουν άριστα για να ασκούν το επάγγελμα του δημοσιογράφου, δεν ενδιαφέρονται που δεν τη κατέχουν! Αλλά σε θέματα "μεγένθυνσης προβλημάτων", "δημιουργίας τρόμου" και παραπληροφόρησης είναι μανούλες όλοι!
Τα (γνωστά) παιδιά της Αμερικής ,και γενικά άλλα παιδιά , που μια ταινία και ένα video game τους δίνουν ώθηση...θα κάνουν εγκληματική πράξη,αλλά η ψυχολογική τους κατάσταση ήταν "έτοιμη" και περίμενε να δει τον τρόπο.
Δε φταίει η Αμερική για όλα. Ας κοιτάξουμε λίγο και τη φάρα μας που μόνο να κρίνουμε τους άλλους ξέρουμε αλλά τους εαυτούς μας δεν τους κρίναμε ποτέ! (ήταν λίγο off topic αλλά το ανέφερα) Και, συν τοις άλλοις, η "προετοιμασία" αυτή που λες μπορεί να γίνει από τις 800 τέτοιες ταινίες και video games που θα δει το παιδί και η "ώθηση" να δωθεί από την 801η ταινία!

Άβαταρ μέλους
tolis_montana
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tolis_montana » 14 Ιουν 2006 17:59

Πως το βλέπω εγώ .. εγώ βλέπω οτι αυτά υπήρχαν και στα χρόνια μου, παντού και πάντα υπήρχαν τέτοια πιτσιρίκια απλά με αφορμή τον μικρό Αλεξ τα μέσα ενημέρωσεις τα έχουν κάνει φούσκα... και κακώς για μια ακόμη φορά βλέπουμε οτι η τv είναι σκληρή απο την μια φταίνε οι γονεις γιατί εχουν τα παιδιά τους καλομαθημένα ενα παιδί που τα εχει όλα εαν κάποια στιγμή αυτή η οικογένια στενέψει οικονομικά το παιδί θα γίνει κλέφτης, εγώ βλέπω οτι όλοι κατηγορούν τα 5 παιδιά και τσατίζομαι ο πατέρας καποιου μικρού που πήγε και έξαφάνισε το ΑΛΕΞ μπορεί να κοιμάτε ήσυχος? είναι δυνατών μια Νικολουλη να βάζει τα γυαλιά στην Ελλας , τώρα θα μου πεις ολόκληρο ελικόπτερο έσκασε μύτη στον κορρυδαλό... το μόνο που εχω να πω ειναι ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ..

Ενα παιδί ψάχνει αφορμές για να αλητέψει είτε γιατί οι γονείς του είναι φτωχοί , είτε γιατί είναι χωρισμένοι, ας μάθουν πρώτα οι γονείς να αγαπάνε και να αγκαλιάζουν τα παιδιά τους και μετά να κράζουν κάτι μου λεει οτι αυτά τα 5 παιδάκια εχουν πάρει το μάθημα τους και να μην ασχοληθούν άλλο μαζι τους να ασχοληθούν με το να βρουν το μικρό και να το κηδέψουν όπως και να βρουν τον κερατά που πήγε και εξαφάνισε το πτώμα.. και να τον κρεμάσουν

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 14 Ιουν 2006 21:33

Α) Η διαμόρφωση της ψυχοσύνθεσης ενός ατόμου αρχίζει από τα πρώτα πρώιμα στάδια της βρεφικής ηλικίας. Συχνές οικογενειακές συγκρούσεις ή άλλου είδους έντονες ψυχολογικές αντιδράσεις και φυσικά η χρήση ουσιών έχουν αρνητικές επιπτώσεις ακόμα και στην εμβρυακή κατάσταση. Όπως είναι εμφανές τα πρώτα ερεθίσματα που δέχεται ένα βρέφος είναι από το οικογενειακό περιβάλλον και οι αντιδράσεις (είτε και μελλοντικές) ποικίλουν (π.χ. μανιοκατάθλιψη, εγκληματική συμπεριφορά, ‘λανθάνουσα αδιαφορία’ κλπ). Ο αμέσως επόμενος παράγοντας που έχει βασικό ρόλο είναι το κοινωνικό σύνολο και το εκπαιδευτικό σύστημα στο οποίο βρίσκεται ένα παιδί. Σε αυτό το στάδιο το παιδί ανακαλύπτει ένα νέο περιβάλλον μακριά από τη μαρσιποφορική αγκαλιά της μητέρας του όπου αναπτύσσει το πρωτόγονο ένστικτο της επιβίωσης νοιώθοντας ανασφάλεια και διακατέχεται από συναισθήματα ζήλιας και ανταγωνισμού προσπαθώντας να επιβληθεί στους γύρω του. Αυτό συμβαίνει είτε γιατί η οικογένεια δεν προνόησε να περιορίσει το ‘εγώ’ του παιδιού, είτε γιατί η πρώτη ήταν απούσα και έτσι το παιδί θέλει να έχει την κοινωνική έστω προσοχή. Το εκπαιδευτικό περιβάλλον πρέπει να έχει την πρέπουσα ευελιξία ανάλογα με την περίπτωση του κάθε παιδιού. Ένας καταρτισμένος εκπαιδευτικός πρέπει να είναι σε θέση να αντιλαμβάνεται παθήσεις (π.χ. δυσλεξία) για να δίνονται άμεσα λύσεις και να δημιουργεί ενδιαφέρονται στα παιδία τα οποία δεν θα περιορίζονται στα πλαίσια μόνο του σχολείου. Ένα παιδί που βρίσκεται σε άρτιο οικογενειακό και σχολικό περιβάλλον έχει μεγαλύτερα ποσοστά σωστής πορείας ως ενήλικας.
Β) Τα γνωστά κοράκια (δημοσιογράφοι) τώρα που μπήκε το καλοκαίρι και τα θέματα έχουν μειωθεί έχουν πέσει με τα μούτρα στην γνωστή σε όλους «υπόθεση του μικρού Άλεξ»!!! Παιδοψυχολόγοι, πολιτικοί, κοινωνικοί λειτουργοί, δικηγόροι, η θειά μου-Νικολάκενα έχουν κατακλίσει τα τηλεοπτικά παράθυρα και ανάλυση στην ανάλυση ‘προσπαθούν’ να δώσουν λύση στο φαινόμενο!!! Βρε ουστ λέω εγώ!!!! Τώρα τους έπιασε ο πόνος όλους!!! Σ’ αυτή τη χώρα πρέπει πρώτα να γίνει το κακό (5-6 φορές όμως για να το εμπεδώσουμε) και ύστερα να ψαχτούμε για το τι έγινε!!! :evil: :evil:

Υ.Γ.: Μη δω κανέναν να διαφωνεί γιατί είμαι από Βέροια και ξέρετε εμείς το φόνο τον έχουμε για πρωινό !!!! :hammer: μπουυυυυυυυ :yea:
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Ιουν 2006 21:44

misato έγραψε:....
Υ.Γ.: Μη δω κανέναν να διαφωνεί γιατί είμαι από Βέροια και ξέρετε εμείς το φόνο τον έχουμε για πρωινό !!!! :hammer: μπουυυυυυυυ :yea:
:clap: :clap: :clap: :clap:
Εσενα μηπως ψάχνουν?για τον άλεξ?Εσυ εισαι ο ενίλικας που πηρε μερος?!!:D :D

Γιασου ρε γειτονα!!
Kαλα ρε!!Ειμαστε τοσο κοντα?!Στη βεροια ερχομαι και καθε σαββατο πρωι!!
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 15 Ιουν 2006 12:17

Εσενα μηπως ψάχνουν?για τον άλεξ?Εσυ εισαι ο ενίλικας που πηρε μερος?!!:D :D
Γιασου ρε γειτονα!!
Kαλα ρε!!Ειμαστε τοσο κοντα?!Στη βεροια ερχομαι και καθε σαββατο πρωι!!
Connor MacLeod σσστ μην αποκαλύπτεις στοιχεία (αν και δεν μένω πλέον Βέροια) :lol:

Να προσέχεις εδώ στα μέρη μας είναι επικίνδυνα :hammer: χεχχχε
[/quote]
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

Δημοσίευση από cvoodan » 19 Ιουν 2006 06:18

Όλοι φταίνε από λίγο αλλά κατά την γνώμη μου περισσότερο οι γονείς και τα κανάλια. Και αυτά έγιναν τα τελευταία 3-4 χρόνια.. Είμαι 19 χρονών και θυμάμαι ότι στα 10-12 μου σεβόμουν τους έστω κ λίγο μεγαλύτερους μου, κοινώς τους "έτρεμα"(λέμε τώρα). Ενώ τώρα αρ****..
Χαρακτηριστικό παράδειγμα πριν 1-2 χρόνια βλέπω έναν πιτσιρικά -πάνω απο 8 δεν ηταν-να παίζει στο δρόμο με κάτι κλαδιά μεγάλα και του λέω "Άσε το κλαδί κάτω θα χτυπήσεις κανέναν", και η απάντηση φυσικά τύπου άντε γ**** κτλ.. 8 χρονών ρε παιδιά... Έχουμε αποθρασυνθεί τελίως.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Ιουν 2006 06:56

cvoodan έγραψε:Έχουμε αποθρασυνθεί τελίως.
Αν σου φέρω αρχαία κείμενα πριν από 2.5 χιλιετίες να μιλάει πχ ο Αριστοτέλης και να λέει ότι η σύγχρονη νεολαία (της εποχής του δηλαδή) είναι έτσι όπως τα λες εσύ πάνω κάτω θα εξακολουθείς να πιστεύεις ότι όντως κάτι τρέχει ειδικά με τη σύγχρονη νεολαία;

Αυτά τα κλισέ του τύπου "τότε ήταν διαφορετικά, τώρα είναι χειρότερα" πάντοτε υπήρχαν, εδώ και χιλιάδες χρόνια και είναι αυτό που λένε "χάσμα γενεών". Συνήθως συμβαίνει στους μεγαλύτερους σε ηλικία και όχι στους εφήβους των 19 που είσαι εσύ cvoodan. Μήπως έχεις αρχίσει να γερνάς πριν την ώρα σου;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 19 Ιουν 2006 12:44

cdhyper έγραψε: Λες να είναι το πρώτο στάδιο μεταμόρφωσης των παιδών σε αδηφάγα zombie;
Αν όχι σε zombie σε αδηφάγα σίγουρα, δεν είδες τι γίνεται με το θέμα της παιδικής παχυσαρκίας!!!!

Μάρκος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Ιουν 2006 13:01

Banavas έγραψε:
cdhyper έγραψε: Αν όχι σε zombie σε αδηφάγα σίγουρα, δεν είδες τι γίνεται με το θέμα της παιδικής παχυσαρκίας!!!!

Μάρκος
αυτό μου θυμίζει το κλασσικό Μεσογειακή Υγιεινή Διατροφή
και τα κρητικοπουλα είναι τα ποιο παχύσαρκα παιδιά στην Ευρώπη

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 19 Ιουν 2006 13:03

cdhyper έγραψε:
cvoodan έγραψε:Έχουμε αποθρασυνθεί τελίως.
Αν σου φέρω αρχαία κείμενα πριν από 2.5 χιλιετίες να μιλάει πχ ο Αριστοτέλης και να λέει ότι η σύγχρονη νεολαία (της εποχής του δηλαδή) είναι έτσι όπως τα λες εσύ πάνω κάτω θα εξακολουθείς να πιστεύεις ότι όντως κάτι τρέχει ειδικά με τη σύγχρονη νεολαία;
Για την δική μας νεολαία ΝΑΙ γιατί χάσαμε το μέτρο των προηγούμενων γενεών. Τον "προηγούμενων" από τότε που αυτές οι προηγούμενες τις απέκτησαν φυσικά αυτές τις συνήθειες.

Και όταν λέω "μέτρο" εννοώ ότι η βρισιά τότε ήταν πολύ-πολύ μικρότερη από ότι είναι σήμερα και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε γιατί χάθηκαν τα "μη", "ντροπή σου", "κακό παιδί" κ.τ.λ μήπως λέει και προσβάλουμε τον ψυχικό κόσμο του παιδιού πριν... προλάβει το παιδί να δει τον κόσμο ώστε να έχει και κόσμο!!!

Θυμάμαι την εποχή που το "μ@λ@κ@ς" ήταν ΤΡΟΜΕΡΗ βρισιά ενώ σήμερα το περνάμε στο ντούκου.
Αυτά τα κλισέ του τύπου "τότε ήταν διαφορετικά, τώρα είναι χειρότερα" πάντοτε υπήρχαν, εδώ και χιλιάδες χρόνια και είναι αυτό που λένε "χάσμα γενεών".
Αυτό όμως πάει σε ιδέες προόδου και πολιτισμού λόγο των διαφορετικών συνθηκών που δημιουργήθαν με τα χρόνια από την μία γενεά στην άλλη. Όχι όταν βρίζεις τον άλλον. Τότε λέγεσαι "απολίτιστος".
Συνήθως συμβαίνει στους μεγαλύτερους σε ηλικία και όχι στους εφήβους των 19 που είσαι εσύ cvoodan. Μήπως έχεις αρχίσει να γερνάς πριν την ώρα σου;
Να γερνάει φυσικά γιατί αυτό είναι ζωή. Το "πριν την ώρα σου" γιατί; Δηλ πρέπει να βρίζουμε τους άλλους για να μην πούνε ότι είμαστε στην παλιά γενεά;; (Που δεν κατάλαβα κιόλας το γιατί είναι ντροπή αυτό!!)
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

Δημοσίευση από cvoodan » 19 Ιουν 2006 16:43

cdhyper με κάλυψε ο patriot. Το πήρες ίσως στραβά,ανέφερα την ηλικία μου για να συγκρίνω το πως ήμουν εγώ πριν κάποια χρόνια και πως φέρονται τώρα οι "πιτσιρικάδες".Κ όταν λέω πιτσιρικάδες εννοώ τις μικρές ηλικίες, γιατί κάλλιστα μπορεις να πεις ότι πιτσιρικάς είμαι κ εγώ κ θα χεις δίκιο.Σκέψου όμως ότι έχω έρθει πιο "πρόσφατα" στην θέση του "παιδιού" και μπορώ να συγκρίνω κάποια πράγματα.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες