Ερώτηση για transparency...

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ftourini
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ftourini » 09 Οκτ 2006 01:30

Το βρηκα μετα απο 50 χρονια!! :yea: :yea: :yea:

1ον: Διαλέγεις με οποιον τρόπο θες το αντικείμενο σου (ορθωγώνια selection/magic wand/freehand)
2ον:Πηγαίνεις στο μενού επάνω: Selections>modify>feather, για να διαλεξεις το "ποσο θα σβηνει" η επιλεγμενη εικόνα στα άκρα (πχ εγω έβαλα τιμη 14 pixel)
3ον: Εκανα copy την επιλογη μου kai paste as new image για να φανει το αποτέλεσμα! :kaloe:
Συνημμένα
paintshop_feather_tool.jpg

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 09 Οκτ 2006 15:15

Το βρηκα μετα απο 50 χρονια!!

Μπράβο βρε ftou :wink:

αλλά δεν ηταν αυτή η αρχική ερώτηση:
Έστω ότι αριστερά φαίνεται η εικόνα 100% και θέλω προς τα δεξιά να αρχίζει να γίνεται διάφανο μέχρι να φτάσει το 0%...
συνέχισε για τα επόμενα 50.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
ftourini
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ftourini » 09 Οκτ 2006 18:19

To θεμα banavas ήταν οτι εγω αρχικα ειχα πει στον ΕneMe να υποβάλλει αυτη την ερωτηση στο φορουμ, καθως εκεινη τη στιγμη δεν ειχα προσβαση στο ιντερνετ.
Τωρα αν την διατυπωσε αλλιώς δεν φταίω εγω... :-P.
Tην απάντηση την βρηκα μονη μου οπότε με καλυψα!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 09 Οκτ 2006 22:17

EneMe έγραψε:Πώς μπορώ να κάνω μια εικόνα (ένα layer, oτιδήποτε) να "διαφανίζει" σιγά σιγά;

Έστω ότι αριστερά φαίνεται η εικόνα 100% και θέλω προς τα δεξιά να αρχίζει να γίνεται διάφανο μέχρι να φτάσει το 0%...

Καταλάβατε τί εννοώ; :oops:
Σημ: Δεν μπορείς να φανταστείς τι τυχερός είσαι (:victory:) μιας και εγώ έχω μεγάλη λατρεία στο psp και μάλιστα στα παλιά versions 4+, 5+, 6+ :victory: :victory: (αν και το 4+και 5+ έχω πολύ καιρο να τα χρησιμοποιήσω οφείλω να ομολογήσω... :oops: κάπου τα έχω φυλαγμένα πάντως.... αν και ένας Θεός ξέρει που :oops: ). Οι οδηγίες που θα πω είναι για το 6.02 μιας και αυτή είναι η αγαπημένη μου έκδοση. Ελπίζω μόνο αυτό που θα σου γράψω να είναι αυτό που γυρεύεις μιας και δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά τι θες. Μάλλον εννοείς gradient...? ή ίσως προχωρημένο στάδιο gradient... Δηλ:

1) Πάρε όποια φωτογραφία θες (κατά προτίμηση με πολλά χρώματα για να βλέπεις καλά τα αποτελέσματα)

2) Άνοιξε έναν νέο καμβά

3) Πάρε το flood fill και στην πρώτη καρτέλα (tab) των tool options (ονόματι επίσης flood fill) διάλεξε to linear gradient από την φόρμα που έχει εκεί.

4) Μετά πήγαινε στην διπλανή καρτέλα (flood fill options) και ή από την τοπική φόρμα διάλεξε το foreground-background ή πάτα edit για να το διαλέξεις από εκεί (το λέω γιατί εγώ συνήθως πατάω το edit και δεν προσέχω τι έχει η φόρμα... μπορεί να έχει τα "last used" μόνο και το foreground-background να μην το έχει... δεν ξέρω... πάντως στο edit θα το βρεις σίγουρα)

5) Μετά το foreground-background στην ίδια καρτέλα (tab) έχει άλλα 2 κουμπιά. Το angle και το repeat.

α) Στο angle βάλε την κατεύθυνση που προτιμάς. Όπως π.χ είπες "αριστερά 100% και προς δεξιά να αρχίζει η διαφάνεια".

β) Στο repeat βάλε "0" (αλλιώς δεν θα φαίνεται πολύ ωραίο... αν τώρα θες περισσότερο τι να πω...)

6) Γέμισε τον νέο καμβά με το gradient
7) Κάνε copy/paste as new layer στην άλλη φωτογραφία με τα χρώματα
8 ) Πάτα layers/properties. Στο μενού που θα βγει θα δεις 2 καρτέλες (tabs), την General και το Blend Ranges. Παίξε με τα options και των δυο μέχρι να δεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Σημ: Μην ξεχάσεις να πατήσεις "auto proof" για να τα βλέπεις "ζωντανά" καθώς θα τα κάνεις.

Αυτό ήθελες;

EDIT// Eneme/ftou
Μπορεί να γελάσεις αλλά το link ότι υπάρχει και δεύτερη σελίδα για το θέμα δεν το είδα :P και έτσι έγραψα το tutorial πρώτα. Όμως τίποτα δεν πάει χαμένο στο freestuff. Τώρα ίσως να βρείτε κανένα άλλο χρήσιμο κολπάκι ή να δημιουργηθεί άλη απορία!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος patriot την 10 Οκτ 2006 00:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 09 Οκτ 2006 22:38

patriot, η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα να καταλάβω τί είπες...
Τελικά το έκανα...

Δεν μπορώ να πω ότι το κατάφερα 100%, αλλά με λίγη εξάσκηση παραπάνω, θα το καταφέρω!

1000 ευχαριστώ! :D

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 10 Οκτ 2006 01:04

EneMe έγραψε:patriot, η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύτηκα να καταλάβω τί είπες...
Αλήθεια;; Χμ... μιας και για κάθε βήμα κοίταζα τι έκανα για να γράψω το tutorial (γιατί συνήθως τα κάνω αυτόματα) μάλλον πρέπει να υποθέσω ότι η δυσκολία ήταν στο πρόγραμμα, και μάλλον στην θέση των κουμπιών. Παράξενο όμως... δεν θυμόμουνα ότι το psp7 έχει τόσες διαφορές με το 6+. (Στοίχημα αν το έχω χρησιμοποιήσει 2-3 φορές γι'αυτό) Ώστε έχει τόσες πολλές για να δυσκολευτείς....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 10 Οκτ 2006 15:50

Tελικά τα κατάφερα, απλά άργησα να τα βρω...

Θα επανέλθω εν καιρω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες