Rodes The Band

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από vortalifer » 05 Ιούλ 2006 03:16

Ασχετο :D
Εχω παθει πλακα με το κομματι απο τις Rodes: Απομυθοποιηση Τωρα

http://www.rodestheband.gr

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από xultimatex » 05 Ιούλ 2006 03:25

Το έχω το cdακι. Έχει αρκετά ωραία κομμάτια αλλά και πολλά που με αφήνουν αδιάφορο... Ήταν ένα συγκεκριμένο που μου άρεσε πολύ (καλοί στίχοι) αλλά δε μπορώ να το θυμηθώ. Ειναι αυτό που μιλάει για την hiphop σκηνή έτσι όπως ήταν πριν από λίγα χρόνια.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

emphasy
Honorary Member

Rodes The Band

Δημοσίευση από emphasy » 05 Ιούλ 2006 03:34

lowbap δεν είναι αυτοί;;;

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από vortalifer » 05 Ιούλ 2006 03:36

Δεν ξερω τι ειναι το lowbap ...

emphasy
Honorary Member

Rodes The Band

Δημοσίευση από emphasy » 05 Ιούλ 2006 03:58

Ούτε εγώ αλλά το έχω ακούσει γι αυτούς... κ ρωτάω μηπως ξέρει κανείς για να απαντήσει κιόλας...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από deninho » 05 Ιούλ 2006 10:21

αυτήν την αίσθηση έχω κι εγώ Titak3 :-D Low Bap πρέπει να είναι (άρα δεν έχουν δικαίωμα να μιλάνε για τη hip-hop σκηνή...)

Άβαταρ μέλους
Darien
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από Darien » 05 Ιούλ 2006 11:42

Μηπως αυτοι εχουν ενα τραγουδι που συμμετεχει και η Ελευθερια Αρβανιτακη;

Φοβαμαι...δεν ειναι ο κοσμος σου αυτος...ειναι διαφορετικος ;;
The use of COBOL cripples the mind; its teaching should, therefore, be regarded as a criminal offense.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από xultimatex » 05 Ιούλ 2006 13:20

Δεν είναι lowbap αυτοί παιδιά. (Τουλάχιστον δεν έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο, τώρα όλα δν τα ξέρω) Hiphop είναι... Αλλά και lowbap να ήταν έχουν κάθε δικαίωμα να μιλάνε για όλους και για όλα! Μη ξανανοίξουμε όμως το μεγάλο εκείνο θέμα...

@Darien Ναι αυτοί έχουν τα άσμα.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Rodes The Band

Δημοσίευση από GeoStuff » 05 Ιούλ 2006 13:22

Λοιπόν, μια γρήγορη αναδρομή στο παρελθόν...

Ο Νικίτας Κλιντ ήταν μέλος των Αctive Member, γνωστός και ως Xray. Γύρω από αυτό το συγκρότημα δημιουργήθηκε ένα κίνημα, το οποίο ονομάστηκε lowbap. Το κίνημα αυτό υποστήριζε το εξής, να κάνεις πράξη αυτά που λες... Καλά μέχρι εδώ...

Κάποια στιγμή άρχισε να σπάει αυτή η κλίκα. Αν θυμάμαι καλά οι πρώτοι που την έκαναν ήταν οι Νέβμα. Μετά ακολούθησαν διάφοροι και τελικά διαλύθηκαν και οι Active Member...

Φίλε dehinho μην ξεχνάς ότι ο Μιτακίδης ήταν αυτός που ξεκίνησε να οργανώνει το hip hop στην Ελλάδα. Είχε κάνει παραγωγές σε Going Through και TXC. Άρα κάτι θα ξέρει. :D

Και άλλωστε για ποια hip hop σκηνή λές ρε φίλε??
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Chaos
Graphics Master
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από Chaos » 06 Ιούλ 2006 18:05

O Νικητας Κλιντ(για τους παλιους X-Ray) παλια ηταν μελος των Active Member...Επαιζε low bap.
Εφυγε απο κει για λογους που θα παρει ωρες για να εξηγησω και βαριεμαι, κ εκανε κατι δικο του....
Οπως και τα περισσοτερα μελη απο τις Ροδες ηταν πρωην μελη της Freestyle Productions (ομαδα παραγωγης της Low Bap κοινοτητας), τα οποια φυγαν και αυτα.
Η μουσικη που παιζουν σαν Ροδες ειναι hip hop, funky, rock, εντεχνο.....λιγο απ'ολα οπως δηλωνουν οι ιδιοι...
Παντως ΟΧΙ Low Bap...

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από xultimatex » 06 Ιούλ 2006 18:08

Ξέρω ότι υπάρχει ένας x-ray στις ρόδες. Είναι αυτός των active member; Γιατί πολύ ακούω ότι πέθανε...

Άβαταρ μέλους
Chaos
Graphics Master
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από Chaos » 06 Ιούλ 2006 18:09

GeoStuff έγραψε:Φίλε dehinho μην ξεχνάς ότι ο Μιτακίδης ήταν αυτός που ξεκίνησε να οργανώνει το hip hop στην Ελλάδα. Είχε κάνει παραγωγές σε Going Through και TXC. Άρα κάτι θα ξέρει. :D

Και άλλωστε για ποια hip hop σκηνή λές ρε φίλε??
Απο ποτε ο Μυτακιδης εκανε παραγωγες για Goin' Through......και το να παιρνει παραγωγες αυτουσιες αλλων ξενων συγκροτηματων και να λεει οτι της φτιαχνει ο ιδιος, οχι για μενα δν εδωσε παραγωγες σε αλλα γκρουπ...

Και δν το καταλαβα τι εννοεις για την hip hop σκηνη της Ελλαδας.
Το οτι ο ενας προσπαθει να φαει τον αλλο δν ειναι θεμα hip hop σκηνης, αλλα νοοτροπιας....
νοοτροπιας των Ελληνων γενικοτερα...
Ελληνικη Hip Hop σκηνη υπαρχει......απλα δν υπαρχουν ακομα δισκογραφικες για να στηριξουν αυτη τη φαση...

Άβαταρ μέλους
Chaos
Graphics Master
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από Chaos » 06 Ιούλ 2006 18:10

xultimatex έγραψε:Ξέρω ότι υπάρχει ένας x-ray στις ρόδες. Είναι αυτός των active member; Γιατί πολύ ακούω ότι πέθανε...
Πεθανε? Οχι βεβαια...
Ο X-Ray ειναι το κεντρικο μελος του συγκροτηματος Ροδες...

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Rodes The Band

Δημοσίευση από GeoStuff » 06 Ιούλ 2006 20:03

Chaos έγραψε:Απο ποτε ο Μυτακιδης εκανε παραγωγες για Goin' Through......και το να παιρνει παραγωγες αυτουσιες αλλων ξενων συγκροτηματων και να λεει οτι της φτιαχνει ο ιδιος, οχι για μενα δν εδωσε παραγωγες σε αλλα γκρουπ...

Και δν το καταλαβα τι εννοεις για την hip hop σκηνη της Ελλαδας.
Το οτι ο ενας προσπαθει να φαει τον αλλο δν ειναι θεμα hip hop σκηνης, αλλα νοοτροπιας....
νοοτροπιας των Ελληνων γενικοτερα...
Ελληνικη Hip Hop σκηνη υπαρχει......απλα δν υπαρχουν ακομα δισκογραφικες για να στηριξουν αυτη τη φαση...
Φίλε μου Chaos μάλλον είσαι μικρός σε ηλικία... Album "Αναζήτηση", το παρθενικό των Going Through συμμετοχή και παραγωγή σε μερικά κομμάτια B.D.Foxmoor... Εκτός αν έκλεψε και το όνομα είναι ο ίδιος.

Για μένα δεν νοήτε ο όρος σκηνή αν τα 3/4 των τραγουδιών είναι κλεμμένα riffάκια από ξένα κομμάτια. Αν θες να το λες σκηνή δικό σου θέμα... Εγώ άκουγα hip hop πιτσιρικάς και κάποια στιγμή τους σιχάθικα όλους και όλα...

Π.Σ. Αν έχεις αμφιβολία για τα λεγόμενά μου πες μου να σου κάνω μια φώτο και να δείς τον δίσκο...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Chaos
Graphics Master
Επικοινωνία:

Rodes The Band

Δημοσίευση από Chaos » 07 Ιούλ 2006 02:00

Εχεις δικιο το εψαξα. Απλα δν ασχολουμαι κ πολυ με Goin' Through... Ενω με Freestyle ασχολιομουν αρκετα πριν πολλα χρονια, κ αυτο δν το ειχα ακουσει....
Κοιτα....ελληνικη σκηνη δν ειναι μονο η επιφανεια ετσι...
Goin' Through, TXC, FFC κτλ.....
Που κ αυτοι ολοι δν εχουν βασιστει πανω σε ξενες loopes και μονο..Εκτος για αν μιλας για Μυτακιδη και Ηχοκρατορα που αυτοι το ειχαν γαμησει καποτε.
Δες και πιο μικρα συγκροτηματα, ειτε που εχουν φημη ειτε οχι......
Δν μπορεις να κατηγορεις την ελληνικη σκηνη πλεον για "κλεψιμο" απο ξενα κομματια...
Για το μονο που μπορεις να κατηγορεις ειναι οτι δν υπαρχει σεβασμος κ υποστηριξη...
Επειδη σαν Ελληνες ειμαστε λιγο μαλακακιδες ο ενας κραζει τον αλλο....Οτι δν αρεσει στον Ελληνα το κραζει....
Ετσι ριχνουμε την ιδια μας τη φαση.....
Δν ξερω ποτε σταματησες να ασχολησε με αυτο το ειδος μουσικης, παντως δν συμφωνω μαζι σου...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες