Fight spam back

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από cordis » 15 Ιούλ 2006 12:36

επηρεασμένος από τον αγώνα του fiskilis είπα να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου στον αγώνα που κάνει κατά του spam. Έτσι σε κάθε spam που μου έρχεται, και είναι φυσικά ελληνικό, στέλνω αυτήν την απάντηση.
Παρακαλώ όπως με πληροφορήσετε ποιος σας έδωσε το e-mail μου, χωρίς την συγκατάθεσή μου, για να προβώ σε κάθε νόμιμο δικαίωμα που έχω. Ταυτόχρονα επιθυμώ να διαγράψετε όποια προσωπικά στοιχεία μου σας παρείχε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://www.greekinfo.net/greekspam/01.htm
ταυτόχρονα στέλνω στον provider που έχει αποσταλεί το μήνυμα ότι δέχθηκα spam από τους server τους και κάνω attach (σαν αρχείο για να μπορούν να το επεξεργαστούν) το spam που δέχθηκα. Τα mail αυτά τα στέλνουμε στο abuse@provider.tld δηλ. για spam που δεχθήκαμε από server της forthnet θα βάλουμε abuse(at)forthnet.gr

μέχρι στιγμής η no-ip.com με έχει ενημερώσει ότι έχει κλείσει account. Ο otenet ότι με ευχαριστεί και θα το ερευνήσει και η forthnet με έγραψε κανονικά.

Πως βρίσκουμε από που μας το έστειλε; Απλά στο Outlook εάν κάνουμε δεξί click και Options στην λίστα των μηνυμάτων ή View > Options όταν διαβάζουμε το μήνυμα στην δεύτερη γραμμή θα δούμε το Received: from και δίπλα τον server...

στα web mail κοιτάξτε αν υπάρχει επιλογή Show Original. Στο Gmail πάμε πρώτα στο Show more και μετά στο Show Original. Εκεί ψάχνουμε στα Received: να δούμε από ποιον provider το έστειλε.

Περρισότερα για το Spam εδώ και αλλού.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=16136
http://www.greekinfo.net/greekspam/entry.htm
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 16 Ιούλ 2006 21:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Ιούλ 2006 21:04

:o :lol: :o :lol: Ο Αγώνας Τώρα Δικαιώνεται .........

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς από εσάς αυτήν την υπηρεσία ( http://www.spamcop.net ) και αν ναι είδε κάποιο αποτέλεσμα ??

Εγώ πάντως χρησιμοποιώντας αυτήν την υπηρεσία κατάφερα να μειώσω το ξένο Spam σε ικανοποιητικό βαθμό

Άβαταρ μέλους
Juventinos^GR
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από Juventinos^GR » 16 Ιούλ 2006 17:31

Na sas po tin alitheia den me pirazei kai toso kathws oute kan ta anoigo,me tin mia delete.
X8es pou mpeika sto mail moy eixa 2 selides apo spam msges :oops: :oops:

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από gvard » 19 Ιούλ 2006 13:16

fiskilis έγραψε::o :lol: :o :lol: Ο Αγώνας Τώρα Δικαιώνεται .........

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς από εσάς αυτήν την υπηρεσία ( http://www.spamcop.net ) και αν ναι είδε κάποιο αποτέλεσμα ??
Καλημέρα,

Spamcop χρησιμοποιώ εγώ μέσω του spamassassin, οπου κόβει πολλά καλούδια. Μάλιστα μία φορά είχε γίνει ένα πρόβλημα σε ένα script ενός πελάτη, είχαν περάσει χιλιάδες e-mail μέσα από την φόρμα επικοινωνίας του και επειδή είχε μπει ενας mailserver μου σε λίστα για 1 ώρα, δεν μπορούσα να στείλω e-mail στην OTEnet, στην FORTHnet ούτε καν στον εαυτό μου :o :kaloe:
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από gvard » 19 Ιούλ 2006 13:58

Το spamassassin; Το ενεργοποιεις μεσα απο το control panel του site σου (Mail -> Spamassassin). Το ρυθμιζεις στην αρχη σε χαμηλη ευαισθησια και του λες απλως να μαρκαρει τα e-mail (στο θεμα πχ να λενε SPAM και το θεμα) και οταν του κανεις τις μικροδιορθωσεις τοτε του λες να μην σου στελνει καν τα spam.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από gvard » 19 Ιούλ 2006 14:08

Παρε τηλεφωνο στο γραφειο να σου εξηγησω, μην βγαινουμε και offtopic :)
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
greek_manager
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από greek_manager » 19 Ιούλ 2006 20:25

gvard έγραψε:
fiskilis έγραψε::o :lol: :o :lol: Ο Αγώνας Τώρα Δικαιώνεται .........

Καλημέρα,

Spamcop χρησιμοποιώ εγώ μέσω του spamassassin, οπου κόβει πολλά καλούδια. Μάλιστα μία φορά είχε γίνει ένα πρόβλημα σε ένα script ενός πελάτη, είχαν περάσει χιλιάδες e-mail μέσα από την φόρμα επικοινωνίας του και επειδή είχε μπει ενας mailserver μου σε λίστα για 1 ώρα, δεν μπορούσα να στείλω e-mail στην OTEnet, στην FORTHnet ούτε καν στον εαυτό μου :o :kaloe:
Aυτό μπορεί να γίνει αρκετά σπαστικό όταν μπεις στην balcklist του spamcop γιατί κάποιος άλλος που χρησιμοποιεί τον ίδιο mail server κάνει (ή το spamcop νομίζει ότι κάνει) spam.
Κάποιες μέρες μου επιστρέφουν όλα τα mail από το fmgreece :x
aka thkouk
Football Manager - H ελληνική κοινότητα
παιχνιδια στρατηγικης - Παίξε Δωρεάν

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Fight spam back

Δημοσίευση από soteres2002 » 19 Ιούλ 2006 22:59

cordis, chances are that ... to minima sou tha kataliksei se kapoion asxeto server apo autous tous aprostateutous, pou oi admins tous mono kanane mia egatastasi kai den parametropoiisane tpt apolitos... pio apla, einai poli pithano kathe spam poy exeis dextei na exei ipostei alliosi sto MAIL FROM: field apo ton SMTP poy xrisimopoiisane gia na steiloune paranoma ta minimata tous.

neverlastn

Fight spam back

Δημοσίευση από neverlastn » 19 Ιούλ 2006 23:11

To provlima einai oti pleon to e-mail den einai ka8olou a3iopistos foreas minimatos.

Pio sugkekrimena an kapoios den apantisei sto minima sou, tote simainei:

a) Oti den to elave (to esteiles la8os)
b) Oti to elave kai egine kateu8eian delete e3'aitias tou oti itan obvious spam. Enas filos menei sto sussex kai tou kovoun ta minimata e3'aitias tou "sex" sto signature.
c) Oti pige sto junk kai o allos den to vlepei pote
d) Oti den i8ele na apantisei kai se egrapse

En'oligis o monos tropos gia na lavei kapoios egguimena ena e-mail sou einai na se exei se kapoiou tupou trusted list.

Logoi gia tous opoious mporei to e-mail sou na einai se black list einai i e3is:
a) eixes io pou estelne spam
b) ekanes upervoliko trafic ston provider sou
c) kapoios apo to domain name sou ekane upervoliko trafic, i estelne spam i to domain einai blacklisted
d) milas polu se kapoion o opoios den sou exei kanei pote reply
e) 10-ades alla ili8ia policies ta opoia skeftike kapoio anti-spam freak

En'katakleidi... apo to polu to spam alla akoma xeirotera tin spam-o-fovia otan stelnw ena e-mail se kapoion gia prwti fora, uparxei mia overall pi8anotita 40% na min to lavei kai akoma xeirotera, na min eidopoii8w ki egw oti den to elave! Apotelesma? Na prepei na perimenw mia vdomada mexri na eimai sigouros oti kati pige strava kai na to 3anasteilw apo allo account. Koinws, isws 8a itan kalutero na to estelna me to kanoniko taxudromeio.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Fight spam back

Δημοσίευση από soteres2002 » 19 Ιούλ 2006 23:16

den simfono apolita oti enas mailserver einai tetoio meso oste na borei na parakamftei me kapoion tropo oste aneksousiodotimena atoma na stelnoune spam mails. oi mail servers tou linux boroun na parametropoiithoun me tetoio tropo oste na allaksei telios i eikona tous, kai akoma kalitera na eksipiretoun san servers pelates poy pliroun kapoia critiria. Alla i alithia einai oti oi perissoteroi admins den ksodeboune kai toso xrono gia na kleisoune kathe eisodo poy tha epitrepsei se kapoion na steilei spam, kai genika na ksegelasei ton server. Akoma kalitera, arketoi "admins" den katexoune tis teleftaies (na to po etsi...) texnikes oste na boroun na apokleisoune kathe pithani (gnosti) apati. Auto fisika thelei poli xrono kai fisika meleti tou diktiou tous.

i diki mou gnomi einai pos den tha prepei na empistebomaste atoma pou den anikoune se kapoia ban list pou diatithentai sto net, alla o admin tha prepei na periorisei tis dinatotites kai tis leitourgies enos mail server mono gia tis piges poy tis xriazetai to diktio, kai fisika mono gia tous skopous pou diatithetai i xrisi tou server.

pantos, afou prokeitai gia diktia kai olo kai kainourgia bugs briskontai gia tous gnostous mail servers, i asfaleia sigoura borei na meiothei.

to oti stin ellada kai se pollous allous diktiakous topous diakineitai to spam, einai os epi to pleiston fteksimo tou admin. Episis, pistebo auto pou leo oson afora auto to kommati dioti akousa apo enan admin pou einai poli gnostos edo stin ellada kai doulebei se enan megalo ISP: "siga min katso na kano tetoia meleti... Ego exo na kano X servers provision kai den mou ftanei o xronos na kathomai kai na asholoumai me tin asfaleia se tetoia bathi"

Άβαταρ μέλους
TRoMoS

Fight spam back

Δημοσίευση από TRoMoS » 21 Ιούλ 2006 23:07

Παραθέτω το pm που έλαβα πρίν από λίγο εδώ στο FreeStuff :(
Από: philip11
Προς: TRoMoS
Στις: Σήμερα στις 21:43
Θέμα: PHILIP AND GLORY MARAH
PHILIP AND GLORY MARAH
...
Thanks and God bless,
Yours truly,
Philip Marah.
Φυσικά δεν τον ξέρω τον κύριο .....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Ιούλ 2006 23:23

κλασικο phising email το οποιο το εχω παρει απειρες φωρες ακομα και σε γραπτη επιστολη μεσω ταχυδρομιου

απλα μην δεινης σημασια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης