Περί Εκτελωνισμού

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nske

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από nske » 08 Ιούλ 2006 16:02

Θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος με εμπειρία από τελωνεία μου έδινε τα φώτα του στην εξής κατάσταση:

Έχει έλθει από Αμερική μέσω USPS airmail, ένα δέμα με 3 μεταχειρισμένα cisco dsl modems, με αξία (συμπεριλαμβανομένης των μεταφορικών) 41.7$, 33euro με την τότε ισοτιμία. Το δέμα έφθασε Ελλάδα στις 11 Ιουνίου, καθώς δεν έχω νέα του υποθέτω ότι έχει κρατηθεί στο τελωνείο. Το τελωνείο ακόμη εκτελωνίζει δέματα του Μαΐου, οπότε υπολογίζουν ότι θα αργήσει καμιά εβδομάδα και μέχρι τότε δε μπορούν να μου επιβεβαιώσουν αν έχει κρατηθεί.

Τέλος πάντων, οι απορίες μου, τις οποίες μετά από ψάξιμο σε δεκάδες αντιφατικές δημοσιεύσεις δεν κατάφερα να λύσω, είναι οι εξής:

1) Τα αντικείμενα είναι μεταχειρισμένα και είναι ασφαλισμένα με δηλωμένη αξία σίγουρα λιγότερο από 41.7$ που πλήρωσα μαζί με τα μεταφορικά. Υπάρχει περίπτωση να με φορολογήσουν όχι με βάση αυτά που όντως πλήρωσα αλλά να βγάλουν δική τους εκτίμηση σχετικά με την αξία των αντικειμένων; Ο νόμος τι ορίζει, φορολόγηση επί της εκτιμώμενης αξίας ή επί των χρημάτων που πληρώθηκαν;

2) Τι ακριβώς θα πληρώσω; Κάπου αναφέρεται ένα πάγιο κόστος 25e για την έκδοση "διατακτικής εκτελωνισμού" και κάποιοι ποσοστιαίοι φόροι (οι οποίοι δε με απασχολούν λόγω της μικρής αξίας). Κάπου αλλού δεν είδα να αναφέρεται το 25euro. Ξέρει να μου πει κάποιος στα σίγουρα;

3) Αν μου βγάλουν κάποιο τρελό ποσόν, μεγαλύτερο από την αξία του δέματος, μπορώ να επιλέξω να μην το πληρώσω και το δέμα να επιστραφεί στον αποστολέα; Είναι βέβαιο αυτό, ή θα μείνει στα αζήτητα μέχρι να το βουτήξει κάποιος τελωνειακός; :P

4) Υπάρχει κάποια κρίσιμη ερώτηση που θα μου κάνουν κατά τον εκτελωνισμό ώστε να προσέξω τι θα απαντήσω;

Αυτά, ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιούλ 2006 18:28

στον τελευταίο εκτελωνισμό πλήρωσα:

Δασμοί 23 (ανάλογα με την αξία τιμολογίου)
ΔΕΤΕ 2
ΕΝΣΗΜΑ 23
ΑΝΟΙΚΤΙΚΑ-ΖΥΓΙΣΤΙΚΑ 10
ΔΙΑΛΟΓΗ 9
ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΞΟΔΑ 9
ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΙΚΑ 19,59

+ το ΦΠΑ τους...

εκτός του πρώτου που έχει να κάνει με την αξία όλα τα άλλα είναι νταβατζιλίκια και θα τα πληρώσεις...

τον εκτελωνισμό μου τον έκανε η εταιρεία logistics που μετέφερε το δέμα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

crisav

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από crisav » 08 Ιούλ 2006 18:36

Ένσημα; Τι φέρνεις απόξω και ζητάν και ένσημα; Ανθρώπους;
Εκτος κι αν τα προϊόντα σου πουν πως θελουν και ΙΚΑ!!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιούλ 2006 18:57

Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Ιούλ 2006 19:24

Αυτό το χάλι επικρατεί και στα τελωνεία άλλων χωρών;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
nske

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από nske » 08 Ιούλ 2006 19:37

τον εκτελωνισμό μου τον έκανε η εταιρεία logistics που μετέφερε το δέμα.
Αυτό διαφέρει. Έχω διαβάσει πολλά για απάτες με εκτελωνιστικά γραφεία, ειδικά όταν το δέμα στέλνεται με εταιρία courier. Ευτυχώς ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει τον εκτελωνισμό ο ίδιος και να γλυτώσει κάποια νταβατζιλίκια που σε πολλές περιπτώσεις είναι πολλαπλάσια αυτών που θα έδινε απευθείας στο τελωνείο. Αυτό έχω δει να το επισημαίνουν πολλοί που την έχουν πατήσει. Όμως δεν μπόρεσα να βρω κάποια επίσημη πηγή που να εξηγεί τις χρεώσεις και τους κανονισμούς του τελωνείου για να ξέρω τι να περιμένω, και οι προσωπικές εμπειρίες αναφέρουν αντιφατικά πράγματα :-?

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από KGP » 09 Ιούλ 2006 19:49

cdhyper έγραψε:Αυτό το χάλι επικρατεί και στα τελωνεία άλλων χωρών;
kai chirotera...

i fasi me to diko mas einai oti an den sou erthoun me mia apo tis eteries courrier i logistics echeis megali pithanotita na tin "glitoseis"...

stin agglia poli spania tin glitoneis
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από cordis » 09 Ιούλ 2006 20:01

εμένα μέσω της εταιρείας το δέμα μου καθυστέρησε 2-3 μέρες... εσύ μου φαίνεται θα περιμένεις μήνες..
πάντως κομμένες οι αγορές από Αμερική... μόνο αν είναι πολύ πιο φτηνά από όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες και αξίζει την ταλαιπωρία... ή τους λες στο εξωτερικό τιμολόγιο (αυτό που συνοδεύει το δέμα) να το έχουν μηδενικό ή να αναγράφουν ότι είναι test product κτλ.. ;)
- follow me @twitter

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από aguila21 » 09 Ιούλ 2006 20:44

Ένα εκτεταμένο θέμα σχετικά με το τελωνείο είναι στο forum του www.dpgr.gr.Έχουν γρααφτεί πολλά.Σε κάποια σελίδα έχω δώσει τηλέφωνα για να μάθει όποιος ενδιαφέρεται τί δασμό θα πληρώσει κλπ.

http://www.dpgr.gr/forum/index.php?boar ... 32;start=0

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 09 Ιούλ 2006 20:46

Εγω το μόνο που φέρνω απτην Αμερική ειναι Δίσκους DVD και Βlue Ray.
Kαι σινίθως τα παραγκέλνω αρχές του μήνα(1-3)και μέχρι τα τέλη του μήνα τα έχω

Τωρα για λεφτά τι να σου πω.Σύνολο αυτα που φέρνω κοστίζουν περίπου 500Ευρώ και μαζί με τις μα****ες του τελωνίου πάει γιρο στα 575 αν θυμάμαι καλά.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Ιούλ 2006 12:28

Νικήτα, πιστεύω ο πιο κατάλληλος να σου απαντήσει είναι ο Δαμιανός μιας που έχει μακροχρόνια εμπειρία :lol:

Άβαταρ μέλους
nske

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από nske » 10 Ιούλ 2006 14:01

:idea: Ναι όντως, το guru των τελωνείων! :respect:

Ό,τι μάθω θα το postaro, thanks :)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από KGP » 10 Ιούλ 2006 20:55

ipopsin oti vasei tou nomou pou iparchei kai ektos elachistaton eksereseon -px stratiotiko iliko etc- otidipote echei aksia apo 25 euro kai pano -an thimame kala to mplafon- ipokite se forous... 25 euro aksia...ochi 25 euro na grafei to timologio...

ahhh 25 euro mazi me ta metaforika...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
nske

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από nske » 11 Ιούλ 2006 13:43

Στο τελωνείο, αφού κατάφερα να πιάσω γραμμή μετά από 1 ώρα, μου είπανε ότι ακόμη, όπως και πριν 15 ημέρες, εκτελωνίζουν τον Μάϊο και δεν ξέρουν πότε να περιμένω, "μπορεί και μήνες"! Αν είναι δυνατόν, ούτε container από Κίνα με ιστιοφόρο να φερνα! :p

Αν δεν έχουν αρκετά άτομα να κάνουν τη δουλειά τους, να βάλουν προκύρηξη να προσλάβουν κι άλλα.. Όχι αυτή η ξεφτίλα.. Άκου εκεί "μήνες" :ashame:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Περί Εκτελωνισμού

Δημοσίευση από aguila21 » 11 Ιούλ 2006 14:17

Εδώ δεν προσλαμβάνουν στα νοσοκομεία και πεθαινουν άνθρωπο λόγω έλειψης κλινών στις Μ.Ε.Θ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες