Περί ορθογραφίας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

emphasy
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από emphasy » 03 Ιούλ 2006 19:11

+cordis :)
Ούτως ή άλλως η παιδεία στην χώρα μας είναι υποχρεωτική για 9 χρόνια μετά ο καθένας κάνει ό,τι του αρέσει...

Α! κ στα ελλενικά δεν έχουμε 2 "η" έχουμε 1 "η" και 1 "ι"... (Για τον Connor)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από deninho » 03 Ιούλ 2006 19:41

Και να συμπληρώσω σε αυτά που είπε το αφεντικό, ότι οι ξένοι κάθονται και μαθαίνουν αρχαία ελληνικά... Πολλοί όχι μόνο μιλάνε ελληνικά, αλλά ξέρουν και να γράφουν, ωρθωγραφειμαίνα :wink:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από cdhyper » 03 Ιούλ 2006 21:40

Αν ασκούσα το επάγγελμα και είχα μαθητή τον Connor με αυτά που λέει θα τον είχα κρεμάσει από την ελληνική του γλώσσα που τόσο περιφρονεί :roll:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από MichalisS » 04 Ιούλ 2006 02:09

Δεν μπορείς να τα μάθεις διότι δεν προσπαθείς!
Ο πλούτος της Ελληνικής γλώσσας είναι ασύγκριτος με την Αγγλική! Στο κάτω κάτω η Αγγλική έχει 80.000 Ελληνικές λέξεις...αν ήταν τόσο χάλια γιατί να τις πάρουν;
Εδώ οι ξένοι "σκίζονται" να μάθουν Ελληνικά, πλέον στα μεγάλα πανεπιστήμια και στους "ευγενείς κύκλους" σε ξένες χώρες δε θεωρήσαι "επιπέδου" αν δεν γνωρίζεις Αρχαία Ελληνικά!
Αυτά όλα περί υ,η,ο,ω κτλ που έγραψες, είναι αυτά που αποτελούν τον πλούτο μας. Ίσως αν δεν είχαμε τόσες λέξεις να μην είχαμε και όλα αυτά, λ.χ παιδεία, πεδία!
Και τουλάχιστο, ο χαιρετισμός στα Ελληνικά βγάζει νόημα! :p
ALKIVIADES, έννοιες :p

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από patriot » 04 Ιούλ 2006 03:56

Titak0s έγραψε:+cordis :)
+Μία από μένα.
2. Έτσι και το δει το μνμ ο azrael, τρέχα να κρυφτείς! Και δεν θα έχει και άδικο
Ποιος azrael; Patriot με λένε :P :lol:!

Και για να σοβαρευτούμε. Το ποστ του Connor όχι μόνο με εκπλήσει αλλά το βρίσκω και βέβηλο κυρίως για τα ελληνικά δεδομένα. Η ελληνική γλώσσα ειναι μία από τις καλύτερες. Και αν θες να μάθεις Connor ο λόγος που δεν μαθαίνουμε ελληνικά αλλά αγγλικά είναι επειδή στην ψηφοφορία που έγινε για το ποια γλώσσα θα επικρατήσει, η ελληνική μεν έχασε αλλά ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΨΗΦΟ!!! Ήταν καθαρά θέμα τύχης. Θα μπορούσε να ήταν αλλιώς.
Ψώνιο, Ξύνω. Που θα μπορούσαν να γραφτούν έτσι:
Πσώνιο,Κσύνω.
Oh God!! Όλοι οι άνθρωποι γράφουν greeklish για να γλυτώσουν όσο μπορούν την ορθογραφία των διπλών γραμμάτων (με την δικαιολογία ότι τα greeklish γράφονται όπως να 'ναι αν και εγώ αυτό το θεωρώ κάλυψη ανικανότητας) και αυτός θέλει το αντίθετο!!! :o :o :o
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Ιούλ 2006 09:41

MatrozoC έγραψε:Δεν μπορείς να τα μάθεις διότι δεν προσπαθείς!
Ο πλούτος της Ελληνικής γλώσσας είναι ασύγκριτος με την Αγγλική! Στο κάτω κάτω η Αγγλική έχει 80.000 Ελληνικές λέξεις...αν ήταν τόσο χάλια γιατί να τις πάρουν;
Εδώ οι ξένοι "σκίζονται" να μάθουν Ελληνικά, πλέον στα μεγάλα πανεπιστήμια και στους "ευγενείς κύκλους" σε ξένες χώρες δε θεωρήσαι "επιπέδου" αν δεν γνωρίζεις Αρχαία Ελληνικά!
Αυτά όλα περί υ,η,ο,ω κτλ που έγραψες, είναι αυτά που αποτελούν τον πλούτο μας. Ίσως αν δεν είχαμε τόσες λέξεις να μην είχαμε και όλα αυτά, λ.χ παιδεία, πεδία!
Και τουλάχιστο, ο χαιρετισμός στα Ελληνικά βγάζει νόημα! :p
ALKIVIADES, έννοιες :p
1ον: Ναι είναι πλούσια γλώσσα, Για αυτό και είναι η τρίτη δυσκολότερη στη γη.
2ον: Οι Άγγλοι πήραν πενήντα εκατομμύρια Ελληνικές λέξεις και τις απλουστεύσανε.
(Ένα απλό παράδειγμα: Όλα καλά- ΟΚ. )
3ον: Όπως είπες οι ξένοι μαθαίνουν Ελληνικά στα πανεπιστήμια. Δηλ. όχι στα σχολεία. Δηλ προαιρετικά. Είναι σαν έναν στρατόκαυλο. Εκτός του ότι πηγαίνει στο στρατό, δε κοιτάει να τον τελειώσει με το να γλιτώσει όσα περσότερα μπορεί αλλά κοιτάει να τα κάνει όσο καλυτέρα μπορεί.(Αυτους μπορεις να τους ονομάσεις Ελληνόκ*****ς) Εμείς μαθαίνουμε αγγλικά από τέταρτη δημοτικού.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Ιούλ 2006 09:47

Patriot.
Και για να σοβαρευτούμε. Το ποστ του Connor όχι μόνο με εκπλήσει αλλά το βρίσκω και βέβηλο κυρίως για τα ελληνικά δεδομένα. Η ελληνική γλώσσα ειναι μία από τις καλύτερες. Και αν θες να μάθεις Connor ο λόγος που δεν μαθαίνουμε ελληνικά αλλά αγγλικά είναι επειδή στην ψηφοφορία που έγινε για το ποια γλώσσα θα επικρατήσει, η ελληνική μεν έχασε αλλά ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΨΗΦΟ!!! Ήταν καθαρά θέμα τύχης. Θα μπορούσε να ήταν αλλιώς.
1. Τι εννοεις απο τις καλήτερες?Απο τις δησκολότερες?
2. Στην ψηφοφορία που έγινε, εισουν εκει?Γιατι πολύ ντορος εχει γινει γιαυτο το ζήτιμα και εγω δε πιστεύω ότι εχασε για μια ψίφο.Εχω ακούσει και το άλο το γελοιο ότι καποιο ψήφισαν καταλάθος την αγγλική αντι για την ελληνικη(Προφανως οι ανθρωποι δε θαξεραν ουτε ελληνικα ουτε αγγλικα, και καπως ετσι μπερδευτίκαν).[/quote]

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από iffor » 04 Ιούλ 2006 11:07

Δεν θα χαθεί η ελληνική γλώσσα, πως να το κάνουμε τώρα... :P
Και αν δεν την σώσουμε εμείς, θα την σώσουν οι ξένοι!
Αυτό που έχω να πώ από μεριά μου είναι ότι αρκεί
να προσπαθούμε από καρδιάς να μην κάνουμε λάθη
και αν κάνουμε, να μαθαίνουμε από αυτά!
Πιστεύω αυτό αρκεί για να σωθεί η γλωσσούλα μας! :D

Τώρα, αν η ελληνική γλώσσα είναι η καλύτερη ή όχι, ... ουτε που θέλω να ασχοληθώ με αυτό το θέμα ...
υπάρχουν σημαντικότερα προβλήματα που περιμένουν απάντηση!
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

Άβαταρ μέλους
LoRdOfThEPcS

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από LoRdOfThEPcS » 04 Ιούλ 2006 13:53

Λοιπόν πρώτα από όλα η ελληνική γλώσσα είναι πολύ πλούσια και κανείς δεν μπορεί να το αμφισβητήσει αυτό...Αυτή η φήμη που ακούγεται εδώ και χρόνια περί τις 1 ψήφου συμφωνώ με τον Connor Mac ότι ειναι κάπως παρατραβηγμένη...
Ακόμη, δεν γίνεται τόσοι άνθρωποι στο εξωτερικό να προσπαθούν να μάθουν την αρχαίη ελληνική γλώσσα και αυτή να μην είναι σπουδαία...

Όσον αφορά τη ορθογραφία,δεν πιστεύω οτι η παράλειψη κάποιων τόνων (πάντα ξεχνούσα τόνους λόγω βιασύνης) μπορεί να οδηγήσει σε λάθος κατανοήση του κειμένου...Απο την άλλη σημαντικά λάθη στις καταλήξεις κ.α δεν είναι ωραία αισθητικά και επίσης θα τα χαρακτήριζα κάπως ενοχλητικά...Καλά ο Connor Mac έχει καταστρέψει την γλώσσα μας...Μου βγαίνει η πίστη καθε φορά να καταλάβω τι εννοέι ο ποιητής...Όσον αφορά τα greeklish δεν νομίζω ότι αυτοι που τα χρησιμοποιούν δεν είναι ικανοί να γράψουν σωστά και ορθογραφημένα...Δεν το λέω επειδή παίρνει η μπάλα και εμένα...Απλά με τα greeklish γράφεις πιο γρήγορα και επίσης δεν χρειάζεται συνεχώς να αλλάζεις απο Αγγλικά σε Ελληνικά και το αντίστροφο.Τέλος δεν βάζεις τόνους, πολύ σημαντικό για εμένα...

Είναι από τις ελάχιστες φορές που γράφω στα Ελληνικά αν και μπορεί να αρχίσω να γράφω έτσι, πιο συχνά γιατί είναι καλύτερο για όλους μας (καθώς και για τον τρόπο γραφής μου στις εκθέσεις, του χρόνου στις πανελλήνιες)

Λίγο πιο πάνω κάποιος (ποιος άλλος) έγραψε:
"1. Τι εννοεις απο τις καλήτερες?Απο τις δησκολότερες?"
Ε δηλαδή έλεος.Αυτό χτυπάει άσχημα,πως να το κάνουμε?Αυτά είχα να πω.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από deninho » 04 Ιούλ 2006 20:50

Connor MacLeod έγραψε: 2ον: Οι Άγγλοι πήραν πενήντα εκατομμύρια Ελληνικές λέξεις και τις απλουστεύσανε.
(Ένα απλό παράδειγμα: Όλα καλά- ΟΚ. )
όπως και το Φυσική->Physics, μαθηματικά->mathematics, γλωσσολογία->glossology...
Είτε το θέλουν κάποιοι, είτε όχι, η ελληνική γλώσσα είναι από τις πιο ωραίες όταν ξέρεις να τη μιλάς σωστά...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από GeoStuff » 04 Ιούλ 2006 21:16

Ρε Connor έχουμε πολλές φορές αντίθετες απόψεις αλλά πιστεύω ότι αυτή τη φορά το έχεις πάει πολύ μακριά το θέμα... Εν ολίγις μας λές ότι δεν γουστάρεις την ελληνική γλώσσα και πάραυτα την βιάζεις ασύστολα κάθε φορά που γράφεις εδώ μέσα.

Και εγώ κάνω ορθογραφικά και όλοι μας. Δεν είναι και έγκλημα αλλα όχι και να λες ότι η ελληνική γλώσσα είναι δύσκολη επειδή έχει γράμματα Ulterx και επαναλήψεις φωνηέντων.

Στο κάτω κάτω γράφε σε greeklish ρε άνθρωπε... Δεν σε έχει υποχρεώσει κανείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.

Χαίρεσαι λες που τα Ελληνικά δεν είναι η διεθνής γλώσσα??? Γιατί χαίρεσαι?? Επειδή δεν μπορείς να την μάθεις?? Δεν είναι επιχείρημα αυτό... Η ελληνική είναι η μοναδική γλώσσα που μπορεί να περιγράψει μοναδικά κάθε έννοια και όρο και έχει μια λέξη για κάθε αντικείμενο.

Connor αν δεν μπορείς δεν είναι έγκλημα... Όλοι έχουμε δυσκολίες σε μερικά θέματα... Αν δεν μπορείς να μάθεις να γράφεις πάσο και δικό σου θέμα... ΔΕΝ σου φταίνε όμως τα Ελληνικά για αυτό.

Γράφε Greeklish...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από gwgw » 04 Ιούλ 2006 21:38

Κάπου είχε αναφερθεί ξανά αυτό :think: .
Και το συμπέρασμα ήταν, καλύτερα ελληνικά και ανορθόγραφα (ένα κακό), παρά greeklish και ανορθόγραφα (δύο τα κακά)... Θα χρειάζεται διπλάσιος χρόνος για να καταλαβούμε τι θέλει να πει ο ποιητής :-? (είτε αυτός είναι ο Connor είτε οποιοσδήποτε άλλος). Τουλάχιστον εγώ διαβάζω τα ελληνικά πάντα πιο γρήγορα.
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 04 Ιούλ 2006 22:42

Χαίρεσαι λες που τα Ελληνικά δεν είναι η διεθνής γλώσσα??? Γιατί χαίρεσαι?? Επειδή δεν μπορείς να την μάθεις??

χαίρομαι που δεν είναι διεθνής όχι γιατί δε μπορώ να τη μάθω αλλά γιατί εκτός από εμάς τους Έλληνες που την ξέρουμε μισή την γλώσσα μας, οι καημένοι οι ξένοι θα μπερδευόντουσαν παραπάνω από εμάς. Εγώ τα απαραίτητα τα ξέρω.

ελληνική είναι η μοναδική γλώσσα που μπορεί να περιγράψει μοναδικά κάθε έννοια και όρο και έχει μια λέξη για κάθε αντικείμενο

Για αυτό είναι και από τις δυσκολότερες γλώσσες και την μαθαίνουν άτομα που είναι κ******νοι με την ιστορία των λαών και τα συναφή.(Συμφωνώ με αυτό που λες παραπάνω)

Connor αν δεν μπορείς δεν είναι έγκλημα

Το ότι βαριέμαι να σκεφτώ την ώρα που γράφω πως γράφετε η λέξη δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν ξέρω πως γράφετε .Έχω να ασχοληθώ με 300 PC κάθε μέρα και με χίλιους δυο άσχετους πελάτες που τους λες ότι ο υπολογιστής είναι ένα εργαλείο για δουλειά και αυτοί σε ρωτάν αν κάνει και καφέ. Τώρα αν γράψω την Λάρισα με ι ή με η(Λαρησα) δε νομίζω ότι έκανα τπτ το τρομερό.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από GeoStuff » 05 Ιούλ 2006 00:04

Connor MacLeod έγραψε:χαίρομαι που δεν είναι διεθνής όχι γιατί δε μπορώ να τη μάθω αλλά γιατί εκτός από εμάς τους Έλληνες που την ξέρουμε μισή την γλώσσα μας, οι καημένοι οι ξένοι θα μπερδευόντουσαν παραπάνω από εμάς. Εγώ τα απαραίτητα τα ξέρω.
Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί όταν έγινε η ψηφοφορία για να επιλεγεί η επίσημη διεθνής γλώσσα, τα ελληνικά έχασαν με μία ψήφο διαφορά. Αυτό σημαίνει προφανώς ότι το επιχείρημά σου ισχύει αμφίδρομα μιας και κάποιος θα μπορούσε να πεί ότι και τα αγγλικά δεν τα ξέρουν όλοι...
Connor MacLeod έγραψε:Για αυτό είναι και από τις δυσκολότερες γλώσσες και την μαθαίνουν άτομα που είναι κ******νοι με την ιστορία των λαών και τα συναφή.(Συμφωνώ με αυτό που λες παραπάνω)
Το αν είναι δύσκολή ή όχι είναι υποκειμενικό. Κάτι που είναι σωστά δομημένο είναι εύκολο να το μάθεις και η ελληνική γλώσσα είναι άψογα και απόλυτα δομημένη. Τα γαλλικά για παράδειγμα είναι γεμάτα εξαιρέσεις και όμως είναι δημοφιλής γλώσσα.

Connor MacLeod έγραψε:Το ότι βαριέμαι να σκεφτώ την ώρα που γράφω πως γράφετε η λέξη δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν ξέρω πως γράφετε .Έχω να ασχοληθώ με 300 PC κάθε μέρα και με χίλιους δυο άσχετους πελάτες που τους λες ότι ο υπολογιστής είναι ένα εργαλείο για δουλειά και αυτοί σε ρωτάν αν κάνει και καφέ. Τώρα αν γράψω την Λάρισα με ι ή με η(Λαρησα) δε νομίζω ότι έκανα τπτ το τρομερό.
Όχι όντως δεν έκανες κάτι τρομερό με το να κάνεις ένα λάθος. Και τα δικά μου post έχουν λάθη μέσα. Και 2 και 3 μπορεί και παραπάνω... Έχω πετύχει postάκια σου που ήταν τίγκα λάθη... Βασικά ήταν μόνο λάθη...

Αν βιάζεσαι γράφε greeklish... Η βιασύνη δεν είναι δικαιολογία και η απροσεξία έχει όρια.
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Ιούλ 2006 00:14

Exω γράψει και παραπάνω για το θέμα με την μια ψήφο.

Το ξαναλέω λοιπόν.
Ήσουν εκεί όταν έγινε η ψηφοφορία? Εγώ αμφισβητώ το ότι η Ελλάς έχασε με μια ψήφο.
Εσύ πως είσαι σίγουρος ότι έγινε έτσι?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες