Μαρία Κ. "Πως νίκησα το AIDS.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Μαρία Κ. "Πως νίκησα το AIDS.

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Ιούλ 2006 00:40

Μαρία Κ. "Πως νίκησα το AIDS. Μια υπέροχη περιπέτεια με τον ιό HIV"

Η δυναμική του καθενός
Στοιχεία για την υπόθεση HIV υπάρχουν πια άφθονα στο παγκόσμιο δίκτυο πληροφοριών. Εγώ τι έχω να προσθέσω; Μα τη δική μου περίπτωση κατ΄ αρχάς.

Δεν θα μιλήσω όμως για τον εαυτό μου, μια ανώνυμη οροθετική ακόμα τι διαφορά θα κάνει; Εκείνοι που κάνουν τη διαφορά είναι όσοι δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα να αποκαλύψουν την ταυτότητά τους και αντιθέτως κυκλοφορούν περήφανα ανάμεσά μας, μερικές φορές αδικαιολόγητα. Είναι αυτοί που μας ξέρουν και μας μελετούν και συχνά θεωρούν εαυτούς υπεράνω υποψίας.

Μέσα από τη σελίδα μου, λοιπόν, σκοπεύω να προσθέτω περιστατικά και πρόσωπα με ονοματεπώνυμο. Ίσως αυτό μπορεί να δώσει μια πιο ορατή διάσταση σε προκαταλήψεις και αφορισμούς που σχετίζονται με τα στεγανά πρόληψη - ενημέρωση, υγιής-ασθενής, καλός –κακός.

Στα αληθινά περιστατικά της ιστοσελίδας μου οι πρωταγωνιστές θα είναι ωραίοι άνθρωποι από τη μια πλευρά και απαράδεκτες φυσιογνωμίες από την άλλη. Απαράδεκτοι είναι εκείνοι που εξακολουθούν να σπέρνουν τον τρόμο και να κάνουν τον κόσμο να παραλύει από φόβο για να μπορούν οι ίδιοι να αλωνίζουν. Ας διαφωτιστούν κάποιες περιπτώσεις.

Μπορεί έτσι να προκύψει ένα πιο καθαρό κύμα για να ξεπλύνει τα στερεότυπα που προκάλεσε το πρώτο. Εκείνο μας είχε καταλάβει εξαπίνης. Τώρα περιμένουμε πια να μας αντιμετωπίζουν σαν αυτό που είμαστε: Ανθρώπους με πιο ευαίσθητη υγεία. Και ως εκ τούτου ανθρώπους ευαισθητοποιημένους και υγιείς μετά μανίας.

Την πνευματική μας διαύγεια δεν τη χάσαμε ποτέ. Και οι κρίνοντες κρίνονται.

για περισσοτερα εδω >>> http://www.hivwave.gr/pages/index.php

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες