Αλλαγη χρωματος select

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
oikonomou

Αλλαγη χρωματος select

Δημοσίευση από oikonomou » 22 Ιουν 2006 01:17

Παδια ηθελα να ρωτησω συγκεκριμενα για το tag SELECT πως μπορω να ξεφορτωθω αυτο το ηλιθιο μπλε χρωμα που εχει σαν border αλλα και κυριως στο βελος. Θελω να το κανω γκρι και εχω χρησιμοποιησει ματαια το

Κώδικας: Επιλογή όλων

.butt {

BORDER-RIGHT: #bbbbbb 1px solid; PADDING-RIGHT: 0.2em; BORDER-TOP: #bbbbbb 1px solid; PADDING-LEFT: 0em; 
	MARGIN-BOTTOM: 0.3em; PADDING-BOTTOM: 0.2em; FONT: 10px Tahoma, Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif; 
	BORDER-LEFT: #bbbbbb 1px solid; PADDING-TOP: 0.2em; BORDER-BOTTOM: #bbbbbb 1px solid; BACKGROUND-COLOR: #f9f9f9;
	COLOR: #808080
}
Καμια προταση;

Άβαταρ μέλους
Expl0it
Honorary Member

Αλλαγη χρωματος select

Δημοσίευση από Expl0it » 22 Ιουν 2006 08:54

Μια χαρά δουλέυει το css μάλλον σου εμφανίζει το default τον XP που είναι το μπλέ.

Εγώ το τέσταρα τώρα και μου το έβγαλε κανονικά γκρί.
LET THE C0DER IN YOUR LIFE
Fatal Error: Unable to read 3555 bytes in /root/head/brain/task.php on line 0

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Αλλαγη χρωματος select

Δημοσίευση από oikonomou » 22 Ιουν 2006 10:06

Σοβαρα μιλας; Σε explorer ετσι; Και το εβγαλε σωστα;
Γκρρρρρρρρρρ

Εγω πως θα το δω; Τι πρεπει να αλλαξω;

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Αλλαγη χρωματος select

Δημοσίευση από oikonomou » 22 Ιουν 2006 13:52

Και δευτερο προβληματακι με το tag input για τυπο file.

Το τετραγωνο για το ονομα βγαιει κανονικα γκρι αλλα το κουμπι της αναζητησης βγαινει στα δικα του χρωματα. Και δεν αλλαζει και ονομα.

Ξερει καποιος τον τροπο ειτε να του αλλαξω χρωματα ειτε να βαλω μια εικονα αντι για το κουμπι; Η αν μπορω να αλλαξω την λεξη αναζητηση;

Σε καποιο αλλο τοπικ ειδα οτι μπορουμε να αλλαξουμε τις επιλογες σε radiobutoon κτλ.
Γιατι οχι και εδω;

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Αλλαγη χρωματος select

Δημοσίευση από oikonomou » 22 Ιουν 2006 21:06

Τωρα το δοκιμασα σε ενα net-cafe και δουλευει. Μονο που τα border πανω και αριστερα ειναι πιο πολυ τονισμενα.

Για το Input τιποτα;

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Αλλαγη χρωματος select

Δημοσίευση από skeftomilos » 22 Ιουν 2006 22:54

oikonomou έγραψε:...πως μπορω να ξεφορτωθω αυτο το ηλιθιο μπλε χρωμα που εχει σαν border αλλα και κυριως στο βελος. Θελω να το κανω γκρι...
Πρέπει να είσαι μάλλον ο 16.748.451 web developer που επιχειρεί (και αποτυγχάνει) να μορφοποιήσει το στοιχείο select. :) Μπορείς να το δεις και με θετικό μάτι. Τα εκατοντάδες εκατομμύρια μάτια των χρηστών του διαδικτύου δε δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν μία φόρμα σε μια άγνωστη σελίδα, ούτε δυσκολεύονται ιδιαίτερα να τη συμπληρώσουν. Δες για παράδειγμα την κατάσταση που επικρατεί στο flash, όπου υπάρχει απέραντη ελευθερία στα χέρια του προγραμματιστή να φτιάξει ό,τι και όπως επιθυμεί. Το αποτέλεσμα ίσως είναι «cool» (what a silly word), αλλά για να καταφέρει κάποιος να συμπληρώσει μια φόρμα flash θα πρέπει να έχει αποφοιτήσει από πανεπιστημιακή σχολή detective, έχοντας ταυτόχρονα κερδίσει πρώτες θέσεις σε διεθνείς διαγωνισμούς επίλυσης γρίφων.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Αλλαγη χρωματος select

Δημοσίευση από oikonomou » 22 Ιουν 2006 23:54

Κατι εκανα skefomile..οχι οπως το ηθελα αλλα καλουτσικο ειναι και ετσι.
Βασικα παιζει ρολο και ο browser απο οτι εχω καταλαβει.

Για το flash δεν ξερω..το ειχες απωθημενο ε; :D

Περα απο αυτα...το tag INPUT πως θα μορφοποιησω και συγκεκριμενα το κουμπι αναζητηση -χρωμα κ κειμενο-;
Η μηπως ειμαι ο 124.345.453 που επιχειρει και αποτυγχανει;

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες