Fight spam back

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιαν 2007 17:33

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ τα είχα πάρει στο κρανίο και τα έκανα report spam στο gmail μέχρι να καταλάβω ποιος είναι και πως βρέθηκε το συγκεκριμένο e-mail μου στα χέρια του. Μόλις στο τελευταίο που έστειλε χθες κατάλαβα όταν είδα αυτό
Για περισσότερες πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στο marketing@******.gr
... αν είχε γράψει από το πρώτο το πως βρήκε το e-mail ή το ότι λαμβάνουμε αυτά τα e-mail γιατί είμαστε γραμμένοι σε κάποιο άλλο newsletter που έχει θα ήταν πολύ καλύτερα για όλους....αλλά η i"think"marketing δεν το "σκέφτηκε" και αυτό.. ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cordis την 24 Ιαν 2007 11:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Ιαν 2007 17:41

εγω εστειλα την επιστολη οπως διαβασες στην ΕΕΤΤ και στην ΑΠΠΔ και ας βγαλουν ακρη εκει

κοινως ας προσεχαν
οχι εγω δεν εχω διαβασει καπου αυτο που λες

το ωραιο ειναι οτι εγω δεν ειμαι σε καμια λιστα με ολα αυτα τα ονοματα
δεν εχει λογικη λοιπον να τα λαμβανω 5 φορες το ιδιο πραγμα

emphasy
Honorary Member

Fight spam back

Δημοσίευση από emphasy » 21 Ιαν 2007 22:57

Εγώ γιατί είμαι τόσο καλός με τους spammers κ σβήνω 200+ mails το διήμερο;;; Οεό;; Γιατί;;; Τόσο κακό είναι;;;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 22 Ιαν 2007 09:00

cordis έγραψε:... αν είχε γράψει από το πρώτο το πως βρήκε το e-mail ή το ότι λαμβάνουμε αυτά τα e-mail γιατί είμαστε γραμμένοι σε κάποιο άλλο newsletter που έχει θα ήταν πολύ καλύτερα για όλους....αλλά η i"think"marketing δεν το "σκέφτηκε" και αυτό.. ;)
αυτο δεν ειναι νομιμο !
ασχετα που εισαι γραμεννος εισαι μονο για εκει !
λεει πουθενα οτι απο την στιγμη που γραφεστε εδω εμεις θα σας ξαναγραφουμε οπου θελουμε και θα σας τα κανουμε τσουρεκια με τις βλακεις μας ??

ας απαντησει η ΕΕΤΤ και η ΑΔΠΔ σχετικα που εγεινε η κοινοποιηση του ανωτερω μηνυματος

Ωρα 12:30
μολις ελαβα το παρακατω
ποιος δουλευει ποιον ??
Καλημέρα σας,

Αγαπητέ κύριε, απολογούμαστε για την ενόχληση από την αποστολή του περιοδικού στην
ηλεκτρονική σας διεύθυνση. Θα ερευνήσουμε άμεσα το γεγονός σε σχέση με την εταιρεία
που έχει αναλάβει το έργο της διαχείρισης της λίστας και των αποστολών για το πως μπορεί
να έγινε το περιστατικό.

Το περιοδικό αποστέλλεται μόνο σε συνδρομητές και ως εκ τούτου, πέραν κάποιων συνεργασιών σε επίπεδο marketing με άλλες εταιρείες στις οποίες παρέχουμε ένα πρώτο τεύχος δωρεάν σαν προώθηση, δεν θα έπρεπε να το λαμβάνετε καθόλου εάν δεν έχετε ζητήσει να γίνετε συνδρομητές.

Στο μεταξύ οποιαδήποτε άλλη διεύθυνση επιθυμείτε να διαγραφεί από την λίστα μας, απλά ενημερώστε μας για να μην σας ξαναενοχλήσουμε στο μέλλον. Όπως γράφει στο τέλος του κάθε μηνύματος:

«Κάντε reply στο παρόν email και γράψτε στο subject του μηνύματος σας "Unsubscribe"
και δε θα μας ακούσετε ποτέ ξανά».

Σε κάθε περίπτωση παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε για την πορεία του θέματος και ειδικά αν τύχει να σας ξαναενοχλήσει κάποιο email μας.

Ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Fight spam back

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Ιαν 2007 11:41

'Κάντε reply με subject 'Unsubscribe' ώστε να βεβαιωθούμε ότι υπάρχετε και να σας βάλουμε σε υψηλότερη προτεραιότητα στα outgoing spam μας'

Μπορεί κάποιοι να το κάνουν... οι περισσότεροι όμως απλά το γράφουν...
Δεν μασάμε κουτόχορτο.

Χώρια που αν επρόκειτο για αυτοματοποιημένη λίστα, το unsubscribe θα έπρεπε να είναι σε φόρμα και όχι με το χέρι και να το κάνει manual άνθρωπος μετά το delete από την λίστα... :hammer:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 23 Ιαν 2007 15:57

χτες ελαβα και αυτο απο τους ιδιους
Καλησπέρα,

Η εταιρεία που διαχειρίζεται τις αποστολές του περιοδικού, μας ενημέρωσε
ότι έχει αποσταλεί από τις συγκεκριμένες διευθύνσεις που μας υποδεικνύετε
απαντητικό μήνυμα στο email του περιοδικού ότι επιθυμείτε την λήψη της συνδρομής.

Μάλιστα δε, έχει ζητηθεί η λήψη της συνδρομής και από τους πέντε
λογαριασμούς που μας έχετε αναφέρει.

Ωστόσο σε κάθε περίπτωση, τα στοιχεία σας έχουν διαγραφεί μόνιμα
και δεν θα λάβετε από εμάς ξανά οποιοδήποτε email.
και το δουλεμα παει συνεφο και βρεικε να το πει και σε εμενα
τοσο ηλιθιο με περνα που θα εκανα register σε περιεχωμενο που δεν με ενδιαφερει και σε 5 λογαριασμους ?

ithink

Fight spam back

Δημοσίευση από ithink » 23 Ιαν 2007 23:44

fiskilis έγραψε:χτες ελαβα και αυτο απο τους ιδιους
Καλησπέρα,
Η εταιρεία που διαχειρίζεται τις αποστολές του περιοδικού, μας ενημέρωσε ότι έχει αποσταλεί από τις συγκεκριμένες διευθύνσεις που μας υποδεικνύετε απαντητικό μήνυμα στο email του περιοδικού ότι επιθυμείτε την λήψη της συνδρομής. Μάλιστα δε, έχει ζητηθεί η λήψη της συνδρομής και από τους πέντε λογαριασμούς που μας έχετε αναφέρει. Ωστόσο σε κάθε περίπτωση, τα στοιχεία σας έχουν διαγραφεί μόνιμα και δεν θα λάβετε από εμάς ξανά οποιοδήποτε email.
και το δουλεμα παει συνεφο και βρεικε να το πει και σε εμενα
τοσο ηλιθιο με περνα που θα εκανα register σε περιεχωμενο που δεν με ενδιαφερει και σε 5 λογαριασμους ?
Αγαπητέ fiskilis

Τα στοιχεία της εγγραφή σας μπορείτε να τα βρείτε στα γραφεία της εταιρείας μας ανα πάσα στιγμή...βέβαια θα σας είναι πιο εύκολο να ανοίξετε το "Sent Items" και να ξαναδιαβάσετε το newsletter...

"Κάντε Reply για να λαμβάνετε το έντυπο και να κερδίσετε δώρα" ή "Unsubscribe για να μην μας ξανακούσετε ΠΟΤΕ" έγραφε... εσείς κάνατε κανονικά το reply και αρκεστήκατε στις χυδαιολογίες που φυσικά δεν αναφέρετε πουθενά εδώ μέσα... το παράδοξο από μέρους σας είναι ότι μας αποστείλατε πολλαπλά (25) email για εγγραφή και διερωτάστε για τα 5;

Πραγματικά δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι επαγγελματίες του χώρου σαν και εσάς εκμεταλλεύονται κάποια βήματα που τους παρέχονται, σαν αυτό εδώ το forum, για να υπονομεύσουν ανταγωνιστικές εταιρείες. Ούτε φυσικά οτι ένας έμπειρος χρήστης με 2800 threads μπέρδεψε το Subscribe με το Unsubscribe.

Αλήθεια fiskilis έχετε δει πολλά spam με υπογραφή της εταιρείας που το διένειμε; Ή ακόμα χειρότερα, γνωρίζετε πραγματικά την διαδικασία του spam ή απλώς με ένα copy/paste κάποιου παλαιότερου νόμου στο site σας έχετε ανακηρυχθεί σαν επικριτής των απανταχού spammer;

Όσο για το νομικό σκέλος της υπόθεσης θα σας παρακαλούσα να είστε ενημερωμένος διότι η spam πληροφορία είναι χειρότερη από ένα newsletter που θα λάβετε και, αντίθετα από εδώ, θα έχετε την δυνατότητα της διαγραφής.

Το δικαίωμα των συνδρομητών για μη εγγραφή, επαλήθευση, διόρθωση ή απόσυρση δεδομένων ασκείται σε κάθε περίπτωση χωρίς επιβάρυνση. Αρκεί όμως να το κάνει.
Cha0s έγραψε:Χώρια που αν επρόκειτο για αυτοματοποιημένη λίστα, το unsubscribe θα έπρεπε να είναι σε φόρμα και όχι με το χέρι και να το κάνει manual άνθρωπος μετά το delete από την λίστα... :hammer:
Η διαδικασία που περιγράφετε φίλε Cha0s δεν είναι αυτή που η εταιρεία μας χρησιμοποιεί. Αντίθετα είναι αυτοματοποιημένη πλήρως, η φόρμα δεν χρησιμοποιείται σε όλες τις περιπτώσεις, ο επιβλέπων administrator παρεμβαίνει μόνο εάν προκύψει κάποιο περιστατικό, πχ να βρεις τα Subscribed mails κάποιου δυσαρεστημένου χρήστη από τις υπηρεσίες μας :)
Cordis έγραψε:
Cordis επειδή γράφτηκα στο forum σας για να απαντήσω σ'αυτό εδώ το ανακριβές thread, παρακαλώ πολύ διαγράψτε το προφίλ μου (ή τα προφίλ μου ;) ) όπως και το εταιρικό μας email από το thread. Aυτοβούλως, ελπίζω, οι χαρακτηρισμοί να εκλείψουν μιας και η «παρεξήγηση» λύθηκε.

Σε καμία περίπτωση η εταιρεία ithinkmarketing δεν προάγει με οποιονδήποτε τρόπο την διαδικασία του spam

Ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 24 Ιαν 2007 09:14

Μαλλον αγαπητε κυριε δεν ζητε στην Ελλαδα για να υποστηριζετε εδω οσα λετε και εξηγω
ithink έγραψε: Τα στοιχεία της εγγραφή σας μπορείτε να τα βρείτε στα γραφεία της εταιρείας μας ανα πάσα στιγμή
αυτο δεν ειναι καμια αποδειξη οτι εχω κανει εγω την εγγραφη
ithink έγραψε: το παράδοξο από μέρους σας είναι ότι μας αποστείλατε πολλαπλά (25) email για εγγραφή και διερωτάστε για τα 5;
αυτο ειναι παραλογο τοσο ηλιθιο με περνατε ωστε να το κανω αυτο ?
ithink έγραψε: Πραγματικά δεν θα ήθελα να πιστέψω ότι επαγγελματίες του χώρου σαν και εσάς εκμεταλλεύονται κάποια βήματα που τους παρέχονται, σαν αυτό εδώ το forum, για να υπονομεύσουν ανταγωνιστικές εταιρείες
ποιος απο εδω μεσα εχει ανταγωνιστικη εταιρεια ως προς την δικη σας για να το κανει αυτο ? ξερετε τι επαγγελομαι και το λετε αυτο ?
ithink έγραψε: Αλήθεια fiskilis έχετε δει πολλά spam με υπογραφή της εταιρείας που το διένειμε;
εκατονταδες και μαλιστα Ελληνικα για αυτο σας λεω δεν ζητε στην Ελλαδα η δεν εχετε υπολογιστη η email δικο σας
ithink έγραψε: ακόμα χειρότερα, γνωρίζετε πραγματικά την διαδικασία του spam ή απλώς με ένα copy/paste κάποιου παλαιότερου νόμου στο site σας έχετε ανακηρυχθεί σαν επικριτής των απανταχού spammer;
φυσικα και την γνωριζω και δεν περιμενω απο εσας να μου την μαθετε
ithink έγραψε: Όσο για το νομικό σκέλος της υπόθεσης θα σας παρακαλούσα να είστε ενημερωμένος διότι η spam πληροφορία είναι χειρότερη από ένα newsletter που θα λάβετε και, αντίθετα από εδώ, θα έχετε την δυνατότητα της διαγραφής.
ναι να διαγραφω και να μπω σε κυριως λιστα spammer με την κινηση μου αυτη
ithink έγραψε: Το δικαίωμα των συνδρομητών για μη εγγραφή, επαλήθευση, διόρθωση ή απόσυρση δεδομένων ασκείται σε κάθε περίπτωση χωρίς επιβάρυνση. Αρκεί όμως να το κάνει.
δεν ειμαι συνδρομητης σας δεν ειναι στα ενδιαφεροντα μου
ithink έγραψε: Σε καμία περίπτωση η εταιρεία ithinkmarketing δεν προάγει με οποιονδήποτε τρόπο την διαδικασία του spam
αντιθετα την εκμεταλευεται για να γινει γνωστη ποιο γρηγορα απο οτι δειχνει η πρακτικη σας ακομα ισως και χρησιμοποιωντας λιστες που ανοικουν σε αλλα newsletter
ithink έγραψε: και αρκεστήκατε στις χυδαιολογίες που φυσικά δεν αναφέρετε πουθενά εδώ μέσα
φυσικα και θα χυδαιολογησω εναντια σε καποιον που παρανομει και με ενοχλει καθως και δεν απαντα στο πρωτο μηνυμα μου παρα μονο οταν του αποστελω το μηνυμα που εστειλα στη ΕΕΤΤ και στην ΑΔΠΔ περιεργο ε ???

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Fight spam back

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Ιαν 2007 10:03

ithink έγραψε:
Cha0s έγραψε:Χώρια που αν επρόκειτο για αυτοματοποιημένη λίστα, το unsubscribe θα έπρεπε να είναι σε φόρμα και όχι με το χέρι και να το κάνει manual άνθρωπος μετά το delete από την λίστα... :hammer:
Η διαδικασία που περιγράφετε φίλε Cha0s δεν είναι αυτή που η εταιρεία μας χρησιμοποιεί. Αντίθετα είναι αυτοματοποιημένη πλήρως, η φόρμα δεν χρησιμοποιείται σε όλες τις περιπτώσεις, ο επιβλέπων administrator παρεμβαίνει μόνο εάν προκύψει κάποιο περιστατικό, πχ να βρεις τα Subscribed mails κάποιου δυσαρεστημένου χρήστη από τις υπηρεσίες μας :)
Ανώνυμε φίλε μου, η διαδικασία που περιγράφω ήταν μία από τις τυπικές διαδικασίες που ισχύουν στο internet.

Εγώ ούτε σε ποια εταιρία αναφερόταν ο fiskilis ήξερα ούτε αναφέρθηκα συγκεκριμένα στην εταιρία την δικιά σου.

Μίλησα γενικά από την εμπειρία μου στον χώρο.

Μιας και είμαστε όμως τεχνικό φόρουμ, θα μου άρεσε να αναλύσεις τον τρόπο λειτουργίας του Newsletter system και πως μία εταιρία εξυπηρετείται από ένα σύστημα όπου το unsubscribe κρίνεται από ανθρώπινους παράγωντες.
Απλά μου δημιουργείται η απορία, πως μπορεί κάποιος να εμπιστευθεί τον ανθρώπινο παράγωντα όταν εμπλέκεται οικονομικό ώφελος;

Θα ήθελα πολύ την άποψη σου στο θέμα.

Φιλικά,
Βαγγέλης.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2007 11:23

ithink έγραψε:Cordis επειδή γράφτηκα στο forum σας για να απαντήσω σ'αυτό εδώ το ανακριβές thread, παρακαλώ πολύ διαγράψτε το προφίλ μου (ή τα προφίλ μου ;) ) όπως και το εταιρικό μας email από το thread. Aυτοβούλως, ελπίζω, οι χαρακτηρισμοί να εκλείψουν μιας και η «παρεξήγηση» λύθηκε.

Σε καμία περίπτωση η εταιρεία ithinkmarketing δεν προάγει με οποιονδήποτε τρόπο την διαδικασία του spam

Ευχαριστώ πολύ
done.. απλά δεν καταλαβαίνω τι λες όταν γράφεις "τα προφίλ μου" έχεις κι άλλα; αν ναι με ένα pm από εκείνα, γιατί αυτό το διαγράφω τώρα, θα με βοηθούσε.

Ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 28 Φεβ 2007 12:20

λοιπον σημερα ελαβα ενα μηνυμα με κατι καρδουλες και αλλες τετοιες αηδιες απο εταιρεια πυραμιδα

στην υποσημειωση λεει
Σύμφωνα με το άρθρο 14 του Νόμου 2672/98 (ΦΕΚ 290 τεύχος Α) το e-mail αυτό σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί spam διότι περιέχει τα στοιχεία του αποστολέα και δυνατότητα διαγραφής από τη λίστα παραληπτών.
αλλη μια μπουρδα των spamer
δειτε εδω τι λεει το αρθρο αυτο σχετικα
16. Τα μηνύματα που αποστέλλονται από ιδιώτες φυσικά, ή νομικά πρόσωπα ή ενώσεις προσώπων, πρέπει να περιέχουν το ονοματεπώνυμο ή την επωνυμία, τη διεύθυνση της κατοικίας ή της έδρας, τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και τον αριθμό τηλεφώνου του φυσικού προσώπου που αποστέλλει το μήνυμα. Το τελευταίο εδάφιο της παραγράφου 15 ισχύει και στην περίπτωση αυτή.
Πηγη *

και βεβαια αυτο ισχυει στην εποικηνωνια μεταξυ ιδιωτων και δημοσιου και πως ενα μηνυμα ειναι εγκυρο για αποστολη σε δημοσια υπηρεσια

φυσικα την εστειλα απο εκει που ηρθε αναφεροντας την σαν spamer στον provider της

και εστειλα και το παρακατω στην εταιρεια της
κύριοι
από συνεργάτη σας έλαβα το επισυναπτόμενο μήνυμα διαφημιστικό για τα προϊόντα σας
επειδή ουδέποτε έχω δεχθεί να λαμβάνω τέτοια μηνύματα το ανέφερα ως είχα υποχρέωση
στον provider της κυρίας αυτής σαν spam ( ανεπιθύμητη απρόκλητη αλληλογραφία που διώκεται και στην Ελλάδα ποινικά ) για τα περαιτέρω
σας καλώ λοιπόν να ενημερώσετε τους συνεργάτες σας για τον νόμιμο τρόπο διαφήμισης των προϊόντων σας και όχι με παράνομους και αθέμιτους τρόπους
το παρόν μήνυμα κοινοποιείται και στην Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών Ταχυδρομείων
και στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων
και στην συνεργατη σας
Φισκιλης Άγγελος

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Μαρ 2007 16:03

καμαρωστε υπογραφη σε spam message
To e-mail σας βρέθηκε σε ηλεκτρονικό οδηγό. Eάν δεν επιθυμείτε να λάβετε στο μέλλον ενημερωτικό e-mail από την εταιρεία μας παρακαλούμε πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο για να διαγραφείτε:
www.proo*****.gr/unsubscribe

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Fight spam back

Δημοσίευση από georgemakaronis » 01 Ιουν 2007 04:44

Dr_Michael έγραψε:Πολύ πλάκα: Έκανα μια δοκιμή και έστειλα το προτεινόμενο κείμενο και ως απάντηση έλαβα νέο spam από τους ίδιους! :D
και πολύ γελιο.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Fight spam back

Δημοσίευση από georgemakaronis » 01 Ιουν 2007 04:45

fiskilis έγραψε:καμαρωστε υπογραφη σε spam message
To e-mail σας βρέθηκε σε ηλεκτρονικό οδηγό. Eάν δεν επιθυμείτε να λάβετε στο μέλλον ενημερωτικό e-mail από την εταιρεία μας παρακαλούμε πατήστε τον παρακάτω σύνδεσμο για να διαγραφείτε:
www.proo*****.gr/unsubscribe

δηλαδη αν κανεις κλι εκει τοτε τους ενημερώνεις οτι το email σου το χρησιμοποιείς και σου στέλνουν και άλλα σπαμ;
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Fight spam back

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Ιουν 2007 11:54

σε διαφορους λογαριασμους μου email ελαβα ενα μηνυμα spam οπως οριζει ο νομος περι spam

τους εστειλα λοιπον το μηνυμα
Παρακαλώ όπως με πληροφορήσετε ποιος σας έδωσε το e-mail μου, χωρίς την συγκατάθεσή μου,
για να προβώ σε κάθε νόμιμο δικαίωμα που έχω.
Ταυτόχρονα επιθυμώ να διαγράψετε όποια προσωπικά στοιχεία μου σας παρείχε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
http://www.spam-info.eu

ηδη σας εχω αναφερει σαν spamer στον provider σας

και ελαβα την απαντηση
Καλημέρα σας,

Ζητώ συγνώμη που λάβατε από εμάς ένα email που δεν επιθυμούσατε να λάβετε. Θα σας διαγράψω άμεσα από την λίστα μας, αν και μπορείτε να το κάνετε και εσείς ο ίδιος, καθώς το email που λάβατε συνοδεύεται από ενεργό Unsubscribe Link.

Στην σελίδα σας http://www.spam-info.eu/index.htm αναφέρετε τα εξής:

Σπαμ (Spam) είναι η διεθνής ονομασία των ανεπιθύμητων - αυτόκλητων διαφημιστικών e-mail. Πιο απλά, Spam είναι όλη η ψηφιακή σαβούρα που καταφτάνει καθημερινά στο e-mail σας, προτείνοντάς σας διάφορα προϊόντα, "συνεργασίες" κάθε μορφής, πορνογραφικές σελίδες κ.λ.π. Τα βασικά χαρακτηριστικά του Spam είναι τα ακόλουθα:

δεν υπάρχει η δυνατότητα της αυτόματης διαγραφής από τις λίστες των παραληπτών του αποστολέα, ή, ακόμα κι όταν αυτό συμβαίνει, λειτουργεί μόνο ως μέθοδος για επιβεβαίωση λειτουργίας της συγκεκριμένης ηλεκτρονικής διεύθυνσης
στέλνεται με τη χρήση τεχνικών που αποκρύπτουν την ταυτότητα του αποστολέα
δεν υπάρχει μια έγκυρη και λειτουργική διεύθυνση επικοινωνίας με τον αποστολέα του διαφημιστικού μηνύματος
στέλνεται χωρίς διάκριση, με αυτοματοποιημένα μέσα
περιλαμβάνει ή προωθεί παράνομο ή δυσάρεστο περιεχόμενο
το περιεχόμενό του είναι ψευδές ή παραπλανητικό
οι διευθύνσεις των παραληπτών έχουν αποκτηθεί με λογισμικό ανίχνευσης του παγκόσμιου ιστού για συλλογή e-mail διευθύνσεων ("αράχνες") ή έχουν αγοραστεί από εταιρείες που παράγουν CD με αυτό το περιεχόμενο (εκατομμύρια διευθύνσεις e-mail σε ένα CD, συνήθως έναντι πολύ μικρού κόστους
Το email που λάβατε:

1) δεν είχε προσβλητικό περιεχόμενο

2) παρέχει δυνατότητα αυτόματης διαγραφής από την λίστα μας

3) υπάρχει έγκυρη και λειτουργική διεύθυνση επικοινωνίας με τον αποστολέα του διαφημιστικού μηνύματος

4) η ηλεκτρονική σας διεύθυνση δεν έχει αποκτηθεί παράνομα. Το έχουμε από το www.ircmaster.gr

Συνοψίζοντας τα παραπάνω, θα ήθελα να μου εξηγήσετε σας παρακαλώ τους λόγους που θεωρείτε το ενημερωτικό email μας Spam.

Για οποιαδήποτε απορία, παρακαλώ όπως επικοινωνήσατε μαζί μου.

Με εκτίμηση

οποτε ανταπαντησα
κυριοι
ενω αντιγραψατε πληρως τα παντα απο την σελιδα περι σπαμ παραληψατε το σπουδαιοτερο και αυτο που οριζει εξ αρχης τι ειναι σπαμ
λυπαμαι για την συμπεριφορα σας αυτη

δεν υπάρχει καμία προηγούμενη σχέση του παραλήπτη με τον αποστολέα του διαφημιστικού e-mail, δηλαδή δεν έχει προηγηθεί αγορά προϊόντος ή εκδήλωση της επιθυμίας του παραλήπτη για παραλαβή της διαφημιστικής ηλεκτρονικής αλληλογραφίας. Σημειώνεται ότι το χαρακτηριστικό αυτό αποτελεί σήμερα το βασικότερο στοιχείο για να χαρακτηριστεί ένα e-mail ως spam

http://www.spam-info.eu/03.htm
τα συμπερασματα δικα σας
τωρα πως η www.ircmaster.gr προμηθευει email ειναι αγνωστο και αυτο θα διαπιστωσω με email που θα αποστειλω και θα ζητω εξηγεισεις !!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες