Oι έλληνες είμαστε...Ψηφιακά αναλφάβητοι!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Ιουν 2006 12:16

Ο κατ΄ εξοχήν ψηφιακά αναλφάβητος λαός της Ευρώπης είναι οι Ελληνες, σύμφωνα με στοιχεία έκθεσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Το 65% του πληθυσμού (16 - 74 ετών) δεν έχει καμία γνώση της Πληροφορικής και της χρήσης των υπολογιστών. Το 19% των φοιτητών δηλώνουν πως δεν έχουν καμία γνώση ηλεκτρονικών υπολογιστών

(απο τον flash.gr)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 21 Ιουν 2006 13:18

Προσωπικά εγώ χαίρομαι πολύ γι' αυτό. Δεν μου αρέσει η τεχνολογία. Αλλά μην νομίζεις. Δεν θα ειναι για πολύ καιρό έτσι.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
xmavidis
Honorary Member

Δημοσίευση από xmavidis » 21 Ιουν 2006 13:54

Χαίρεσαι;;;
Και τότε γιατί χρησιμοποιείς το Internet και γενικά τους υπολογιστές;
I want to know God’s thoughts; the rest are details.
Albert Einstein

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 21 Ιουν 2006 14:48

Το 19% των φοιτητών δηλώνουν πως δεν έχουν καμία γνώση ηλεκτρονικών υπολογιστών
..εντάξει για τον κόσμο που δεν ενδιαφέρεται δικαίωμα τους, ..αλλά 19% των φοιτητών να μην έχουν καμιά γνώση ηλεκ.υπολογιστή..που πάμε τότε, θα μας κάνουν "σκόνη" οι βάρβαροι. :P :roll: :-? :cry:

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 21 Ιουν 2006 15:07

Και γιατί θα έπρεπε;;;

Για να γίνει μια δημοσκόπηση του πόσοι έχουν γνώση μαγειρικής να δούμε τι θα δούμε... (δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένας που να μην τρώει!)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 21 Ιουν 2006 15:16

Ούτε υπολογιστές ούτε αγγλικά ούτε τηλέφωνα. Βουρ στην οικοδομή και τα μαντριά. Αυτές είναι δουλειές για άντρες. Όλα τα άλλα είναι gay, επομένως του Σατανά.

Να ξέρετε ότι και αυτό το νούμερο ντροπής είναι πλασματικό, καθώς οι μισοί και παραπάνω από αυτούς που δήλωσαν ότι ξέρουν από γουμπιούτερ δεν ξέρουν την τύφλα τους. Εδώ καθηγητές πανεπιστημίου εκπλήσσονται για το πού βρήκα ένα άρθρο από αμερικάνικο επιστημονικό περιοδικό χωρίς να έχω πάει στις Η.Π.Α. :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 21 Ιουν 2006 15:28

Κώδικας: Επιλογή όλων

if dimoskopisi = true then
..cdhyper :lol: :lol:
αλλά μάλλον για κλάματα είμαστε..πάντως 19% των φοιτητών να λέει πως δεν έχουν καμία γνώση.. τι να πώ αν ήταν το 19% των γερόντων πως δεν έχουν καμία γνώση το δέχομαι..

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Ιουν 2006 15:34

Απάντηση στο ράδιο...

Ε τι να τους κάνουμε τους υπολογιστές; Αφού έχουμε ωραία τοπία!

Η ευρυζωνικότητα μας μάρανε.

Στην λαμογιά και την κομπίνα είμαστε πρώτοι.
Μόνο γιαυτό κάνουμε να χρησιμοποιούμε τα PC...

Για να κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη...πουυυυυ τετοια τύχη :D

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 21 Ιουν 2006 15:49

..συμφωνώ Chaos.
αλλά ότι υπάρχει και πρόβλημα όταν το 19% των φοιτητών μιας χώρας λένε πως δεν έχουν καμιά γνώση ηλεκ.υπολογιστή δεν πρέπει να το περνάμε στα ψιλά.. δε θα αναφέρω αιτίες, αλλά υπάρχει έτσι πρόβλημα και πρέπει να γίνει για αυτό κάτι .
Τι να τα κάνεις τα τοπία όταν μετά θα σε κάνουν slave οι masters σαν έναν hard disc ;)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 21 Ιουν 2006 17:07

δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πρόβλημα το να μην ξέρει κάποιος η/υ. Μην ξεχνάμε ότι ο υπολογιστής είναι ένα εργαλείο όπως χιλιάδες άλλα. Οπως το σφυρί, το κατσαβίδι, το ποτενσιόμετρο, ο αργαλειός.
Δηλαδή είναι πρόβλημα ότι τουλάχιστον το 50% των φοιτητών δεν ξέρουν να χειρίζονται ποτενσιόμετρο ή αργαλειό? Και στο κάτω κάτω το τελευταίο είναι κομμάτι της πολιτιστικής μας κληρονομιάς...

Εγώ θεωρώ πρόβλημα ότι υπάρχουν φοιτητές (έστω και ένας να υπάρχει είναι πρόβλημα) που δεν ξέρουν γραμματική, ορθογραφία και να μιλάνε σωστά ελληνικά.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Ιουν 2006 18:12

Εμένα η γιαγά μου (ετων 65) ξέρει να ανοίγει το PC της, να μπένει στα win98 και να παίζει πασιέντζα!! :P :P :P :P

Αυτό μετράει σαν γνώση??!!! :o :o :o :o :o :o

(όχι γιατι όταν την ρώτησαν είπαν οτι ξέρει!! :pint: )
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
ALKIVIADES
Honorary Member

Δημοσίευση από ALKIVIADES » 21 Ιουν 2006 18:30

..Δεν, καταλαβαίνω, τι δε καταλαβαίνεις...
το ότι μένουμε τεχνολογικά αμόρφωτοι δε το βλέπεις ?
το ότι στην αγορα εργασίας αύριο όπου η τεχνολογία οι Η/Υ και οι εφαρμογές τους θα είναι βασικό κριτήριο αξιολόγησης της γνώσης που κουβαλάει ο καθένας μας και η νέεα γενιά εδώ με το 19% να δηλώνει πως δεν έχουν γνώσεις Η/Υ δε το βλέπεις ?
το ότι μένουμε πάλι πίσω, σε σύγκριση με όλη την Ευρώπη δε το βλέπεις?
το ότι μετα θα μιλάμε άδικα για ανάπτυξη δε νομίζεις μετά ?

Και η στατιστική δεν είναι όποια και όποια! Τελικά διάβασα και γώ στο Flash και είναι σύμφωνα με "στοιχεία έκθεσης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής" !
ΔΕ ΛΕΩ πως φταίει το 19% , ούτε και θα μιλήσω για τις αιτίες, αλλά μη λέμε πως δεν είναι και πρόβλημα !
..και μετα θα μας κάνουν slave oi masters και μέις δε θα γνωρίζουμε αν είμεθα disc ή human :P

liberostelios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από liberostelios » 21 Ιουν 2006 20:16

Γιατί γινόμαστε πάλι καταστροφικοί, ρε παιδιά; Δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείτε ότι οι αριθμοί αυτοί είναι τόσο καταστροφικοί!

Μπορείτε να αναλογιστείτε το σε τι κατάσταση βρίσκεται η Ελλάδα εν σχέσει με τις άλλες χώρες; Πόσες άλλες χώρες πέρασαν τόσα δινά όσα η δική μας και, αν βάλουμε οποιαδήποτε χρονολογία του παρελθόντος ως αφετηρία, που βρίσκονταν οι άλλοι και που εμείς! Φυσιολογικό δεν είναι να μην είμαστε ακόμα στο σημείο που είναι άλλοι;

Εντάξει, δε λέω ούτε να πετάμε από τη χαρά, ούτε να θεωρούμε ότι έχουμε κάνει το χρέος μας! Αλλά από που κι ως που οι προηγούμενες γενιές να είχαν υπολογιστή για να τον μάθουν; Όλοι οι 40+ έχουν περάσει δύσκολες εποχές και φυσικό είναι να μη μεγάλωσαν με PCs και να μην είχαν ευκολίες για να μάθουν υπολογιστές!

Σιγά σιγά, μαθαίνουμε όμως. Το σημερινό 19% των φοιτητών σε 5 χρόνια θα έχει γίνει ~12% και σιγά σιγά θα μπαίνουν όλο και περισσότεροι γνώστες υπολογιστών στην κοινωνία και το συνολικό 65% θα μικραίνει ραγδαία! Για φανταστείτε πόσο ήταν το ποσοστό των φοιτητών αυτών πριν από 10 χρόνια!!! Σίγουρα άγγιζε πολύ μεγαλύτερα ποσοστά, έτσι δεν είναι;

Αργήσαμε να αναπτυχθούμε διότι οι παλιές γεναιές, ως γνήσιοι έλληνες, φοβόντουσαν την εξέλιξη αλλά και γιατί δεν υπήρχαν και οι συνθήκες στη χώρα μας (όταν αλλού αρχίζαν να μαθαίνουν υπολογιστές εμείς δεν είχαμε ούτε ρεύμα!).
Μην ξεχνάμε ότι ο υπολογιστής είναι ένα εργαλείο όπως χιλιάδες άλλα. Οπως το σφυρί, το κατσαβίδι, το ποτενσιόμετρο, ο αργαλειός.
Νομίζω ότι το επιχείρημα αυτό είναι τελείως λάθος και δεν ευσταθεί! Ο λόγος που είναι πρόβλημα το να μην ξέρεις ένα εργαλείο όπως ο υπολογιστής είναι γιατί αύριο-μεθαύριο σίγουρα θα είναι απαραίτητο για τη δουλειά σου! Το κατσαβίδι είναι απαραίτητο μόνο σε αυτούς που τους χρειάζεται. Και αυτοί είναι μόνο οι μάστορες κλπ. Ο υπολογιστής, όμως, ήδη χρειάζεται σε πάρα πολλούς ανθρώπους (που σίγουρα είναι πολλαπλάσιοι των μαστόρων!) και γι αυτό δεν μπορεί να συγκριθεί το θέμα! Το κατσαβίδι χρησιμοποιείται σε 10 εφαρμογές και ο υπολογιστής σε χιλιάδες!

Οι υπολογιστές θα έιναι (σε λίγο καιρό) απαραίτητοι στο μεγαλύτερο ποσοστό των επαγγελμάτων! Δεν μπορείς να το συγκρίνεις εν σχέσει με τα επαγγέλματα που χρειάζονται σφυρί, κατσαβίδι και ποτενσιόμετρο που το κάθε ένα από αυτά χρησιμοποιείται από πολύ μικρότερο ποσοστό της αγοράς εργασίας! Ας μην λέμε ότι θέλουμε!!!

Όχι ότι το ένα πρέπει να εξαφανιστεί και να τα καλύψει όλα το άλλο. Αλλά κάθε πράγμα έχει το σκοπό του και την... εμβέλειά του!

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 22 Ιουν 2006 00:22

Εδώ οι περισσότεροι είναι λειτουργικά αναλφάβητοι και σε πείραξε εσένα η πληροφορική; Αν δεν ξέρει πώς να γράψει μια λέξη τι κέρατα πρόοδο θα κάνει στην πληροφορική; Ο Έλληνας είναι πίσω γενικά και η ρίζα του κακού εντοπίζεται στην οικογένεια.

Η ελληνική οικογένεια διαιωνίζει τα άσχημα κατάλοιπα που κληρονόμησε από τις αλλεπάλληλες κατακτήσεις: Βία και κακοποίηση, ψυχολογική και συναισθηματική. Τι ποσοστό Ελλήνων δέρνουν τις γυναίκες τους; Τι ποσοστό Ελλήνων δέρνουν τα παιδιά τους; Τι ποσοστό Ελληνίδων μανάδων δημιουργούν τύψεις στα παιδιά τους και τους βγάζουν το σχολείο από τη μύτη; Τι ποσοστό Ελλήνων εκπαιδευτικών είναι άξιοι να έχουν αυτή τη θέση;

Για να πάει μπροστά το Ελληνόπουλο πρέπει να αντιμετωπίσει ένα κατεστημένο-παγίδα που θα του βάλει εμπόδια σε κάθε σημείο της πορείας του. Γι' αυτό και όταν τελικά πάει μπροστά, λόγω κεκτημένης ταχύτητας είναι πιο επιτυχημένο από τους άλλους.

Οι γενικεύσεις που κάνω δεν είναι για το 100%, αλίμονο. Αλλά είναι δυστυχώς για ένα πολύ μεγάλο ποσοστό. Παθώς και μαθώς.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 22 Ιουν 2006 08:12

xmavidis έγραψε:Χαίρεσαι;;;
Και τότε γιατί χρησιμοποιείς το Internet και γενικά τους υπολογιστές;
ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή τα αντιπαθώ πήγα να μάθω μήπως και μπορέσω να τα καταπολεμήσω αύριο-μεθαύριο που δεν θα υπάρχουν άνθρωποι αλλά ρομπότ στον πλανήτη και που θα μας έχουν κατακτήσει κιόλας. (Καλά terminator δεν βλέπεις; :P :P )

ΥΓ: Και αν νομίζεις ότι αστειεύομαι προς την "terminator ιδέα" κάνεις λάθος. Νομίζεις ότι στην εποχή ΣΗΜΕΡΑ που φτιάχνονται ΝΑΝΟ-RΟBΟΤΣ (ρομπότ τόσο μικρά που το μάτι δεν τα βλέπει από την αντίστοιχη λέξη των δευτερολέπτων [λεπτά, δευτερόλεπτα, δέκατα του δευτερολέπτου, (νομίζω και κάτι άλλο εδώ) και τέλος Νάνοκάτι (Νανοδέκατα νομίζω)] με σκοπό της εξάπλωση τους ΜΕΣΑ στον ανθρώπινο ΕΓΚΕΦΑΛΟ για την επιτυχία της ανθρώπινης υποδούλωσης μέσω των διαταγών που θα δίνονται από τον κεντρικό υπολογιστή των ΗΠΑ να είναι κάτι που εμένα με ευχαριστεί;;; Και όλα αυτά για να "πάει μπροστά η Ελλάδα". Και σε τι να πάει μπροστά; Ο Σωκράτης είναι microchip μέσα στο κεφάλι του; Η μήπως εμείς είμαστε ανίκανοι να σκεφτούμε; Για σκέψου το λίγο.

ΥΓ2: Αν νομίζεις ότι υπερβάλλω κάνεις λάθος. Έχω ΔΙΑΒΑΣΕΙ άρθρα δεν είναι η δικιά μου ιδέα μόνο.

ΥΓ3: Και το κινητό είναι υπολογιστής και εγώ ΔΕΝ ΕΧΩ κινητό! Τι εννοείς όταν λες ότι τα χρησιμοποιώ δηλ; :kaloe:

Έχω κάθε λόγο να χαίρομαι που δεν έχουν πέσει όλοι με τα μούτρα σε άλλο ένα καινούργιο μαραφέτι όπως έχει την συνήθεια να κάνει ο έλληνας όπως πολύ σωστά ανέφερε ο Aggripas. Και συμφωνώ με τον liberostelios που λέει ότι η εμφάνιση του ενός δεν σημαίνει την εξαφάνιση του άλλου. Όλα πρέπει να συνυπάρχουν αρμονικά κάτι που δεν γίνει αν πέσουμε με τα μούτρα όλοι.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες