ISP - Crash Test

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

ISP - Crash Test

Δημοσίευση από telxina » 03 Ιαν 2003 21:49

Lipon, an ke to thema ine psiloasxeto, to vazo edo giati mono edo tha to deite! Eimaste oloi mas ... epikairoi! :hammer:

Lipon, se liges meres telionei mia "sinergasia" arketon (osa ke i iparxi tis), eton, me tin Otenet. O logos? Arnoume na plirono davatzilikia -sorry ala etsi ine- se opiadipote epixirisi exei os sinthetiko tis ti lexi OTE.

Kinos psaxno gia neo ISP.

I arxiki sindesi mou stin Otenet ginete me 49.2-50.6 kbps.

Min nomizete pos den tha psaxo ke ego... tha psaxo... ala oso tha psaxno...

Let me know, gia opiesdipote empiries sas me ISP se themata kostous/apodosis.

Thanks guys!

PS1. Elpizo na katalavenete ti diafora metaxi ISP ke GermanosNet e?
PS2. Se ligo kero tha valo ena akomi topic me protaseis-erotiseis gia staheri tilefonia!

Άβαταρ μέλους
Panamor

ISP - Crash Test

Δημοσίευση από Panamor » 03 Ιαν 2003 22:11

Μπράβο telxina. Ακριβώς το ίδιο θέμα ήθελα να γράψω. Το ίδιο ισχυεί για μένα άλλα με άλλο ISP...

Mετά από 3 χρόνια στην Forthnet τελειώνει αύριο η συνδρομή μου και είπα κι εγώ να δοκιμάσω κάτι άλλο. Δεν μπορώ να πω ότι είχα σοβαρά προβλήματα με την Forthnet. Με τις συνδέσεις κανένα πρόβλημα. Όποτε χρειαζόταν να γίνει κάποια διακοπή λόγω αναβάθμισης πάντα έπαιρνα e-mail τουλάχιστον 3 μέρες πριν. Είχα κάποια μικρά προβλήματα συννενόησης με το τμήμα υποστήριξης στο παρελθόν άλλα πρέπει να επισημάνω ότι για το 2002 όποτε χρειάστηκα υποστήριξη ήταν εκεί 24 ώρες το 24ωρο.

Τελευταία ακούω καλά λόγια για την ACN. Προσφέρει σχεδόν τις ίδιες υπηρεσίες με την Forthnet και με συνδρομη 68euro+ΦΠΑ για 3μηνη συνδεση ISDN 64k (αντί 74,80euro). Αύριο το πρωί θα πάω να το αγοράσω.

Εαν κάποιος φίλος έχει άλλη άποψη ή προτείνει άλλο ISP (ειδικά για την περιοχή της Θεσσαλονίκης) να προσθέσει τις απόψεις και τις εμπειρίες τους σ'αυτό το thread....

Άβαταρ μέλους
hellas

ISP - Crash Test

Δημοσίευση από hellas » 03 Ιαν 2003 23:03

Sorry telxina alla ego mono gia thessaloniki ksero. :cry:

Panamor, i netfiles einai kali epilogi giati den einai mia terastia etairia pou koitaei na sta faei alla mia mikri omada anthropon mono (tyxainei na gnorizomaste vlepeis) Oxi min nomizeis oti kano diafimisi giati isa-isa pou tous ksero tous anthropous. Pantos ego eixa poli kali synergasia mazi tous otan emena thessaloniki. Kai to kyriotero pou me voleve einai oti den mou zitagan ola ta lefta mazi ena matso, alla 5.000 drx ton mina (meta efyga apo ekei kai den ksero posa euro xreonoun tora). Einai mikri etairia kai exei grammes einai gia thessaoniki mono (tote, den ksero gia simera) Des to site an se endiaferei: http://www.netfiles.gr/

Άβαταρ μέλους
Panamor

ISP - Crash Test

Δημοσίευση από Panamor » 04 Ιαν 2003 10:00

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου hellas.

Το netfiles.gr το είχα υπόψη μου άλλα η αλήθεια είναι ότι δεν θα εμπιστευθώ μια εταιρία που έχει να ενημερώσει την ιστοσελίδα της από το 1999 (μάλλον κόλλησαν y2k :lol: ) και ο τιμοκαλάλογος τους είναι ακόμα σε δραχμές και κάτα δεύτερο λόγο υπήρχαν προβλήματα όταν έστελνα mail σε user@netfiles.gr και πολλές φορές μου ζητούσαν να ξαναστείλω mail.

Στην πόλη μας οι μόνη εταιρία ISP με πολύχρονη εμπειρία και σοβαρότητα είναι η Sparknet, άλλα συνεχίζει να είναι μια κλάση κατώτερη από τις μεγάλες ISP (Forthnet, Otenet, HOL etc)

Αχ.....δύσκολη επιλογή :hammer:

Άβαταρ μέλους
hellas

ISP - Crash Test

Δημοσίευση από hellas » 04 Ιαν 2003 10:51

Panamor έγραψε:Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου hellas.

Το netfiles.gr το είχα υπόψη μου άλλα η αλήθεια είναι ότι δεν θα εμπιστευθώ μια εταιρία που έχει να ενημερώσει την ιστοσελίδα της από το 1999 (μάλλον κόλλησαν y2k :lol: ) και ο τιμοκαλάλογος τους είναι ακόμα σε δραχμές και κάτα δεύτερο λόγο υπήρχαν προβλήματα όταν έστελνα mail σε user@netfiles.gr και πολλές φορές μου ζητούσαν να ξαναστείλω mail.

Στην πόλη μας οι μόνη εταιρία ISP με πολύχρονη εμπειρία και σοβαρότητα είναι η Sparknet, άλλα συνεχίζει να είναι μια κλάση κατώτερη από τις μεγάλες ISP (Forthnet, Otenet, HOL etc)

Αχ.....δύσκολη επιλογή :hammer:

Krima pou den voithisa giati einai i monadiki pou ksero gia thesaloniki. :cry:

Άβαταρ μέλους
Panamor

ISP - Crash Test

Δημοσίευση από Panamor » 04 Ιαν 2003 14:49

Δεν πειράζει φίλε μου, έτσι κι αλλιώς η αγορά της Θεσσαλονίκης είναι πολύ μικρή και μάλλον θα καταλήξω σε μία από τις μεγάλες της Αθήνας που σε θέματα αξιοπιστίας και υποστήριξης είναι καλύτερες.

Εχουμε και λέμε λοιπόν....
O Οtenet απορρίπτεται για τους λόγους που ανέφερε η telxina :wink:
Βαρέθηκα την Forthnet....παρότι μου δώσανε 3ημερη παράταση (να 'ναι καλά οι άνθρωποι...)
Αρα μένουν HOL & ΑCN (πείτε μου εαν μου ξεφεύγει κάποιο ISP....)

Αυτά για τώρα, περιμένω προτάσεις σας (το ίδιο η telxina..)

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

ISP - Crash Test

Δημοσίευση από telxina » 05 Ιαν 2003 20:01

Lipon lipon meta apo erevna merikon imeron idou ta apotelesmata mexri stigmis:

Εικόνα

Ta posa me mple ine ta ftinotera ke ta posa me kokkino ta akrivotera!

Mipos na tin kano gia Forthnet? Giati ade ke tin pires ti sindesi... ke pliroses ta idia me tous alous... otan omos pas na tin ananeoseis... glitoneis fraga!

Gia na aquso ke ales apopseis plz! :hammer:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

ISP - Crash Test

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιαν 2003 00:00

εγώ είμαι forthnet εδώ και 3-4 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος...
σε κάποια φάση είχε προβλήματα και ήμουν έτοιμος να αλλάξω... αλλά τα διόρθωσαν αρκετά γρήγορα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

ISP - Crash Test

Δημοσίευση από viktoras » 07 Ιαν 2003 03:33

Aπό κάποιες πηγές άκουσα ότι η Compulink μεταφέρεται στο δίκτυο της ACN και θα λειτουργεί πλέον ως Virtual ISP...

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

ISP - Crash Test

Δημοσίευση από telxina » 16 Ιαν 2003 14:34

Pliroforiaka giati to kalo prepei na legete...

Ixa katalixei stin forthnet... Ola kala mexri ekei...
Otan omos piga na agoraso meso internet mia sindesoula diapistosa oti den borousa na kano agora meso internet... ke otan leme agora meso internet enooume agora pou na min apetei na sikotheis apo tin karekla sou e?

Opote piga stin hellasnet pou ine thigatriki tis forthnet ke agorasa online mia sindesi ke me 2 evro ligotera parakalo. Me piran tel to epiveveosame ke that's it. Trimini itan opote leo an vgei mapa den xanakano...

To apotelesma?

Simera ekana ke mia defteri! :D

To simperasma? O mi exon internet tipou -den sikonome apo tin karekla- xanei fraga guys! :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης