Πρόβλημα με τον ήχο - μουγγαμάρα!!

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 21 Ιουν 2006 13:49

Αγόρασα ένα dvd complete set κάποιας σειράς από το amazon. Αφού το πέρασα από το Dvd στον σκληρό με το dvd shrink τώρα θέλω να το κάνω από Vob σε divx ή xvid γιατί 5.5Giga είναι πάρα πολλά. Όσες προσπάθειες και αν έκανα όμως το xvid έχει πρόβλημα (ίσως εμένα να μου λείπει κάποιο codec αλλά από όσο ξέρω τα έχω βάλει όλα) γιατί μου εμφανίζει κάποιες πράσινες γραμμές (τις γνωστές πράσινες γραμμές τις ασυμβατικότητας) κατά την διάρκεια του play. Έτσι τελικά κατέληξα στο divx. Και στα δύο όμως έχω το ίδιο πρόβλημα. Ενώ όταν κάνω play το vob αρχείο από τον σκληρό μου (με το power Dvd) και όλα είναι κανονικά, όταν κάνω convert από vob σε divx ο ήχος σε μερικά σημεία -τα οποία ειναι τα ίδια με όσες αλλαγές και αν έκανα- είναι "μουγγός" για κάποια δευτερόλεπτα. Ενώ δηλ π.χ η ταινία πάει έτσι:

12345
ο ήχος πάει έτσι:
12 [τίποτα] 45

Ακούγεται δηλ διακεκομένα με το "3" να χάνεται. Αν εξαιρέσουμε ότι μου έχει πρήξει τα νεύρα τώρα που απέκτησα την τέλεια εικόνα (σε 720χ480) και δεν έχω τον ήχο, δεν καταλαβαίνω το γιατί γίνεται. Κάτι δεν συγχρονίζεται αλλά τι;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 21 Ιουν 2006 15:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 21 Ιουν 2006 14:36

Αυτό μπορεί να είναι αιτία πολλών πραγμάτων. Πές μας λίγο ποια προγράμματα χρησιμοποιείς και τον codec που έχεις για ήχο. Γενικά, ο ήχος πάει μαζί με την εικόναι και απλώς σταματάει σε κάποια σημεία ή δε συγχρονίζεται καθόλου;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 21 Ιουν 2006 15:27

xultimatex έγραψε:Αυτό μπορεί να είναι αιτία πολλών πραγμάτων. Πές μας λίγο ποια προγράμματα χρησιμοποιείς και τον codec που έχεις για ήχο.
1) Από player programms έχω:
κατά βάση το real player για όλες τις μορφές ήχου και εικόνας (mp3, divx και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς)
δεύτερον το media player (ναι των windows) για το .vob
και το πρόγραμμα της matroska (δεν θυμάμαι τώρα πως το λένε) για τα .mkv

2) Για dvd player έχω το power Dvd

3) Όταν λες "τον codec που έχεις για τον ήχο" ποιο από όλα λες; Έχω τα divx, xvid, Ac3 (codec δεν είναι αυτό?) .amp (και αυτό?)... αυτά πάνε στο μυαλό μου τώρα... Εννοείς κάποια άλλα;

Κάπου εκεί έχω και το ffdshow.... Χμ.. αυτά...
Γενικά, ο ήχος πάει μαζί με την εικόναι και απλώς σταματάει σε κάποια σημεία ή δε συγχρονίζεται καθόλου;
Ο συγχρονισμός είναι τέλειος σε όλη την ταινία. Σε κάποια φάση σταματάει σαν να λέει "ωχ... ποιο κομμάτι πρέπει να παίξω τώρα;", μετά συνειδητοποιεί ποιο είναι αυτό το κομμάτι και πάει να το παίξει αλλά επειδή καταλαβαίνει ότι η ταινία έχει προχωρήσει εντωμεταξύ, γι αυτο το "τρώει" και πάει κατευθείαν στο επόμενο δευτερόλεπτο. Αυτό γίνεται πολύ συχνά σε σημείο να είναι εκνευριστικό!! :evil:
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 21 Ιουν 2006 16:53

Όχι, ρωτάω ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να κάνεις τη μετατροπή.

Όταν μετατρέπεις μια ταινία μετατρέπεις video και audio. Το μεν video το κάνεις divx avi και τον ήχο τον κάνεις συνήθως mp3 (μέσα στο dvd είναι σε άλλη μορφή). Βασικά νομίζω ότι κάτι κάνεις λάθος γι'αυτό θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό για τις από εδώ και πέρα μετατροπές σου.

Οδηγός από το dvd.stuff.gr
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 22 Ιουν 2006 07:45

xultimatex έγραψε:Όχι, ρωτάω ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για να κάνεις τη μετατροπή.
Αααα... έκανα ένα search στο google και όποιο βρήκα πρώτο αυτό χρησιμοποίησα, γιατί από dvd μετατροπές και τέτοια δεν έχω ιδέα. Όταν είδα ότι έχω πρόβλημα βρήκα άλλο, άλλο, άλλο... και σύνολο κατέβασα 5-6 και με όλα είχα το ίδιο πρόβλημα. Δεν θυμάμαι με ποια σειρά τα κατέβασα αλλά αυτήν την στιγμή έχω αυτά:

DVD to VCD AVI DivX Converter 3.2
Super Dvd Ripper
flashdvdripper
xilisoft Dvd ripper
winxmedia Dvd MPEG/Avi/Audio Converter

Αυτό που με μπέρδευε σχεδόν σε όλα είναι ότι όταν διάλεγα να βάλω κάποιο option δεν το δεχόταν αν δεν το έβαζα σε συνδιασμό με κάποιο άλλο ενώ εγώ δεν ήθελα το άλλο. Ήθελα εξαρχής Divx/Lame και αυτό το χαβά του να μου λέει ότι αυτά τα δύο μαζί δεν γίνεται. Προφανώς θα υπήρχε κάποιος παράγοντας που δεν ήξερα.
Όταν μετατρέπεις μια ταινία μετατρέπεις video και audio. Το μεν video το κάνεις divx avi και τον ήχο τον κάνεις συνήθως mp3
Και εγώ το καημένο αυτό ήθελα να κάνω εξαρχής!!! :(
Βασικά νομίζω ότι κάτι κάνεις λάθος γι'αυτό θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις αυτόν τον οδηγό για τις από εδώ και πέρα μετατροπές σου.

Οδηγός από το dvd.stuff.gr
Μέχρι στιγμής διάβασα περίπου τα 3/4 (ε, τα περισσότερα θα τα μπέρδευα αν δεν τα έκανα συγχρόνως για να τα δω και να τα μάθω) και το βρήκα πολύ χρήσιμο όχι επειδή σου λέει τι να κάνεις, αλλά επειδή διαβάζοντας τις οδηγίες του πως να το κάνεις, μαθαίνεις τι σημαίνει το κάθε τι από τα αλαμπουρνέζικα των επιλογών που είχε το κάθε προγραμμα. Αν λοιπόν ποτέ τύχει και κάποιο άλλο παιδί δει αυτό το θέμα να ξέρει ότι είναι ένας πολύ καλός οδηγος αφού εγώ που δεν είχα ιδέα από τέτοια κατάλαβα τι πρέπει να κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ xultimatex. :)

Σημείωση: Ο οδηγός αυτός είναι σε μορφή .mht. Μιας και εγώ δεν χρησιμοποιώ πράγματα της microsoft ή της adobe δεν θα μπορούσα να τον δω καν!! Ευτυχώς που ανοίγει με ie και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

ΥΓ: Τελικά σε ποιο πρόγραμμα ανήκει αυτή η μορφή;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 22 Ιουν 2006 07:50

Εγώ το πιο εύκολο και γρήγορο με πολύ καλά αποτελέσματα που βρήκα ήταν το DrDivx. Δέν ξέρω αν συνεχίζει να είναι τόσο καλό αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα. :wink:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Ιουν 2006 08:46

Για δοκίμασαι αυτό:

http://www.labdv.com/dvdx/download.php
Εγω το χρησμοποιώ απτό 2002.
Εξερετικό.

Αν εξακολουθίσει να σου βγάζει προβλήματα κανε το εξείς καλό.
Κανε ότι codecs έχεις βάλει στα Windows Uninstall.(Eκτός DivX)

Κανε reboot.Κατέβασε αυτο:
http://www.free-codecs.com/download_sof ... =1748&s=95
Καντο εγκατάσταση ολόκληρο μαζι με τους audio-video codecs.
(Mην εγκαταστισεις τον DivX codec απο εδω.)

Α!!Μημως το rip που κάνεις δεν ειναι σωστο απτο DVD στο δίσκο?
Μηπως ενω σου κάνει rip στο δίσκο το dvd ειναι κλειδωμενο και σου το γράφει στο δισκο με σφάλματα?
Δοκιμασες να το παιξεις απτο δισκο να δεις αν παιζει κανονικά?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 22 Ιουν 2006 13:51

Thy
Θα δοκιμάσω και με αυτό. Thanks!

Connor
Έχω ζαλιστεί με τα πολλά-πολλά αλλά θα τα δω και αυτά!!
Α!!Μημως το rip που κάνεις δεν ειναι σωστο απτο DVD στο δίσκο?
Μηπως ενω σου κάνει rip στο δίσκο το dvd ειναι κλειδωμενο και σου το γράφει στο δισκο με σφάλματα? Δοκιμασες να το παιξεις απτο δισκο να δεις αν παιζει κανονικά?
Τα dvd ήταν region 1 ενώ στην Ελλάδα έχουμε region 2. Αλλά αυτό δεν το έλεγε στα properties του amazon. Αλλά και να το έλεγε εγώ πάλι θα το αγόραζα γιατι πίστευα ότι κάποιο τρόπο θα έβρισκα να το κάνω divx. Και πράγματι το πέτυχα εκτός όμως από αυτό το πρόβλημα με τον ήχο. Έτσι λοιπόν δεν ξέρω αν θα έπαιζε κανονικά αν δεν είχα κατεβάσει το region killer. Με το power DVD παίζει μια χαρά από τον σκληρό.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 22 Ιουν 2006 14:18

To DrDivx δεν το ξέρω. Αυτό που χρησιμοποιούσε εγώ είναι ή το DVDx ή το Xmpeg. Τα θεωρώ τα κορυφαία. Και δυο-τρια πράγματα αν μάθεις θα δεις ότι ελιναι πολύ εύκολη υπόθεση. Να είσαι σίγουρος ότι έχεις καλό mp3 encoder.
Αν θέλεις ευκολία τώρα, ένα είναι το πρόγραμμα. AutoGK
Το κλασσικό GK ( Gordian Knot) είναι από τα δυσκολότερα κι επειδή είδαν ότι δν τραβάει έκαναν αυτό.

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 23 Ιουν 2006 17:44

Έκανα τόσες πολλές αλλαγές που έχω κατά μπερδευτεί αυτήν την στιγμή. Όταν θα τα δοκιμάσω όλα θα ξαναγράψω στο θέμα αν χρειαστεί. (Που κάτι μου λέει ότι θα χρειαστεί :P )

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης