Akto

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chaos
Graphics Master
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από Chaos » 30 Ιουν 2006 04:36

Ξερει κανεις ποσο παει το εξαμηνο σε αυτη την σχολη?
Αν δν γινει τπτ με τις πανελληνιες το σκεφτομαι για ιδιωτικη..

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από manolism » 30 Ιουν 2006 09:42

Υπολόγιζε περίπου στα 6 χιλιάρικα στα δυό χρόνια.

Αν και δεν είναι ΙΕΚ οι τιμές είναι κάπου εκεί.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Akto

Δημοσίευση από KGP » 30 Ιουν 2006 09:54

giati den tous perneis ena tilefono na rotiseis? na eise kai sigouros
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από iffor » 30 Ιουν 2006 10:57

KGP έγραψε:giati den tous perneis ena tilefono na rotiseis? na eise kai sigouros
Τί πιο λογικό!!! :D :D :D

Τώρα αν θές γνώμες για την σχολή, ναι αυτό μπορούμε να σου δώσουμε! :wink:
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
Chaos
Graphics Master
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από Chaos » 30 Ιουν 2006 18:34

Κοιταξτε...Μαλλον δν εχω δικαωμα να συμπληρωσω μηχανογραφικο...οποτε πανε οι πανελληνιες..
Η μλκεια ειναι οτι δν θελω ξανα αλλη μια χρονια να δωσω τα λεφτα μου στα φροντιστηρια γιατι ξερω αν ξαναδωσω θα τα χρειαστω παλι...
Ετσι σκεφτομαι να μαζευω λεφτα κ να παω Αθηνα να μπω σε μια σχολη που θα κανω ακριβως αυτο που θελω να ασχοληθω στο μελλον, κ να χω πτυχιο σε 2 χρονια...
Ας ακουσω τις γνωμες σας..

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από greekbytes » 30 Ιουν 2006 21:30

Πρίν 2 χρόνια ήμουν σε ανάλογη θέση και σκεφτόμουν είτε να πάω σε ΙΕΚ-ιδιωτικό πανεπιστήμιο είτε να ξαναδώσω. Τελικά ξαναέδωσα πανελλήνιες και δε μου βγήκε σε κακό. Τα χρήματα που θα χρειαστείς για να ξαναδώσεις πανελλήνιες είναι γνωστά, η διαδικασία είναι σχετικά ψυχοφθόρα, αλλά αν κουραστείς λιγάκι τελικά θα βγείς κερδισμένος (όχι ότι εγώ κουράστηκα όσο θα έπρεπε αλλά τελοσπάντων).
Σχετικά με τα ΙΕΚ, όσα είχα ψάξει τότε, έχουν ενιαφέροντα μαθήματα, καλή οργάνωση αλλά πάσχουν σε γενικές γνώσεις που προσφέρουν τα πανεπιστήμια.
Πάντως αν υπάρχει η δυνατότητα μη φοβηθείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες, δεν είναι "ενας χαμένος χρόνος" όπως λένε..

Άβαταρ μέλους
marquez

Akto

Δημοσίευση από marquez » 01 Ιούλ 2006 01:21

greekbytes έγραψε:Πρίν 2 χρόνια ήμουν σε ανάλογη θέση και σκεφτόμουν είτε να πάω σε ΙΕΚ-ιδιωτικό πανεπιστήμιο είτε να ξαναδώσω. Τελικά ξαναέδωσα πανελλήνιες και δε μου βγήκε σε κακό. Τα χρήματα που θα χρειαστείς για να ξαναδώσεις πανελλήνιες είναι γνωστά, η διαδικασία είναι σχετικά ψυχοφθόρα, αλλά αν κουραστείς λιγάκι τελικά θα βγείς κερδισμένος (όχι ότι εγώ κουράστηκα όσο θα έπρεπε αλλά τελοσπάντων).
Σχετικά με τα ΙΕΚ, όσα είχα ψάξει τότε, έχουν ενιαφέροντα μαθήματα, καλή οργάνωση αλλά πάσχουν σε γενικές γνώσεις που προσφέρουν τα πανεπιστήμια.
Πάντως αν υπάρχει η δυνατότητα μη φοβηθείς να ξαναδώσεις πανελλήνιες, δεν είναι "ενας χαμένος χρόνος" όπως λένε..
εγω εβγαλα γυρο στα 11135 μορια για το πεδιο που θελω. επαρχια δεν... και τα τει που αντιστοιχουν κοντα στα μορια μου εδο αθηνα δεν λενε τιποτα(εκτος και αν κανω λαθος).Σκευτομαι οποτε να ξαναδωσω. Οταν ξαναεδωσες εκανες φροντιστιρια ξανα κτλ, ποσο καλυτερα τα πηγες τιν δευτερη φορα?????

Άβαταρ μέλους
Chaos
Graphics Master
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από Chaos » 01 Ιούλ 2006 03:16

greekbytes έγραψε:Πρίν 2 χρόνια ήμουν σε ανάλογη θέση και σκεφτόμουν είτε να πάω σε ΙΕΚ-ιδιωτικό πανεπιστήμιο είτε να ξαναδώσω. Τελικά ξαναέδωσα πανελλήνιες και δε μου βγήκε σε κακό. Τα χρήματα που θα χρειαστείς για να ξαναδώσεις πανελλήνιες είναι γνωστά, η διαδικασία είναι σχετικά ψυχοφθόρα, αλλά αν κουραστείς λιγάκι τελικά θα βγείς κερδισμένος (όχι ότι εγώ κουράστηκα όσο θα έπρεπε αλλά τελοσπάντων).

Ναι εε? Με το συστημα το τωρινο? Κ αν οπως λενε του χρονου μπουν ακομα πιο δυσκολα θεματα επειδη οι μλκες θελουν να δημιουργησουν ιδιωτικα πανεπιστημια, κ την φαω κ του χρονου τι θα λεω? Ααα πηγαν αλλη μια χρονια χαμενα τα λεφτα που δν μου τρεχουν καν...
Δν εχω την οικονομικη ανεση για ολα αυτα. Ηδη δουλευω κ λεω να μαζευω ολα τα λεφτα αυτα για να μπω στην akto....Ουτως η αλλως οπως λες δν θελω γενικες γνωσεις..Θελω εξειδικευμενα πραγματα για αυτο που ηδη ασχολουμε κατι χρονια τωρα...

++++++ σκεφτομαι να κατσω ενα χρονο να δουλευω να μαζευω λεφτα κ μετα του χρονου να μπω σε ιδιωτικη....
Αλλα αν δν περασω πουθενα θα πρεπει λογικα να παω στρατο.....
Πως μπορω να παρω αναβολη?

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από greekbytes » 01 Ιούλ 2006 04:00

marquez έγραψε:εγω εβγαλα γυρο στα 11135 μορια για το πεδιο που θελω. επαρχια δεν... και τα τει που αντιστοιχουν κοντα στα μορια μου εδο αθηνα δεν λενε τιποτα(εκτος και αν κανω λαθος).Σκευτομαι οποτε να ξαναδωσω. Οταν ξαναεδωσες εκανες φροντιστιρια ξανα κτλ, ποσο καλυτερα τα πηγες τιν δευτερη φορα?????
Την πρώτη φορά ήμουν τελείως τουρίστας (γύρω στα 9000 μόρια). Τη δεύτερη φορά μη φανταστείς ότι έκανα κάτι τρομερό, έκανα φροντιστήριο μαθηματικά και φυσική (γενικής + κατεύθυνσης), έβγαλα περίπου 13500 ενώ για την πρώτη μου επιλογή ήθελα γύρω στα 14000 και τελικά πήγα στη δεύτερη.

Chaos, εγώ έδωσα με το προηγούμενο σύστημα, με τα 9 μαθήματα.. Τώρα που είδα τα φετινά θέματα φυσικής, μαθηματικών και ανάπτυξης (μιας και μόνο σε αυτά ήμουν καλός) μου φάνηκαν λίγο πιο ψαγμένα αλλά όχι και τραγικά.. Δεν μπορείς να ξέρεις πώς θα είναι του χρόνου αλλά αυτό δε νομίζω ότι είναι και ουσιαστικός λόγος για να μην ξαναδώσεις.
Το θέμα με τις πανελλήνιες είναι ότι μετά αν (λέμε, αν) θελήσεις μετά από 2-3 χρόνια να ξαναδώσεις θα σου είναι πάρα πολύ δύσκολο ενώ η ΑΚΤΟ θα είναι εκεί με τους ίδιους όρους.
Στην τελική, αν αυτό που θες είναι να σπουδάσεις γραφίστας στην ΑΚΤΟ θα βρείς τον τρόπο και θα το κάνεις, αλλά αν αυτό που θα ήθελες περισσότερο είναι να μπεις σε κάποιο πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ (πχ ΤΕΙ γραφιστικής) τότε δε χάνεις τίποτα να το παλέψεις.

PS: Να ξέρεις ότι υπάρχει κάποια ημερομηνία μέχρι την οποία πρέπει να δηλώσεις ότι θες να δώσεις πανελλήνιες (νομίζω ήταν κάπου Φεβρουάριο-Μάρτιο), αν περάσει η ημερομηνία αυτή δεν μπορείς να δώσεις

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από id12586 » 01 Ιούλ 2006 04:25

Ναι και γνωστός μου έχασε εξετάσεις έτσι, με τις προθεσμίες εννοώ..

Αν δεν κάνω λάθος, παίζει να είναι και πιο πριν, ρώτα στο σχολείο..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Ιούλ 2006 09:40

Αγαπητέ marquez αν έγραψες στις πανελλήνιες με την ορθογραφία που έγραψες εδώ,δεν παραξενεύομαι για τα λίγα μόρια που συμπλήρωσες.Ελπίζω βέβαια να μην έγραψες με greeklish!

Άβαταρ μέλους
marquez

Akto

Δημοσίευση από marquez » 01 Ιούλ 2006 11:49

aguila21 έγραψε:Αγαπητέ marquez αν έγραψες στις πανελλήνιες με την ορθογραφία που έγραψες εδώ,δεν παραξενεύομαι για τα λίγα μόρια που συμπλήρωσες.Ελπίζω βέβαια να μην έγραψες με greeklish!

den einai kai poli tragiki i orthografia mou, kano eleina lathoi den leo alla einai kai i sinithia apo ta greelish pou kanei ta pragmata xeirotera :P :P :P :P ekthesi pantos katafera na grapso 12,5 :P :P :P :kaloe: 8)

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από aguila21 » 01 Ιούλ 2006 12:22

σε greeklish την έγραψες; lol!!!

Άβαταρ μέλους
Chaos
Graphics Master
Επικοινωνία:

Akto

Δημοσίευση από Chaos » 01 Ιούλ 2006 13:48

Απο οτι μου παν σημερα με τον βαθμο προσβασης που εχω...9.7 μπορω να συμπληρωσω μηχανογραφικο γιατι τελικα οι βασεις ειναι στο 9.4......
Αχ μακαριιιιι

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Akto

Δημοσίευση από KGP » 01 Ιούλ 2006 15:59

Chaos έγραψε: Ναι εε? Με το συστημα το τωρινο? Κ αν οπως λενε του χρονου μπουν ακομα πιο δυσκολα θεματα επειδη οι μλκες θελουν να δημιουργησουν ιδιωτικα πανεπιστημια, κ την φαω κ του χρονου τι θα λεω? Ααα πηγαν αλλη μια χρονια χαμενα τα λεφτα που δν μου τρεχουν καν...
Δν εχω την οικονομικη ανεση για ολα αυτα. Ηδη δουλευω κ λεω να μαζευω ολα τα λεφτα αυτα για να μπω στην akto....Ουτως η αλλως οπως λες δν θελω γενικες γνωσεις..Θελω εξειδικευμενα πραγματα για αυτο που ηδη ασχολουμε κατι χρονια τωρα...

++++++ σκεφτομαι να κατσω ενα χρονο να δουλευω να μαζευω λεφτα κ μετα του χρονου να μπω σε ιδιωτικη....
Αλλα αν δν περασω πουθενα θα πρεπει λογικα να παω στρατο.....
Πως μπορω να παρω αναβολη?
i vasi den egine gia na dimiourgithoun ta idiotika panepistimia.

pantos an skopeues na pas "ektos edras" goneon kai gnorizeis tin aggliki kala tha mporouses na deis an prolaveneis na pas agglia.

ta idia eksoda tha echeis kai an to eisodima ton goneon sou einai kato apo to minimum orio tis klimakas pou echoun stin agglia (opos kai schedon to 90% ton ellinon) den tha pliroseis tipota.

an einai parapano apo to orio to max pou mporei na pliroseis (milao gia max an to eisodima ksepernaei tin anoteri klimaka) einai an thimame kala giro stis 1500 lires.

pantos an se provlimatizei to oikonomiko (tis diavioseis ekei) eksartate apo tin zoi pou kaneis kai den ksepernaei mias mesis ellinikis polis (ektos an epilekseis na pas londino pou ekei tha se epivarinoun ta akriva enoikia pou echei i vretaniki proteuousa)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης