πόσο κοστίζει ένα banner?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 12 Ιούλ 2006 13:36

Τρόπος να είμαστε νόμιμα καλυμμένοι από κάθε άποψη, δεν υπάρχει;;

Αν υπάρχει κάποιος ανταγωνιστής και θέλει να σε χτυπήσει, μήπως τότε ή ως εκείνη τη στιγμή ακίνδυνη εφορία γίνει επικίνδυνη με ορισμένες καίριες πληροφορίες;; δεεν ξέρω, τους προβληματισμούς μου κοινοποιώ :S

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιούλ 2006 13:40

πας τις αποδείξεις στην Εφορία και τις δηλώνεις..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 12 Ιούλ 2006 13:54

Μην αυταπατάστε και εθελοτυφλείτε..... :naughty:

Πάντα υπάρχουν τρόποι για να πιαστείτε από το Δόκανο τις Εφορίας. Απλά αυτό δεν είναι εύκολο, δεν το ζείτε (δηλαδή δεν το βλέπετε να γίνεται σε κάποιον από το περιβάλλον σας) και στο τέλος πείθετε τον εαυτό σας οτι "αυτό είναι αδύνατον να συμβεί σε μένα".

Σας πληροφορώ ότι όλοι οι πιασμένοι το ίδιο πίστευαν.

Και αν ποτέ έρθει η ώρα να λογοδοτήσετε αισθάνεστε αδικημένοι όχι επειδή σας έπιασαν αλλά επειδή δεν πιάσαν όλους αυτούς που κάναν το ίδιο με σας.

Αλλά εμείς οι τίμιοι σεμνοί και ταπεινοί αιμοδότες της Εφορίας κόβουμε το τιμολογιάκι μας την αποδειξούλα μας, αποδίδουμε το ΦΠΑ μας και το βράδυ πάμε ύσηχοι για ύπνο χωρίς εφιάλτες με εφοριακούς και λοιπά κατασταλτικά όργανα της τάξης και το ακόμα πιο σημαντικό δεν έρχεται κάποια μέρα αυτή η δυσάρεστη έκπληξη οτι είμασταν ένας από τους λίγους που αυτοί οι αναποτελεσματικοί υπάλληλοι κατάφεραν να βάλουν στο χέρι.

Και σας ξαναπληροφορώ οτι όταν βάλουν στο χέρι ΒΑΖΟΥΝ........

Συγνώμη αν έκανα κάποιους να ανυσηχήσουν αλλά καλύτερα να έχετε υπ΄όψιν σας την πραγματικότητα όπως πραγματικά είναι.... :think:
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 12 Ιούλ 2006 14:25

Συμφωνώ με όσα λέει ο Banavas. Μάλλον παρεξηγήθηκα λίγο, δεν εννοούσα για τις αποδείξεις σε έλληνες για παροχή διαφήμισης.. Αυτό είναι σαφές, αν θέλεις να είσαι καλυμμένος κόβεις αποδείξεις.. έτσι απλά.. όταν οι συναλλαγές γίνονται με ξένους είναι το πρόβλημα, επειδή δεν έχουν ΦΠΑ.. γιατί ο ξένος δεν σου πληρώνει ΦΠΑ.. εσύ γιατί να το πληρώσεις;;;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιούλ 2006 15:06

Comfis έγραψε:γιατί ο ξένος δεν σου πληρώνει ΦΠΑ.. εσύ γιατί να το πληρώσεις;;;
για να είσαι νόμιμος; :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 12 Ιούλ 2006 15:57

Μα στη συγκεκριμένη περίπτωση έγκειται μια μορφή αδικίας, χμ; Εσύ πληρώνεις ΦΠΑ για τα έσοδα σου (εφόσον ζεις στην Ελλάδα και θες να είσαι νόμιμος) αλλά τα έξοδα σου (εφόσον γίνονται με αγορές του εξωτερικού) δεν σου μειώνουν καθόλου το φόρο.

καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν υπάρχει λύση, και πρέπει να συμβιβαστείς με αυτή την ιδέα αν θέλεις να είσαι απόλυτα νόμιμος, απλά εκφράζω την αγανάκτηση μου:P

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 12 Ιούλ 2006 16:00

Ginete sigoura epistrofh forou (tou fpa pou plirwses) sto telos tis xronias.
To pws akrivws den kserw... :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιούλ 2006 16:04

Comfis έγραψε:αλλά τα έξοδα σου (εφόσον γίνονται με αγορές του εξωτερικού) δεν σου μειώνουν καθόλου το φόρο.
Ποιος σου το είπε αυτό; Τα invoices από το εξωτερικό περνάνε κανονικότατα.. απλά θα πρέπει να προσέξεις να περιέχουν κάποια συγκεκριμένα στοιχεία που θέλει η ελληνική εφορία...

έχουμε περάσει πολλά pdf τιμολόγια από ΗΠΑ, απλά δεν ξέρω την διαδικασία γιατί την κάνει η οικονομική διεύθυνση.
- follow me @twitter

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 12 Ιούλ 2006 16:25

Ααα, αυτό που μου λέτε είναι πολύ ευχάριστο. Δλδ έστω ότι έχω αγορές από αμερική 2000 usd και έσοδα 3000 usd, φορολογούνται με 19% μόνο τα 1000;;

Βέβαια μετά ανακύπτει άλλο πρόβλημα, να βρούμε αμερικάνους που να κόβουν αποδείξεις (ως οφείλουν)..

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Ιούλ 2006 17:49

Νομίζω πρέπει να κάνουμε ένα F.a.q για ξέπλυμα βρώμικου χρήματος :) :)

Πρέπει να έχετε επιχείρηση όσοι θέλετε να εισπράτετε χρήματα από κάτι. Είτε στην Ελλάδα, είτε στη Χονολουλού πρέπει να δηλώνετε επαγγελματίες και να κόβετε παραστατικά. Όλα τα άλλα είναι μαύρη αγορά και δεν κάνουν καλό στην ελεύθερη οικονομία γενικότερα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 12 Ιούλ 2006 20:35

εχμ.. μα νομίζω αυτά είναι αυτονόητα.. για να ασχοληθεί κανείς με κάτι τέτοιο πρέπει να κάνει έναρξη επαγγέλματος

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 13 Ιούλ 2006 22:47

an ischiei auto pou les confis pas sto cazino ta kaneis markes pezeis merika kai meta ta ksana metatrepeis se cash... kai perneis kai mia apodiksei analogi apo ekei pera...

to idio mporeis na kaneis kai me metoches

;-)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Comfis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Comfis » 13 Ιούλ 2006 23:07

Δεν κατάλαβα.. "ποιο να ισχυεί"

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2006 12:41

τελικά το δύσκολο σε αυτή την χώρα είναι να είσαι νόμιμος; :P
- follow me @twitter

sympan

Δημοσίευση από sympan » 09 Αύγ 2006 13:28

οταν κοβεις τιμολογιο προς μια τριτη χωρα η οποια δεν εχει ΦΠΑ το ελεγχεις μεσω υπουργειου οικονομικων. Για παραδειγμα για την Κυπρο υπαρχει μεσω του site του Υπουργειου Οικονομικων μια σελιδα και δινοντας το ΑΦΜ του πελατη σου λεει αν εχει δηλωθει ως κοινοτικο και δικαιουται απαλαγη απο ΦΠΑ. Ετσι και κοψεις αποδειξη με ΦΠΑ το πληρωνεις ετσι και αλλιος, αλλιος πρεπει να το γραψεις πανω στην αποδειξη-τιμολογιο.
Για τις διαφημισεις προς τριτους στο εξωτερικο συνηθως δεν ζητανε τιποτα (ειδικα αν εχουν προγραμμα affiliates) καλυπτονται απο την αποδειξη καταθεσης χρηματων που σου κανουν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες