Ατυχήματα με μηχανές στην Αθήν α από κάμερες ασφαλε ίας

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 11 Ιούλ 2006 14:21

Όντως ο σταρχιδισμός είναι στο αίμα μας αλλά καλύτερα να μη γίνει ατύχημα! Μετά είναι δύσκολα...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 11 Ιούλ 2006 14:25

Χεεεχεχ νομίζω ότι η φωτό τα λέει όλα!!!
Αφιερωμένη 8)

Εικόνα
"watashi wa ikiru"

fmas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fmas » 20 Ιούλ 2006 15:15

Loooooooooooooooooooooooooooooooool
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
BanOr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BanOr » 20 Ιούλ 2006 16:33

misato έγραψε:Μπορεί και να έχεις δίκιο τι να πω!! Αλλά όχι και ζώα!!!!!!!! Τουλάχιστον όλες οι φίλες μου είναι οδηγοί (+ η μανούλα) και είναι όλες άριστες στο τιμόνι (έχω και μια που τρέχει και σε αγώνες αλλά με μηχανή :P)! Φυσικά όμως αυτό είναι αυτό που λες για τις εξαιρέσεις και τον κανόνα! Αλλά πιστεύω ότι σε αντίθεση με τους άντρες οδηγούς σε ένα ατύχημα θα σταματήσουν και δεν θα αφήσουν τον άλλον στο έλεος του :P
misato εσύ έχεις δίπλωμα για αυτοκίνητο??
Εγω μεχρι στιγμής έχω χάσει 1 χρόνο και 3 μήνεςαπο την ζωή μου για ένας παραβίασε ΣΤΟΠ.
Έφαγα 5 μηνες στο κατ αλλους 7 μέσα στο σπίτι και τώρα ακομα δεν βγαίνω γιατι ακόμα δεν έχω αναρώσει..
Έσπασα και τα 2 πόδια(αριστερα μηρό,δεξί γόνατο και ανοικτο συντριπτικο κάταγμα πτέρνας...)
Έχω κάνει 8 χειρουργεία και προβλέπεται αλλο ένα..
Επισης λογω τροχαίου δεν έδωσα πανελλήνιες...κτλ κτλ...
Εμένα παρ'όλο που με χτύπησε άντρας συμφωνώ οτι το 85-90% των γυναικών οδηγών είναι "μη ικανές" για τιμόνι.
Εικόνα

fmas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fmas » 20 Ιούλ 2006 16:36

To 85% των γυναικών είναι ακατάλληλες για οδήγηση όπως το αντίστοιχο 15% των ανδρών... Απλά επειδή φαίνονται πιο έντονα οι επικίνδυνες γυναίκες για οδήγηση γι αυτό έχουμε σχηματήσει τέτοια γνώμη.....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sessi

Δημοσίευση από sessi » 20 Ιούλ 2006 20:29

πω πω γαμ.... τα τρελαθηκα τωρα...και δεν πολυ φοραω το κρανος μου ρε γαμωτο!!
καλα ρε συ ολες γυναικες?πως να μην μας βγει το ονομα μετα?
ΟΥΤΕ ΚΑΝ!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 20 Ιούλ 2006 21:00

sessi έγραψε:πω πω γαμ.... τα τρελαθηκα τωρα...και δεν πολυ φοραω το κρανος μου ρε γαμωτο!!
Κράνος και για 100μ.Το μαλάκι σου το φτιάχνεις 20€.Το κεφάλι σου όμως;

Άβαταρ μέλους
misato

Δημοσίευση από misato » 21 Ιούλ 2006 14:33

misato εσύ έχεις δίπλωμα για αυτοκίνητο??
Εγω μεχρι στιγμής έχω χάσει 1 χρόνο και 3 μήνεςαπο την ζωή μου για ένας παραβίασε ΣΤΟΠ.
Έφαγα 5 μηνες στο κατ αλλους 7 μέσα στο σπίτι και τώρα ακομα δεν βγαίνω γιατι ακόμα δεν έχω αναρώσει..
Έσπασα και τα 2 πόδια(αριστερα μηρό,δεξί γόνατο και ανοικτο συντριπτικο κάταγμα πτέρνας...)
Έχω κάνει 8 χειρουργεία και προβλέπεται αλλο ένα..
Επισης λογω τροχαίου δεν έδωσα πανελλήνιες...κτλ κτλ...
Εμένα παρ'όλο που με χτύπησε άντρας συμφωνώ οτι το 85-90% των γυναικών οδηγών είναι "μη ικανές" για τιμόνι.
Α) ναι έχω
Β) Όπως είπες ήταν ένας και όχι μια. Είναι τραγικό να χάνεις τόσο χρόνο απ’ τη ζωή σου αν και δεν έχω προσωπική δική μου εμπειρία αλλά πολύ κοντινού συγγενικού προσώπου και σε ένα βαθμό ξέρω ότι είναι μεγάλη πίκρα.
Γ) Αυτά τα ποσοστά όμως δεν ξέρω κατά πόσο αγγίζουν την πραγματικότητα. Και αν την αγγίζουν ελπίζω στο μέλλον να μειωθούν.

Ελπίζω όλα να πάνε καλά και να επανέλθεις, σιδερένιος!
:victory:[/quote]
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Ιούλ 2006 14:40

aguila21 έγραψε:Κράνος και για 100μ.Το μαλάκι σου το φτιάχνεις 20€.Το κεφάλι σου όμως;
:respect: :respect: :respect:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Ιούλ 2006 16:13

Παράθεση από Γιατρό που γράφει σε άλλο φόρουμ και έτυχε το ίδιο θέμα.
Οι γυναίκες έχουν αποδεδειγμένα (με μελέτες) χειρότερη αίσθηση του προσανατολισμού και της θέσης στο χώρο.
Επίσης, έχουνε αποδεδειγμένα (με μελέτες) μικρότερη ικανότητα χειρισμού μηχανημάτων

Τα δύο αυτά στοιχεία είναι πολύ σημαντικά στην οδήγηση, ως εκτούτου φαίνεται ότι πιθανώς υπάρχει ένα μικρό μειονέκτημα εκεί.

Το πιο σημαντικό στοιχείο όμως, που συμβάλλει στη χαρακτηριστική (συχνά) οδηγική συμπεριφορά των γυναικών, είναι ο φόβος. Οι περισσότερες γυναίκες οδηγούνε φοβισμένα δυστυχώς, και σε συνδυασμό με τα πρώτα που ανέφερα, το αποτέλεσμα αρκετές φορές είναι δυνητικά επικύνδυνο.
Ακόμα και οι γυναίκες που οδηγούνε επιθετικά, συνήθως φοβούνται και με τον τρόπο αυτό αμύνονται.

Το βασικότερο ρόλο σε αυτό τον έχουμε παίξει εμείς οι αντράκλες, μουστακαλήδες, μάγκες, τσαμπουκάδες που βγάζουμε όλο το κομπλεξισμό μας πάνω τους, σε ένα τομέα που παραδοσιακά είχαμε τα "ηνία".

Συνοπτικά: οι άντρες είναι κακοί οδηγοί λόγω τεστοστερόνης, οι γυναίκες είναι κακές οδηγοί λόγω φόβου. Στο σύνολό τους, οι Έλληνες είναι κακοί οδηγοί λόγω αδιαφορίας για τους άλλους.

* Αν και το θεωρώ αυτονόητο: μιλάω για την πλειοψηφία των περιπτώσεων, τίποτα στον κόσμο δεν ισχύει 100%
Και μία ακόμη ενδιαφέρουσα άποψη από άλλο μέλος:
Πολύ σωστά,και αν το σκεφτείς από μια άλλη οπτική γωνία:
1)Πόσες φορές βλέπουμε γυναίκες οδηγούς να έχουν βάλει το κάθισμα κυριολεκτικά στο παρμπρίζ;
2)Να κινούνται υπερβολικά αργά στον δρόμο και όταν σταματάνε στο φανάρι να αφήνουν ένα αμάξι κενό χώρο μπροστά τους;
3)Ποτέ δεν σκέφτονται να δοκιμάσουν πως θα σταματήσουν απότομα αν συμβεί κάτι,ή να δοκιμάσουν να κάνουν μερικούς γρήγορους ελιγμούς,απλά για να δουν την συμπεριφορά του αυτοκινήτου;
(βασικά αν το καλοσκεφτείτε,τα 2 φύλλα διαφοροποιούνται ανάλογα με τις ικανότητες τους,ή μάλλον αναπτύσσουν κάποιες ικανότητες από μικρά,π.χ. όταν ένα αγόρι είναι μικρό,παίζει ποδόσφαιρο,μπάσκετ, κάνει ποδήλατο,πατίνι και άλλα λοιπά αθλήματα σε αντίθεση με τα κορίτσια που παίζουν με κούκλες και άλλες καλοπιστικές κυρίως ασχολείες;Δεν είναι λοιπόν λογικό οι άντρες μετά από 20 χρόνια εμπειρίας σε τέτοιου είδους αθλήματα [τα οποία αφορούν κυρίως την αίσθηση στον χώρο] να είναι καλύτεροι στην οδήγηση; )
Δεν λέω ότι είναι το DNA που φταίει,ή ο φόβος που δημιουργεί η κοινωνία λοιπόν, αλλά ο τρόπος που μεγαλώνει κάποιος και ο τρόπος που αντιμετωπίζει τα πράγματα.
Να πω ότι συμφωνώ με τα παραπάνω και η θέση μου στο θέμα είναι αυτή χωρίς φυσικά να μην υπάρχουν οι εξερέσεις.

Άβαταρ μέλους
BanOr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BanOr » 21 Ιούλ 2006 16:47

misato thanks και ήδη είμαι πολύ σιδερενιος...lol
Cha0s συμφωνώ και εγώ με αυτά που αναφέρεις...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sessi

Δημοσίευση από sessi » 22 Ιούλ 2006 03:10

aguila21 έγραψε:
sessi έγραψε:πω πω γαμ.... τα τρελαθηκα τωρα...και δεν πολυ φοραω το κρανος μου ρε γαμωτο!!
Κράνος και για 100μ.Το μαλάκι σου το φτιάχνεις 20€.Το κεφάλι σου όμως;

Σωστος...... :oops: :oops: :oops: :oops:
ΟΥΤΕ ΚΑΝ!

Άβαταρ μέλους
sessi

Δημοσίευση από sessi » 24 Ιούλ 2006 15:03

και εγω παρατηρησα οτι εκτος το οτι ηταν γυναικες, οι 3 απο τους 4 οδηγους αυτοκινητων... οι 3 απο τους 4 οδηγους μοτο δεν φορουσαν κρανος...παλι καλα που ειχαν την Παναγια μαζι τους γιατι αλλιως...τελος παντων αυτο που θελω να πω και να τ'ακουσω και εγω μαζι ειναι οτι ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ Η ΖΩΝΗ ΣΩΖΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΖΩΕΣ
αϊντε!!!
ΟΥΤΕ ΚΑΝ!

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 03 Αύγ 2006 15:49

Βάσει της εμπειρίας μου, οι έλληνες οδηγοί και δη οι Αθηναίοι είναι πολύ απρόσεκτοι και άτσαλοι (χωρίς καμιά παρεξήγηση). Έχει παρατηρηθεί ότι οι γυναίκες είναι πιο προσεκτικές στην οδήγηση (ίσως γιατί έχουν το ένστικτο της μητέρας μέσα τους ή απλά τον φόβο όπως είπε κάποιος) και αυτό δεν είναι δική μου παρατήρηση. Θα βρω την έρευνα να σας την παρουσιάσω.

banOR, περαστικά! Είχα ανάλογη εμπειρία και ταλαιπωρήθηκα 9 χρόνια... από κάποιον που πέρασε το αντίθετο ρεύμα και με χτύπησε. Παρόλα αυτά συνέχισε, ώσπου να φρενάρει απότομα πιο πάνω και να έρθει προς τα πίσω με την όπισθεν, να σταματήσει μέσα στην μέση του δρόμου (πως δεν προκάλεσε και άλλα τροχαία εκείνο το βράδυ, αυτό είναι θαύμα!) και να έρθει να μου πει φοβισμένα "Δεσποινίς χτυπήσατε;"... Τόλμησε να κάνει και μαγγιές στο δικαστήριο, μιας και δικηγόρος στο επάγγελμα....

Όσο γι' αυτόν που λέει για τα αθλήματα, εμείς που δεν παίξαμε με τις κούκλες, γιατί πολύ απλά δεν γουστάραμε και παίζαμε αντί γι' αυτού ποδόσφαιρο και άλλα "αντρικά" ας τα χαρακτηρίσουμε παιχνίδια, μήπως να αλλάξουμε φύλο;; Τι μας λέει εδώ πέρα ο κύριος αυτός;; Είμαι πολύ υπερήφανη που ότι έχω επιλέξει στην ζωή μου ήταν δική μου επιλογή και δεν υποχρεώθηκα να κάνω κάτι για να ικανοποιήσω τους άλλους.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
BanOr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BanOr » 05 Αύγ 2006 02:13

sheena που είπαμε οτι μένεις ??:P
Ευχαριστω και απ'οτι καταλαβα θα κανει μαλα..μαγκιες στο δικαστηριο ο αλλος ε??
...
σκατα...γιατι ειμαι και ηπιων(ή οπως γραφετε) τόνων...
Anyway σε οσους εχουμε περασει κατι τετοιο περαστικα μας και καποια στιγμη που θα παει θα στρώσουν (ελπιζω)τα πραγματα...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες