Περί ορθογραφίας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από patriot » 07 Ιούλ 2006 00:05

Connor MacLeod έγραψε::-? :-? :-?
:think: :think: :think:
Αυτό ήταν από τα ποιο δίκαια ποστ σου. Δεν ξέρεις αλλά το σκέφτεσαι.
Κατά την γνώμη μου έτσι πάει και με την γλώσσα. Άμα δεν την ξέρεις δεν μπορείς να σκεφτείς παραπέρα. Ενώ τώρα τουλάχιστον το σκέφτεσαι. Δεν θα το σκεφτόσουνα αν δεν γινόταν αυτή η συζήτηση για την γλώσσα. Αυτό είναι ένα πολύ πρόχειρο* παράδειγμα αλλά νομίζω ότι κατάλαβες τι εννοούμε όλοι μας όταν σου λέμε να μάθεις την γλώσσα σου. Χωρίς την γλώσσα είσαι βυθισμένος σε κάποια όρια τα οποία θα μπορούσαν να ξεπεραστούν με λίγη γνώση παραπάνω. Μόνο έτσι πάει ο κόσμος μπροστά. Όταν ξεπερνάει τα όρια την αμάθειας. Εσύ δηλ που φαίνεται ότι ξέρεις πολλά από pc θα μπορούσες να πας πολύ μπροστά αν ήξερες πέντε πράγματα παραπάνω.

* = Θυμήθηκα που η καθηγήτρια μας, μας είχε πει για την ορθογραφία μερικών: μα αν είναι ποτέ δυνατόν να έχετε φτάσει στο γυμνάσιο και μερικοί αντί να γράφουν πρόχειρο (χείρα - χέρι) μερικοί να γράφουν πρόχοιρο;;;; ΠΡΟ (πριν) ΤΟΥ ΧΟΙΡΟΥ ΔΗΛ;;; (Χοίρος = γουρούνι)
:yea: :yea: :yea: :yea: :yea:

ΥΓ: Πάντως δεν είσαι δίκαιος. Σου είπα πως το ξέρω για την ψήφο αλλά δεν απάντησες. Ουσιαστικά βασίστηκες σε κάτι που νόμιζες (κατά την γνώμη μου απλά έβρισκες δικαιολογίες για να υποστηρίξεις την αντιπάθεια σου για την γλώσσα αντί να καθήσεις να σκεφτείς παραπέρα) αλλά όταν στο απέδειξα δεν είχες τι να πεις. ΟΧΙ δεν θέλω να μου απάντησεις κάτι σε αυτό, απλά θέλω να σκεφτείς αν έχω δίκιο ή όχι. Η γλώσσα είναι το ποιο χρήσιμο πράγμα στον άνθρωπο για τόσους πολλούς λόγους που ακούγεται ηλίθιο να χάνει κάποιος σχεδόν την μισή του ζωή επειδή δεν την ξέρει. Απλά κάτσε σκέψου το.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από patriot » 07 Ιούλ 2006 00:08

pani0202 έγραψε:Exo kairo na symmetexo se kapoia sizitisi alla parakoloutho to forum araia kai pou.
Na petaxto ki ego loipon na po tin mal**ia mou...
bla, bla, bla (μην κάνω τσάμπα quote όλο το ποστ και τρώμε άδικα την database)
Λοιπόν: Να λες συχνά τέτοιες "μαλ@**ες". Κάνουν καλό όπως το skip! :yea: :kaloe:
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 07 Ιούλ 2006 07:47

Εσύ δηλ που φαίνεται ότι ξέρεις πολλά από pc θα μπορούσες να πας πολύ μπροστά αν ήξερες πέντε πράγματα παραπάνω.
Ε, Εντάξι. Δηλαδη αν εγώ ξερω πολλά τότε τι να πεί και ο cha0s!! :P
Πάντως δεν είσαι δίκαιος. Σου είπα πως το ξέρω για την ψήφο αλλά δεν απάντησες.
Σορρυ θα πάω λίγο να το δω και θα απαντήσω. Δεν το είδα μάλλον
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από patriot » 07 Ιούλ 2006 11:43

Connor MacLeod έγραψε:
Εσύ δηλ που φαίνεται ότι ξέρεις πολλά από pc θα μπορούσες να πας πολύ μπροστά αν ήξερες πέντε πράγματα παραπάνω.
Ε, Εντάξι. Δηλαδη αν εγώ ξερω πολλά τότε τι να πεί και ο cha0s!! :P
Όταν είπα "πολλά" εννοούσα την -συνήθως συντριπτική- ομάδα ανθρώπων που ξέρουν ένα θέμα σε βάθος αλλά το θέμα αυτό να είναι τελείως κουφό. Π.χ άλλοι ξέρουν html, άλλοι css (τα εύκολα δη) ενώ πολύ λίγοι είναι αυτοί που ξέρουν από registry και σχετικά "δύσκολα". Για να καταλάβεις τι εννοώ μου φαίνεται σαν να μην ξέρεις τι σημαίνει "2+2=4" αλλά να ξέρεις ημίτονα, συνημίτονα, ταυτότητες, εξισώσεις κ.τ.λ (ότι όρο θυμάμαι από το σχολείο λέω :P τα οποία δεν ειναι δύσκολα αλλά είναι το μόνα που θυμάμαι :lol:). Δεν ειναι κουφό να μην ξέρεις το "1" αλλά να ξέρεις το "10"; Αυτό ενοοώ.
Πάντως δεν είσαι δίκαιος. Σου είπα πως το ξέρω για την ψήφο αλλά δεν απάντησες.
Σορρυ θα πάω λίγο να το δω και θα απαντήσω. Δεν το είδα μάλλον
Α, σόρρυ τότε.

Πάντως με την ησυχία σου γιατί νωρίτερα από ή σήμερα αργά το βράδυ ή από αύριο δεν θα ξαναμπώ στο φόρουμ. Τώρα τελευταία δεν μπαίνω πολύ.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Sheena » 26 Ιούλ 2006 10:52

Connor MacLeod έγραψε:Οι πρώτοι Λαοί που ΓΡΑΦΑΝΕ ήταν οι:
1. Αιγύπτιοι.
2. Σύριοι.
Το Ελληνικό αλφάβητο όπως είπες ,για να απαντήσω και στην Sheena28, το πήραμε απο Εναν λαό της ανατολής που λεγόταν Φοίνικες και το αλφάβητο Φοινικικό Αλφάβητο.
Και ως απάντηση στην Sheena28 για αυτό:
Εξάλλου και τα λατινικά αντιγραφή των αρχαίων ελληνικών
Μπορεί να είναι και έτσι. Αυτό δεν το έχω ψάξει γιατί δε με απασχόλησε, ακόμα.
Πάντως το δικό μας είναι αντιγραφή του Φοινικικού Αλφάβητου. :wink:
Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω, αλλά το ελληνικό αλφάβητο δεν είναι αντιγραφή του Φοινικικού. Σύμφωνα με τελευταίες έρευνες λανθασμένα είχε ειπωθεί ότι το ελληνικό πρόερχεται από το φοινικικό, αλλά από το ίδιο το ελληνικό. Θα βρω και το άρθρο - έρευνα και θα σας το δημοσιεύσω εδώ.

Για την ώρα, επειδή την άλλη φορά αμφισβητούσες τον έλληνα που έγραψε για την αγγλικιή γλώσσα, ότι δηλαδή "Η Αγγλική γλώσσα είναι ελληνική διάλεκτος", πολύ πρόσφατο άρθρο άγγλου συγγραφέα και καθηγητή επισημαίνει ή καλύτερα αποδεικνύει αυτό ακριβώς που είχε γραφτεί από τον έλληνα και από άλλους. Σου παραθέτω το άρθρο: Picking Pairs That Grew In Greece http://www.courant.com/features/lifesty ... lines-life
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από aguila21 » 26 Ιούλ 2006 20:55

Και οι Φοίνικες με τον μεγάλο πολιτισμό,τί απέγειναν;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Ιούλ 2006 20:36

Sheena28
Δηλαδη μου λές ότι Από αυτό εδώ το πράμμα εμείς δέν κλέψαμε Κανένα γράμμα:
Εικόνα
Και ότι επίσης Η ονομασία του αλφάβητού μας (Αλφα, βήτα, γάμα, δέλτα)και πάει λέγοντας, όπως σου είπα ξανα, στα ελληνικά ΔΕΝ ιφίστατε.Δεν συμμένουν απολίτος τιποτε.Στα Φοινικικά το Αλφα=κεφαλή βοδιού, βήτα = οικία, γάμα = καμήλα, δέλτα – θύρα, ζήτα = όπλο.. και άλλα
που δε θυμάμαι τωρα.
Πες μου λοιπόν.Πως έχουμε μια Αλφάβητο που Στην ουσία δε συμένη τιποτε και πως έτυχε τα γράμματά μας να μιάζουν με του φοινικικου αλφάβητου και όχι με του κινεζικου ή του αραβικού...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από GeoStuff » 29 Ιούλ 2006 20:54

Παρακολουθώ το θέμα και έχω να πω μόνο ένα πράγμα... Αφού σας τρώει τόσο πολύ ρωτήστε κάποιον ειδικό και αφήστε την παραφυλολογία...

Πηγαίντε σε ένα πανεπιστήμιο και ρωτήστε ένα Καθηγητή Φιλολογίας ή Ιστορίας....

Στην καλύτερη περίπτωση βρείτε ένα χόμπι ρε παιδιά ή πάρτε ένα aircondition...

@Connor: http://www.cosmicnet.org/detail.php?id= ... STICHELLAS

Κάθε τι που λέμε εδώ έχει και αντίλογο... Δεν πάει πουθενά έτσι...

Και κάτι επιπλέον απλά για να μαθαίνουμε...

http://durabond.ca/gdouridas/glossa2.html

Είναι πολλά τα πράγματα που αγνοούμε για να έχουμε γνώμη και άποψη για την προέλευση της Ελληνικής γλώσσα(η)ς...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Ιούλ 2006 01:17

Πηγαίντε σε ένα πανεπιστήμιο και ρωτήστε ένα Καθηγητή Φιλολογίας ή Ιστορίας....
O καθε "ειδικός",ιστοριολόγος, παλαιολόγος, φιλόλογος και άλοι του κλάδου αυτού έχει και μία δικία του ερμινία για το συγκεκριμένο θέμα.Αν περιμένουμε από αυτους να μα φωτίσουν σωθίκαμε.ο καθενας λέει τα δικά του.

Αν δε κάτσει να ψάξει καποιος μονος του για ιστορικά στοιχεια και άλα πραμματάκια και ακούει τον κάθε "ιδικό" στην ουσιά δεν σχιματίζουμε μια δικιαμας γνώμη αλλά πιστέυουμε κάτι επιδη μας το λέει καποιος άλος.

Ειναι σαν τη θρυσκεία.Ειμαστε(Οι Έλληνες) χρηστιανοι γιατι κάποιοι (οι γονεις, δασκαλοι, κ.α) μας ειπαν ότι έτσι πρεπει να είναι και αυτό ειναι το σωστό.
Αν όμως ο cha0s(τυχαια αναφέρομαι) γενιώταν στην κινα σήμερα θα ήταν βουδιστής και όχι χρηστιανός...

Ελπίζω να έγινα κατανοητος και να μην είπα κατι και βγήκε αλιως....

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιούλ 2006 01:22

έλεος! ! :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
misato

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από misato » 30 Ιούλ 2006 12:45

Συμφωνώ με τα λεγόμενα του Connor παραπάνω για το θέμα τις θρησκείας και των ειδικών, απλά από τους ειδικούς μπορείς να μάθεις πολλές πηγές στις οποίες μπορείς να ανατρέξεις για το θέμα που ψάχνεις (αλλιώς μια πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη και αλλιώς της γειτονιάς μου). Αλλά συμφωνώ και με τον Geostuff στο σημείο ότι δεν είναι κανένας ειδήμον απλά λέμε ότι πιστεύουμε. Το σίγουρο είναι ότι όλοι οι αρχαίοι πολιτισμοί που είχαν εμπορική σχέση μεταξύ τους επηρεάζονταν ο ένας από τον άλλον γι’ αυτό και υπάρχουν κάποια κοινά στοιχεία. Όταν σε μια ανασκαφή βρεθούν αντικείμενα από άλλη περιοχή τότε καταλαβαίνουμε ότι υπήρχε εμπόριο μεταξύ των δυο περιοχών. Έτσι και με κάποια έθιμα ή γλωσσικά ιδιώματα, ακόμα και γράμματα τα οποία ο κάθε πολιτισμός τα προσαρμόζει σύμφωνα με τις ανάγκες του. Σίγουρα όμως δεν μπορούμε να αμφισβητήσουμε τη δύναμη και την ομορφιά της ελληνικής γλώσσας πράγμα που μπορεί να γίνει κατανοητό μελετώντας την.

:)
"watashi wa ikiru"

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από MichalisS » 30 Ιούλ 2006 13:39

Άβαταρ μέλους
megamak

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από megamak » 09 Αύγ 2006 03:25

Αυτά που λες Connor (με κάθε σεβασμό στο πρόσωπό σου) είναι αστεία. Η ελληνική γλώσσα παρουσιάζει μια ανέλιξη χιλιάδων χρόνων, την οποία πολλές άλλες γλώσσες θα ζήλευαν. Και το γεγονός ότι κρατήθηκε εν ζωή μετά από 400 χρόνια Τουρκοκρατίας είναι απλά μία ένδειξη ότι είναι μια γλώσσα δυνατή. Τώρα όλα τα ι,η,ει που λες είναι από τις ρίζες των λέξεων, που και αυτές έχουν μία ιστορία αρκετών χρόνων, αν θες μπορείς να κατηγορήσεις τους σοφούς αρχαίους για τις λέξεις που επινόησαν. Και εμείς έχουμε μία τόσο όμορφη γλώσσα και αντί να τη θαυμάζουμε (όπως οι ξένοι, που κάθονται και μαθαίνουν αρχαία ελληνικά) βαρυγκομάμε για το πώς θα τη μάθουμε και τη συγκρίνουμε με τα αγγλικά. Πραγματικά έλεος!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Cozzamara » 09 Αύγ 2006 20:06

Δεν φταίνε αυτά τα ταλαίπωρα.Ο Μαστοράκης φταίει.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Περί ορθογραφίας

Δημοσίευση από Sheena » 11 Αύγ 2006 02:01

Το ελληνικό αλφάβητο προήλθε από το αρχαίο Χαλκιδαϊκό. Θα σου βρω και τις αποδείξεις (άρθρο/έρευνα) connor για να μην λες!΄

πΆω για ύπνο τώρα.... Τα λέμε σύντομα!
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες