Πρόβλημα με το τροφοδοτικό

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
megamak

Δημοσίευση από megamak » 06 Ιούλ 2006 02:25

Καλησπέρα παιδιά! Σήμερα λοιπόν που άνοιξα τον υπολογιστή και αφού έκανα κάτι δουλειές, μετά από κανένα 20λεπτο κάτι άρχισε να μου μυρίζει! Πιάνω τον υπολογιστή... Ψηνόταν! Κοιτάω να δω τι φταίει και βλέπω το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού καμένο! (Άσχετο, κατά πόσο είναι δυνατό αυτό να συμβεί γενικά? Ο υπολογιστής είναι 5 χρονών) Πάλι καλά που δε κάηκε ολόκληρος ο υπολογιστής... Προς το παρόν εφήρμοσα μία πρόχειρη λύση... Συγκεκριμένα πήρα το ανεμιστηράκι που μεταφέρει αέρα πάνω στη motherboard και το έβαλα πίσω από το τροφοδοτικό (στο εσωτερικό του υπολογιστή). Κάτι έγινε, αλλά ο υπολογιστής δεν αντέχει και πολύ, μετά τη μία ώρα ανεβάζει αρκετή θερμοκρασία! Οπότε έρχεται η απορία μου! Γίνεται να αλλάξω μόνο το ανεμιστηράκι από το τροφοδοτικό, ή πρέπει να πάω για καινούργιο τροφοδοτικό? :roll:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 06 Ιούλ 2006 02:59

Το να έχεις 5 χρόνια το ίδιο τροφοδοτικό δε μου αρέσει και πολύ... Θα σου πρότεινα να πας να το αλλάξεις. Το έξοδο δεν είναι μεγάλο και είναι ένα εξάρτημα το οποίο θα σε σώσει τη δύσκολη στιγμή αν είναι καλό ή θα σε καταστρέψει αν είναι παλιό η μάπα. Αυτή είναι η γνώμη μου. Ας μιλήσει όμως και κάποιος που γνωρίζει καλυτερα...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
megamak

Δημοσίευση από megamak » 06 Ιούλ 2006 03:32

Ακριβώς επειδή είναι 5 χρονών υπολογιστής δε προτίθεμαι να κάνω έξοδα, γιατί περιμένω αργά ή γρήγορα να πάρω καινούργιο (τώρα ψήνω τη κεφαλή της οικογένειας! :)) Απλά θέλω να διορθώσω τη ζημιά όσο πιο οικονομικά γίνεται!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 06 Ιούλ 2006 04:00

η άπειρη άποψή μου

- κακως πηρες το .. άλλο ανεμιστηράκι (κι αυτο κανει κάποια δουλεια

- επειδή όλα τα προσωρινα.. συνηθως τραβανε πολύ,
να πάρεις ένα τροφοδοτικο (μικρο, σαν το παλιο σου) (και μεταχειρισμενο)- εκτός και αν αγοράσεις άμεσα υπολογιστη (πχ. με τις εκπτώσεις ωρα)

- εναλακτικά.. ή βαζεις ένα προσθετο ανεμιστηράκι..
(ισως κι έξω απο το κουτι,.. να το χτυπαει μεσα όμως, αν πχ. το δωματιό σου δεν εχει φυσικό ρεύμα αέρα)
- και βεβαια διατηρείς και το κουτι του υπολογιστη μόνιμα ανοιχτο όσο γινεται (πχ. τη μια πλευρα, που τη χτυπάει ο εξωτερικός ανεμιστήρας)

- το πρόβλημα έχει σχέση και με τη γενική θερμοκρασία του δωματίου, πχ. ενα κλιματιζόμενο δωματιο που δεν ανεβαινει πανω απο 20 βαθμους - και με τα παραπάνω πρόσθετου αερισμου θα αντέξει αρκετά, αν όμως εχεις 36-40 μεσα στο δωμάτιο..

να σου πω ενα μυστικο (κι ας.. )
εχω ενα τέτοιο τροφοδοτικο .. που δεν λειτουργει ο ανεμιστήρας.. "προσωρινα" πάντα, δεν εχει πρόβλημα, αλλα ο υπολογιστης ειναι see-through (ανοιχτος κι απο τις δυο πλευρές), και τοποθετημένος ανάμεσα σε 2 παράθυρα (ανατολή και δύση) όπου σπάνια μπορεί να σταθει χαρτάκι επάνω του ή μέσα του (το παιρνει ο αερας).
Κι αν ανεβάσει το δωμάτιο πάνω απο 32 βαθμους.. ο υπολογιτης δεν ανοιγει (αντε για κανα 10 λεπτο αν ειναι μεγαλη αναγκη να δω ή να τυπώσω κάτι..)

Μια τέτοια φάση θα δείξει εύγλωττα και στον .. υπεύθυνο του οικογενειακού λογιστηρίου το υπαρκτό πρόβλημα.

(το δικό μου λογιστήριο μου έχει βάλει προτεραιότητες.. αστα!)

να συνοψίσω..
πολυ καλο αερισμο του εσωτερικου του υπολογιστη, καλύτερα διαμπερές,
και επιτρέπεται η λειτουργία (προσωρινα..) μόνο αν οι γενικότερες συνθηκες του χώρου δεν ειναι φριχτα ζεστές.
(κανονικα .. 30-32 βαθμους ειναι καυσωνας.. δες και τις θερμοκρασιες του επεξεργαστη σου.. βαλε κατι να το παρακολουθει! - και τις ανοχές του βεβαια.. συνηθως οι ανοχες ειναι 50 ή και λιγώτερο!)

καλη τυχη
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 06 Ιούλ 2006 05:20

Και πάντα ένας μικρός πυροσβεστήρας σε μια γωνιά μέχρι να ψηθεί η κεφαλή της οικογενείας :D
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Darien
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Darien » 06 Ιούλ 2006 10:21

Στην εσχατη περιπτωση, βαλε προσωρινα τον υπολογιστή μέσα στο ψυγείο :D
The use of COBOL cripples the mind; its teaching should, therefore, be regarded as a criminal offense.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 06 Ιούλ 2006 12:23

Κοίτα, άμα είναι να κάνεις αναβάθμιση, μπορείς να ξεκινήσεις από τώρα, αγοράζοντας ένα καλό τροφοδοτικό :wink: Το θέμα του τροφοδοτικού, δε θέλει τσιγγουνιές, γτ πέρα από το τροφοδοτικό, μπορεί να χάσεις μαζί ότι έχεις μέσα στο κουτί.

ΥΓ Δεν μπορώ να καταλάβω, βέβαια, τι σχέση έχει ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού με την αύξηση των θερμοκρασιών του εσωτερικού του υπολογιστή :roll: Μάλλον το κουτί δεν έχει καλό airflow...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Ιούλ 2006 13:42

Η λύση είναι πολύ πιο απλή από'τι νομίζεις. Θα πάρεις 5-6-10-20 ανεμιστήρακια να έχεις στην άκρη και να αλλάζεις όταν χρειάζεται. Εγω παίρνω συγκεκριμένα της akassa που έχουν και εγγυηση. Περίπου 5.5ευρώ εχει το ένα(Χονδρική τα παίρνω 33ευρω τη δεκάδα).
Ούτε τροφοδοτικό να αλλάξεις. Και τα συγκεκριμένα που παίρνω κάνουν ελάχιστο θόρυβο
(Στο κουτί λέει ότι έχει 21db στις 2000rpm)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Johny76

Δημοσίευση από Johny76 » 27 Νοέμ 2006 22:14

Χθές βράδυ παίδες, καθώς περιπλανιόμουν αμέριμνα στο διαδίκτυο ...ΤΣΑΦ και ο υπολογιστής έκλεισε (υπολογιστής αγοράς Φεβρουαρίου 2005, μητρική Gigabyte 3,2 GH). Πάω κοντα στο κουτί και μύριζε λίγο (όχι πολύ). Κατευθείαν πήγε το μυαλό μου ότι κάηκε το τροφοδοτικό, γιατί όταν τον είχα πρωτοπάρει μου είχε καεί το πρώτο τροφοδοτικό που είχε την τρίτη μόλις μέρα!
Πάω σήμερα το πρωί απηυδισμένος στον τεχνικό μου του περιγράφω το πρόβλημα και λέμε να βάλουμε ένα καλό ακριβό τροφοδοτικό νομίζοντας ότι έφταιγε αυτό. Βάζουμε το καινούριο τροφοδοτικό και... ΤΙΠΟΤΑ.
Επειδή θα τον κοιτάξει μεθαύριο και στο μεταξύ με έχουν ζώσει τα μαύρα φίδια, μπορεί κανείς να πιθανολογήσει τι έγινε
Μήπως κάηκε η μητρική (και μαζί και η γούνα μου); Είναι δυνατόν να κάηκε η μητρική μόλις 18 μηνών;
Σε αυτήν την περίπτωση τι μπορεί να φταίει; Αυξημένη θερμοκρασία; Μπορεί να φταίει ότι ο υπολογιστής δούλευε συνεχώς 18-20 ώρες τη μέρα συνέχεια (και τον τελευταίο καιρό και ασταμάτητα επί 24ώρου βάσεως για κάποια διαστήματα); Είναι λάθος ο υπολογιστής να δουλεύει τόσο πολύ συνεχώς; Παίζει ρόλο η θέση του κουτιού στο δωμάτιο (π.χ. τον δικό μου τον είχα μεταξύ του γραφείου μου και του τοίχου, αλλά χωρίς να φράζονται τα ανεμιστηράκια);
Επειδή κάποιος ανέφερε ότι καλό είναι να τον αφήνουμε ακάλυπτο, χωρίς το προστατευτικό κουτί, η σκόνη δε θα μας δημιουργεί άλλα προβλήματα;
Τέλος, υπάρχει τρόπος να τσεκάρουμε τη θερμοκρασία που αναπτύσσεται στο εσωτερικό του;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 27 Νοέμ 2006 23:42

η μητρική δεν καίγεται επειδή της σηκώθηκε έτσι μια μέρα. Ούτε παίζει πρόβλημα επειδή ήταν ανοιχτό το σύστημα 24/7. Κι εμένα, overclocked, 24/7 είναι ανοιχτό και δεν παίζει κανένα πρόβλημα.

Για να καεί κάτι πρέπει:
α. Να είναι ελαττωματικό κάποιο κομματάκι του (ξέρω 'γω μια αντίσταση να είναι ελαττωματική, και μετά από κάποιο καιρό-άγνωστο πόσο καιρό, να σου βγάλει πρόβλημα)
β. Να παίρνει ρεύμα ότι να'ναι. Αυτό συμβαίνει από τροφοδοτικά που δεν είναι καλά, και δεν δίνουν σταθερές τάσεις

Το τι μπορεί να έχει χαλάσει, εξαρτάται από την τύχη σου, και μονο :wink:

Άβαταρ μέλους
Johny76

Δημοσίευση από Johny76 » 02 Δεκ 2006 16:30

Τελικά ήταν η κάρτα γραφικών. Δυστυχώς δε με καλύπτει και η εγγύησή της για λίγους μήνες οπότε τρέχω και δε φτάνω... :crybaby:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες