αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από Sheena » 20 Ιούλ 2006 11:41

cordis έγραψε:Και αν έχετε αντιληφθεί είναι η μόνη επιχειρήσει κοινής ωφελείας που σου βάζει τόκους υπερημερίας εάν καθυστερήσεις έστω και μια ημέρα να πληρώσεις τον λογαριασμό. Πράγμα που ούτε η Vodafone, που είναι ιδιωτική, δεν κάνει. Μόνο ο ΟΤΕ και οι πιστωτικές κάρτες...
Αμ, εδώ είναι το θέμα cordis. Αρπάζομαι της ευκαιρίας περί τόκους υπερημερίας και σας λέω ένα παρόμοπιο συμβάν.

Εξοφλούσα τους λογαριασμούς του ΟΤΕ σε ένα Προπατζίδικο κοντά στο σπίτι μου τις 2 προτελευταίες φορές και μου έβαζαν στον λογαριασμό μου τόκους υπερημερίας, ενώ ποτέ δεν έχω αφήσει να εξοφλήσω λογαριασμό τελευταία μέρα ή έστω και με καθυστέρηση.

Στον τελευταίο λογαριασμό πήρα το 134 να μάθω τι είναι οι τόκοι υπερημερίας που είχα στον λογαριασμό μου(δεν ήξερα ως τότε, μια και δεν μου είχε ξανασυμβεί), και την επόμενη το πρωΐ πήγα η ίδια στο κατάστημα του ΟΤΕ να μάθω από κοντά πλέον τι συμβαίνει. Μου είπαν και καλά πώς είχα αργήσει να εξοφλήσω τους 2 προηγούμενους λογαριασμούς μου και γι' αυτό είχα τόκους υπερημερίας. Πλήρωσα εκείνη την ημέρα κανονικά με απόδειξη που πήρα από το κατάστημά τους, μια και δεν είχα αποδείξεις στα χέρια μου για την καθυστέρηση που μου έλεγαν παρά μόνο ο λόγος μου. Επιστρέφοντας το απόγευμα σπίτι από την δουλειά έψαξα τους 2 προηγούμενους λογαριασμούς να δω για απόδειξη από το προπατζίδικο και φυσικά αυτό δεν είχε. Ευτυχώς που σημειώνω σε ένα σημειωματάριο πότε κάνω τι. Κατάλαβα από αυτό πως το προπατζίδικο καθυστερούσε να στείλει στον ΟΤΕ τα αποκόμματα των πληρωμένων λογαριασμών που είχε. Τουλάχιστον εκεί κετέληξα.

Στο εξής θα πηγαίνω να εξοφλώ στο κατάστημα του ΟΤΕ τους λογαριασμούς μου και ας είναι μακριά από το σπίτι μου και καθυστερώ λίγο το πρωΐ να φτάσω στην δουλειά.

Ελπίζω να μην ξέφυγα από το θέμα......

Καλή τύχη στον Greek_Manager!!
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιούλ 2006 12:26

Θα δεις ότι ακόμα κι αν πληρώσεις τον λογαριασμό σου την επόμενη φορά έγκαιρα οι τόκοι υπερημερίας θα συνεχίσουν να υπάρχουν... Γιατί ο τρόπος που τοκίζονται είναι αρκετά παράξενος... Το "κόλπο" για να σταματήσουν να υπάρχουν είναι στον επόμενο λογαριασμό που θα πληρώσεις έγκαιρα να βάλεις λίγα παραπάνω απ' ότι σου ζητάνε (πχ 1 με 2 ευρώ) ώστε να εξαλειφθεί το "χρέος" που σου έχουν καταγεγραμμένο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από supernet » 20 Ιούλ 2006 16:20

Sheena28 έγραψε:
cordis έγραψε:Στο εξής θα πηγαίνω να εξοφλώ στο κατάστημα του ΟΤΕ τους λογαριασμούς μου και ας είναι μακριά από το σπίτι μου και καθυστερώ λίγο το πρωΐ να φτάσω στην δουλειά.
Πληρώνω μέσω web banking και χω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αυτό που είπες... "το προπατζίδικο καθυστερούσε να στείλει στον ΟΤΕ τα αποκόμματα" μεταφράζετε σε "καθυστερούν να πληρώσουν τον ΟΤΕ". Μου χε τύχει και μένα τέτοια περίπτωση. Καθυστερούσε ο προποτζής 1 βδομάδα ολόκληρη :doh: Ξέρωντας ότι στις 15 μέρες κόβουν τη σύνδεση. Το τι μπινελίκι άκουσε, δεν λέγεται.

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από greek_manager » 20 Ιούλ 2006 21:52

H καταγγελία έχει σταλεί σε ΕΕΤΤ και ΓΓ Καταναλωτή, καταρχήν περιμένω να δω πρώτη αντίδραση από αυτούς (έστω ότι την έλαβαν)
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από supernet » 20 Ιούλ 2006 22:28

Στείλε και στο ΙΝ.ΚΑ. Έχει νομικό τμήμα. Δικηγόρος, 1 η 2 φορές την εβδομάδα βρίσκεται στα γραφεία του ΙΝ.ΚΑ. και όποιος θέλει καλεί ή πηγαίνει από εκεί προκειμένου να πάρει συμβουλές.

210.9577877 έως 9.

Οι νομικοί σύμβουλοι του ΙΝΚΑ ενημερώνουν τους καταναλωτές για την Εθνική και Ευρωπαϊκή νομοθεσία σχετικά με την Προστασία του Καταναλωτή. Επιπλέον παρέχουν νομική υποστήριξη στους καταναλωτές σχετικά με την επίλυση διαφορών μέσω φιλικού διακανονισμού και ενημέρωση για τα δικαιώματά τους και την πρόσβαση στη δικαιοσύνη και ασκούν προς όφελος των καταναλωτών συλλογικές αγωγές.

http://www.inka.org.gr

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από Sheena » 21 Ιούλ 2006 11:52

cordis έγραψε:Θα δεις ότι ακόμα κι αν πληρώσεις τον λογαριασμό σου την επόμενη φορά έγκαιρα οι τόκοι υπερημερίας θα συνεχίσουν να υπάρχουν... Γιατί ο τρόπος που τοκίζονται είναι αρκετά παράξενος... Το "κόλπο" για να σταματήσουν να υπάρχουν είναι στον επόμενο λογαριασμό που θα πληρώσεις έγκαιρα να βάλεις λίγα παραπάνω απ' ότι σου ζητάνε (πχ 1 με 2 ευρώ) ώστε να εξαλειφθεί το "χρέος" που σου έχουν καταγεγραμμένο...
Αυτό ήταν τους δύο προηγούμενους λογαριασμούς. Ευτυχώς εχθές που ήρθε ο νέος δεν είχε τόκους υπερημερίας!

Κατα τα άλλα αναμένουμε τα νέα από τον Greek_Manager... Εύχομαι να βγάλει γρήγορα άκρη.....!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από greek_manager » 01 Αύγ 2006 02:10

Σήμερα έλαβα μέσω κλασσικού ταχυδρομείου, αντίγραφο της κοινοποίησης από την ΓΓ Καταναλωτή προς τον ΟΤΕ με ημξερομηνία 21 Ιουλίου, με την οποία ζητούν να λάβει θέση μέσα σε 10 εργάσιμες.
Από ΕΕΤΤ δεν έχω πάρει τπτ ακόμα.
aka thkouk

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από Sheena » 01 Αύγ 2006 11:01

greek_manager έγραψε:Σήμερα έλαβα μέσω κλασσικού ταχυδρομείου, αντίγραφο της κοινοποίησης από την ΓΓ Καταναλωτή προς τον ΟΤΕ με ημξερομηνία 21 Ιουλίου, με την οποία ζητούν να λάβει θέση μέσα σε 10 εργάσιμες.
Από ΕΕΤΤ δεν έχω πάρει τπτ ακόμα.
Α, να δούμε τι θα κάνουν στον ΟΤΕ...... Εύχομαι, να σου πάνε όλα καλά, greek_manager!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από greek_manager » 22 Αύγ 2006 11:11

Μέσα στο 15νθήμερο των διακοπών μου έλαβα 2 επιστολές από ΟΤΕ. Μία που έλεγε ότι θα εξεταστεί το ζήτημά μου και μετά μια 2η που έλεγε ότι εξετάστηκε και ότι σύμφωνα με μια παράγραφο του αστικού κώδικα που θα την αναφέρω όταν πάω σπίτι, οι αναδρομικές οφειλές δεν παραγράφονται αλλά πληρώνονται όποτε τις ανακαλύψουν. Το καλό από αυτήν την ιστορία είναι ότι μου απάντησαν για το ποιο ειναι το χρονικό διάστημα που με χρεώνουν. Είναι από όταν (πριν 3 χρόνια) είχα κάνει αναβάθμιση της γραμμής μου σε ISDN. Το κακό είναι ότι τα αναδρομικά δεν ήταν όλα αυτά που πλήρωσα, αλλά υπάρχει και ενα μικρότερο υπόλοιπο που θα χρεωθεί σε επόμενο λογαριασμό. Ο επόμενος λογαριασμός ήρθε, αλλά αναδρομικά δεν έχει.

Συμπέρασμα (άλλη μια φορά): στην Ελλάδα είναι να μην σου κάτσει.
aka thkouk

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από KGP » 22 Αύγ 2006 15:29

pigene ston sinigoro tou politi kai zita tous kai esi antisticha na pliroseis opote.....anakalipseis oti echeis lefta
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από Sheena » 25 Αύγ 2006 02:08

Εμ, τι άλλο θα έλεγαν από τον ΟΤΕ.... Να τα πάρουν θέλουν μόνο και κοιτάνε με ποιό τρόπο..... Μην τους αφήνεις έτσι..... Κινήσου όσο μπορείς πιο έξυπνα να βγάλεις άκρη!

Εύχομαι ό,τι καλύτερο!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από greek_manager » 25 Αύγ 2006 03:04

Δεν υπάρχουν και πολλά που μπορεί να κάνει κανείς πλέον, δυστυχώς.
Βεβαίως, προσφέρθηκαν να κάνουμε διακανονισμό στο ποσό, να το δώσω σε δόσεις. Βέβαια εγώ το ποσό, τους ανέφερα και στην επιστολή ότι το έχω ήδη πληρώσει. Δείγμα πόσο προσοχή μου έδωσαν σε όσα τους έγραφα. Default απάντηση ήταν, έχουν και άλλοι το ίδιο πράγμα πάθει και προφανώς δεν ήμουν η πρώτη επιστολή που στείλανε :hammer:
aka thkouk

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από Sheena » 25 Αύγ 2006 13:26

Τα χρήματα να πάρουν θέλουν μόνο και από εκεί και πέρα τι τους λέει ο καθένας προφανώς τον γράφουν..... Χάθηκε λίγη ανθρωπιά;; Που ζούμε;; Αλλά δημόσιος οργανισμός είναι και μάλιστα έχει και το μονοπώλιο!..... Αχ, τελικά μαζεύουμε εμπειρίες και μαθαίνουμε, έστω και από τα στραβά και άδικα...... Τι να πω πια... Καλή τύχη σε όλους μας!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από KGP » 25 Αύγ 2006 17:29

ta idia kanoun kai oi antagonistes tou sheena -ase pou echo ksanapei oti den einai dimosios organismos....-
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

αναδρομικά ΠΑΓΙΑ ISDN...

Δημοσίευση από Sheena » 25 Αύγ 2006 20:34

KGP έγραψε:ta idia kanoun kai oi antagonistes tou sheena -ase pou echo ksanapei oti den einai dimosios organismos....-
Ποιοί είναι οι ανταγωνιστές τους;; Και πώς δεν είναι δημόσιος οργανισμός;; Τεκμηριώσου...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες