Μεταφορα domain και DNS

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
oikonomou

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από oikonomou » 10 Ιούλ 2006 15:41

Εχω καποιες μικρες αποριες στις οποιες δεν μπορω να βρω σαφη απαντηση.

Εχω νοικιασει εναν Virtual Private σερβερ, τιποτα μεγαλο, για μια δικη μου σελιδα. Εχω το control panel για διαχειριση.
Θελω να μεταφερω το domain ενος φιλου σε εμενα. Οχι μεταβιβαση απλη μεταφορα. Ο τυπος στον οποιο ειχε κατοχυρωσει περυσι το ονομα ο φιλος μου μου ζηταει την DNS

για κατευθυνει την σελιδα.

Δινοντας του την DNS θα εχω την διαχειριση του domain(email,ftp) ή απλως θα στελνει στον δικο μου σερβερ αυτους που χτυπανε την σελιδα για τα αρχεια;

Για να μεταφερω το domain σε εμενα δεν πρεπει να εχω και τον κωδικο εξουσιοδοτησης που εχει καθε domain;

Εχω διαβασει γενικα αλλα δεν βγαζω ακρη.
Έλεος με γκρίκλις πλέον. Γράψτε ελληνικά

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από supernet » 10 Ιούλ 2006 16:23

oikonomou έγραψε:Θελω να μεταφερω το domain ενος φιλου σε εμενα. Οχι μεταβιβαση απλη μεταφορα. Ο τυπος στον οποιο ειχε κατοχυρωσει περυσι το ονομα ο φιλος μου μου ζηταει την DNS

Δινοντας του την DNS θα εχω την διαχειριση του domain(email,ftp) ή απλως θα στελνει στον δικο μου σερβερ αυτους που χτυπανε την σελιδα για τα αρχεια;

Για να μεταφερω το domain σε εμενα δεν πρεπει να εχω και τον κωδικο εξουσιοδοτησης που εχει καθε domain;

Εχω διαβασει γενικα αλλα δεν βγαζω ακρη.
Σωστά και σου ζητάει του Nameservers. Δεν θα έχεις τη διαχείριση του site, απλά θα του ανοίξεις ένα λογαριασμό φιλοξενίας, ώστε να ανεβάσει τα αρχεία (σελίδες γραφικά κλπ) του site του. Και το domain name θα βλέπει αυτόν τον λογαριασμό. Γι αυτή τη διαδικασία δεν χρειάζεται να έχεις τον κωδικό εξουσιοδότησης που αναφέρεις.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από Giannis78 » 10 Ιούλ 2006 16:37

o kodikos tou domain xriazete gia na valei o filos sou tous dikou sou name servers kato apo to domain tou gia na paiksei ston server sou.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από supernet » 10 Ιούλ 2006 16:39

Giannis78 έγραψε:o kodikos tou domain xriazete gia na valei o filos sou tous dikou sou name servers kato apo to domain tou gia na paiksei ston server sou.
Κωδικό εξουσιοδότησης λέει :hammer: Ο κωδικός εξουσιοδότησης αφορά μόνο τη μεταφορά του domain name, από έναν registrar σε κάποιον άλλον. Όχι για ενημέρωση αλλαγών (name servers, επαφές επικοινωνίας κλπ).

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από oikonomou » 10 Ιούλ 2006 20:53

supernet έγραψε: Σωστά και σου ζητάει του Nameservers. Δεν θα έχεις τη διαχείριση του site, απλά θα του ανοίξεις ένα λογαριασμό φιλοξενίας, ώστε να ανεβάσει τα αρχεία (σελίδες γραφικά κλπ) του site του. Και το domain name θα βλέπει αυτόν τον λογαριασμό. Γι αυτή τη διαδικασία δεν χρειάζεται να έχεις τον κωδικό εξουσιοδότησης που αναφέρεις.
Επειδη εiναι VPS πρεπει να αγορασω DNS η να του δωσω την IP μου -την οποια εχω φυσικα ιδια για 3 domain; Το default domain ειναι αλλο.

Δηλαδη ετσι δεν θα εχω την διαχειριση του domain αλλα θα δωσω τον χωρο μου στον οποιο θα δειχνει το domain και θα μπορω μονο να αλλαζω τις σελιδες. Email δεν θα εχω δικαιωματα να διαχειριστω.

Αν δεν δεχτω, μενει μονο το ενδεχομενο να μεταφερω το domain σε μενα με πληρη δικια μου διαχειριση ετσι;

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από Giannis78 » 10 Ιούλ 2006 22:12

supernet έγραψε:
Giannis78 έγραψε:o kodikos tou domain xriazete gia na valei o filos sou tous dikou sou name servers kato apo to domain tou gia na paiksei ston server sou.
Κωδικό εξουσιοδότησης λέει :hammer: Ο κωδικός εξουσιοδότησης αφορά μόνο τη μεταφορά του domain name, από έναν registrar σε κάποιον άλλον. Όχι για ενημέρωση αλλαγών (name servers, επαφές επικοινωνίας κλπ).
:o diladi h allagi dns se ena domain pos ginete file mou????
WebHosting Services

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από Giannis78 » 10 Ιούλ 2006 22:15

file oikonomou den ksero ti vps exeis parei alla ego ta vps pou exo dose se kapoious pelates mou exoun kai dns diko tous kai name servers .todomain.tou.pelati kai doulevoun kanonika ola.

Gia na metaferthei to domain se sena hosting diladi ston server sou the prepei esy na exei ftiaksei name servers oxi na agoraseis kati.
Na tous diloseis ston registrar tou domain tou filou sou kai na tou kaneis ena account ston server sou gia to domain tou.

an thes contact me sto msn na milisoume
reinald_74@hotmail.com
WebHosting Services

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από oikonomou » 11 Ιούλ 2006 00:10

Κολαση αυτη η μεταφορα ρε γμτ.

Γιαννης78 ισως σε βρω στο MSN..
παντως εμενα στο CP μου ζηταει και κωδικο εξουσιοδοτητσης.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από cordis » 11 Ιούλ 2006 00:19

τα δικά σου DNS τα ξέρεις; αυτά θα πρέπει να του δώσεις... αν δεν τα ξέρεις πήγενε εδώ http://www.nwtools.com/default.asp βάλε το domain σου και επέλεξε DNS Records. Οι εγραφές που έχουν πρόθεμα NS είναι οι name server σου...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από supernet » 11 Ιούλ 2006 02:09

Giannis78 έγραψε: :o diladi h allagi dns se ena domain pos ginete file mou????
Για να αλλαξω dns σε ενα domain, δεν μου ζηταει ποτε τον κωδικο εξουσιοδοτησης.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από Figaro » 11 Ιούλ 2006 13:27

Isws enoei to kwdiko apo ton registrar gia na alaksei to DNS tou domain.

oikonomou, gia na metafereis to domain tou filou sou sto diko sou VPS:
- Mpeneis sto VPS sou (logika tha exeis cpanel - WHM gia to administration) kai anigeis ena kenourio account gia to domain tou filou sou (to user/pass pou evales sto account tha to dwseis sto filo sou).
- Pigeneis sto registrar kai kaneis ti metafora tou domain sta dika sou nameservers (px. ns1.todomainsou.gr kai ns2.todomainsou.gr)
- Perimeneis merikes wres gia na enimerwthoun ta kainouria DNS kai eisai ok.

An den ksereis se pia NameServers prepei na kaneis ti metafora gia na doulepsei to domain tou filou sou, kalitera na rwtiseis tin etairia pou sou edwse to VPS.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από supernet » 11 Ιούλ 2006 16:28

Μάλλον έχουμε μπερδευτεί όλοι μα όλοι. :lol: Να ρωτήσω τον Οικονόμου κάτι:

:arrow: Θέλεις να αναλάβεις τη διαχείριση του domain name του φίλου σου και να το πάρεις από τον παλιό registrar ή απλά θέλεις να αλλάξεις τους nameservers του domain ώστε να βλέπει το VPS σου???

Περιμένω με ενδιαφέρον την απάντηση :idea:

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από Giannis78 » 11 Ιούλ 2006 20:20

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι :

Ο οικονόμου έχει ένα VPS και ένας φίλος του έχει ένα domain που ο οικονόμου θέλει να του το φιλοξενεί στο VPS του.

Πρώτα ο οικονόμου πρέπει να έχει δηλώσει name servers στο VPS του για να μπορεί να κάνει host sites.
Δεύτερων ο φίλος του πρέπει να έχει κάποιο password για την διαχείριση του domain του στον Registrar που το έχει κατοχυρώσει.
Πρέπει να κάνει login εκεί και να κάνει την αλλαγή τον name servers κάτω από το domain του.

Και τελευταίο ο οικονόμου κάνει ένα hosting account στο VPS του για τον φιλο του και του δίνει Login να ανεβάσει το site.
Αυτά ...
WebHosting Services

Άβαταρ μέλους
oikonomou

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από oikonomou » 11 Ιούλ 2006 23:50

Giannis78 ακριβως ετσι ειναι φιλε..

supernet το δευτερο..ισως δεν ημουν αρκετα σαφης και σας μπερδεψα ολους αλλα δεν ξερω παρα μονο τα βασικα...συγνωμη παιδες

Figaro τα ιδια με Giannis78

cordis κατα απο τα 2 domain που εχω γραφει "BUY DNS". Αυτο με μπερδεψε λιγο αλλα θα το ξεκαθαρισω αυριο.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Μεταφορα domain και DNS

Δημοσίευση από Giannis78 » 12 Ιούλ 2006 10:49

ti enoeis buy dns? ta domain einai com???
WebHosting Services

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες