Ολέ! ΟΤΕ, χωρίς τηλέφωνο μέχρι την Παρασκευή..

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιούλ 2006 15:54

Δίνουμε δωρεάν WiFi, ανεβάζουμε τις ονομαστικές ταχύτητες στο broadband, κηρύσσουμε innovation διαγωνισμούς, αλλά δεν μπορούμε να επιδιορθώσουμε τις βλάβες στο απαρχαιωμένο δίκτυό μας.

Μόλις με πληροφόρησαν από τις βλάβες του ΟΤΕ, γιατί φυσικά δε υπήρχε περίπτωση να με ενημερώσει ο Οργανισμός από μόνος του (είναι πολύ μεγάλος για να ξεπέσει τόσο χαμηλά), ότι για τρεις ημέρες δε θα έχω τηλέφωνο (δηλ. έως και την Παρασκευή) λόγω καλωδιακής βλάβης.

Όσοι έχουν επιχείρηση στην περιοχή την κάτσανε...

Κάτι τέτοια συμβαίνουν και σε φίλο που έχει Internet Cafe στο Ίλιον και η μόνη απάντηση που έλαβε όταν παραπονέθηκε για τα διαφυγόντα κέρδη της επιχείρησής του ήταν "κάνε μια αίτηση να σου αφορέσουμε τις ημέρες που δεν είχες γραμμή από τα πάγια".

Ακόμα και για τα αυτονόητα πρέπει να κάνουμε αίτηση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 12 Ιούλ 2006 16:37

οριστε μια ιδεα για τον διαγωνισμο του ΟΤΕ ενα site Οπου ο καθε πικραμενος ( βλεπε cordis ) να ριχνει τα μπινελικια του και να κραζει τον συγχρονο ΟΤΕ :kaloe: :kaloe: :crash: :hammer:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Ιούλ 2006 16:42

Cordis άμα δεν σ'αρέσει ψώνισε από αλλού. Ο ΟΤΕ είναι πλέον ιδιωτική εταιρεία και επομένως λειτουργεί και ο ανταγωνισμός. Σωστά δεν σκέφτομαι; :think: :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 12 Ιούλ 2006 18:00

cordis έγραψε:Δίνουμε δωρεάν WiFi, ανεβάζουμε τις ονομαστικές ταχύτητες στο broadband, κηρύσσουμε innovation διαγωνισμούς, αλλά δεν μπορούμε να επιδιορθώσουμε τις βλάβες στο απαρχαιωμένο δίκτυό μας.

Μόλις με πληροφόρησαν από τις βλάβες του ΟΤΕ, γιατί φυσικά δε υπήρχε περίπτωση να με ενημερώσει ο Οργανισμός από μόνος του (είναι πολύ μεγάλος για να ξεπέσει τόσο χαμηλά), ότι για τρεις ημέρες δε θα έχω τηλέφωνο (δηλ. έως και την Παρασκευή) λόγω καλωδιακής βλάβης.

Κάτι τέτοια συμβαίνουν και σε φίλο που έχει Internet Cafe στο Ίλιον και η μόνη απάντηση που έλαβε όταν παραπονέθηκε για τα διαφυγόντα κέρδη της επιχείρησής του ήταν "κάνε μια αίτηση να σου αφορέσουμε τις ημέρες που δεν είχες γραμμή από τα πάγια".

χαχαχαχαχαχαχαχα υπάρχει και θεός και βλέπει που μας βασανίζεις
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 12 Ιούλ 2006 18:22

έχω και 3G :evil: :evil: :kaloe: :pint:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 12 Ιούλ 2006 18:32

xaaxxaxaxaxaxaxaxaaxxaaxax :P
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 12 Ιούλ 2006 21:48

cdhyper έγραψε:Cordis άμα δεν σ'αρέσει ψώνισε από αλλού. Ο ΟΤΕ είναι πλέον ιδιωτική εταιρεία και επομένως λειτουργεί και ο ανταγωνισμός. Σωστά δεν σκέφτομαι; :think: :lol:
Το πρόβλημα με τις βλάβες του ΟΤΕ είναι ότι επιρρεάζουν και άλλες εταιρίες που νοικιάζουν τα κυκλώματά του. Έτσι από ένα πρόβλημά του μπορεί να έχεις πρόβλημα κι εσύ που είσαι σε μια τρίτη, ιδιωτική εταιρία. Τουλάχιστον κάτι τέτοιο είχε γίνει πριν μερικές μέρες που είχε κοπεί ένα καλώδιο κάπου στη β. ελλάδα και έμειναν όλοι χωρίς τηλέφωνο (λόγω εργασιών τρίτων :kaloe: :kaloe: :kaloe: )

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 12 Ιούλ 2006 22:56

Μα ειρωνικά το είπα. Ανταγωνισμός δεν υπάρχει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cpulse
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cpulse » 14 Ιούλ 2006 14:18

Δεν λες καλά που σε πήραν και τηλέφωνο; Εγώ θυμάμαι πριν κανένα χρόνο κάτι παρόμοια προβλήματα, παίρνω τις βλάβες και μου λένε θα σας καλέσουμε εμείς. Γίνεται Ο χαμός, ξύλο με Forthnet, ΟΤΕ, κάτι μυστήρια τμήματα του ΟΤΕ για DSL.. τελικά μετά από μάχες μου λένε εεε.. συγνώμη αλλά μάλλον το DSLAM σας ήταν προβληματικό. Και τώρα το καλό... Μετά από -2- βδομάδες με παίρνουν από τις βλάβες του ΟΤΕ και μου λένε... χαίρετε! σας καλούμε γιατί μας αναφέρατε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Ιούλ 2006 15:44

εγώ τους πήρα...
- follow me @twitter

Fouli_B
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fouli_B » 14 Ιούλ 2006 18:09

εγώ νομίζω ότι εξαρτάται σε πιο τεχνικό θα πέσεις. όταν είχαμε πρόβλημα με το τηλέφωνο(ακουγόταν κάτι κριτς-κριτς συνέχεια) μου είπαν ότι μπορεί να φταίει το εξωτερικό καλώδιο. το άλλαξα και δε θα το πιστέψετε: η ένωση που έκανε το ufo ήταν να στρίψει απλά τα δυο καλώδια χωρίς μόνωση και χωρίς κάτι άλλα που βάζουν. έκανα τα παράπονά μου στο διευθυντή και ευτυχώς που έστειλε άλλο τεχνικό γιατί θα γινόταν χαμός. ο άνθρωπος βέβαια "τρελάθηκε" όταν είδε τη δουλειά του συναδέρφου του. και να μη τα πολυλογώ, το πρόβλημά μου λύθηκε πολύ αργότερα (δε μπορούσαν να βρούνε από που είναι :o ) όταν πια τάπαιξε η γραμμή και ξανακοιτάξαν στο κέντρο τους και ευτυχώς.......
πάντως cordis είναι πολύ σπαστικό αυτό που σ'έτυχε!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
moysys
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από moysys » 14 Ιούλ 2006 20:00

cordis έγραψε:Δίνουμε δωρεάν WiFi, ανεβάζουμε τις ονομαστικές ταχύτητες στο broadband, κηρύσσουμε innovation διαγωνισμούς, αλλά δεν μπορούμε να επιδιορθώσουμε τις βλάβες στο απαρχαιωμένο δίκτυό μας.

Εδώ καράβια πνίγονται βαρκούλες αρμενίζουνε .

Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα δεν γίνετε πουθενά , εκτός στην Ζιμπάμπουε .

Μιλάνε για απελευθέρωση της τηλεπικοινωνίας , αλλά δεν έχουμε .
Μιλάμε για παροχους ενώ δεν έχουμε , απλά όποιος εχι χρήματα αγοράζει χρόνο ομιλίας από τον ΟΤΕ και μας τον πουλάει , αυτό γίνετε στην Ελλάδα και δεν το ομολογεί κανείς .
Μόνο η vivodi ξεκίνησε να κάνει ένα δίκτυο αλλά δεν έχει την δυνατότητα να επεκταθεί , η δεν την αφήνει το ελληνικό καθεστώς ,γιατί για καθεστώς πρόκειται .

Δεν χρειάζεται να επεκταθώ περισσότερο , σε κανένα κράτος δεν δουλεύουν έτσι η πάροχη ,εταιρίες (όπως θέλετε της λέτε )

Με σεβασμό και εκτίμηση

ΜΩΥΣΗΣ

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 15 Ιούλ 2006 10:55

mrpc έγραψε: Το πρόβλημα με τις βλάβες του ΟΤΕ είναι ότι επιρρεάζουν και άλλες εταιρίες που νοικιάζουν τα κυκλώματά του.
Εμείς εδώ κάτω, ως σωστά τέκνα της Ελλάδος, ότι κάνετε εκεί πάνω και αποτύχει το αντιγράφουμε... Έτσι σχεδόν πάντα καταλήγουμε στα ίδια προβλήματα. Σε αυτή την περίπτωση όμως, δεν είμαι βέβαιος...

Η φιλελευθεροποίηση των τηλεπικοινωνιών εδώ ήρθε μαζί με την ένταξη στην Ε.Ε.. Πρώτη η Areeba πήρε άδεια να προσφέρει υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας. Έκανε συμφωνία με την [ακατονόμαστη] ΑΤΗΚ για χρήση του δικτύου της δεύτερης αλλά παράλληλα άρχισε να στήνει και το δικό της. Το αποτέλεσμα ήταν μέσα σε λίγους μήνες να έχουμε καλύτερες υπηρεσίες, φθηνότερα και πάνω απ' όλα με σεβασμό στον πελάτη. Η ΑΤΗΚ ακολούθησε το παιχνίδι βελτιώνοντας τις υπηρεσίες της, ρίχνοντας τις τιμές και κάνοντας μια μεγάλη συμφωνία με την Vodafone και προσφέροντας πλέων τις υπηρεσίες κινητής τηλεφωνίας μέσα από την Cytamobile-Vodofone.

Παράλληλα όμως, ως πιστός ακόλουθος του ρητού ευ αγωνίζεστε, στον μη ανταγωνιστικό τομέα της σταθερής τηλεφωνίας διπλασίασε το πάγιο για να καλύψει την διαφορά!!!

Μετά όμως άρχισαν να λειτουργούν και οι ανταγωνιστές στην σταθερή τηλεφωνία.

Πρώτη η Telepassport η οποία αγοράζει υπηρεσίες από την ΑΤΗΚ και, αν και δεν ξέρω γιατί, δεν πάει καλά (νομίζω)[σίγουρα δεν είχε την αποδοχή/υποδοχή που είχε η areeba]

Το άγριο παιχνίδι όμως άρχισε πριν από ένα δίμηνο περίπου (και εναγωνίως περιμένω να δω τα αποτελέσματα) με την εισαγωγή ακόμη ενός παίχτη. Της Prime-Tel η οποία αντί να εξαρτηθεί από την ΑΤΗΚ (Αρχή Τηλεπικοινωνιών Κύπρου) προχώρησε σε συνεργασία με την ΑΗΚ (Αρχή Ηλεκτρισμού Κύπρου) και έτσι έχει το δικό της ανεξάρτητο δίκτυο. Πωλεί μόνο πακέτα τηλεφωνία-adsl(2+)-καλωδιακή τηλεόραση πολύ φθηνότερα απ' ότι οι ανταγωνιστές της. Να πούμε ότι με το πακέτο αυτό δεν κτυπά μόνο στην τηλεφωνία και το διαδίκτυο την παντοδύναμη ΑΤΗΚ αλλά και στην καλωδιακή αφού η Μεγάλη έχει και τέτοια υπηρεσία (MiVision).

Πιο πάνω είπα ότι το παιχνίδι θα είναι άγριο και το εννοούσα. Η ΑΤΗΚ παίζει πολύ βρόμικα για να κρατήσει τα κέρδη της. Μέσα στα τελευταία χρόνια έδωσε ΠΟΛΥ χρήμα στην ΕΠΑ (Επιτροπή Προστασίας Ανταγωνισμού). Πριν μερικά χρόνια έφαγε πρόστιμο 20.000.000 λίρες για κέρδη που δεν έπρεπε να έχει (νομίζω) ενώ πιο πρόσφατα 50.000 λίρες γιατί πωλούσε υπηρεσίες χονδρικά στην Telepassport πιο ακριβά απ' ότι τις πωλούσε λιανικά στους πελάτες της. Έφαγε, επιπρόσθετα, άλλη μια καταδίκη για μείωση τιμών που δεν έπρεπε να κάνει και που θα κατέστρεφαν την Areeba!!!

(είμαι βέβαιος ότι υπάρχουν κι άλλες που απλά δεν θυμάμαι...)
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 15 Ιούλ 2006 14:02

Το πρόστιμο που έφαγε η ΑΤΗΚ για το ότι πουλούσε πιο ακριβά στη TP απ'ότι σους πελάτες λιανικής, σε σχέση με το πρώτο πρόστιμο που αναφέρεις, είναι, τουλάχιστον, αστείο (0.0025% του πρώτου-ούτε το σφάλμα του να ήταν :P)... Εκτός κι αν παίζει τυπογραφικό λάθος :roll:

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 15 Ιούλ 2006 14:57

τυπογραφικό δεν ήταν. και εαν δεν με απατά η μνήμη μου σωστά τα είπα...

Εγώ γι' αυτό μίλησα για μάχη... Γιατί είναι πολλά τα λευτά που παίζονται... (και δεν αναφέρομαι στα πρόστιμα)
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες