Aporia megali!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από telxinas » 29 Δεκ 2002 22:52

Lipon, istera apo to diastima pou eimai melos edo, paratirisa oti oi megaliteres maxes metaxi melon eginan gia to "megalo" thema pou legete hosting. Eilikrina exo ftasi sto simio na leo "Mipos xano kati kai den to xero?" . Diladi... kanontas hosting ston kosmo, pernontas 150-200 euro ton xrono apo kathe anthropo (ante na einai 10 autoi) elisa to oikonomiko provlima tis zois mou? Diladi... olo to psomi sto elliniko internet, sto hosting vriskete? Diladi oudis logos gia tin anavathmisi autou tou psofiou, taleporimenou kai ftoxou ellinikou internet? Diladi, oli i prospathia i dikia mas, ton neon ( se ilikia) diladi kai ton sxetikon me ton xoro, einai i afierosi tou xronou mas sto na prosferoume hosting, hosting, hosting kai pali hosting? E diladi akoma den to pirame xampari oti den mas perni edo stin Ellada na fonazoume kai na dialalame oti "exoume tous dikous mas server etimous na sas exipiretisoun se kathe sas anagi mpla mpla mpla..." ? Iparxoun tosa pragmata pou prepi na ginoun stin Ellada gia na mporoume na poume epitelous oti den exoume tipota na zilepsoume apo to exoteriko internet kai akoma san ta provata exoume sto nou mas to thema hosting?
Les kai ta exoume ola...

Άβαταρ μέλους
CrackGR

Aporia megali!

Δημοσίευση από CrackGR » 30 Δεκ 2002 04:12

kala ta les... alla poios se akouei????
xexexexe...

:wink: :wink: :wink: :hammer:

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από telxinas » 30 Δεκ 2002 04:31

Enoia sou, akoune alla... tha tolmiso na po oti den xeroun ti na poune. Anti na idrosoume ligo parapano, epitelous na to allaxoume to distixo auto to elliniko internet protimame na dinoume to xrono mas se kati pou den apeti fantasia, kopo kai empneusi, sto hosting. Ti na pi kanis pia... Eimaste gia klamata.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από cordis » 30 Δεκ 2002 15:36

Με τόσους πολλούς που υπάρχουν, με τόσα κονταροχτυπήματα που δίνει ο ένας στον άλλον δεν ξέρω τι έχει απομείνει και εάν βγάζουν πραγματικά κάποιο κέρδος.
Για μένα για να φτιάξεις μια δική σου εταιρεία, έστω και προσωπική, θα πρέπει να βγάζεις τουλάχιστον 1700 ευρώ τον μήνα καθαρά... γιατί όταν κάνεις κάτι δικό σου για βιοπορισμό δεν αφιερώνεις απλά ένα οκτάωρο σε αυτό, αλλά πολλές φορές και δωδεκάωρο και ίσος παραπάνω.
Αξίζει τον κόπο να μην έχεις προσωπική ζωή για 600 - 700 ευρώ τον μήνα;
Ιδικά εάν έχεις να τρέχουν νοίκια και τα συναφή δεν το νομίζω... απλά το hosting και απλά μόνο το hosting μπορείς να το προφέρεις χωρίς να έχεις πολλές γνώσεις γύρο από το διαδίκτυο, απλά το μόνο που θέλεις είναι να είσαι καλός πωλητής... Για να φτιάξεις ένα καλό design όμως; Για να φτιάξεις ένα shopping cart; Για να φτιάξεις μια εφαρμογή σε Flash, PHP, ASP, JSP, XML, CCS, SHTML, XSLT, XSL, PERL, Java, JavaScript, CFM για να μη πω για εφαρμογές με Application Server χρειάζεται να είσαι κάτι παραπάνω από πωλητής ή να έχεις τα φράγκα να προσλάβεις άτομα με γνώσεις που να τα ξέρουν...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από telxina » 30 Δεκ 2002 20:10

Pes to pedi mou min drepese... vale ke kanena bold grammataki ke valto ke banner sto site....

GIA NA POULISEIS HOSTING TO MONO POU XREIAZETE INE NA EISE KALOS POLITIS! :hammer:

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από telxinas » 30 Δεκ 2002 20:56

Xeroune to xamilo tous to kerdos, alla sinexizoun. To periergo tis ipotheseos...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από cordis » 31 Δεκ 2002 00:38

telxinas έγραψε:Xeroune to xamilo tous to kerdos, alla sinexizoun. To periergo tis ipotheseos...
Αυτό δεν το έχω καταλάβει ούτε κι εγώ...

Πιστεύεις ότι εάν εγώ είχα πάρει χώρο σε έναν server (όχι dedicated, απλά χώρο) δε θα μπορούσα άνετα να βρω και 50 άτομα να τους κάνω host; Μόνο από την σελίδα μου και από τον στενό μου κύκλο... Ωραία, τους βρήκα, ε! να μη τους χρεώνω και 10 ευρώ το μήνα; Να τους τα χρεώνω.. ήτοι 500 ευρόπουλα τον μήνα... συγνώμη, αλλά δεν μπορείς να ζήσεις με 500 ευρώ τον μήνα... Άσε που δεν είναι 500 τον μήνα, γιατί είσαι μεταπωλητής... τα 375 σου τα παίρνει αυτός που σου δίνει τον server... οπότε σου μένουν 125 για να φας και να ζήσεις μια άνετη ζωή στα Βόρεια ή στα Νότια προάστια της Αθήνας.. να μη ξεχάσω και την εξοχική κατοικία στην Χαλκιδική που πας κάθε Σ/Κ με το ιδιωτικό σου ελικόπτερο...

Και μη ξεχνάς και την υποστήριξη... ποιος θα την κάνει; Θα τους αφήσεις σύξυλους στο πρώτο πρόβλημα; Αυτό το σκηνικό ξεφεύγει από το hobby και πάει στην παροχή υπηρεσιών... όταν έχεις κάποιον πελάτη ΠΡΕΠΕΙ να τον εξυπηρετήσεις! Μπορεί τώρα να μη βγάζω από το web, αλλά κάνω το hobby μου και η μόνη απαίτηση που θα μπορούσα να έχω είναι να μη με βάζει μέσα...

Απεναντίας είμαι σύμφωνος με την μεταπώληση του hosting ως ολοκληρωμένο πακέτο μαζί με design και programming. Θέλεις κ. πελάτη να σου φτιάξω το ελληνικό Amazon; Ευχαρίστως... και σου κάνω και δώρο τον πρώτο χρόνο του hosting!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από telxinas » 31 Δεκ 2002 08:00

To exis piasi mia xara to noima kai aporo pos den to ekfrases toso kairo :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από cordis » 31 Δεκ 2002 10:47

Προσπαθούσα να δω μπας και είμαι λάθος... ;)
Πάντως θα ήθελα να ακούσω κι άλλες γνώμες...
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από viktoras » 07 Ιαν 2003 03:42

To hosting kata tis Ellinikes etairies paei paketo me to design.Oi pio polles Ellinikes etairies stoxeuoun me to hosting stous idiotes, den tous noiazei toso polu to kerdos apo auto giati apla mesw autou exoun mia proo8isi kai apoktoun ena kalo onoma, episis me enan idioktito diakomisti mporoun na ru8misoun ta panta opws 8eloun gia tis dikes tous anagkes.Gia to design xtupane etairies, katastimata kai bgazoun apo ekei to "megalo" kerdos.Kai gia swsto hosting den xreiazete na eisai aplos politis, xreiazet na eisai kai system administrator, kai texnikos upostiri3is, kai polla alla...

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από telxinas » 07 Ιαν 2003 11:24

viktoras έγραψε:Kai gia swsto hosting den xreiazete ...
Auto pou eipes einai to sosto. Pos mporis na eisai auta, tin stigmi pou o server sou einai se "ena apo ta pio kentrika simia tis Amerikis kai mpla mpla mpla...". Katalavenis ti enoo.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Aporia megali!

Δημοσίευση από viktoras » 07 Ιαν 2003 12:33

Otan noikiazeis enan server sto e3wteriko, an einai sovari i etairia, se rwtaei an 8es na sou kanei manage ton server kai na plirwseis kati parapanw alla na exeis to kefali sou isixo i an 8es FULL root kai na elegxeis ton server anaba8mizontas ton e.t.c. e.t.c. .....
Gia na ta kaneis auta 8eleis gnwseis System Administrator ektos an 8es o server sou na ginei 8uma trupwn tou sustimatos kai na "purovoleite" apo pantou apo ka8e wannabe hacker... etsi loipon otan agorazeis enan server sto e3wteriko den diaferei se tipota apo to na exeis server stin ellada afou exeis pliri access sto leitourgiko sustima parametropoiontas to kata tis anagkes sou kai an 8es (eipame... an einai sovari i etairia) agorazeis mesw tis etairias kapoio hardware kai sto pros8etoun autoi.
Telos, texnikos upostiri3is prepei na eisai gia na e3upireteis tis apories twn pelatwn sou, ti 8a tous les dld?"Egw den 3erw apo linux","apla diavaste to manual"?.......

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες