Φοιτητικές κινητοποιήσεις

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 10 Ιούλ 2006 01:24

To να ψάχνουμε που πάνε τα λεφτά του Έλληνα φορολογούμενου είναι αδιέξοδο...

Είχες πει:
Και ποιος σας είπε κύριοι φοιτητές ότι είμαι διατεθειμένος μέσα από την φορολόγηση μου να πληρώνω τις σπουδές που δεν κάνετε ??

Ποιος σας είπε ότι είμαι διατεθειμένος να πληρώνω τις κοπάνες σας ??
Mπορώ να σου πω τουλάχιστον 1000 πράγματα που πληρώνω εγώ και δεν με οφελούν σε τίποτα, όπως (όπως προανέφερα) τα "ολυμπιακά" έργα της Αθήνας...

Είναι ψύλλος στα άχυρα και σαν επιχείρημα, το "γιατί εγώ να πληρώνω εσένα", είναι ανεπιτυχές κι ελαφρώς λαϊκίστικο...

Τα προβλήματα γεννιούνται από εμάς για εμάς και μόνο εμείς μπορούμε να τα λύσουμε...

Δεν χρειάζονται πολλές αναλύσεις και συζητήσεις.

Το μόνο που λείπει είναι θέληση...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 10 Ιούλ 2006 03:11

EneMe έγραψε:Τα προβλήματα γεννιούνται από εμάς για εμάς και μόνο εμείς μπορούμε να τα λύσουμε...

:respect: :respect: :respect: :respect:
Από όλη την κουβέντα, κρατάω αυτό ως το μόνο ουσιαστικό από όσα ειπώθηκαν... Και δεν χρειάζεται περισσότερες εξηγήσεις

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 10 Ιούλ 2006 11:12

fiskilis, η λογική του πόσα λεφτά καταναλώνονται στην παραπαιδεία...έχει σχέση με ένα ακομά από τα ελληνικά παράδοξα. Πουθενά αλλού στην Ευρώπη δεν υπάρχει τέτοια υπερπαραγωγή καθηγητών μέσης εκπαίδευσης. Οι κυβερνήσεις κάνουν τους τυφλούς και αφήνουν αυτό το σύστημα να συνεχίζεται γιατί αλλίως η ανεργία θα ήταν τουλάχιστον 2-5 μονάδες πάνω. Τώρα γιατί γίνεται αυτό, είναι νομίζω άλλο topic.
Επιτέλους νομίζει κανείς οτι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα ζήσουν σε συνθήκες ελεύθερης αγοράς μόνο με τα δίδακτρα των φοιτητών?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης