phpnuke greek language

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
weblog

phpnuke greek language

Δημοσίευση από weblog » 04 Ιαν 2003 16:10

Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ. Χρόνια πολλά και καλά σε όλους :)

Όταν διαλέγω ελληνικά σαν default γλώσσα στο phpnuke, η κύρια σελίδα είναι οκ, αλλά η σελίδα του admin μου βγάζει κάποια error και δεν μπορώ να επεξεργαστώ τίποτα. Η λύση σε αυτό είναι να πάω στο mysql και να αλλάξω από εκεί το .config τη γλώσσα σε αγγλικά, και μετά όταν επιστρέφω στο admin όλα οκ, αλλά η κύρια σελίδα όμως δενείναι πλέον στα ελληνικά.
Βέβαια υπάρχει ένας τρόπος απλός και εύκολος νομίζω για να έχω και ελληνικά στη σελίδα αλλά και όταν μπαίνω σαν admin να μην υπάρχουν error.
Προσθέτω στο κεντρικό URL το ?newlang=greek και μετά όλα οκ, ακόμα και στο admin!
δηλαδή εάν η σελίδα που έχω ανεβάσει το portal είναι

www.iselidamou.com/myportal/index.php αλλάζει σε

www.iselidamou.com/myportal/index.php?newlang=greek

και όλα καλά.
Ωστόσο αυτό δεν μου φαίνεται και πολύ σωστός τρόπος και για αυτό το γράφω εδώ. Όποιος ξέρει κάτι ας γράψει.
ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

phpnuke greek language

Δημοσίευση από tempo » 04 Ιαν 2003 16:37

φίλε μου και εγώ θυμάμαι είχα παιδευτεί στην αρχή με τις γλώσσες. Τελικά όλα έστρωσαν χωρίς να το καταλάβω. Απλά πρέπει στις ρθυμίσεις του site να διαλέξεις greek lang και στις ρυθμίσεις σου σαν admin το ίδιο, καθ΄βς και στις ρυθμίσεις σου σαν admin (σαν χρήστης πλέον - κάνε κανονικά login klp) το ίδιο.

Θα διαπιστώσεις όμως ότι τα μισά είναι μεταφρασμένα τα άλλα μισά όχι. Εκτός και αν έχεις πετύχει κανένα extra καλομεταφρασμένο πακετάκι. Ενημέρωσέ με πως πάει και πως είναι τα ελληνικά σου

http://www.megabet.has.it
http://www.megabet.tk

Άβαταρ μέλους
weblog

phpnuke greek language

Δημοσίευση από weblog » 06 Ιαν 2003 14:41

tempo ευχαριστώ για την απάντηση. και για το link της σελίδας σου, που είναι πολυ καλοφτιαγμένη. Αν και είναι σε δωρεάν server και ο lycos μερικές φορές ιδιως βραδυνές είναι πολύ αργός. Αλλά είναι πρώτη. Αυτό το theme που έχεις πως λέγεται και που μπορώ να το κατεβάσω; (το είδα τελικά που γράφει στο κάτω μέρος Theme by Dezina. πάω να το κατεβάσω!)
για το θέμα τώρα, το έχω βγάλει το μενου για να διαλέγεις διαφορετικές γλώσσες ο χρήστης, γιατί είναι μια σελίδα μόνο με ελληνικά. Αλλά και να το έχω ενεργό αυτό το μενου με τις γλώσσες, όταν κάνω όπως λες, δηλαδή να διαλέξω ελληνικά στη σελίδα είναι οκ. Αλλά όταν διαλέγω και ελληνικά στο admin, τότε η σελίδα δείχενι οκ, αλλά το admin βγάζει error και όπως έγραψα δεν μπορώ να κάνω τίποτα, παρά μόνο αν αλλάξω τη γλώσσα από την database.
Κοίταξα και στη επίσημη σελίδα του phpnuke και στο φορουμ, και έχουν και άλλοι αναφέρει κάτι ανάλογο με άλλες γλώσσες όμως και όχι ελληνικά. Δεν έχω βρει όμως κάποιος να έχει απαντήση εκεί, και έτσι σε ελληνικές σελίδες μάλλον πρέπει να ανατρέξω.
Αλλά τελικά μέχρι να το βρω, θα το αφήσω έτσι όπως έγραψα, με το ?newlang=greek
Για το άλλο που γράφεις, είναι αλήθεια πως δεν είναι όλα μεταφρασμένα, αλλά δεν είναι πρόβλημα αυτό, γιατί τα έχω αλλάξει μόνος μου και γίνεται εύκολα και αμέσως. Όχι μόνο όσα ήταν στα αγγλικά, αλλά και όσα ήταν στα ελληνικά αλλά δεν μου άρεσε η μετάφραση που είχαν. Ανοίγω το .php που θέλω να διορθώσω με το WORD2002 και μπορώ εκεί να γράφω ελληνικά και όταν το ανεβάζω στη σελίδα δείχνουν επίσης ελληνικά και όχι..........κινεζικα :)

madrugada

phpnuke greek language

Δημοσίευση από madrugada » 06 Ιαν 2003 15:16

re cs dev to exete bare8ei to phpnuke???...
opou kai va psakseis auto blepeis..

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

phpnuke greek language

Δημοσίευση από cordis » 06 Ιαν 2003 15:29

madrugada έγραψε:re cs dev to exete bare8ei to phpnuke???...
opou kai va psakseis auto blepeis..
εγώ πάντως, που το έχω χρησιμοποιήσει και πολύ...
το βαρέθηκα και κοιτάζω να βρω τίποτα άλλο...

ίσος να καθίσω να φτιάξω κάτι μόνος μου σιγά - σιγά.. ήδη στο gamesway.gr του έχω αλλάξει τα φώτα ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

btriad
Επικοινωνία:

phpnuke greek language

Δημοσίευση από btriad » 08 Ιαν 2003 11:12

weblog έγραψε: ..............
για το θέμα τώρα, το έχω βγάλει το μενου για να διαλέγεις διαφορετικές γλώσσες ο χρήστης, γιατί είναι μια σελίδα μόνο με ελληνικά. Αλλά και να το έχω ενεργό αυτό το μενου με τις γλώσσες, όταν κάνω όπως λες, δηλαδή να διαλέξω ελληνικά στη σελίδα είναι οκ. Αλλά όταν διαλέγω και ελληνικά στο admin, τότε η σελίδα δείχενι οκ, αλλά το admin βγάζει error και όπως έγραψα δεν μπορώ να κάνω τίποτα, παρά μόνο αν αλλάξω τη γλώσσα από την database.
Κοίταξα και στη επίσημη σελίδα του phpnuke και στο φορουμ, και έχουν και άλλοι αναφέρει κάτι ανάλογο με άλλες γλώσσες όμως και όχι ελληνικά. Δεν έχω βρει όμως κάποιος να έχει απαντήση εκεί, και έτσι σε ελληνικές σελίδες μάλλον πρέπει να ανατρέξω.
Αλλά τελικά μέχρι να το βρω, θα το αφήσω έτσι όπως έγραψα, με το ?newlang=greek
To problima einai oti se polla modules den iparxei kan lang-greek.php arxeio. Opote an exeis epileksei thn elliniki glossa, psaxnei na brei to antistixo language file, den to briskei kai bgazei error. Mia apli lisi gia na min bgazei ayta ta lathi einai opoy soy ta bgazei na pigeneis kai na dimioyrgeis to lang-greek.php arxeio apla antigrafontas ta periexomena toy agglikoy. Bebaia den tha exeis ellinika se ayta ta modules alla den tha exeis lathi. An thes mporeis eykola na kaneis esy thn metafrasi... :)

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

phpnuke greek language

Δημοσίευση από tempo » 08 Ιαν 2003 11:52

σωστός ο τρόπος που αναφέρεις φίλε μου.

John κάνε κάτι να δημιουργήσεις ένα χώρο όπου θα μαζεύουμε σιγά-σιγά όλα τα php αρχεία με Ελληνικά έτσι ώστε να μην καθόμαστε να τα μεταφράζουμε ένας-ένας :wink:

Ευχαριστώ

btriad
Επικοινωνία:

phpnuke greek language

Δημοσίευση από btriad » 10 Ιαν 2003 14:44

tempo έγραψε:σωστός ο τρόπος που αναφέρεις φίλε μου.

John κάνε κάτι να δημιουργήσεις ένα χώρο όπου θα μαζεύουμε σιγά-σιγά όλα τα php αρχεία με Ελληνικά έτσι ώστε να μην καθόμαστε να τα μεταφράζουμε ένας-ένας :wink:

Ευχαριστώ

Ypotithete oti yparxei to phpnuke.gr alla einai psiloapogoiteysi to site...
:(
Ego mallon tha stiso kati se phpnuke, an telika to kano tha metafraso arketa komatia, ta opoia -enoite- tha ta dimosieyso...

Asxeto: Sto phpnuke 6.5 tha ine ensomatomeno to phpbb2 forum... :)

Άβαταρ μέλους
weblog

phpnuke greek language

Δημοσίευση από weblog » 12 Ιαν 2003 00:29

Basilis auto pou les einai. thanks

Άβαταρ μέλους
tempo
Επικοινωνία:

phpnuke greek language

Δημοσίευση από tempo » 12 Ιαν 2003 10:19

μήπως...λέω μήπως έχει κανείς το phpNuke 6.5 ή έχει βρει κάποιο link απο όπου μπορούμε να το κεταβάσουμε; :lol:

btriad
Επικοινωνία:

phpnuke greek language

Δημοσίευση από btriad » 13 Ιαν 2003 13:24

tempo έγραψε:μήπως...λέω μήπως έχει κανείς το phpNuke 6.5 ή έχει βρει κάποιο link απο όπου μπορούμε να το κεταβάσουμε; :lol:
An breis kati min ksexaseis na to anafereis... :)
Pantos sto phpnuke.org leei oti prepei na gineis melos gia na pareis thn beta toy 6.5, kati to opoio kostizei 10 Euro to mina...
Les an mpei kapios gia 1 mina isa isa gia na parei to beta toy 6.5 na faei poli kraksimo?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες