Βοήθεια για τοπολογία δικτύου

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 14 Ιουν 2006 14:46

Λοιπόν. Καταρχάς, έχω το linksys wag354g (αυτό το adsl modem/router που δίνει η 4net στο adsl in a box plus). Λειτουργεί ως switch και ως wireless access point. Πάνω στο switch έχω συνδεδεμένο έναν υπολογιστή, ενώ με το ασύρματο δίκτυο συνδέονται άλλοι 2 (ένας desktop και ένα laptop). Με το desktop που συνδέεται ασύρματα έχω κάποια προβλήματα με το σήμα του δικτύου :evil: :evil: Οπότε σκέφτομαι ή να πάρω καινούρια κάρτα (η τωρινή είναι η wag 311v2, με ένα Texas Instruments chipset), ή να πάρω ένα ασύρματο router, όπου θα συνδέεται (ασύρματα) με το Linksys, και θα μοιράζει με Ethernet το Internet στον desktop, στο XBOX και αργότερα στο άλλο pc που θα μπει στο δωμάτιο. Τα ερωτήματα τώρα:

*Εαν επιλέξω τη δεύτερη λύση, τι γίνεται με το laptop? θα συνδέεται με όποιο από τα 2 router είναι πιο κοντά;

*Ποια λύση μου προτείνετε??

*Ανάλογα με τη λύση, προτείνετε και εξοπλισμό (κάρτα δικτύου, ή router-ή όπως αλλιώς λεγεται το μηχάνημα που θα χρειαστώ) Κατά προτίμηση από Ελλάδα

ΥΓ Για να μην μείνει η απορία, εαν μπει κάρτα δικτύου, τότε ο desktop θα λειτουργεί ως gateway για τα άλλα μηχανήματα του δωματίου, μιας και έχει ήδη 2*1gb ethernet ports

Thanx προκαταβολικά

Άβαταρ μέλους
Aligator21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aligator21 » 14 Ιουν 2006 15:22

*Εαν επιλέξω τη δεύτερη λύση, τι γίνεται με το laptop? θα συνδέεται με όποιο από τα 2 router είναι πιο κοντά;
Θα σου εμφανίσει λίστα των 2 ή περισσοτέρων δικτύων που θα βρεί και θα σε ρωτήσει που θέλεις να συνδεθεί.
*Ποια λύση μου προτείνετε??
Δοκίμασε να δανειστείς μια καρτούλα από έναν φίλο σου, μήπως και τυχόν φταίει αυτή που έχεις. Εαν μπορείς να αγοράσεις μια κιόλας, καλό θα ήταν.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 14 Ιουν 2006 17:46

το WAG354G εχει εσωτερική κεραία δοκίμασες να συνδέσεις μια εξωτερική να ανεβει η εμβέλεια του ?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 14 Ιουν 2006 18:04

η κεραία δεν φταίει, μιας και το laptop και το desktop, έχουν Πολύ Καλό Σήμα,. Το πρόβλημα είναι οι συχνές, και αναιτιολόγητες διακοπές της σύδεσης desktop και linksys

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες