αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από greek_manager » 15 Ιούλ 2006 11:25

Σύντομα, η δικιά μου ιστορία με αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN στον λογαριασμό του ΟΤΕ (380€ παρακαλώ). Πιο συγκεκριμένα, ενώ έχω DSL πακέτο προπληρωμένο και άλλον φορέα για όλα τα τηλ, ο τελευταίος λογαριασμός του ΟΤΕ, αντί να έχει μόνο την πάγια χρέωση, είχε μια καταχώρηση 270€ + ΦΠΑ στον αναλυτικό όγαριασμό, ε την ένδειξη "ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΠΑΓΙΑ ISDN", χωρίς να αναφέρει τίποτα άλλο!!!)

Εγώ δεν γνωρίζω αν τα χρωστάω (σίγουρα στον προηγούμενο λογαριασμό δεν μου χρέωσαν ΠΑΓΙΟ , αλλά δεν έχω κρατήσει ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΥΣ λογαριασμούς 2 ετών - ο απλός λογαριασμός - "απόδειξη" που καρτάτε όλοι αν κρατάτε, δεν έχει ανάλυση κόστους), ο λογαριασμός λέει απλώς αναδρομικά ISDN και κανείς υπευθυνοανεύθυνος στο Κατάστημα Πανόρμου και στο 134 δεν ξέρει να απαντήσει με σιγουριά...

Πιο συγκεκριμένα, για αρκετούς μήνες απότι φαίνεται οι κύριοι αυτοί, ξεχνούσαν να μου χρεώνουν πάγια χωρίς να το πάρουν ούτε αυτοί ούτε εγώ χαμπάρι (γιατί πάντα είχα αξιοσέβαστα ποσά στον λογαριασμό) και τώρα τα ζητάνε όλα μαζί.

Και είναι και πολύ ευγενικοί...

Τα θέματα που προκύπτουν είναι πολλα, αλλά τα κυριότερα είναι τα εξής:

1. Είναι ο σφραγισμένος λογαριασμός του ΟΤΕ (πληρωμένος) απόδειξη πληρωμής ΝΑΙ ή ΟΧΙ? Αν ΝΑΙ, πώς μου ζητάς ξανά χρήματα για κάτι που έχω απόδειξη ότι έχω πληρώσει? Και εν πάσει περιπτώσει αν τα πληρώσω τα αναδρομικά, τι απόδειξη θα έχω ότι πλέον δεν έχουμε καμία εκρεμμότητα? Άλλο ένα τέτοιο χαρτί θα έχω, μπορεί αυτοί να βρουν και άλλα αναδρομικά (ή ξανά τα ίδια) τον επόμενο μήνα.

2. Πώς μου ζητάς ένα ποσό 400€ με μιας, το οποίο θα έπρεπε να έχεις πάρει σταδιακά μέσα σε 2 χρόνια περίπου. Κανείς δεν μπορεί να κάνει κουμάντο στην τσέπη μου και στον τρόπο που εγώ αποταμιεύω τα χρήματά μου ή τα ξοδεύω όλα κάθε μήνα, εφόσον είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου. Όλους τους λογαριασμούς μου ως τώρα, τους έχω εξοφλήσει με τα ποσά που μου ζητήθηκαν κάθε φορά.

3. Γιατί κανείς δεν μπορεί να απαντήσει ΥΠΕΥΘΥΝΑ, για ποιους μήνες είναι η χρέωση που αναφέρεται γενικά ως "ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΤΕΛΗ ISDN" στον λογαριασμό που πήρα? Γιατί κανείς δεν με ενημερώνει τι θέλουν να τους πληρώσω, ΑΛΛΑ ΜΕ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΧΩ ΣΑΝ Μ*****Σ?

Και εδώ αρχίζει το καλο κομμάτι της Ιστορίας:

Παιρνω το 134...

Η πρώτη "κοπελίτσα" μου είπε για 6 μήνες και δεν μπορούσε να βρει άλλους στο "κομπιούτερ". Άτοπο αφου τα λεφτά είναι πολύ πιο πολλά.

Η δεύτερη κοπελίτσα στο 134 μου είπε για 2 χρόνια και ότι ίσως έχει και ο επόμενος λογαριασμός αναδρομικά

Εκεί δεν άντεξα, πήγα στο κατάστημα Πανόρμου που ανήκω, την προηγούμενη Παρασκευή. Το μόνο που κατάφερα είναι να το βρω κλειστό λόγω απεργίας και να αργήσω άσκοπα στην δουλειά μου...

Ξαναπήγα την Δευτέρα, αλλά ο "υπέυθυνος" με τον οποίο μίλησα, μου είπε ότι μπορούσε να δει μόνο μέχρι έναν χρόνο παλιούς λογαριασμούς στο "κομπιουτερ" και μου έδωσε ένα τηλ να πάρω ("τμήμα διασφάλισης εσόδων"), το οποίο μου το έδωσε να το αντιγράψω επιδεικτικά από έναν κατάλογο με νούμερα που είχε μπροστά του (αυτό έπρεπε να με υποψιάσει όσο το σκέφτομαι εκ των υστέρων και να του πω να πάρει αυτός επί τόπου- ποιος ο λόγος να θέλει να μου δείξει ότι όντως υπάρχει ένα τηλ που μου δίνει???) . Έφυγα γρήγορα για ναμην αργήσω ξανά στην δουλειά και πήρα το τηλ από εκεί. Εδώ είναι το καλό.

Απαντάει ένας τύπος, του λέω όνομα και την ιστορία μου και μου λέει:
-"μαζί δεν μιλήσαμε προηγουμένως"?
-"αποκλείεται, δεν έχω ξαναπάρει τηλ!!! "
- "Εσύ δεν πέρασες από το κάτάστημα Πανόρμου?!!!"

Εκεί αντιλαμβάνομαι ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, ο τύπος μου έδωσε τηλ στο οποίο απαντάει ο ίδιος!!! Αντιλαμβάνεστε το ΔΟΥΛΕΜΑ? Εγώ φεύγω από την δουλειά μου για να πάω εκεί να ξεκαθαρίσω τι συμβαίνει και αυτός μου δίνει ένα τηλ για να με ξεφορτωθεί!!! Τηλ στο οποίο απαντάει ο ίδιος!!!

Αφού ξεπερνάω το σοκ και τον ρωτάω γιατί μου έδωσε τηλ να τα πούμε ενώ ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΤΟ ΠΡΩΙ και δεν παίρνω απάντηση, του λέω να μου πει τελικά ποιους λογαριασμούς με χρέωσαν. Και η απάντηση είναι:

-"Έκανες το χαρτί που σου είπα?!!!"
-"Ποιο χαρτί άνθρωπέ μου, δεν μου είπες κανένα χαρτί"
-"Το χαρτί για διακανονισμό"
-"Δεν θέλω διακανονισμό κύριε, να μάθω ποιους μήνες αναδρομικά μου χρεώσατε θέλω"
-"ΕΛΑ ΓΕΙΑ"
ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΚΛΕΙΝΕΙ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ. Φυσικά ξαναπέρνω και δεν σηκώνει το τηλ (είμαι και στην δουλειά όλη αυτή την ώρα έτσι?)

Μετά από αυτό συνειδητοποιώ ότι εγώ φταίω που δεν πήρα το όνομά του όταν πήγα απο κει. Την άλλη μέρα πάει ο αδερφός μου στο κατάστημα και ζητάει τον προϊστάμενο. Εν ολίγοις ούτε με αυτόν βγάζει άκρη, καθώς το σύστημα είναι όλως τυχαίως ΚΑΤΩ και "πρέπει να εξυπηρετηθούν και άλλοι πελάτες".

Πληρώνει τον λογαριασμό που εν τω μεταξύ έχει λήξει (δεν μπορώ να διακινδυνέψω να μείνω χωρίς τηλ) και πλέον θα ψάξω να βρω ΤΙ πληρωσα μέσω της ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και της ΕΕΤΤ...

Περαστικά μου.
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από ledraweb » 15 Ιούλ 2006 11:30

:o Περαστικά σου... :o
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2006 11:53

Και αν έχετε αντιληφθεί είναι η μόνη επιχειρήσει κοινής ωφελείας που σου βάζει τόκους υπερημερίας εάν καθυστερήσεις έστω και μια ημέρα να πληρώσεις τον λογαριασμό. Πράγμα που ούτε η Vodafone, που είναι ιδιωτική, δεν κάνει. Μόνο ο ΟΤΕ και οι πιστωτικές κάρτες...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από EneMe » 15 Ιούλ 2006 13:26

Nα κρατάτε λογαρισμούς από ότι κι αν πληρώνετε!

Τα πάντα! Για πάντα!

Στην εταιρεία έχουμε γλυτώσει πολλές χιλιάδες ευρώ που μας ζητούσαν αναδρομικά (των τελευταίων 6 ετών) ενώ τα είχαμε πληρωμένα!
Αυτοί έλεγαν ότι δεν τα είχαμε πληρωμένα όλα!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από aguila21 » 15 Ιούλ 2006 13:31

Γιάννη ο τόκος υπερημερείας δεν είναι παράλογος.Αν το σκεφτείς λίγο θα δεις.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από aguila21 » 15 Ιούλ 2006 13:35

EneMe έγραψε:Nα κρατάτε λογαρισμούς από ότι κι αν πληρώνετε!

Τα πάντα! Για πάντα!

Στην εταιρεία έχουμε γλυτώσει πολλές χιλιάδες ευρώ που μας ζητούσαν αναδρομικά (των τελευταίων 6 ετών) ενώ τα είχαμε πληρωμένα!
Αυτοί έλεγαν ότι δεν τα είχαμε πληρωμένα όλα!
Η Forthnet κάνει το εξής.Στέλνει κάθε μήνα απόδειξη με το ίδο ποσό ανεξαρτήτως αν εχεις πληρώσει ή οχι τους προηγούμενους.Μια φορά που τηλ/σα να ρωτήσω κάτι,μού ειπαν οτι χρωστάω 3 μηνες...Πήρα απο την τράπεζα μια ενημέρωση και τελείωσε το θέμα...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από EneMe » 15 Ιούλ 2006 13:40

Aπόδειξη; Κι αν δεν έχεις πληρώσει, πώς δίνουν απόδειξη; :o
Αν όντως πρόκειται για απόδειξη πληρωμής, τότε δεν χρειάζεται να πληρώσεις...
Αυτό λέει η νομική λογική...

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από id12586 » 15 Ιούλ 2006 14:11

Ωχ, με όλα αυτά που άκουσα φοβήθηκα! :o

Εγώ ξέρω ότι απο τότε που έκανα προεπιλογή φορέα και έβαλα vivodi, ναι μέν ο λογαριασμός έχει μειωθεί αισθητά (-30%) κάθε 2 μήνες ο ΟΤΕ συνεχίζει να στέλνει λογαριασμούς γύρω στα 50 €, ανεξάρτητα απο την vivodi.
Πρέπει να το κοιτάξω, μου φαίνεται... :hammer:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από supernet » 15 Ιούλ 2006 14:14

greek_manager έγραψε:Πληρώνει τον λογαριασμό που εν τω μεταξύ έχει λήξει (δεν μπορώ να διακινδυνέψω να μείνω χωρίς τηλ) και πλέον θα ψάξω να βρω ΤΙ πληρωσα μέσω της ΓΕΝΙΚΗΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και της ΕΕΤΤ...
Έπρεπε να τους στείλεις τα χρήματα με εξώδικο, που θα πήγαινε με δικαστικό επιμελητή, ΕΚΤΟΣ ΟΜΩΣ από των αμφισβητούμενων χρεώσεων.

Αν τα παίρνανε, είχες εξοφλήσει. Αν δεν τα πέρνανε, θα έπρεπε να τα παρακαταθέσεις στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και να τους κοινοποιούσες το γραμμάτιο κατάθεσης. Δεν θα είχες κανένα πρόβλημα.

http://www.tpd.org.gr/xrpa0000.htm

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από aguila21 » 15 Ιούλ 2006 18:02

EneMe έγραψε:Aπόδειξη; Κι αν δεν έχεις πληρώσει, πώς δίνουν απόδειξη; :o
Αν όντως πρόκειται για απόδειξη πληρωμής, τότε δεν χρειάζεται να πληρώσεις...
Αυτό λέει η νομική λογική...
Και όμως...Θα σκανάρω μια να δείτε.Απόδειξη παροχής υπηρεσίων στέλνουν...Κι εγώ απορώ,διότι καταβάλλουν ΦΠΑ που δεν έχουν εισπράξει...Εγώ τους πλήρωνα διότι δεν έχω όρεξη για τρεχάματα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2006 20:04

supernet έγραψε:Έπρεπε να τους στείλεις τα χρήματα με εξώδικο, που θα πήγαινε με δικαστικό επιμελητή, ΕΚΤΟΣ ΟΜΩΣ από των αμφισβητούμενων χρεώσεων.

Αν τα παίρνανε, είχες εξοφλήσει. Αν δεν τα πέρνανε, θα έπρεπε να τα παρακαταθέσεις στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων και να τους κοινοποιούσες το γραμμάτιο κατάθεσης. Δεν θα είχες κανένα πρόβλημα.

http://www.tpd.org.gr/xrpa0000.htm
μπράβο.. δεν θυμόμουν την διαδικασία με το παρακαταθηκών..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Juventinos^GR
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από Juventinos^GR » 16 Ιούλ 2006 18:44

Kalo ksemperdema greek_manager :cry: :cry: :wink: :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από greek_manager » 18 Ιούλ 2006 12:29

Eντάξει, αν ήξερα την διαδικασία με το ταμείο Παρακαταθηκών νωρίτερα, ίσως και να τα γλύτωνα...
Τώρα με βλέπω για ... ηθική δικαίωση :-?
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

pani0202
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από pani0202 » 18 Ιούλ 2006 21:48

A re Elladara athanati...

Άβαταρ μέλους
polpol
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από polpol » 19 Ιούλ 2006 18:59

380??!!!!
:crash:

ποπο, πόσες δόσεις κανούν αυτά τα λεφτά ρε manager; :reading:

το θέμα είναι ότι δε βρίσκεις το δίκιο σου εύκολα και για να το βρεις θα πρέπει να ξοδέψεις πολύ περισσότερα σε δικηγόρους κλπ.
για δες και συνήγορο του πολίτη
και άρχισε από τώρα οικονομία στη βενζίνη... :yea:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες