Fight spam back

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
TRoMoS

Fight spam back

Δημοσίευση από TRoMoS » 21 Ιούλ 2006 23:25

fiskilis έγραψε:απλα μην δεινης σημασια
μα για να μπορέσει να μου στείλει PM θα πρέπει να είναι και αυτός γραμμένος εδώ, έτσι δεν είναι ;

{edit} μόλις είδα ότι ο "κύριος" Phillip11 γράφτηκε σήμερα στο freestuff ...
πήρε και άλλος παρόμοιο PM ή να νιώθω "ξεχωριστός" : {/edit}
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
TRoMoS

Fight spam back

Δημοσίευση από TRoMoS » 21 Ιούλ 2006 23:49

οκ
αν και η υπογραφεί του cordis λέει ότι δεν απαντάει σε pm !!! :kaloe:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Juventinos^GR
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από Juventinos^GR » 22 Ιούλ 2006 15:37

kai gw eixa to same pm :roll:

Pali kala feugo,pao diakopes opote...ADIEU :kaloe: :kaloe: :pint: :pint: :pint:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Ιούλ 2006 16:59

λοιπον ειχα ενα spam μηνυμα απο χρηστη υπηρεσιων της ΤΕLLAS και δειτε την απαντηση

Ημ/νία: Mon, 17 Jul 2006 14:43:00 +0300
Από: "Tellas S.A. Abuse Team" <abuse@mail.tellas.gr>
Προς: "100sms" <100sms@freemail.gr>
Θέμα: RE: report spam

Αξιότιμε κύριε Φισκίλη,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για το περιστατικό που μας κοινοποιήσατε.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα τελεί υπό διερεύνηση.

Για την ΤΕΛΛΑΣ Α.Ε

Abuse Department,

Tellas SA.

1A Neapoleos Street, 151 23, Marousi, Greece.

----------------------------------------------------------------------------

-----Original Message-----
From: 100sms [mailto:100sms@freemail.gr]
Sent: Sunday, July 16, 2006 6:22 PM
To: Tellas S.A. Abuse Team
Subject: report spam
Importance: High

κυριοι δεν προλαβα να δημιουργεισω εναν λογαριασμο email και απο εναν πελατη σας ελαβα μεσα σε 10 λεπτα spam message σε δυο νεοδημιουργειμενους λογαριασμους μου

σας παραθετω την υπογραφη του ενοχλητικου αυτο μυνηματος και περιμενω την αναλογη αντιδραση σας για την συμφωνα με τον νομο κινηση σας εναντιον του

στη διαθεση σας για καθε πληροφωρια

fiskilis agelos

admin@greekinfo.net

ακολουθει η υπογραφη του email ........
με bold η αποστολη και η ληψη του μηνυματος να δειτε χρονο απαντησης

και σημερα ελαβα αυτο εδω
Dear:Sir

PAYMENT ALLOCATION OF
USD$10.5M

We apologies, for the delay of your payment and all the
inconveniences and inflict that we might have indulge you through.

However, we were having some minor problems with our payment system,
which is inexplicable, and have held us stranded and indolent, not
having the aspiration to devote our 100% assiduity in accrediting
foreign payments. We apologies once again.

From the records of
outstanding inheritance fund due for payment with the federal
government of Nigeria, your name and was discovered as next on the
list of the outstanding inheritance fund who have not yet received
their payments.

I wish to inform you now that the square peg is now
in square whole and can be voguish for that your payment is being
processed and will be released to you as soon as you respond to this
letter.

Also note that from my record in my file your outstanding
Inheritance payment with us is $10.5M, (Ten Million Five Hundred
Thousand United States Dollars only)

Kindly re-confirm to me the
followings:

(1) Your full name.
(2) Phone, fax and mobile #.
(3)
company's name,position and address.
(4)profession, age and marital
status.

As soon as this informations are
received, your payment will be made to you in a certified bank draft
from central bank of Nigeria and a copy will be given to you for your
Confirmation.

Regards,
PROFESSOR CHARLES C. SOLUDO,
GOVERNOR, CENTRAL
BANK OF NIGERIA (CBN).

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από cordis » 22 Ιούλ 2006 17:57

TRoMoS έγραψε:οκ
αν και η υπογραφεί του cordis λέει ότι δεν απαντάει σε pm !!! :kaloe:
νομίζω ότι γράφω για τεχνικές ερωτήσεις.. ;)

εξάλλου έχουμε και περιοχή για τέτοια.. http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=21 :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Αύγ 2006 09:51

υπηρξε ενα ανεπιθυμητο μηνυμα που ελαβα

και αφου το ανεφερα στο spamcop.net μετα εστειλα στο abuse@forthnet.gr αναλογο μηνυμα

με κοινοποιηση στον αποστολεα του μηνυματος
και δειτε την απαντηση του spamer σε εμενα
Αγαπητέ Κύριε,

Λάβαμε τα παράπονά σας για SPAMM.

Έχει γίνει η διαγραφή σας από τη λίστα του L******* NewsLetter.

Τη διαγραφή αυτή θα μπορούσατε να κάνετε και μόνος σας από το link που υπήρχε στη πρώτη γραμμή του e-mail.

Σχετικά με τον εκνευρισμό σας για την εύρεση του e-mail, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

1) Το e-mail σας μπορεί να το έχει δώσει κάποιος τρίτος στη σελίδα μας (πιθανώς κάποιος που γνωρίζει ότι ενοχλείστε εύκολα από μηνύματα τέτοιου είδους).

2) Το e-mail σας είναι εταιρικό και όχι προσωπικό, άρα θα μπορούσε να το βρει οποιοσδήποτε από το Internet, κάτι που δεν είναι παράνομο.

3) Το e-mail σας καθώς και τα προσωπικά σας στοιχεία, υπάρχουν στο web site σας, και άρα θα μπορούσε να τα βρει ο οποιοσδήποτε, κάτι που επίσης δεν είναι παράνομο εφόσον τα έχετε δημοσιοποιημένα.

4) Το περιεχόμενο του e-mail δεν περιείχε «προσβλητικό περιεχόμενο», καθώς δεν υπήρχαν φωτογραφίες ή κείμενα ερωτικού περιεχομένου. Εάν κατά τη προσωπική σας κρίση το θεωρείτε προσβλητικού περιεχομένου, θα με εντυπωσίαζε.

Σχετικά με τη λίστα μας:

Η λίστα του L******* NewsLetter δεν διατηρεί προσωπικά στοιχεία πέραν της e-mail, εκτός και αν έχετε κάνει κάποια αγορά από το ηλεκτρονικό μας κατάστημα, που κρατούνται για φορολογικούς σκοπούς. Η λίστα απευθύνεται σε ενήλικους που τους ενδιαφέρουν τα ερωτικά είδη. Εάν εσάς δεν σας ενδιαφέρουν (άρα θεωρείτε την αλληλογραφία ανεπιθύμητη), τότε το να έχουμε τη διεύθυνσή σας μας δημιουργεί απλά πρόβλημα στο να στέλνουμε μηνύματα σε περισσότερους παραλήπτες. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν κάνουμε «Spam» όπως αναφέρατε, αλλά ενημερώνουμε όσους τους ενδιαφέρει. Ποιος ο λόγος να σας στείλουμε ένα e-mail αν δεν σας ενδιαφέρει άλλωστε.

Κλείνοντας και χαριτολογώντας, θα σας παραθέσω ένα απόσπασμα από τους όρους χρήσης που έχετε στο web site σας:

Μην νιώσεις ποτέ άνεση και ανακούφιση, προστατευμένη από αυτή την υποτιθέμενη μάσκα ανωνυμίας που σου παρέχει το internet. Μύθος. Μην βρεθείς προ έκπληξης όταν το ονομ/νυμό σου, η διεύθυνσή σου, το σταθερό και το κινητό σου τηλέφωνο, τα στοιχεία της πιστωτικής σου κάρτας και πολλά άλλα σκάσουν μύτη μέσα σε διάσημο hacking website και μπροστά στο πρόσωπό σου. Τι διάολο... μερικοί από εμάς θα μπορούσαμε να σου στείλουμε δορυφορική φωτογραφία με εσένα, καθώς φεύγεις το πρωί από το σπίτι, καθώς πηγαίνεις για καφέ, καθώς βγαίνεις το βράδυ, με την ξεπέτα που γνώρισες σε εκείνο το καλοκαιρινό υπαίθριο μπαράκι. Δεν έχει σημασία πώς τα πήραμε. Σημασία έχει ότι εφόσον είναι στο internet είναι δημόσιες πληροφορίες, και οι πληροφορίες είναι το νόμισμα και οι μετοχές μας...

Για οτιδήποτε επιπλέον είμαι πάντα στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Μπού****** Αλέξανδρος

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από Dr_Michael » 16 Αύγ 2006 22:36

cordis έγραψε:επηρεασμένος από τον αγώνα του fiskilis είπα να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου στον αγώνα που κάνει κατά του spam. Έτσι σε κάθε spam που μου έρχεται, και είναι φυσικά ελληνικό, στέλνω αυτήν την απάντηση.
Παρακαλώ όπως με πληροφορήσετε ποιος σας έδωσε το e-mail μου, χωρίς την συγκατάθεσή μου, για να προβώ σε κάθε νόμιμο δικαίωμα που έχω. Ταυτόχρονα επιθυμώ να διαγράψετε όποια προσωπικά στοιχεία μου σας παρείχε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

http://www.greekinfo.net/greekspam/01.htm
ταυτόχρονα στέλνω στον provider που έχει αποσταλεί το μήνυμα ότι δέχθηκα spam από τους server τους και κάνω attach (σαν αρχείο για να μπορούν να το επεξεργαστούν) το spam που δέχθηκα. Τα mail αυτά τα στέλνουμε στο abuse@provider.tld δηλ. για spam που δεχθήκαμε από server της forthnet θα βάλουμε abuse(at)forthnet.gr

μέχρι στιγμής η no-ip.com με έχει ενημερώσει ότι έχει κλείσει account. Ο otenet ότι με ευχαριστεί και θα το ερευνήσει και η forthnet με έγραψε κανονικά.

Πως βρίσκουμε από που μας το έστειλε; Απλά στο Outlook εάν κάνουμε δεξί click και Options στην λίστα των μηνυμάτων ή View > Options όταν διαβάζουμε το μήνυμα στην δεύτερη γραμμή θα δούμε το Received: from και δίπλα τον server...

στα web mail κοιτάξτε αν υπάρχει επιλογή Show Original. Στο Gmail πάμε πρώτα στο Show more και μετά στο Show Original. Εκεί ψάχνουμε στα Received: να δούμε από ποιον provider το έστειλε.

Περρισότερα για το Spam εδώ και αλλού.
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=16136
http://www.greekinfo.net/greekspam/entry.htm
Γιάννη, θεωρείς την παραπάνω ενέργεια πιο αποτελεσματική από ένα απλό bounce που κάνει πχ το mailwasher?

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από gvard » 17 Αύγ 2006 03:11

Καλησπέρα,

ΦΥΣΙΚΑ! Το bounce γίνεται στο email από το οποίο έχει σταλθεί το spam, το οποίο τις περισσότερες φορές είναι μη υπαρκτό. Με την λύση του fiskilis (την οποία κάνω και εγώ) μπορούμε να περιορίσουμε το spamming στην Ελλάδα από τον κάθε επιτήδειο ο οποίος μόλις πήρε υπολογιστή και ανακάλυψε οτι το email είναι δωρεάν οπότε το στέλνει σε όσους βρει (είτε αγοράζοντας τα email ειτε βρισκοντας τα ο ιδιος).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από Dr_Michael » 18 Αύγ 2006 15:08

Πολύ πλάκα: Έκανα μια δοκιμή και έστειλα το προτεινόμενο κείμενο και ως απάντηση έλαβα νέο spam από τους ίδιους! :D

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Αύγ 2006 21:07

αυτο μου ακουγεται περιεργο
αν μπορεις και θες κανε quote το μηνυμα που εστειλες και ελαβες βαζοντας αστερακι οπου εχει ονομα να ριξουμε μια ματια

ισως εχουν καποιο trojan εκει και στελνει χωρις να το ξερουν
αν μπορεις στειλε τους αλλο ενημερωτικο σε αλλο email να το δουν

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Fight spam back

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Αύγ 2006 17:38

fiskilis έγραψε:υπηρξε ενα ανεπιθυμητο μηνυμα που ελαβα

και αφου το ανεφερα στο spamcop.net μετα εστειλα στο abuse@forthnet.gr αναλογο μηνυμα

με κοινοποιηση στον αποστολεα του μηνυματος
και δειτε την απαντηση του spamer σε εμενα
Αγαπητέ Κύριε,

Λάβαμε τα παράπονά σας για SPAMM.

Έχει γίνει η διαγραφή σας από τη λίστα του L******* NewsLetter.

Τη διαγραφή αυτή θα μπορούσατε να κάνετε και μόνος σας από το link που υπήρχε στη πρώτη γραμμή του e-mail.

Σχετικά με τον εκνευρισμό σας για την εύρεση του e-mail, σας γνωρίζουμε τα ακόλουθα:

1) Το e-mail σας μπορεί να το έχει δώσει κάποιος τρίτος στη σελίδα μας (πιθανώς κάποιος που γνωρίζει ότι ενοχλείστε εύκολα από μηνύματα τέτοιου είδους).

2) Το e-mail σας είναι εταιρικό και όχι προσωπικό, άρα θα μπορούσε να το βρει οποιοσδήποτε από το Internet, κάτι που δεν είναι παράνομο.

3) Το e-mail σας καθώς και τα προσωπικά σας στοιχεία, υπάρχουν στο web site σας, και άρα θα μπορούσε να τα βρει ο οποιοσδήποτε, κάτι που επίσης δεν είναι παράνομο εφόσον τα έχετε δημοσιοποιημένα.

4) Το περιεχόμενο του e-mail δεν περιείχε «προσβλητικό περιεχόμενο», καθώς δεν υπήρχαν φωτογραφίες ή κείμενα ερωτικού περιεχομένου. Εάν κατά τη προσωπική σας κρίση το θεωρείτε προσβλητικού περιεχομένου, θα με εντυπωσίαζε.

Σχετικά με τη λίστα μας:

Η λίστα του L******* NewsLetter δεν διατηρεί προσωπικά στοιχεία πέραν της e-mail, εκτός και αν έχετε κάνει κάποια αγορά από το ηλεκτρονικό μας κατάστημα, που κρατούνται για φορολογικούς σκοπούς. Η λίστα απευθύνεται σε ενήλικους που τους ενδιαφέρουν τα ερωτικά είδη. Εάν εσάς δεν σας ενδιαφέρουν (άρα θεωρείτε την αλληλογραφία ανεπιθύμητη), τότε το να έχουμε τη διεύθυνσή σας μας δημιουργεί απλά πρόβλημα στο να στέλνουμε μηνύματα σε περισσότερους παραλήπτες. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι δεν κάνουμε «Spam» όπως αναφέρατε, αλλά ενημερώνουμε όσους τους ενδιαφέρει. Ποιος ο λόγος να σας στείλουμε ένα e-mail αν δεν σας ενδιαφέρει άλλωστε.

Κλείνοντας και χαριτολογώντας, θα σας παραθέσω ένα απόσπασμα από τους όρους χρήσης που έχετε στο web site σας:

Μην νιώσεις ποτέ άνεση και ανακούφιση, προστατευμένη από αυτή την υποτιθέμενη μάσκα ανωνυμίας που σου παρέχει το internet. Μύθος. Μην βρεθείς προ έκπληξης όταν το ονομ/νυμό σου, η διεύθυνσή σου, το σταθερό και το κινητό σου τηλέφωνο, τα στοιχεία της πιστωτικής σου κάρτας και πολλά άλλα σκάσουν μύτη μέσα σε διάσημο hacking website και μπροστά στο πρόσωπό σου. Τι διάολο... μερικοί από εμάς θα μπορούσαμε να σου στείλουμε δορυφορική φωτογραφία με εσένα, καθώς φεύγεις το πρωί από το σπίτι, καθώς πηγαίνεις για καφέ, καθώς βγαίνεις το βράδυ, με την ξεπέτα που γνώρισες σε εκείνο το καλοκαιρινό υπαίθριο μπαράκι. Δεν έχει σημασία πώς τα πήραμε. Σημασία έχει ότι εφόσον είναι στο internet είναι δημόσιες πληροφορίες, και οι πληροφορίες είναι το νόμισμα και οι μετοχές μας...

Για οτιδήποτε επιπλέον είμαι πάντα στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Μπού****** Αλέξανδρος
Άγγελε, από περιέργια, τι του απάντησες σε αυτό;

Γιατί με αυτά που σου λέει ναι μεν έχει δίκιο, αλλά σαν τελικός χρήστης δεν με νοιαζει καθόλου πως μπήκε το mail στην λίστα του.
Με νοιάζει ότι είανι στην λίστα του, και δεν είμαι υποχρεωμένος να μπω στην δήθεν unsubscribe σελίδα του καθένα για να νιώθω σήμερα ότι δεν θα ξαναλάβω spam από αυτούς, μέχρι να ξαναλάβω.

PS πρόσφατα ξεκίνησε η forthnet να μου στέλνει από το πουθενά το newletter της.
2 φορές ζήτησα unsubscribe και χρησιμοποίησα και τον τρόπο που παραθέτουν (να κάνω reply στο unsubscribe_MS@forthnet.gr

Φυσικά με γράψανε εκεί που δεν πιάνει μελάνι, και συνεχίζω να παίρνω το spam τους (για εμένα είναι spam, για άλλους ενημέρωση - καθαρα υποκειμενικό πράγμα το τι θεωρεί ο καθένας σκουπίδια, άρα και ο κύριος με τα ερωτικά είδη δεν μπορεί να πει αν είναι spam τα mail του ή όχι).

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Αύγ 2006 18:04

οτι ηταν να του απαντησω το εκανα μεσω της αναφορας εκει που επρεπε
και μεχρι εκει
με αυτους τους εξυπνακηδες δεν χρειαζεται να εχεις πολλα πολλα
μια αναφορα εκει που πρεπει και τελος

καπια στιγμη οταν θα ειμαι ετοιμος θα κανω εδω ενα ποστ απο καποιον που γραφτικε εδω και εκανε διαφημιση την σελιδα του και με ρωταει κιολας γιατι παραπονιεμαι που μου εστειλε spam email και αν ειμαι σιγουρος οτι το εστειλε αυτος

το ωραιο και δεν ξερω αν το εγκρινετε ειναι οτι καθε αναφωρα περι spam που κανω σε Provider την κανω κοινοποιηση και στον αποστολεα του spam ετσι για το σπασιμο

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Οκτ 2006 09:47

ενα spam ενοχλητικο μου ερχονταν συνεχεια απο ελληνικη σελιδα αλλα κανεις δεν απαντουσε σε αυτο να σταματησει

βεβεα ο server ηταν στο εξωτερικο και δεν ειχε καμια σχεση με ελλαδα ετσι αποφασισα να στειλω ενα email στους ξενους να δουμε τι θα γεινη
δεν ειχα πολλες ελπιδες αλλα ελαβα αυτο εδω
Dear Sirs,

Thank you for reporting this abuse issue to us. We have found and deleted the insecure .php script
that was being abused by the spammer to relay all his spam.

If we can further assist you please let us know.

Sincerely,

Leon
Alabanza Abuse

To respond, please select "Reply" in your e-mail software, and be sure that the past e-mail is included in this reply. If your e-mail client automatically deletes prior e-mail thread information, it will cause a delay while we look up your support history.
**************************************************************************************
----- Original Message -----
From: admin@*******.net
To: abuse@alabanza.com
Cc: www@***************.net
Sent: Tuesday, October 03, 2006 8:06 AM
Subject: spam from client

repetely recive this spam messages from one of your client please stop this

--------------------------------------------------------------------------------

Return-path: <www@***************.net >
Envelope-to: admin@*******.net
Delivery-date: Mon, 02 Oct 2006 18:24:28 +0300
Received: from [209.239.40.65] (helo=host2.mynewserver.net)
by taz.hyperhosting.gr with esmtp (Exim 4.52)
id 1GUPee-0004hl-Al
for admin@*******.net; Mon, 02 Oct 2006 18:24:28 +0300
Received: (from www@localhost)
by host2.mynewserver.net (8.12.11.20060614/8.12.10) id k92FOKwa016075;
Mon, 2 Oct 2006 11:24:20 -0400
Date: Mon, 2 Oct 2006 11:24:20 -0400
From: www@***********.net
Message-Id: <www@***************.net >
To: admin@*******.net
Subject: MyShop Upgrade
X-Originating-Site: ready2sell.gr
X-Antivirus: AVG for E-mail 7.1.407 [268.12.12/461]
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain

--------------------------------------------------------------------------------

----- Original Message -----
From: <www@***************.net >
To: <admin@*******.net>
Sent: Monday, October 02, 2006 6:24 PM
Subject: MyShop Upgrade

> ακολουθει μηνυμα ενημερωσης

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 06 Οκτ 2006 11:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης