Ποια blog engine να προτιμήσω ;

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Ιούλ 2006 01:07

θα πρέπει στο options/reading να εχεις utf-8 για γραμματοσειρα...

για το άλλο μήνυμα θα πρέπει να κοιτάξεις το αρχείο wp-config.php να μην έχει κενές γραμμές πριν το <PHP ή μετά το ?> όπως και να μην έχει κενά μετά και πριν αυτά τα σύμβολα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 01 Ιούλ 2006 16:23

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχω πειράξει τίποτα από τα αρχεία ή τις ρυθμίσεις. Η γραμματοσειρά είναι by default στο UTF-8 και πρόσεξα ώστε το αρχείο config να μην έχει κενά όπως αναφέρεις, αλλά τα προβλήματα εξακολουθούν.

Μήπως μπορείς να μου πείς ποια version του word press Χρησιμοποιείς ; Ίσως παίζει ρόλο. Ή μπορεί το el.mo αρχείο που έχω να είναι διαφορετικό..Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλo :(

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 01 Ιούλ 2006 22:27

Τελικά cordis είχες δίκιο. Υπήρχαν 2 γραμμές κενές πρόσθετες μετά. Τις έσβησα και τα λάθος μηνύματα δεν βγαίνουν άλλο.

Υπάρχει όμως το πρόβλημα του Εξελληνισμού. Ενώ έβαλα το αρχείο el.mo στην directory που έπρεπε ( blog/wp-includes/languages ) , και έγραψα στο wp-config.php το 'el' εκεί που έπρεπε, έχει εξελληνιστεί μόνο το administrator panel.
Ακόμα δεν μπορώ να γράψω άρθρο και κατηγορίες στα Ελληνικά.

Help , please ? :oops:

Edit : Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στη βάση δεδομένων από το phpmyadmin ?

Το collation της βάσης είναι greek general ci και το άλλαξα σε utf8-general-ci αλλά πάλι το πρόβλημα εξακολουθεί.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Ιούλ 2006 00:11

τι έκδοση mysql έχεις; παράξενο που συνεχίζει το πρόβλημα... ελληνικά μπορείς να γράψεις απλά με το utf-8 δεν χρειάζεται καν να βάλεις το el.mo που είναι μόνο για τον εξελληνισμό του control panel.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 04 Ιούλ 2006 01:45

Στο phpMyAdmin είδα ότι η έκδοση είναι MySQL - 4.1.19-standard

Όταν εγκαθιστώ το WordPress , το default collation της βάσης είναι greek-general-ci.

Από κει και πέρα δεν έχω ιδέα τι παίζει. Έχω προσπαθώ μια βδομάδα με διαφορετικά collations να γράψω Ελληνικά, αλλά τίποτα. Δοκίμασα μέχρι στιγμής το greek-general-ci και utf8-general-ci και γίνεται το ίδιο πράγμα. Στο options-reading έχω πάντα UTF-8.

Έστειλα ένα email στον administrator του site που φιλοξενούμαι και περιμένω να δώ και την δική του εξήγηση..

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Αύγ 2006 04:12

Λοιπόν τελικά έφταιγαν οι ρυθμίσεις του server. Στον server που είμαι τώρα, εγκαταστάθηκε με 2 κλίκ.

και μια ερώτηση : Πώς μπορώ να μεταφράσω στα Ελληνικά το "pages" και "archives" ; Όλα τα άλλα τα βρήκα, αλλά αυτά τα 2 δεν υπάρχουνε πουθενά..
Μήπως πρεπει να πειράξω κάτι στον κώδικα ;

Επίσης, πως μπορώ να εμφανίζω όλα τα μενού σε όλες τις σελίδες; Όταν μπαίνω στο Αύγουστος 2006 πχ , εμφανίζονται μόνο 2 από τις πέντε κατηγορίες συνδέσμων. Γίνεται να εμφανίζονται όλα παντού ;

Τέλος, ποια plugin μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω ώς χρήσιμα αλλά και χωρίς bugz ;

Ευχαριστώ!
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dyrer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dyrer » 05 Αύγ 2006 16:51

Αγαπητέ φίλε ALR, θα πρέπει να αλλάξεις το template για να γίνει στα Ελληνικά.

ΥΓ
Μίλησες για το Ελληνικό site του WordPress, που δεν μπόρεσες να ακολουθήσεις τις οδηγίες, για να το βελτιώσω

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Αύγ 2006 17:20

Φίλε Dyrer , εχθές το βράδυ εγκατέστησα το Wordpress σε διαφορετικό server, πάλι με τις οδηγίες του wordpress.gr και όλα έγιναν με 2-3 κλίκς. Οι οδηγίες στο site είναι πολύ συγκεκριμένες και κατατοπιστικές. Είναι αδύνατο κάποιος να μην τα καταφέρει ,ενώ τις ακολουθεί.
Στην δική μου περίπτωση μάλλον ο server που προσπαθούσα να το εγκαταστήσω ήταν διαφορετικά ρυθμισμένος και έπρεπε πριν κάνω οτιδήποτε, να αλλάξω τις default ρυθμίσεις της βάσης μου και εκεί ήταν που σκάλωσε η δουλειά.

Και οι 2 απορίες μου στην παραπάνω ερώτηση έχουν λυθεί , μιας και έπρεπε να πειράξω τα αρχεία της template όπως είπες, για να μετονομάσω το archive και pages.

Με βοήθησε πολύ και το ιστοριολόγιο του cordis , που είδα πάνω κάτω πως πρέπει να είναι ένα blog.

Αυτό που θέλω τώρα να σας ρωτήσω, είναι αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο plugin το οποίο είναι συμβατό με τις εκδόσεις 2.0.3 + και βάζει αυτόματα στο blog σαν πόστς διάφορα άρθρα από in.gr και pathfinder πχ , χρησιμοποιώντας rss.
Με τη βοήθεια ενός φίλου , έχω 2 στο μυαλό μου.

Επίσης οι σύνδεσμοι στο footer : Entries (RSS) and Comments (RSS) δεν λειτουργούν γιατί αρχίζουν με feed:http:// ... και ο firefox βγάζει το μήνυμα : ο firefox δε γνωρίζει να ανοίξει αυτή τη διεύθυνση γιατί το πρωτόκολλο feed δεν έχει συσχετιστεί με κάποιο πρόγραμμα, ενώ ο IE δεν το ανοίγει καθόλου.

Τι γίνεται ;
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης