Το κατοικιδιο

Ας γνωριστούμε καλύτερα.. μια περιοχή που ο κάθε ένας μπορεί να πει μερικά πράγματα για τον εαυτό του.

Συντονιστές: Stathis, Super-Moderators

Απάντηση
ΠΑΝΗΣ ΑΓΟΥΡΙΔΗΣ

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από ΠΑΝΗΣ ΑΓΟΥΡΙΔΗΣ » 27 Ιουν 2006 17:03

Τον τελευταίο καιρό είχα ένα κατοικίδιο. Δεν μου το χάρισε κανείς ούτε το αγόρασα ούτε και το βρήκα. Με βρήκε αυτό. Ήρθε μια όμορφη καλοκαιρινή ημέρα στο σπίτι μου και συγκεκριμένα στην κουζίνα λίγο αφού είχα μαγειρέψει μακαρόνια . Επίσκεψη? Μπορεί, δεν το έχω ρωτήσει.

Όταν το είδα πανικοβλήθηκα. Αυτή την θεσπέσια μακαρονάδα που φτιάχνω χρησιμοποιώντας όλη την ευφυΐα μου στη σάλτσα, που την κάνω με αυτό τον μοναδικό τρόπο, σε συνταγή αποκλειστικά δική μου (και τώρα που το σκέφτομαι την τρώω μονάχα εγώ), δεχόταν απειλή από ένα απεχθές φτερωτό εξάποδο που κάποιοι σε επιστημονικούς κύκλους έχουν την αφέλεια να αποκαλούν οικιακή μύγα.

Τελικά η μύγα έφυγε προτού προλάβω να την απομακρύνω από το φαγητό μου. Τώρα ή δεν της άρεσε ούτε εκείνης η σάλτσα ή ένιωσε τον κίνδυνο. Το θέμα ήταν ότι την συγκεκριμένη ημέρα δεν απόλαυσα την μοναδική μου συνταγή γιατί έχω ακούσει ότι οι μύγες αφήνουν ακαθαρσίες όπου στέκονται…. Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα, δεν ξέρω αν ποτέ μου την έχω απολαύσει. Ψιλο μαλακία την κάνω σάλτσα. Απλά γουστάρω τη διαδικασία και γουστάρω να λέω ότι έχω ένα ταλέντο σε κάτι.

Τελωσπάντων η μύγα δεν έφυγε από το σπίτι. Και έτσι της μοναχικές και δύσκολες ώρες του μεσημεριού, μέσα στην άβυσσο της ζέστης που σε κάνει να κολλάς στα σεντόνια, και εκεί που περιμένεις να συμμετάσχεις λίγο την νιρβάνα στην οποία βρίσκονται όλοι και στην γαλήνη, έχω συντροφιά αυτό το μοχθηρό έντομο να κάνει χαμηλές πτήσεις μέσα στα αυτιά μου και εγώ στον ελάχιστο και κουραστικό ύπνο μου να βλέπω ότι είμαι στο Βιετναμ σε ένα ελικόπτερο και είμαι έτοιμος να με αποβιβάσουν σε ένα πυκνό τροπικό δάσος προκειμένου να κυνηγήσω νότιο βιετναμέζους.

Καθώς είμαι σε απαρτία πολεμικής εξάρτησης και τιγκαρισμένος στο φούμο και μιλάω ¨¨ ελληνικά?’’ με τον υπεύθυνο λοχαγό κάθομαι και σκέφτομαι. Πως βρέθηκα εδώ πέρα ρε παιδιά? Και γιατί μιλάω ελληνικά με έναν Αμερικάνο λοχαγό? Τι μαλακία που είναι ο πόλεμος? Μετά έρχεται μια υπέροχη γυναίκα ψηλή μελαχρινή με χαμόγελο μακριά από αυτό το σύμπαν, περπάτημα που κάνει όλο το γραφείο να χορεύει μαζί της, θεσπέσια ύπαρξη ομολογουμένως και την κοιτάω κάπως επίμονα μέσα στα μάτια. Αυτή όταν με αντιλαμβάνεται νευριάζει, μου αμολάει ένα τι κοιτάς ρε άσχολ? Και νιώθω ότι πάει να με χτυπήσει.

Ξυπνάω από χαστούκι από το ίδιο μου το χέρι στην προσπάθειά μου να σκοτώσω την μύγα. Η μύγα ξέφυγε και το αυτο χαστούκι μου αφήνει ένα καρούμπαλο τέτοιο που όλοι νομίζουν ότι με δέρνει η γυναίκα μου. Στο γυμναστήριο πιστεύουν ότι είμαι γκέι ενώ στην δουλειά μου με έχουν για μισογύνη και όλα αυτά εξαιτίας ενός κατοικίδιου που ούτε καν το έχω επιλέξει. (πως τα συμπεραίνουν τα προηγούμενα δεν γνωρίζω ακριβώς.)

Μου κάνει συντροφιά στο μπάνιο καθώς διαβάζω κουτσομπολίστικα περιοδικά. Ανεβαίνει στο κεφάλι της Μενεγάκη μπλέκεται ανάμεσα στα δόντια από το αστραφτερό της χαμόγελο και καθώς σημαδεύω να την πετύχω εκείνη με μια γυροβολιά βρίσκεται στα μαλλιά του Μπραντ Πιτ. Το ήξερα εγώ πως με τέτοιου επιπέδου αναγνώσματα δεν βγάζεις άκρη ακόμα και στις καταστάσεις χαλαρώματος.

Προσπάθησα πολλές φορές να την αφανίσω όσα πλάνα σχεδίασα απέτυχαν. Εκτός από ένα. Και όταν την παγίδευσα σε ένα ποτήρι την είδα και την λυπήθηκα. Τότε το ποτήρι το έχρισα σπίτι της και την ίδια την ονόμασα Α… Το υπόλοιπο δεν μου επιτρέπει η θέση μου να το πω.

Εγώ και αυτή περνούσαμε ατέλειωτες ώρες μαζί. Κυρίως με ενοχλούσε. Αλλά και μου άρεσε.

Ώσπου, εντελώς απότομα, έφυγε μια ωραία πρωία. Τώρα για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω ποια ακριβώς στιγμή της ημέρας έφυγε. Απλά μου αρέσει η έκφραση. Αυτό όμως δεν απαλύνει την στενοχώρια.

Ας είναι όμως, δεν θέλω να είμαι μελαγχολικός. Απλά έκτοτε λες και έχει πέσει κατάρα δεν ξαναήρθε καμιά μύγα να με επισκεφτεί. Και αν όχι μύγα, μια βρωμούσα, μια πασχαλίτσα, μια κατσαρίδα κάτι…Τίποτα. Μάλλον θα άφησε κακό προηγούμενο η σάλτσα μου. Θα ειδοποίησε και άλλες που είναι σαν και αυτήν ότι η υπόθεση με τα φαγητά μου βρωμάει.

Κάθομαι και κοιτάω τους τοίχους προσπαθώντας να την σκεφτώ. Όμως δεν θυμάμαι το προσωπό της. Αλήθεια πώς να είναι το πρόσωπο μιας μύγας? Υπήρξα ερωτευμένος μαζί της ή απλά ήταν μια εμμονή? Τελικά ο έρωτας προσωποποιείται ή έχει σχέση με μια εσωτερική ανάγκη για ψυχική στήριξη και επιβεβαίωση? Πόσες μέρες ήμουν μαζί της.? Πόσο ζεί μια μύγα? Πότε θα μπορέσω επιτέλους να φτιάξω μια σάλτσα της προκοπής? Μήπως κάτι δεν πάει καλά με την πάρτη μου και μιλάω τόση ώρα για μια μύγα και μια σάλτσα που δεν την απολαμβάνω ούτε ο ίδιος?
Και ποια ήταν αυτή που πήγε να μου χώσει σφαλιάρα στο πρόσωπο.? Γιατί με είπε ασχολ?

Τελικά ο άνθρωπος έχει πολλά ερωτηματικά τα οποία πιθανότατα δεν θα μπορέσει ποτέ να απαντήσει.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Ιουν 2006 20:58

Πραγματικά αδηνατώ να σε καταλάβω.
:pint:

Παντως να τα εκδωσεις σε ενα βλιβλιο αυτα που γράφεις.Θα βγάλεις χρημα καλό.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
marquez

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από marquez » 27 Ιουν 2006 23:34

χρειαζεσε επιγοντος μια :beauty:

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Ιουν 2006 08:03

Μπα.Εχω το PC Μου και το MAC μου.. :roll: :roll: :roll:

Άβαταρ μέλους
NAT
Honorary Member

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από NAT » 28 Ιουν 2006 10:18

marquez έγραψε:χρειαζεσε επιγοντος μια :beauty:
Connor MacLeod έγραψε:Μπα.Εχω το PC Μου και το MAC μου.. :roll: :roll: :roll:

Δεν νομίζω να το είπε σε 'σένα, αλλά... όποιος έχει τη μύγα... :P :lol: :lol: :hammer: :hammer: :kaloe: :kaloe: :lol: :lol:
.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από GeoStuff » 28 Ιουν 2006 11:57

Φίλε μου ΠΑΝΗΣ ΑΓΟΥΡΙΔΗΣ σε καταλαβαίνω... Η ιστορία σου μου ξυπνάει μνήμες από την εποχή των σταυροφοριών. Και θα εξηγήσω ακριβώς τι εννοώ.

Το 2005 είχα καταταγεί στο τάγμα των Freestuffιστών. Η ομάδα αυτή είχε σκοπό να προστατεύει μικρές και αθώες πληροφορίες από την εκμετάλλευση και την παραποίηση. Είχε ως ιδανικά το sharing και το expanding...

Αχ αυτά ήταν χρόνια φίλε... Και στα θετικά τις χρονιάς ήταν και η εσοδία Captain Morgan, που ως γνωστόν ήταν η καλύτερη εκείνη την χρονιά.

Στα ταξίδια μου είχα παρέα μια τέλεια πολεμική μηχανή, ένα δολοφόνο χωρίς συνείδηση, ένα καταστροφέα χωρίς τύψεις. Τον Μήτσο το ιπτάμενο μυρμίγκι.

Μπορούσε να πετάει με ταχύτητες ασύλληπτες για το στενό ανθρώπινο μυαλό. Μπορούσε να κουβαλήσει αρκετά πυρομαχικά και να εξαφανίσει ολόκληρες πόλεις. Η ικανότητά του να πετά και με την όπισθεν του έδινε το σημαντικό πλεονέκτημα της λεπτομερούς εξαπόλησης βομβιδίων συμπιεσμένου μείγματος νιτρομαγγανικο πολυπροκαρβονόλης η οποία προκαλούσε μέθη και παραζάλη στους αντιπάλους... Αχ Μήτσο μου...

Μια μέρα όμως το παλικάρι άλλαξε άποψη και φιλοσοφία ζωής. Κατάλαβε την ματαίοτητα του πολέμου και αποφάσισε να διαγράψει φίλους και συνήθειες και να έρθει σε επαφή με το εσωτερικό μικρό μυρμιγκάκι που καταπίεζε τόσο καιρό. Αυτή ήταν η τελαυταία φορά που είδα τoν παιδικό φίλο Μήτσο.

Από ότι ακούω δουλεύει μαζί με τον Bongo, τον διεθνούς φήμης κλόουν από το Αζερμπαιτζάν. Αν οι φήμες αληθεύουν εκμεταλλεύτηκε τις φανταστικές του πτητικές ικανότητες για να πετάει χαρτοπόλεμο και σεπραντίνες στα παιδικά πάρτυ.

O well... Who cares...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από Cha0s » 28 Ιουν 2006 12:28

Το μηλαράκι κάνει ΜΠΕ.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 28 Ιουν 2006 14:43

Το λουλουδι πιγε να πάρει ενα control panel για να έρθεις σπίτι μου μήπως και καταφέρω να κόψω το δέντρο που πίγε να κολμπίσει στη θάλασσα και τελικα έβαλε γκολ με ενα power off που έκανε ο δεξις τροχος του αυτοκινίτου του ιπτάμενου μυρμιγκιού.

Άβαταρ μέλους
marquez

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από marquez » 28 Ιουν 2006 15:34

NaT έγραψε:
marquez έγραψε:χρειαζεσε επιγοντος μια :beauty:
Connor MacLeod έγραψε:Μπα.Εχω το PC Μου και το MAC μου.. :roll: :roll: :roll:

Δεν νομίζω να το είπε σε 'σένα, αλλά... όποιος έχει τη μύγα... :P :lol: :lol: :hammer: :hammer: :kaloe: :kaloe: :lol: :lol:

akribos :hammer: :hammer: :hammer: :P

Άβαταρ μέλους
misato

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από misato » 14 Αύγ 2006 19:57

Πολύ από εδώ πρέπει να είναι της γενιάς της Φρουτοπίας :P :lol: :pint:
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
FotiSpeaking@

Το κατοικιδιο

Δημοσίευση από FotiSpeaking@ » 14 Αύγ 2006 20:07

:lol: