Η επιθετική διαφήμιση της αγελαδίτσας

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Ιούλ 2006 14:30

Το βρίσκω απαράδεκτο για μια "μεγάλη" γαλακτοβιομηχανία όπως η ΦΑΓΕ να βάζει διαφημίσεις που δεν ταιριάζουν στο επιχειρησιακό προφίλ ούτε μικρομεσαίας επιχείρησης. Επιδιώκει την προώθηση του προϊόντος της μέσω της γκρίζας υποβάθμισης των άλλων. Και όλα αυτά μέσω ενός ιδιαιτέρως αντιπαθητικού κυρίου που μόνο να σε εκνευρίζει καταφέρνει καθώς σου θυμίζει παιδάκια δημοτικού που κοροϊδεύουν άλλα παιδάκια στυλ "νια νια νια και ζήλια ψώρα". Σίγουρα ο συγκεκριμένος (ηθοποιός φαντάζομαι) θα έχει γίνει αντιπαθής σε πολλούς ανθρώπους μέσω αυτού του ρόλου του.

Επί της ουσίας είναι θέμα γούστου το τι σκευάσματα τρως και ποτέ δεν είσαι σίγουρος ούτε με τι γάλατα και τι διαδικασίες φτιάχνονται ούτε αν κάτι που λέγεται στο όνομα γιαούρτι είναι πιο υγιεινό από ένα επιδόρπιο γιαουρτιού. Αυτό έγκειται (ελλείψει σοβαρών ελέγχων) στο φιλότιμο των γαλακτοβιομηχανιών και στο προφίλ τους.

Έτσι λοιπόν, πιστεύω ότι η συγκεκριμένη διαφήμιση έχει δράσει αρνητικά στην κοινή γνώμη και ότι λιγότεροι θα αγοράζουν αγελαδίτσες και θα στρέφονται σε άλλα γιαουρτάκια (υπάρχουν πολλά) ακόμα και σε επιδόρπια όχι επειδή είναι πιο υγιεινά (αυτό κανείς δεν μπορεί να το ξέρει) αλλά επειδή οι εταιρείες τους (πχ ΔΕΛΤΑ) παρουσιάζουν πιο αυξημένο κύρος (σεβόμενοι περισσότερο την υπόσταση του καταναλωτή) και καλύτερο εταιρικό προφίλ από τη ΦΑΓΕ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 17 Ιούλ 2006 14:50

Πρίν λίγο την είδα... πολύ αντιπαθητικός αλήθεια. Ίσως αν τονίζαν το ότι το δικό τους προιόν είναι φυσικό αφήνοντας εντελώς τους ανταγωνιστές έξω απο την διαφήμιση να ήταν καλύτερα

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 17 Ιούλ 2006 15:25

Γιατι συνεχίζουν με την συγκεκριμένη "συνταγή"? Αφού το παρελθόν έχει ήδη αποδείξει οτι ειναι αποτυχία... Αυτο το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, η ΦΑΓΕ δεν ειναι η μονη που κάνει αυτο το στύλ διαφήμισης. Στην διαφήμιση του ούζο 12 σχεδόν μπορώ να το ακούσω οτι ο παππούς στην πρώτη διαφήμιση αναφέρει το ονομα του ούζου μυτιλήνης.

Στερεψαν απο ιδέες?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Ιούλ 2006 15:37

Όποτε την έχει αλλάζω κανάλι ή κλείνω τον ήχο.. απλά ελεεινή...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 17 Ιούλ 2006 16:01

Τελικά μήπως έχουν στερέψει οι μαρκετίστες από ιδέες και βγάζουν βλακείες δίχως νόημα...

Τα πιό ωραία παραδείγματα γκρίζας διαφήμισης είναι από την BMW και την Pepsi...

Στην BMW το σλόγκαν ήταν... "Έχετε δει ποτέ BMW ταξί??" με σαφής αναφορές στην Mercedes...

Στην Pepsi είχε ένα πίθηκο που διάλεγε Coca Cola... Ότι να 'ναι...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Ιούλ 2006 16:10

Δεν έχω δει τη διαφήμιση που λες με τον πίθηκο αλλά φαντάζομαι ότι είναι χαριτωμένη. Το ρίχνει και στην πλάκα. Δεν πάρει να περάσει ως επιστημονικό τεκμήριο. Σε ενοχλεί το δήθεν περισσότερο. Αν έβγαζε για παράδειγμα την αγελαδίτσα να χέζει πάνω στο vitaline θα το έπαιρνα στην πλάκα γιατί θα είχε πλάκα. Αλλά να βγάζει ένα παιδαρέλι και να λέει γελοία και καλά επιστημονικά επιχειρήματα είναι δήθεν και προκαλεί.

Παρεπιπτόντως, οι διαφημίσεις του total σε στυλ "γεύση τρικυμίας στα χείλη" -στίχοι Ελύτη- και φόντο ακρογιαλιές είναι αριστουργήματα. Και σε προδιαθέτουν για μια ξεχωριστή γευστική εμπειρία και ανεβάζουν το προφίλ τους. Προφανώς τις έχουν φτιάξει διαφορετικοί άνθρωποι :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cdhyper την 17 Ιούλ 2006 16:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 17 Ιούλ 2006 16:14

cdhyper έγραψε:Αν έβγαζε για παράδειγμα την αγελαδίτσα να χέζει πάνω στο vitaline θα το έπαιρνα στην πλάκα γιατί θα είχε πλάκα.
Έλεος ρε cdhyper! Πεινάμε! :lol: 8)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 17 Ιούλ 2006 16:19

XAXAXAXAXAXAXAXA

Τι merde θα φάμε πάλι σήμερα??
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Ιούλ 2006 17:57

Όταν είσαι σε πανικό γιατί πιάνεις πάτο από πωλήσεις και ο ανταγωνισμός είναι άστα να πάνε τότε εγκρίνεις ότι σου πασάρει ο διαφημιστής σου

Επειδή έχω δουλέψει στο κύκλωμα αυτό μην νομίζετε ότι έχουμε και τα ποιο εύστροφα μυαλά εδώ στην Ελλάδα

Όλα είναι σχεδόν Ελληνικές αποδόσεις Ξένων διαφημίσεων όποτε μην κρίνετε από την διαφήμιση το προϊόν αλλά αν έπεισε τόπο και αυτό θα φανεί από την απογραφή που θα κάνει η Nielsen στα στέκια πώλησης τον άλλο μήνα

Το αν θα την δούμε στην συνέχεια δεν παίζει ρόλο αν καταφέρει να πείσει μερικούς γέρους και μερικές γιαγιάδες στις οποίες και νομίζω ότι απευθύνεται

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 17 Ιούλ 2006 19:16

Πάντως καλό θα ήταν να βλέπαμε και λίγο το site της greenpeace στην ελλάδα για να δούμε τι καλό μας κάνουν τα γιαούρτια τους και από τι υλικά παρασκευάζονται.Έχει έαν οδηγό καταναλωτή η greenpeace και τις έχει θάψει όλες σχεδόν τις εταιρείες γάλακτος.

σχετικά links
για ΦΑΓΕ
http://www.greenpeace.org/greece/207945/312899/314326
γενικά
http://www.greenpeace.org/greece/press/118523/112553
πιο συγκεκριμένα
http://www.greenpeace.org/raw/content/g ... npeace.pdf

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 18 Ιούλ 2006 05:08

Το πιστεύετε, σύντροφοι και συντρόφισσες, οτι έχω μείνει με ένα nokia παντόφλα και καρτοσύνδεση telestet(οπου να'ναι θα την κόψουν γιατί δέν ανανεώνω την κάρτα);
Κι αυτό γιατί τους έχει σιχαθεί η μαύρη ψυχή μου.
Τι, να πάω να δίνω λεφτά για τον Χατζηγιάννη να μου τραγουδάει για τον κ-Οτε;
Η στην ακατανόμαστη με 3 γράμματα που μου έχει βάλει Βανδές, Ψινάκηδες,Καπουτζίδηδες για να με πείσει;
Καλά, να μην πούμε για την 3η της παρέας...την ερυθρόλευκη.Χαζοί διαφημιστές(!), χαρά γεμάτοι.
Δε θέλω ρε.Οξω στηπουδες...

Όσο για το γιαουρτάκι, προτείνω: ΜΕΒΓΑΛ προβατίσιο με πέτσα.Τσεκαρισμένο.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 18 Ιούλ 2006 05:12

GeoStuff έγραψε:Στην BMW το σλόγκαν ήταν... "Έχετε δει ποτέ BMW ταξί??"
Στην Ορεστιάδα.520 το προηγούμενο μοντέλο.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 18 Ιούλ 2006 11:38

Eγω οφίλω να ομολογήσω ότι απο οοολα αυτά που προαναφερθηκαν, εγω δεν εχω δεί ουτε τη διαφίμηση με το γιαουρτάκι, ούτε με το ουζάκι, ουτε της BMW και της Pepsi.

Καμια απο όλες και αυτα τα ακουω πρώτη φορά.Αυτο που εχω να διλώσω είναι οτι και η Αγελαδίτσα μ'αρέσει, και ουζακι 12 πίνω, BMW δεν έχω λεφτά, αλλά και να είχα 50.000 ευρω δε θα έπερνα BMW αλλά 4-5 καλά PC και 3-4 Mac. Και τελος η Pepsi Δε μου αρέσει γιατι έχει πολύ ανθρακικό και είναι πιο γλυκιά απτη Cola-Coca.

Και περα απτην πλάκα Αν και δεν τηω έχω δει τη συγκεκριμένη διαφίμιση οπως είπα αλλα και καμια άλη απο αυτες, την κατακρίνω και βέβαια ειναι κατι που μόνο μπορει να βλάψει μια επιχήρηση παρά να της αποφέρει κέρδη.

Ευχαριστώ, Connor
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 18 Ιούλ 2006 17:07

pantos epithetiki diafimisi dne mporei na theorithei -apopsi mou-

oso gia ton an den arese se merikous i ochi to minima tis to perase kai malista "emeine". auto pisteuo oti ithele kai i eteria na thimase tin epomeni fora pou tha pas gia giaourtia ti esti giaourti.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες