κρυμμενες λέξεις και μηνυματα που αλλαζουν..

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 13 Ιούλ 2006 16:42

1.
Ειναι μάλλον καμια βδομάδα που ορισμενες λέξεις μέσα στα μηνυματα εμφανιζονται κρυμμενες πισω απο κατι κουτακια.. κι ειναι ταυτόχρονα συνδεσμοι που αν τους επιλέξεις προσθετουν στην ίδια θέση ενα κουτάκι με τη διεύθυνση του μηνυματος.
- δηλ. δεν υπάρχει τρόπος να δεις ποια ειναι η κρυμμενη λέξη

- Δεν μπορώ να εγγυηθώ ότι έχω κανενα σταθερό/αξιόπιστο σύστημα κι οτι δεν φταίει το δικο μου πρόγραμμα.. αλλα δεν το νομίζω.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι σχετικό που πρέπει να ξερουμε.. (πχ. να αποφεύγουμε κάποιες συγκεκριμενες λέξεις στα μηνυματα ή είναι κάποιο καινουριο παιχνίδι ή τί? )

2. περί αναφορας (quote) του αμέσως προηγουμενου μηνυματος οταν απαντάμε..
Μολις βρήκα το σχετικο μηνυμα που ζηταει να το αποφεύγουμε, κι ειναι πολύ λογικο και δίκαιο και σωστο,

αλλά

μετά απο την πρώτη φορά που τυχαίνει να απαντήσεις σε ένα (αναπάντητο) μηνυμα-ερωτηση,
και την άλλη μέρα το μηνυμα-ερώτηση έχει αλλάξει με τρόπο που κάνει τελείως άχρηστη κι αναιτια την απάντησή σου..
πχ. αναφερει ότι το έλυσε.. κι ισως περιγράφει και τη λύση [σου] μεσα στο αρχικό μηνυμα .. το οποίο εξακολουθει να εχει ημερομηνία προηγουμενη της απάντησης σου..

.. τότε απλά σε βάζει σε σοβαρές σκέψεις μήπως πρέπει τελικά πάντα να εξασφαλιζεις με κάποιο τρόπο .. καποια άμυνα στις χαζομάρες..

απλά με προβληματίζει ..

συγνώμη για τους προβληματισμους,
να είστε καλά
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Ιούλ 2006 17:08

δοκιμάζω κάποιο tool του yahoo που σου βάζει hot link σε κάποιες λέξεις (όπως internet, κτλ) και όταν πατάς πάνω τους σου εμφανίζει ένα search box του yahoo με κάποια αποτελέσματα.
Τι σύστημα και το browser έχεις και σου παρουσιάζει τέτοια προβλήματα; σε FireFox και IE παιζει καλά απ' ότι βλεπω.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 13 Ιούλ 2006 17:46

Konqueror σε kde γραφικο περιβάλλον σε mandrake 9,
σε υπολογιστη πενταετίας (celeron 333MHz), με stealth boot virus
(που αναφέρει πρόβλημα στο boot περίπου τις μισες φορες που έχω ανοιχτο το bios-checksum, όταν έχω καταφέρει ναναι καθαρο το mbr .. )

(δράμα το γιατί δεν εχω ουτε mozilla.. απλά βαρεθηκα να τον εγκαθιστω κάθε μηνα.. και να ξανα-χαλάει.. - Ουσιαστικα αυτο δεν ειναι συστημα.. συχνά σκέφτομαι οτι λειτουργει ακόμα μόνο επειδή το θέλω πολυ!)

ευχαριστώ για την ενημέρωση
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 13 Ιούλ 2006 17:49

Με konqueror που το δοκίμασα σε kde, παίζει κανονικά.
Το δοκίμασα στις παρακάτω distros:

Suse10.1, Mandriva2006Free, Mandriva2006PowerPack, Debian3.1r2.

(ναι, καλά καταλάβατε, ψάχνω να αλλάξω distro. :P)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 13 Ιούλ 2006 22:30

αλλά

μετά απο την πρώτη φορά που τυχαίνει να απαντήσεις σε ένα (αναπάντητο) μηνυμα-ερωτηση,
και την άλλη μέρα το μηνυμα-ερώτηση έχει αλλάξει με τρόπο που κάνει τελείως άχρηστη κι αναιτια την απάντησή σου..
πχ. αναφερει ότι το έλυσε.. κι ισως περιγράφει και τη λύση [σου] μεσα στο αρχικό μηνυμα .. το οποίο εξακολουθει να εχει ημερομηνία προηγουμενη της απάντησης σου..

.. τότε απλά σε βάζει σε σοβαρές σκέψεις μήπως πρέπει τελικά πάντα να εξασφαλιζεις με κάποιο τρόπο .. καποια άμυνα στις χαζομάρες..

απλά με προβληματίζει ..
Νομίζω οτι αυτό είναι πολύ σημαντικό για να μην έχει γίνει λόγος ακόμη...

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 14 Ιούλ 2006 00:47

αυτο που βλέπω πριν και μετά το κλικ στο παραπάνω hot-link..

Εικόνα

----------------
και το πλήρες κείμενο που περιέχει το κουτάκι :

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 832#215832

Μέσα στο κουτάκι (με τη διεύθυνση) μπορώ να γράψω, αλλα δεν δειχνει να έχει καμια άλλη χρησιμότητα
Η εικόνα κάτω απο το κουτάκι-διεύθυνση δειχνει ναναι συνδεσμος, (απο την αλλαγή του δεικτη ποντικιου), αλλα δεν επιτρέπει καμια λειτουργία συνδέσμου εκτός απο την προσθήκη στα αγαπημένα.. - μετά την οποία ο νέος συνδεσμος εκει με επιστρέφει στο ίδιο θέμα (εδώ).

Σίγουρα δεν είναι η μοναδική "ιδιαιτερότητα" που μου παρουσιάζει αυτό το πρόγραμμα σε αυτό το σύστημα.. αλλά δεν μου έχει ξανακάνει τέτοια επιλεκτική λειτουργία.
(γενικα.. ή δουλεύει, ή δεν δουλεύει.. ή καμια φορά κλείνει μόνο του, πολλα παράθυρα μαζί, .. ή κρασάρει το kde μετα μερικες ώρες εντατικής χρήσης, όπου δεν δεχεται πάντα ctrl-alt-bckspace.. Το πιο πολύ το προλαβαινω και το κλεινω πριν.. για να ελευθερωθεί η μνήμη, και κερδίζω άλλες τόσες ώρες "φρέσκιας' λειτουργίας.. )

και πάλι ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης