Σχετικα θεματα με εργασια

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
agnostos1

Δημοσίευση από agnostos1 » 15 Ιούλ 2006 02:49

Καλησπέρα παιδιά, ήθελα να αναφερθώ σε ένα θέμα που λογικά όλοι έχουν βρεθεί στην αντίστοιχη θέση...
σε όλους έχει τύχει να μας πέρνουν συνέντευξη και να μας ρωτάνε τι χρήματα θέλουμε?

υπάρχει κάποιο site που να δείχνει τις συλλογικές συμβάσεις έτσι ώστε να είσαι προετοιμασμένος να απαντήσεις?

τι ποσό θεωρείτε λογικό για κάποιον που πρωτοξεκινάει σαν υπεύθυνος μηχανογράφησης ή σαν προγραμματιστής ιστοσελίδων χρησιμοποιώντας php και mysql?

ευχαριστώ και καλό είναι να πει ο καθένας την εμπειρία του να προσανατολιστούμε και εμείς οι νέοι σιγά σιγά...!!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Ιούλ 2006 10:56

Xωρίς να έχω περάσει από αυτή την θέση (κι ούτε πρόκειται μάλλον) νομίζω ότι ποτέ δεν μιλάς για χρήματα...

Κάποιες περιφραστικές μη καταληκτικές απαντήσεις νομίζω είναι η σωστή επιλογή.

Περίμενε να μιλήσουν κι οι άλλοι βέβαια... ;)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 15 Ιούλ 2006 12:07

Στη συνέντευξη δώσε του να καταλάβει τι ξέρεις, με τι θέλεις να ασχοληθείς και τι ζητάς από την εταιρία του. Οταν σε ρωτήσει πόσα θέλεις, πες του ακριβώς αυτά που θέλεις (ακριβές νούμερο και αν αυτό είναι καθαρά ή μεικτά). Αν δεν σε ρωτήσει πόσα θέλεις ή δεν σου μιλήσει για την πολιτική της εταιρίας πάνω στο θέμα (ένδειξη τσιφούτη) τότε ανέφερέ το εσύ.

Οι περιφραστικές απαντήσεις απλά θα σε οδηγήσουν στα 800€ το μήνα. Αν είσαι για παραπάνω και δεν το ζητήσεις, κανείς δεν θα σου τα χαρίσει.

Αν του πείς 900-1000 θα σου δώσει 900. Και αν δεν πεις για καθαρά/μεικτά, το 900 θα είναι μεικτά.

Ξυρισμένος, γυαλισμένος (παλιά), δυνατή χειραψία, eye contact και ευγένεια εννοούνται.

Junior Web Developer με PHP/MySQL χωρίς προϋπηρεσία αλλά με σχετικό BSc ίσως ξεκινούσε από 800-1000€ καθαρά. Δες σχετικό poll στο dotnetzone.gr. Ελαφρώς ανεβασμένα τα κασέ, φαντάζομαι λόγω microsoft.

agnostos1

Δημοσίευση από agnostos1 » 15 Ιούλ 2006 12:36

επειδή προσωπικά γνωρίζω php-mysql και θέλω να ασχοληθώ με το αντικείμενο, απλά δεν νιώθω έτοιμος να πάω σε μια εταιρεία και να αναλάβω ένα project, βλέπεις έλλειψη εμπειρείας,πιστεύω ότι το καλύτερο είναι να πάω σε μια εταιρεία μεγάλη και να πώ ότι θέλω να μάθω, δεν ξέρω αν πιάσει αυτό ή αν αυτοί θέλουν κάποιον έτοιμο developer, γι'αυτό ανέφερα μεγάλη εταιρεία...

κάποιο site στο οποίο θα αναφέρονται οι συλλογικές συμβάσεις?

για υπεύθυνο μηχανογράφησης τι μισθοί κυμαίνονται περίπου? για windows περιβάλλον, αν κάποιο παλικάρι δουλεύει σε αυτό το αντικείμενο ας μας βοηθήσει λίγο

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2006 12:54

Δεν νομίζω ότι υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις για προγραμματιστές. Συλλογικές συμβάσεις γίνονται όταν υπάρχει συνδικαλισμός, και τουλάχιστον εμένα τόσα χρόνια δεν με έχει πλησιάσει κανείς συνδικαλιστής.

Υπεύθυνος Μηχανογράφησης έχεις ξαναδούλεψει; αν όχι τα ίδια λεφτά θα παίζουν γιατί δε θα είσαι υπεύθυνος μηχανογράφησης, αλλά help desk.

Αν δεν έχεις χαρτιά, δες τι θέλεις να ακολουθήσεις στον τομέα και πήγαινε σε μια εταιρεία με όσα σου δώσουν για να αποκτήσεις εμπειρία και να μπορέσεις να την εξαργυρώσεις μετά. Αλλιώς συνέχισε με σπουδές, αλλά πρώτα ξεκαθάρισε προς τα που θα στραφείς.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Ιούλ 2006 13:29

cherouvim δεν ήξερα ότι είναι έτσι! Νόμιζα ότι πρέπει να μιλήσεις απ"έξω απ'έξω και να επιδιώξεις να πει αυτός το πρώτο ποσό και μετά το συζητάς...

Sorry...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2006 13:34

αν αφήσεις να σου πει εκείνος πρώτα το ποσό την έκατσες.. :P
εκτός κι αν είναι ποσό μεταγραφής... αν σε θέλει θα χώσει.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2006 13:52

έτσι.. έτσι.. εσύ με το που θα μπαίνει μέσα θα του λες "τόσα δίνω, για πες μας πόσα θες;" :P :P
- follow me @twitter

agnostos1

Δημοσίευση από agnostos1 » 15 Ιούλ 2006 15:54

από χαρτιά υπάρχει το τει και ένα μεταπτυχιακό στα σκαριά τώρα, απλά θέλω να δω πόσο είναι ο κατώτερος μισθός για άτομο της πληροφορικής.

μπορεί σαν συλλογική σύμβαση να μην υπάρχει προγραμματιστής αλλά μπορεί να υπάρχει σαν πληροφορικάριος γενικά.

πάντως για υπεύθυνος μηχανογράφησης ( έτσι λέει η εταιρεία ) σκέφτομαι να ζητήσω γύρω στα 900-1000 ευρώ, τώρα αν τα δεχτούν ή μου προτείνουν κάτι άλλο αυτοί βλέπουμε...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2006 16:00

ωραίος.. ζήτα 1000 για να σου δώσουν 900.. ;)
και μη σου πούνε έλα με 750 και σε 2 μήνες σου τα κάνουμε 900... 750 θα μήνουν έως να φύγεις.. :P
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Ιούλ 2006 17:01

Για να βγεις από τη δύσκολη θέση δείξε ψαγμένος και πες ότι η αντίστοιχη θέση στην τάδε εταιρεία πληρώνεται <το ποσό που θες + 300> αλλά επειδή εγώ θα ήθελα να εργαστώ στη δική σας εταιρεία (για κάποιους ανύπαρκτους κολακευτικούς για την εταιρεία λόγους) θέλω <το ποσό που θες + 100> ώστε να κλείσεις στο <ποσό που θες -100 στην καλύτερη> :)

Ανεξάρτητα με το τι έχει ειπωθεί, αν δεν έχεις προϋπηρεσία ή δείγματα εργασίας, όσα χαρτιά και να έχεις, εγώ δεν θα σου έδινα παραπάνω από όσα υποχρεούμαι από το νόμο να σου δώσω. Με τα χαρτιά είσαι γνώστης στους τύπους, ενώ με την προϋπηρεσία γίνεσαι χρήσιμος στην πράξη, πράγμα το οποίο το θέλουν σε όλες τις ιδιωτικές εταιρείες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

agnostos1

Δημοσίευση από agnostos1 » 15 Ιούλ 2006 21:18

καλά σίγουρα δεν είπα ότι θα πάω και θα ζητήσω τα τρελά λεφτά, αλλά πιστεύω για τη θέση του μηχανογράφου που πιστεύω την ξέρω αρκετά καλά μπορώ να χτυπήσω 1000 ευρώ...προϋπηρεσία υπάρχει από 6μηνη πρακτική άσκηση σε εταιρεία τεχνικής υποστήριξης ( και μην νομίζετε ότι επειδή ήταν πρακτική ότι δεν έτρεχα...) και άλλοι 3 μήνες σε τράπεζα στο τεχνικό κομμάτι της...δεν νομίζω 1 χρόνος χοντρικά δουλειάς να είναι λίγος για ηλικία 23 ετών...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2006 21:41

πρόσεξε πως θα τα γράψεις αυτά στο βιογραφικό σου και όρμα.. ;)
- follow me @twitter

agnostos1

Δημοσίευση από agnostos1 » 15 Ιούλ 2006 22:07

cordis έγραψε:πρόσεξε πως θα τα γράψεις αυτά στο βιογραφικό σου και όρμα.. ;)
κουτσά στραβά μια θέση σε τεχνικό κομμάτι θα την βρώ, θέση προγραμματιστή με βασικές γνώσεις php + mysql θέλω, που θα πάει κάτι θα κάνω, το διάβασμα πάει σύννεφο καλοκαιριάτικα :D :D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες