Φοιτητικές κινητοποιήσεις

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Ιουν 2006 11:24

Καλή σας μέρα!

Εδώ και 5-6 εβδομάδες περίπου, οι φοιτητές όλης της χώρας βρίσκονται σε κινητοποιήσεις αντιδρώντας στο νομοσχέδιο που θα ρυθμίζει την λειτουργία των ΑΕΙ και ΤΕΙ. Δεν θα αναλύσω εδώ τα επιχειρήματα που προβάλλουν ούτε θα καθίσω να καταγράψω τα αιτήματα ένα-ένα.
Απλά σαν φοιτητής κι εγώ θα πω ότι δεν είναι δυνατόν, σε ένα πανεπιστήμιο με τα προβλήματά του, να έρχεται η/ο κάθε τυχάρπαστος υπουργός να λέει ότι με ένα τέτοιο απαράδεκτο νομοσχέδιο θα προσφέρει λύσεις!

Σκοπός είναι να δοθούν λεφτά και πραγματικές λύσεις για την παιδεία. Η παιδεία είναι για όλους κυρία Γιαννάκου και δεν είναι για να την κάνετε εσείς κολόχαρτο με τα νομοσχέδιά σας...

Τρίτη και Τετάρτη συνεδριάζουν στην Αθήνα οι υπουργοί παιδείας του ΟΟΣΑ. Για όποιον δεν ξέρει, ο ΟΟΣΑ είναι ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ Οργανιμός! ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ οι τεχνοκράτες με την Παιδεία; Η Ανώτατη Εκπαίδευση κύριοι είναι προς το συμφέρον της προώθησης της γνώσης, όχι προς την προώθηση των κερδών σας και της οικονομικής σας ανάπτυξης!
Η συνάντηση αυτή είναι απαράδεκτη κατά την άποψή μου.

Αυτά, δεν θα εκφράσω λοιπές απόψεις γιατί θα εκκινήσω πολιτική αντιπαράθεση και δεν το θέλω...και για το καλό όλων μας, ας ελπίσουμε κάποτε οι κυβερνήσεις μας να δώσουν στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση των νέων ανθρώπων, την προσοχή και σοβαρότητα που αξίζει!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 22 Ιουν 2006 11:39

Ap' oti exw dei ap to nomosxedio den vlepw tipote paraxeno gia to opoio exete logo na antidrasete kai den iparchei kai se alles chores.

Mipos tha mporouses periliptika na mou peis ti akribos einai sto opoio antidrate se auto to nomosxedio giati pragmatika den katalava ti enoxlei tous fitites ... :think:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Ιουν 2006 12:46

Εγώ θα το πω από μια άλλη σκοπιά όλο αυτό το τουρλουμπουκι γενικά με τα πανεπιστήμια

Όλοι έχουν βαλθεί να βγάλουν ένα πανεπιστήμιο και να έχουν ένα δυο δέκα πτυχία και ντοκτορά

Μα έτσι νομίζετε θα βρείτε δουλειά ??

Όσο ποιο πολλές γνώσεις έχετε τόσο ποιο δύσκολα θα σας προσλάβει ένας επιχειρηματίας για να κάνει την δουλειά του

Γιατί δεν αντέχει το κόστος σας

Θα προτιμήσει να βρει έναν με λιγότερα προσόντα να του μάθει την δουλειά και να τον αμείβει με λιγότερα χρήματα

Αλήθεια πόσοι έβγαλαν ένα τεχνικό σχολείο όπως ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων σπιτιών υδραυλικός η κάτι τέτοιο ?

Όλοι θέλουν να γίνουν δικηγόροι
Ρε παιδιά δεν σας χωράει όλους το επάγγελμα και όχι μόνο αυτό αλλά όλα τα άλλα trendy επαγγέλματα

Και στο τέλος θα καταλήξετε σε μια πιτσαρία να κάνετε delivery η σε κάνα βενζινάδικο νυχτερινή βάρδια η ταρίφας

Όχι ότι δεν έχουν αξία αυτά τα επαγγέλματα αλλά όλος αυτός ο κόπος για σπουδές έξοδα φροντιστήρια ενώ το ξέρετε από την αρχή ότι είναι απίθανο να βρείτε δουλειά σε αυτό που σπουδάσατε ??

Εγώ λέω ποιο σφικτά πανεπιστήμια και ανώτατα ιδρύματα με κόστος και όχι δωρεάν όπως είναι σε άλλες ποιο αναπτυγμένες χώρες

Δηλαδή οι άλλοι που έχουν δίδακτρα 20.000 και 30.000 ευρω είναι χαζοί ??

Εδώ μπαίνουν όλοι με βαθμολογίες ακόμα και 2 και 3 και περιμένουμε να βγουν επιστήμονες να μας χειρουργήσουν αύριο και να μας εκπροσωπήσουν σε δικαστήρια ??

Και βέβαια η βάση το 10 είναι σωστή για αρχή αλλά θα πρέπει να ανέβει και άλλο και να πάει στο 15 για να μπαίνουν μόνο οι άξιοι πραγματικά που θα μάθουν την επιστήμη τους και πράγματι θα προσφέρουν στην κοινωνία και στον τόπο

Και βέβαια το σπουδαιότερο είναι η αξιολόγηση και επανεκπαίδευση των καθηγητών ανά διετία και με αυστηρά κριτήρια και εξετάσεις στο πεδίο του καθενός .

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Ιουν 2006 13:03

Εγώ πάντως με την γενική κατεύθυνση του νόμου συμφωνώ. Φυσικά και χρειάζεται αλλαγές, αλλά (κατ'εμέ) κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Ιουν 2006 13:05

fiskilis έγραψε: Αλήθεια πόσοι έβγαλαν ένα τεχνικό σχολείο όπως ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων σπιτιών υδραυλικός η κάτι τέτοιο ?
Εγώ,Εγώ εβλαλα ΤΕΕ!! :P :P :P :yea:
Και όχι μια σχολη!Τελίωσα Πληρωφορική, Μετά τελίωσα ηλεκτρονικός και φέτος πήρα την
Πιστοποίηση απο ΙΕΚ(Τεχνικος δικτύων που πήγα πέρσι!!!!

:P :P :P :P :P :P :P :P

ΥΓ: Στόχος μου είναι μια μέρα να ξεπεράσω τον Cha0s!! 8) 8) 8)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Ιουν 2006 14:54

Δηλ. όταν τελειώνεις ΤΕΕ, πληροφορική και ηλεκτρονικός και δεν ξέρεις να μιλάς ελληνικά δεν είναι αντικείμενο διαμαρτυρίας; Γιατί δεν διαμαρτύρονται γι αυτό οι σύντροφοι και τους νοιάζουν μόνο τα συνδικαλιστικά;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Ιουν 2006 14:56

Μη μας ρωτάς εμάς... Αυτούς πήγαινε ρώτα. Έχει αρκετούς και στη σχολή σου :P

liberostelios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από liberostelios » 22 Ιουν 2006 17:39

Εγώ έχω πραγματικά αγανακτήσει με αυτή την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ κατάσταση του να βγαίνουν όλοι να φωνάζουν ΟΧΙ και ΟΧΙ και ΟΧΙ! Έλεος, ρε παιδιά! Πείτε όχι, αλλά προτείνετε και κάτι!

Η όλη ιστορία είναι μία πατάτα σκέτης αντίδρασης και πλήρης έλλιψης ουσίας και επιχειρημάτων που έχει τόσο μεγάλο μέγεθος γιατί τα μεγαλύτερα ποσοστά των φοιτητών που "συμμετέχουν" είτε βαριούνται να διαβάσουν και θέλουν να κάνουν από νωρίς διακοπές, είτε παίρνουν εντολή από τον οποιοδήποτε από πάνω τους ή υπακούν στις παρατάξεις-κόμματά τους!

Αλλά και να υποθέσουμε ότι οι προθέσεις είναι αγνές (που δεν αμφιβάλλω ότι για μερικούς είναι). Ας μου πει ένας άνθρωπος τι προτείνουν όλοι αυτοί σε αντιδιαστολή! Περισσότερα χρήματα; Πόσα περισσότερα ακριβώς; Θα τα αντέξει το κράτος; Γιατί αυτό το πράγμα έχει παραγίνει: Θέλει περισσότερα ο συνταξιούχος, ο υδραυλικός, ο μαγαζάτορας, ο φοιτητής, ο καθηγητής και γενικά όλοι νομίζουν ότι αν αυξηθούν στο 500% τα κονδήλια προς τον τομέα τους όλα θα πάνε μια χαρά (λες και θα το αντέξει το κράτος). Μέτρο υπάρχει ή κοιτάμε όλοι το δικό μας τομέα και οι άλλοι ας πάνε να πνηγόυν;

Δεν είναι ότι οι πολιτικοί μας είναι οι καλύτεροι ή ότι υπερασπίζομαι πολιτικά συμφέροντα. Δεν είναι αυτή η κατεύθυνσή μου και, πιστέψτε με, δεν υποστηρίζω κανένα κόμμα. Γι αυτούς είναι μια άλλη κουβέντα. Αλλά, ως φοιτητής κι εγώ, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το να μας βγάλουν από τη βόλεψή μας του "κάθομαι όσο θέλω στο πανεπιστήμιο και όταν μου καπνίσει περνάω τα μαθήματα" είναι αιτία για... επανάσταση (ο θεός να την κάνει)!

Πόσοι από αυτούς που διαμαρτύρονται για το νομοσχέδιο ενδιαφέρονται πραγματικά για το αντικείμενο της σχολής τους, τους ενδιαφέρει να αποκομίσουν γνώση και όχι να πάρουν ένα 5άρη (ή έστω ένα καλύτερο βαθμό); Όταν η εκαιδευτική διαδικασία έχει καταντήσει "πως θα πάρω το 5" και "πως θα αντιγράψω" και γενικα το μόνο ζητούμενο είναι ο βαθμός τότε πως να μην είναι απαξιωμένα τα πτυχία; Και γι αυτό φταίνε οι άλλοι; Τα δικά μας τα λάθη ποτέ δε θα τα δούμε;

Εγώ άκουγα και άκουγα διάφορα "τρομακτικά" πράγματα και τελικά βλέπω ότι το νομοσχέδιο, αν μη τι άλλο, έχει κάποια καλά στοιχεία. Όχι ότι είναι τέλειο ή ότι θα λύσει όλα τα προβλήματα αλλά αντί να λέμε "ΟΧΙ" χωρίς να βλέπουμέ πέρα από τη μύτη μας ας προτείνουμε διορθώσεις και προσθήκες στο νομοσχέδιο για να κάνουμε την παιδία μας καλύτερη. Όχι να προσπαθούμε να βελτιώσουμε το "επαναστατικό μας image"!

Σόρρυ αν ήμουν πολύ απότομος αλλά θεωρώ πραγματικά απαράδεκτο τον τρόπο αντίδρασης των φοιτητών.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Ιουν 2006 18:45

cdhyper έγραψε:Δηλ. όταν τελειώνεις ΤΕΕ, πληροφορική και ηλεκτρονικός και δεν ξέρεις να μιλάς ελληνικά δεν είναι αντικείμενο διαμαρτυρίας; Γιατί δεν διαμαρτύρονται γι αυτό οι σύντροφοι και τους νοιάζουν μόνο τα συνδικαλιστικά;
Για μένα ειναι αυτό? :(
Οχι, μαλον λαθος κάνεις.Εγω ξέρω να μιλάω.Ορθογραφία δε ξέρω!! :(
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Ιουν 2006 19:07

α ok. Sorry, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 22 Ιουν 2006 21:15

Λοιπόν εγώ θεωρώ πραγματικά απαράδεκτες, τις απόψεις που ακούστηκαν παραπάνω και ειδικά του φίλου fiskilis, τις οποίες λαμβάνω ως προκλητικές απέναντι σε όλους εμάς που σπουδάζουμε στα Πολυτεχνεία, τις Ιατρικές και τις Νομικές σχολές αυτής της χώρας αλλά και όλες τις υπόλοιπες. Δηλαδή μας λέει, να μην σπουδάσουμε αλλά να γίνουμε μπακάληδες, γιατί ο μπακάλης βγάζει περισσότερα.
Δεν είναι όλα θέμα κονόμας, λέω εγώ. Και αν είναι να κονομήσω, προτιμώ να κονομήσω και να ξέρω 5 πραματάκια. Αν είναι να μην κονομήσω, πάλι προτιμάω τα 5 αυτά πραματάκια. Το ότι έχουν όλοι φαγωθεί να γίνουν επιστήμονες είναι κοινωνικό απωθημένο, αλλά δεν είναι καθόλου κατακριτέο κατά την άποψή μου - όποιος θέλει να σπουδάσει, ας το κάνει!

Τώρα αν κάποιος επιχειρηματίας πάρει για μηχανικό στην τεχνική του εταιρία έναν πιτσιρικά που δεν ξέρει να ανοίξει ένα εγχειρίδιο τεχνικών προδιαγραφών για το τάδε έργο και μετά έχουμε καθυστερήσεις - καταστροφές - κακοτεχνίες τότε ποιος θα φταίει;

Επίσης, όλες οι απόψεις σου fiskilis που καταγράφονται στην συνέχεια, τίθενται ενάντια στα φοιτητικά κεκτημένα και είναι απαράδεκτες κατά την άποψη μου, γιαυτόν τον λόγο και όλοι οι φοιτητές βρίσκονται στους δρόμους - για να μήν περάσουν τέτοιου είδους απαράδεκτα πράγματα στην παιδεία μας! Γιαυτό και μια τέτοια άρνηση. Λέμε ΟΧΙ γιατί δεν μας λαμβάνουν σοβαρά σε αυτά που προτείνουμε.

Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο έχει προβλήματα, το θέμα είναι πως θα κινηθείς σαν κράτος να τα διορθώσεις;

Λοιπόν, το νομοσχέδιο που βγήκε τελικά στην δημοσιότητα είναι το αποτέλεσμα της νίκης μιας μάχης που έδωσαν οι φοιτητές, που βγήκαν στους δρόμους.
Εκεί που αντιδρούμε, είναι:
-Κατάργηση των δωρεάν συγγραμμάτων
-Ιδιωτικά πανεπιστήμια (το περιβόητο άρθρο 16)
-Όριο αποφοίτησης (ν+2 / ν+3)
-Κατάργηση ασύλου
-Ο τρόπος της αξιολόγησης όπως πάει να εισαχθεί

Θεωρούμε ότι αυτές οι διατάξεις δεν απαντούν στα πραγματικά προβλήματα της παιδείας και μοναδικός σκοπός τους, είναι να προλειάνουν το έδαφος για την δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων σε πρώτη φάση και την ιδιωτικοποίηση της ανώτατης παιδείας προς όφελος οικονομικών συμφερόντων, σε δεύτερη.

Οι φοιτητές θέλουν (μεταξύ άλλων)!!!
ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΔΩΡΕΑΝ ΣΙΤΙΣΗ, ΣΤΕΓΑΣΗ, ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

Απεναντι σε όλα αυτά η υπουργός πραγματικά έκανε πίσω, και αναίρεσε στο σύνολό τους σχεδόν τις προτάσεις του Εθν. Συμβ. Παιδείας στο προσχέδιο νόμου. Μένουν κι άλλα που πρέπει να κερδίσουμε και θα τα διεκδικούμε με όποιο μέσο έχουμε, είτε αρέσει σε μερικους βολεμένους, είτε όχι.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Ιουν 2006 22:02

mechpanos έγραψε:Το ότι έχουν όλοι φαγωθεί να γίνουν επιστήμονες είναι κοινωνικό απωθημένο, αλλά δεν είναι καθόλου κατακριτέο κατά την άποψή μου - όποιος θέλει να σπουδάσει, ας το κάνει!
Μην γκρινιάζει μετά ότι δε βρίσκει δουλειά πάνω σε αυτό που έχει σπουδάσει. Το ήθελε και το έπαθε
mechpanos έγραψε:Τώρα αν κάποιος επιχειρηματίας πάρει για μηχανικό στην τεχνική του εταιρία έναν πιτσιρικά που δεν ξέρει να ανοίξει ένα εγχειρίδιο τεχνικών προδιαγραφών για το τάδε έργο και μετά έχουμε καθυστερήσεις - καταστροφές - κακοτεχνίες τότε ποιος θα φταίει;
Εδώ έρχεται και η απάντηση σε ένα αλλο θέμα που τίθεται από τους φοιτητές: Όχι εξειδίκευση... Πέρα από την άμεση ασχετοσύνη, καθυστερήσεις-καταστροφές-κακοτεχνίες προκαλεί και η ημιμάθεια της μη εξειδίκευσης
mechpanos έγραψε:-Κατάργηση των δωρεάν συγγραμμάτων
όπως θα είδες, διαλέγεις και παίρνεις ένα από τα συγγράματα που σου προτείνει η σχολή, και όχι αυτό που έγραψε/μετέφρασε ο καθηγητής
mechpanos έγραψε:-Ιδιωτικά πανεπιστήμια (το περιβόητο άρθρο 16)
Μας δουλεύετε? Δουλευόσαστε μεταξύ σας? Αλλαγή στο άρθρο 16 του Συντάγματος μπορεί να γίνει μόνο με αναθεωρητική Βουλή, άρα αν κάνετε πορείες για αυτό χάνεται το χρόνο σας. Μπορείτε κάλλιστα να πάτε να κάνετε μάθημα, και όταν έρθουν οι εκλογές ψηφίζεται ΚΚΕ που δεν θέλει αλλαγή στο Άρθρο 16...
Από την άλλη, γτ είναι κακό να ιδρυθούν στην Ελλάδα ιδιωτικά πανεπιστήμια? καλύτερο είναι να φεύγει ο φοιτητής που δεν μπορεί να γράψει καλή έκθεση, και να πηγαίνει στην Αγγλία, όπου πέρα από τα δίδακτρα θα πληρώσει και στέγαση/σίτιση κλπ κλπ?
mechpanos έγραψε:-Όριο αποφοίτησης (ν+2 / ν+3)
Ειλικρινά, αυτό δεν έχω καταλάβει τι σας ενοχλεί... Κάνε μια ανάλυση, και όχι μπούρδες του στυλ "ο μ.ο. αποφοίτησης είναι 28 χρόνια" γιατί τον μ.ο. αποφοίτησης τον φτάνουν οι αιώνιοι στα 28 χρόνια (το 28 είναι παράδειγμα)
mechpanos έγραψε:-Κατάργηση ασύλου
Δεν καταργείται το άσυλο. Αλλάζει ο τρόπος με τον οποίο αίρεται το άσυλο. Διότι με το ισχύον νομικό πλαίσιο, απαιτείται η συγκατάθεση του εκπροσώπου των φοιτητών, ο οποίος ποτέ δεν πατάει το πόδι του όταν χρειάζεται, κι έτσι καταστράφηκε το κτίριο του Πολυτεχνείου στην Πατησσίων και η βιβλιοθήκη με τα χειρόγραφα του ΑΠΘ (και άλλα, ίσως, που δεν τα ξέρω)

Αυτιά προς το παρόν

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Ιουν 2006 22:51

Αυτός που σπουδάζει το κάνει πάνω απόλα επειδή γουστάρει. Όποιος σπουδάζει για να βγάλει χρήματα τον πληροφορώ ότι τζάμπα κόπος. Χρήματα μπορείς να βγάλεις πολύ πιο γρήγορα και με πολύ ευκολότερους τρόπους.

Το θέμα μας είναι ότι πρέπει να εξυγιάνουμε το δημόσιο σύστημα παιδείας, ούτε να το αφήσουμε στα κακά του τα χάλια, ούτε να του δώσουμε τη χαριστική βολή. Το ότι έξω υπάρχουν ιδιωτικά πανεπιστήμια δεν είναι επιχείρημα για να το κάνουμε και εμείς, πρώτον γιατί δεν θα έπρεπε να είμαστε άκριτοι μιμητές και δεύτερον επειδή έχουμε εντελώς μα εντελώς διαφορετικό θεσμικό κοινωνικό πλαίσιο.

Και ας προχωρήσουμε γιατί πολλά έχω μαζεμένα για τα "συντρόφια". Δεν σας είδα σύντροφοι να βγαίνετε στο δρόμο για τον τρόπο διορισμού των καθηγητών ή για την επανεκλογή του Κίττα και μάλιστα στη θέση του πρύτανη, τη στιγμή που έχει εκφραστεί δημόσια και ευθαρσώς υπέρ του ρουσφετιού στα πανεπιστήμια. Δεν σας είδα να βγαίνετε στους δρόμους για την κατάντια του σχολείου σε επαγγελματικό προθάλαμο. Δεν σας είδα να βγαίνετε για το περιβόητο υπουργείο παιδείας και θρησκευμάτων που αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία και πατέντα βάζοντας τον παπαδίστικο σκοταδισμό στις αμόλυντες ψυχές των παιδιών του δημοτικού. Επίσης δεν βρήκα κανέναν από εσάς στο πλάι μου στις καταγγελίες που έκανα εναντίον καθηγητών που κλέβουν δικαιώματα, που κατέχουν θέσεις παρανόμως.

Και ξέρετε κάτι; Όσοι από εσάς είστε οι "κατεστημένοι επαναστάτες" σύντροφοι της Πανσπουδαστικής ή της ΚΝΕ μάθετε ότι είστε θύματα της ποδοσφαιροποίησης της πολιτικής. Δεν δικαιούστε να μιλάτε για πανεπιστήμια τη στιγμή που εισηγείστε την έξοδο από την Ευρωπαϊκή Ένωση και τον μοναδικό πόρο για ερευνητικά προγράμματα, καθώς και την ευρύτερη διεθνή απομόνωση. Δεν σας θέλω στο πλευρό μου ούτε σας χρίζω υποστηρικτές του κοινού συμφέροντος όταν στην εποχή της πληροφορίας εισηγείστε να έρθει ο Στάλιν και να μας κυβερνήσει το προλεταριάτο με τις τσάπες, τη στιγμή που τόσα κράτη ακόμα και σήμερα προσπαθούν να ξεφύγουν από αυτή την κατάντια και από τέτοιους ολοκληρωτικούς εφιάλτες. Το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι η έκφραση μιας πλέον κατεστημένης "επανάστασης". Τριχωτά παπαγαλάκια με αμπέχονα είστε και μέχρι να ξυπνήσετε να δείτε τι σημαίνει πραγματική αριστερά θα σας έχουν υπό το δόγμα ξοφλημένων συστημάτων.

Και θα το πω εκ νέου. Εκτός από τους κατεστημένους "επαναστάστες" που ψηφίζουν "κατ'επάγγελμα" ολοκληρωτισμό, πόσοι από αυτούς που συμμετέχουν στις πορείες ήταν στο ποσοστό αποχής στις εθνικές εκλογές; Πόσοι από αυτούς ψήφισαν τον δικομματισμό; Πόσοι; 90% δικομματισμός και 40% αποχή δεν ήρθαν από το πουθενά. Κάποιος τα έκανε. Γιατί λοιπόν βγαίνετε στους δρόμους; Είναι trendy φαντάζομαι και θέλετε να λέτε στα παιδιά σας πόσο αντισταθήκατε στους τύπους. Επί της ουσίας ποτέ μην κάνετε κουβέντα γιατί πάντα θα είστε από χέρι χαμένοι.

Αυτά τα λίγα και όποιος θέλει να θιχτεί ας θιχτεί.

liberostelios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από liberostelios » 22 Ιουν 2006 22:58

Επαναλαμβάνοντας ότι είμαι φοιτητής, δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα στο όριο φόιτησης! Το "ποιόν ενοχλεί αυτός που είναι στη σχολή για πολλά χρόνια" δε λέει κάτι γιατί αυτός ο τύπος που είναι μέσα για αραλίκι και περνάει 1 μάθημα το εξάμηνο μόνο απαξίωση του πτυχίου μπορεί να επιτύχει (κάτι για το οποίο αγωνίζεσαι). Αν θες να μου πεις ότι δεν είναι όλοι έτσι και ότι, πχ., υπάρχουν αυτοί που εργάζονται ε τότε μπορούν να κάνουν αυτό που προβλέπει το νομοσχέδιο, δηλαδή διακοπή των σπουδών για κάποιο χρονικό διάστημα και συνέχισή τους αργότερα!

Ή μπορείς να ανταποκριθείς στη σχολή και διαβάζεις κανονικά ή, επειδή υπάρχει κάποιο πρόβλημα, δεν μπορείς για κάποιο χρονικό διάστημα οπότε το αναβάλεις ή δεν είναι για σένα η σχολή οπότε τράβα για αλλού! Που είναι το κακό δεν καταλαβαίνω! Και αν υπάρχει κάποια άλλη περίπτωση που να θίγεται τότε ρίξε στο τραπέζι αυτό το θέμα με επιχειρήματα!

Όσο για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια η λύση δεν είναι να μη γίνουν! Αντί να λέμε σε όλα ΟΧΙ τότε θα μπορούσαμε να κάτσουμε στο τραπέζι και να πούμε "Αν είναι να κάνουμε ιδιωτικά θα κάνουμε αυτό, αυτό, αυτό κι αυτό για να μην μπορούν να υποβαθμίσουν τα δημόσια και για να εξασφαλίσουμε έναν υγιή ανταγωνισμό ανάμεσά τους που θα μας αποφέρει και κέρδος (εκπαιδευτικό)". Όλοι παραπονιόμαστε ότι δεν πέφτουν λεφτά στην έρευνα των πανεπιστημίων! Δεν είναι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια μια λύση (αν γίνουν υπό ένα σωστό πλαίσιο και αφού εξασφαλιστούν καλύτερα δημόσια πανεπιστήμια);

Γιατί δεν ακούω ούτε μία πρόταση για το πως θα γίνουν καλύτερα τα πανεπιστήμια παρά μόνο το τι δεν θέλουμε να γίνει και τι θέλουμε να παραμείνει ως έχει;

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 22 Ιουν 2006 23:53

fiskilis έγραψε:Όλοι έχουν βαλθεί να βγάλουν ένα πανεπιστήμιο και να έχουν ένα δυο δέκα πτυχία και ντοκτορά

Μα έτσι νομίζετε θα βρείτε δουλειά ??

Όσο ποιο πολλές γνώσεις έχετε τόσο ποιο δύσκολα θα σας προσλάβει ένας επιχειρηματίας για να κάνει την δουλειά του

Γιατί δεν αντέχει το κόστος σας

Θα προτιμήσει να βρει έναν με λιγότερα προσόντα να του μάθει την δουλειά και να τον αμείβει με λιγότερα χρήματα

Αλήθεια πόσοι έβγαλαν ένα τεχνικό σχολείο όπως ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων σπιτιών υδραυλικός η κάτι τέτοιο ?

Όλοι θέλουν να γίνουν δικηγόροι
Ρε παιδιά δεν σας χωράει όλους το επάγγελμα και όχι μόνο αυτό αλλά όλα τα άλλα trendy επαγγέλματα

Και στο τέλος θα καταλήξετε σε μια πιτσαρία να κάνετε delivery η σε κάνα βενζινάδικο νυχτερινή βάρδια η ταρίφας

Όχι ότι δεν έχουν αξία αυτά τα επαγγέλματα αλλά όλος αυτός ο κόπος για σπουδές έξοδα φροντιστήρια ενώ το ξέρετε από την αρχή ότι είναι απίθανο να βρείτε δουλειά σε αυτό που σπουδάσατε ??
wtf :o

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες