Ατυχήματα με μηχανές στην Αθήν α από κάμερες ασφαλε ίας

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 27 Ιουν 2006 07:03

*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 27 Ιουν 2006 14:41

Αν ειδα καλα, στις 3 απο τις 4 περιπτώσεις, ο οδηγός του αυτοκινήτου ήταν γυναίκα, πράγμα που μας αποδεικνύει για ακόμα μία φορά πόσο ζώα ειναι στον δρόμο.

Το κοινό λάθος όμως όλων αυτων των μοτοσυκλετιστών, ειναι το οτι θεώρησαν το οτι έχουν προταιρεότητα. Δεν λέω οτι δεν είχαν. Πράγματι ειχαν. Και τα ατυχήματα τους προκλήθηκαν απο βλακεία των αλλων οδηγών. Αυτο που λέω ειναι οτι ο μονος, μα ο μονος τροπος για να μην πέσεις ποτε απο την μηχανή σου ειναι να έχεις την γνώση οτι ΠΟΤΕ των ΠΟΤΩΝ δεν έχεις προταιρετότητα. Πρεπει πάντα να προβλέπεις την χειρότερη των περιπτώσεων σε κάθε κατάσταση και να φέρεσαι ανάλογα.

Και ναι, φυσικά να φοράς κράνος και μπουφάν με προστατευτηκα. Και τα 2 ειναι εξίσου σημαντικά, ειτε έχεις παπί ειτε έχεις πύραυλο εδάφους-εδάφους. Αυτα με έσωσαν πριν μερικούς μήνες που κάποιος με χτύπησε απο πίσω καθώς πήγα να πάρω στροφή με την μηχανή. Δεν προσεξε το φλας μου. Δεν με υπολόγισε. Και με έστειλε γύρω στα 15 μετρα μακρύτερα απο το σημείο της σύγκρουσης. Η μηχανή μου καταστραφηκε εντελώς (YZF R6 2004) και εγω γλύτωσα επειδή ειχα συμβιβαστεί με την ιδέα οτι θα φοράω ένα μπουφάν 4 φορές βαρύτερο απο οποιοδήποτε αλλο λόγο της ύπαρξης προστατευτικών.

Αυτος ειναι και ο λόγος της πολύμηνης απουσίας μου απο εδω.
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιουν 2006 15:58

Σεισμός,λοιμός,και γυναίκα οδηγός!!!

Όχι ότι οι ανδρες πάνε πίσω.Άλλοι βλαμένοι αυτοί...Κινητό τηλέφωνο,καφεδάκι,τσιγαράκι και στα @@ τους αν απο πίσω έρχεται μηχανή.

Ποτέ μα ποτέ δεν ξεκινάμε χωρίς τουλάχιστον κράνος,και ποτέ μα ποτέ δε φεύγουμε αμέσως με το πράσινο.Αφήνουμε τους βλάκες να κορνάρουμε και φεύγουμε μετά απο 5-6 δευτερόλεπτα.Οι μ@@@@@@ περνούν το κόκκινο....

Άβαταρ μέλους
cvoodan
Honorary Member

Δημοσίευση από cvoodan » 06 Ιούλ 2006 06:28

Archangel έγραψε: για να μην πέσεις ποτε απο την μηχανή σου ειναι να έχεις την γνώση οτι ΠΟΤΕ των ΠΟΤΩΝ δεν έχεις προταιρετότητα.
Aυτό τα λέει όλα. Πάμπολλες φορές φρέναρα τελευταία στιγμή κ ας είχε ο άλλος ΣΤΟΠ κ όμως ερχόταν καρφωτός..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 06 Ιούλ 2006 13:11

Archangel, χίλιες φορές να πάθει ζημιά η μηχανή παρά ο οδηγός. Τώρα όμως που εσύ είσαι καλά, σκέφτομαι την καημένη τη R6! Κοιτάξτε κούκλα παιδιά:

Φωτο
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιούλ 2006 13:12

στο 3 ήταν εθελόντρια του 2004
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

fmas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fmas » 06 Ιούλ 2006 15:01

και μάλιστα το αυτοκίνητο που οδηγούσε είναι το Sonata που δικαιούντουσαν οι ομάδες για να μεταφέρουν τους VIP και τους Chef De Mission (Αρχηγοί Αποστολών).

Υ.Γ. Και στο πρώτο video θύμα ήταν Εθελοντής.......
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 06 Ιούλ 2006 16:18

xultimatex έγραψε:Archangel, χίλιες φορές να πάθει ζημιά η μηχανή παρά ο οδηγός. Τώρα όμως που εσύ είσαι καλά, σκέφτομαι την καημένη τη R6! Κοιτάξτε κούκλα παιδιά:

Φωτο
Ακριβώς έτσι...

Τώρα που το σκέφτομαι, με αυτο που γράφω σαν σχόλιο για την φωτογραφία, απαντάω στην ερώτηση του conor σχετικά με ταχύτητες.... :lol:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Ιούλ 2006 20:36

γενικά εγώ έχω την αρχή ότι η μηχανή έχει πάντα προτεραιότητα. σε επαρχιακούς δρόμους ή σε στενά δρομάκια της πόλης κάνω πάντα στην άκρη να με περάσουν. αν και ποτέ δεν είχα μηχανή...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 10 Ιούλ 2006 19:12

Εγώ για να πω την αλήθεια :oops: ποτέ δεν ήμουν προσεκτικός με τις μηχανές όταν οδηγούσα μέχρι την ώρα που πήρε ένας φίλος και σκεπτόμενος τους κινδύνους που πρέπει να αντιμετωπίσει κατάλαβα πόσο ηλίθια οδηγούσα. Τώρα τους προσέχω πολύ και τους δίνω και προτεραιότητα...

Σημείωση: φυσικά οδηγώ πάντα με κάποιον αδειούχο δίπλα μου γιατί δεν έχω άδεια κανονική ακόμη αλλά μαθητική (την Παρασκευή πάω για test :wink:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
megamak

Δημοσίευση από megamak » 10 Ιούλ 2006 23:37

Πρόσφατα με τράκαρε κι εμένα μία γυναίκα οδηγός... Πήγαινε απελπιστικά αργά και όταν τελικά αποφάσισα να την προσπεράσω από αριστερά, έστριψε χωρίς φλας. Ευτυχώς λόγω της μικρής ταχύτητας δεν έπαθα τίποτα ούτε εγώ ούτε το μηχανάκι μου, αυτή είχε μία ζημιά στη πόρτα της που έσκασα! Και το κορυφαίο είναι που βγαίνει από το αυτοκίνητο ενώ ήμουν ακόμα κάτω στο δρόμο και μου λέει "τι μου έκανες ρε παιδάκι μου βραδυάτικα!" :o :o Και μου λέει κατευθείαν να φωνάξουμε την τροχαία (για να με ψαρώσει και να φοβηθώ) και τελικά δεν είχε την ασφάλεια μαζί της και της έκοψαν κλήση!! Χε χε...
Ηθικό δίδαγμα: Να προσέχεις ΠΑΝΤΑ τις γυναίκες οδηγούς, είτε έχεις προτεραιότητα είτε έχεις άγιο είτε είτε είτε...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 11 Ιούλ 2006 12:17

ΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩΠΩ!!!!!! Καλά ε έπαθα πλάκα...
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 11 Ιούλ 2006 13:52

Archangel έγραψε:Αν ειδα καλα, στις 3 απο τις 4 περιπτώσεις, ο οδηγός του αυτοκινήτου ήταν γυναίκα, πράγμα που μας αποδεικνύει για ακόμα μία φορά πόσο ζώα ειναι στον δρόμο.
[/size]

Εεε φίλος μαζέψου λίγο!!!!!!
:hammer:
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 11 Ιούλ 2006 14:04

Συμφωνώ με Archangel. Παλαιότερα έλεγα ότι είναι απλώς φήμη... Αλλά έχω δει πολλά περιστατικά και πίστεψα....
Σόρυ misato, μισογύνης δεν είμαι, έχετε πολλά χαρίσματα (μερικά που και οι άντρες δεν έχουν) αλλά μην προσπαθείτε να μας πείσετε για την καλή οδήγηση... (no offense) :) Βέβαια, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά, πρώτον, είναι πολύ πολύ λίγες και, δεύτερον, πάμε πάντα με τον κανόνα και όχι με την εξαίρεση...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 11 Ιούλ 2006 14:19

Μπορεί και να έχεις δίκιο τι να πω!! Αλλά όχι και ζώα!!!!!!!! Τουλάχιστον όλες οι φίλες μου είναι οδηγοί (+ η μανούλα) και είναι όλες άριστες στο τιμόνι (έχω και μια που τρέχει και σε αγώνες αλλά με μηχανή :P)! Φυσικά όμως αυτό είναι αυτό που λες για τις εξαιρέσεις και τον κανόνα! Αλλά πιστεύω ότι σε αντίθεση με τους άντρες οδηγούς σε ένα ατύχημα θα σταματήσουν και δεν θα αφήσουν τον άλλον στο έλεος του :P
"watashi wa ikiru"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης