Τι έχουν πάθει τα πιτσιρίκια ρε????

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Ιουν 2006 21:52

Τα πιτσιρίκια πάντα έτσι ήτανε. Οι αναλογίες και οι συνθήκες αλλάζουν και σας κάνουν να νομίζετε ότι αλλάζει και η ουσία. Το ίδιο "ανάγωγα" είναι και τώρα, όπως ήταν και πριν 3.000 χρόνια. Μόνο οι λέξεις και οι τύποι αλλάζουν.

Επιπλέον όσοι θεωρούν ότι τα παιδιά διαπαιδαγωγούνται με κανόνες και παρατηρήσεις, μάλλον δεν ξέρουν ότι το παιδί παράγει τόση αντίδραση, όση δράση λαμβάνει. Όσο πιο συντηρητικό και κανονιστικό είναι το περιβάλλον του παιδιού, τόσο περισσότερο "ανάγωγο" θα βγει το παιδί. Είναι αδιανόητο να νομίζουμε ακόμα ότι το σύστημα του Pavlov αποδίδει. Όποιος έχει περάσει έξω από κάποιο παιδαγωγικό/ψυχολογικό τμήμα γνωρίζει πολύ καλά τι λέω, αλλά το διαπιστώνει και μόνος του εμπειρικά αν το παλέψει λίγο στο μυαλό του.

Patriot αν θέλεις να απαντήσεις μην κάνεις την κάθε φράση μου quote γιατί είναι πολύ κουραστικό να απαντήσω. Δώσε μια ενιαία απάντηση. Διάλογο κάνουμε, δεν λύνουμε αλγεβρικές εξισώσεις.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Ιουν 2006 22:05

αχ! που είναι οι εποχές που κάναμε όλοι κοπάνα και πηγαίναμε και παίζαμε νερανζοπόλεμο με τα άλλα Λύκεια... και οι εφημερίδες έγραφάν ότι το τάδε Λύκειο του Χαλανδρίου επιτέθηκε το δείνα Λύκειο Χαλανδρίου με νεράντζια γεμάτα ξυράφια. Το "Έθνος" πρέπει να ήταν, κάπου θα το έχω... Οι πιτσιρικάδες τώρα είναι φλούφλιδες.. τα κάνουν έξω από το σχολείο.. όχι μέσα... Μέχρι φωτοβολίδα μέσα στα εργαστήρια είχαμε ρίξει... αχ! που είναι αυτές οι εποχές που τα παιδιά δεν είχαν αποχαυνωθεί από τα game boy και έβγαζαν όλη τους την ενεργητικότητα (;) στο σχολείο..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Ιουν 2006 22:11

Όντως καλές εποχές. Τώρα πάει... χαλάσανε τα παιδιά :o
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Ιουν 2006 22:55

Εμείς πετάγαμε νεράτζια στο κάτω σχολείο!Για όσους είναι απο το Περιστέρι απο το 8ο Γυμνάσιο στο 6ο Γυμνάσιο που είναι το κάτω κτήριο απο τα 2 παλιά...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 20 Ιουν 2006 00:18

cordis έγραψε:Μέχρι φωτοβολίδα μέσα στα εργαστήρια είχαμε ρίξει... αχ! που είναι αυτές οι εποχές που τα παιδιά δεν είχαν αποχαυνωθεί από τα game boy και έβγαζαν όλη τους την ενεργητικότητα (;) στο σχολείο..
Και εμάς που το κάνανε αυτό κάποια παιδιά, ή κάποια παιδιά που κλείσανε μια πόρτα με κάτι θρανία, φάγανε 2ήμερη αποβολή (στη 2η περίπτωση όλη η τάξη, επειδή δεν υπήρχαν χαφιέδες, εκ περιτροπής) Ποιος ο λόγος να τα κάνουμε, αν οι καθηγητές μας, που κάνανε τα ίδια και χειρότερα, δεν δείχνουν κατανόηση και το μόνο που ξέρουν είναι να τιμωρούν?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιουν 2006 11:59

Καλά σας έκαναν και καλά μας έκαναν. Το θέμα είναι ότι τελικά τα πράγματα ίσως να μην έχουν αλλάξει και τόσο πολύ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 20 Ιουν 2006 12:08

Έλα μωρέ... Έχουν αλλάξει μέσα στα πλαίσια των γενικότερων αλλαγών.

Είναι λογικο να μην κάνουν τα παιδιά του 2006 αυτά που κάναμε εμείς το 1996.

Απλά πιστεύω ότι εμείς είμασταν πιο στα @@ μας. Δεν είχαμε τόσο άγχος και πληροφορία και πολλά τα περνάγαμε στο ντούκου.

Δλδ κλασσικό παράδειγμα αυτού είναι τα ντού σε λύκεια, χωρίς λόγο, με νεράτζια με ξυράφια. Ποιος είχε σκεφτεί τότε τι θα μπορούσε να γίνει. Κανείς. Καλοί μ@λ@κες είμασταν και εμείς.
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 20 Ιουν 2006 14:13

Επιπλέον όσοι θεωρούν ότι τα παιδιά διαπαιδαγωγούνται με κανόνες και παρατηρήσεις, μάλλον δεν ξέρουν ότι το παιδί παράγει τόση αντίδραση, όση δράση λαμβάνει. Όσο πιο συντηρητικό και κανονιστικό είναι το περιβάλλον του παιδιού, τόσο περισσότερο "ανάγωγο" θα βγει το παιδί.
Ναι μεν είναι αλήθεια ότι "τόση δράση ίσον τόση αντίδραση" (αυτό το ξέρω από προσωπική πείρα) αλλά δεν νομίζω ότι είναι έτσι σε όλες τις περιπτώσεις. Π.χ εγώ έζησα σε πολύ κλειστό περιβάλλον αλλά το έχω σε κανόνα στην ζωή μου να μην βρίζω ποτέ. Ο "δάσκαλος" μου βλέπεις ήταν περίπου αυτό που λέμε "τυπικός αγγλος" δηλ αυτοί που θεωρούν ότι με το να περιφρονήσεις κάποιον είναι πολύ ποιο πολύ βρισιά από ότι να τον βρίσεις με τα χειρότερα λόγια. "Αντιδραστικό" μπορεις να με πεις. "Ανάγωγο" όμως όχι.
Patriot αν θέλεις να απαντήσεις μην κάνεις την κάθε φράση μου quote γιατί είναι πολύ κουραστικό να απαντήσω. Δώσε μια ενιαία απάντηση. Διάλογο κάνουμε, δεν λύνουμε αλγεβρικές εξισώσεις.
Α, σόρρυ δεν ήξερα ότι σε ενοχλεί. Συνήθως το κάνω για να ξέρεις επακριβώς σε τι αναφέρομαι. Και επειδή υπάρχουν μερικές φράσεις που χρειάζονται ειδικό quote.... (όπως αυτή π.χ)
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης