Όταν ο πελάτης ζει κάπου στα 80's...

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 17 Ιούλ 2006 17:43

Είμαι σε αρκετά δύσκολη θέση και θα ήθελα να ακούσω μερικές απόψεις για ένα αρκετά σημαντικό θέμα. Έχω έρθει πολλές φορές στην δύσκολη θέση να προσπαθώ να πείσω τον πελάτη να πάρει ένα καλό design και ακόμα και στις πιο δύσκολες περιπτώσεις κάπου κατάφερα να τον συμβιβάσω.

Τώρα είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Μου ανατέθηκε ένα site. Έκανα κάποια προσχέδια αλλά αποδείχθηκε ότι το γούστο του πελάτη είναι πραγματικά Ε-Λ-Ε-Ε-Ι-Ν-Ο. Τι να σας πω άθλιο, απίστευτο. Και εικαστικά και λειτουργικά. Και επιμένει σε ένα design με ανάμικτα λαχανί, φούξια, καναρινί, βαθύ πορτοκαλί, καφέ, γαλάζιο, γκρί και φυσικά αυτά τα χρώματα εναλλασσόμενα σε φόντο/κείμενο, διαφορετικές γραμματοσειρές, ασύμμετρες στήλες 25-30 banner και τι άλλο να σας πρωτοπώ... Όλα αυτά φυσικά γιατί "Πρέπει να είναι μοντέρνο για να μπαίνει νέος κόσμος"!

Μιλάμε μου έχει τσακίσει την ψυχολογία. Και τώρα πραγματικά είμαι στο δίλημμα ή το κάνω έτσι και το αφήνω ανυπόγραφο ή ακυρώνω το site τελείως.

Πριν προλάβετε να με κακοχαρακτηρίσετε :o να σας πω ότι πρόκειται για αρκετά μεγάλη εταιρεία και δεν ξέρω κατά πόσον αυτός που έχει αναλάβει την υλοποίηση του site (την οποία μου ανέθεσε) έχει και τις ευχές της εταιρείας όσον αφορά το γούστο του και έτσι έστω και ανυπόγραφο αν το πάρω μπορεί να εκτεθώ στην εταιρεία. Και είναι εταιρεία που μπορεί να μου φέρει αρκετά ακόμη (θυγατρικές, συνεργάτες, όλες μεγάλες εταιρείες)...

Τα φώτα σας συνάδελφοί!!!

ΥΓ: Δεν ξέρω καν εάν είμαι και στην σωστή ενότητα :P
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 17 Ιούλ 2006 18:16

Απλά πράμματα.
Εφόσον πληρώνει ο πελάτης δικοιούται να πάρει ακριβώς αυτό που θέλει.
Να υποθέσω οτι τα προσχέδια είναι τυπωμένα αν όχι τύπωσέ τα, αρίθμησέ τα και φτίαξε και ένα προσχέδιο "σύμφωνα με τίς οδηγίες σας...."
Κάνε ένα απλο συμφωνητικό ότι στο οποίο να αναφέρεις τα αριθμημένα προσχέδια και το δικό τους και ζήτα από τον υπεύθυνο της εταιρίας να δεσμευτεί για την εταιρία του ως προς τον σχεδιασμό (που επέλεξε) και ότι άλλους όρους θέλεις πχ. πληρωμή κλπ για ξεκάρφωμα αλλά και δέσμευση. Σκρυπτα μανετ.

Μετά από όλα αυτά φρόντισε αν εξαφανίσεις από το site ότι έχει σχέση με σένα.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 17 Ιούλ 2006 18:25

Πολυσυζητημένο θέμα που εν τέλει δεν βγαίνει και άκρη...

Για μένα...

Ρώτα τον αν είναι πλήρως εξουσιοδοτημένος από την εταιρία του...
Αν όχι, να προβάλεις τις αντιρρήσεις σου σε κάποιον ανώτερό του...

Αν δεν βρεθεί άκρη...

Από το να το παρατήσεις και να βρεθεί κάποιος άλλος να πάρει την δουλειά, κάνε εσύ το φφφανταστικό design που σου ζητά, πάρε μια φφφφανταστική αμοιβή για το σούπερ-ντούπερ site που σου ζήτησε και ζήτα ενυπόγραφη διαβεβαίωση ότι δεν θα αναφερθεί ποτέ και για κανέναν σκοπό το όνομά σου στο εξάμβλωμα!\

Τί άλλο να πω πια με τους ηλίθιους!

Υγ: Αυτή την περίοδο περνώ παρόμοιες φάσεις, μόνο που δεν πρόκειται για sites, αλλά για σπίτια...
Έλεος!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 17 Ιούλ 2006 19:26

Yparxoun ena soro "pardala" sites pou xrisimopioun pola kai spania (gia to web) xrwmata kai "ekentrika" design.
(lipame pou den exw kratisei ta URLs gia na sou diksw)

To apotelesma sto interface eksartate apo ton web designer.
An aftos (esy) pou kanei to interface den einai se thesh na paradwsei sto pelath tou (sth prokimeni h etairia pou se plirwnei) to site opws o pelaths to thelei tote kalitera na paratiseis to project.
Pes tou apla pws de mporw na to kanw h an pistebeis pws mporeis na paradwseis ena kalo apotelesma.. kanto.
Giati exw tin entipwsh pws prospatheis na dikaiologiseis ton eafto sou ? :P

An pali fovase min xaseis ta lefta apo ti sigkekrimenh doulia kai tou kaneis design style "pasalima" .. min anisixeis, etsi kai alliws de tha sou ksana dwsei projects.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Ιούλ 2006 21:00

Πέστου ότι κάτι τόσο καλό όσο αυτό που ζητάει θα κοστίσει μια περιουσία :lol: :lol: :lol: :lol:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 17 Ιούλ 2006 21:50

Το πρόβλημα υπάρχει όταν ο web-designer ζει στο '90.

Όσο για τον πελάτη, γίωσέ τον.

Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 18 Ιούλ 2006 13:27

Thank you all για τις απαντήσεις σας!

@Banavas:
Μάλλον προς την δική σου πρόταση τείνω, αλλά πολύ φοβάμαι ότι πάλι αυτός θα το εγκρίνει χωρίς να το προωθήσει. Τι να κάνεις όμως; Το κάνουμε και ό,τι βγει.

@EneMe:
Νοιώθω ότι έχεις βρεθεί κι εσύ σε αντίστοιχη θέση αρκετές φορές! Είναι αγανάκτηση όντως και όσον αφορά την "ενυπόγραφη διαβεβαίωση" μου φέρνει πιο πολύ σε "υπέγραψε-σε-παρακαλώ-ότι-είσαι-πολύ-μαλάκας"! Χεχεχε... Πιο πολύ εφέ δηλαδή παρά ουσία. Thanx πάντως!

@Figaro:
Φιλαράκι, συμφωνούμε απόλυτα, αλλά πίστεψέ με δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ. Εϊμαι καλός στη δουλειά μου αλλά δεν θέλω να σου δείξω κάτι γιατί γενικώς δεν δείχνω projects πριν τη σύμφωνη γνώμη του πελάτη. Ούτε προηγούμενα designs δείχνω παρά μόνο εάν έχουν απορριφθεί. Αυτό γιατί έχω πληρωθεί αρκετές φορές για ανυπόγραφα sites που πολλές (κάπως μεγαλύτερες) εταιρείες ζητάνε. Αυτό που μάλλον δεν κατάλαβες και με κατηγορείς αδίκως είναι ότι το πρόβλημα δεν είναι στο εάν μπορώ να σχεδιάσω ένα πολύχρωμο layout αλλά στο ότι μου το έχουν σχεδιάσει ήδη το layout ακριβώς και είναι απαράδεκτο! Και για να μην ρωτήσεις γιατί μου το ανέθεσαν τότε, απλά είναι ένα τεράστιο project από άποψη προγραμματιστική.

@cdhyper:
Μόλις το διάβασα έλιωσα στο γέλιο... Είχα έναν συνάδελφο που είχε παρόμοια τακτική για να περνάει το δικό του! Δεν τον κατηγορώ καθόλου πάντως!!

@cherouvim:
Thanx u2 για την άποψή σου αλλά μάλλον τείνω προς να το υλοποιήσουμε γιατί αξίζει προγραμματιστικά τουλάχιστον (όπως προείπα). Όσο για το γούστο του κάθε designer... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα... Πιστεύω ότι όσο βρίσκει δουλειά να κάνει, μάλλον αξίζει να υπάρχει στο χώρο. Είναι η πιο αντικειμενική άποψη νομίζω!
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 18 Ιούλ 2006 13:36

Megistos έγραψε:@EneMe:
Νοιώθω ότι έχεις βρεθεί κι εσύ σε αντίστοιχη θέση αρκετές φορές! Είναι αγανάκτηση όντως και όσον αφορά την "ενυπόγραφη διαβεβαίωση" μου φέρνει πιο πολύ σε "υπέγραψε-σε-παρακαλώ-ότι-είσαι-πολύ-μαλάκας"! Χεχεχε... Πιο πολύ εφέ δηλαδή παρά ουσία. Thanx πάντως!
Δεν έχω σχέση με το web design, αλλά παρόμοιες καταστάσεις υπάρχουν παντού.
Για παράδειγμα να προτείνεις σχέδιο σπιτιού και να σου φέρνει ο πελάτης τα "διορθωμένα" σχέδια από τον "διακοσμητή" του και να τραβάς τα μαλλιά σου.
"Βγάλε αυτή την κολώνα από εδώ γιατί δεν θα δένει με την σύνθεση με τους καναπέδες και το μπαμπού τραπέζι!" Το ότι το σπίτι χτίζεται σε κλίση 45 μοιρών στο βουνό και δεν μπορούμε να πηγαινοφέρνουμε υποστυλώματα και δοκάρια δεν το σκέφτεται κανένας! :evil:
Παντού υπάρχουν βλάκες, μας έχουν περικυκλώσει!

Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 18 Ιούλ 2006 15:42

Ζούν ανάμεσά μας!!! Χεχεχε....
Και το δικό σου πακέτο μεγάλο σίγουρα... Αλλά τουλάχιστον έχεις να τους πεις ότι "Μεγάλε, οκ αλλά με 1,5 ρίχτερ το κυνηγάς το σπίτι στο γκρεμο" οπότε ξεμπλέκεις. Πάντως σίγουρα είναι ψυχοφθόρο!
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Ιούλ 2006 18:20

Το ίδιο είναι και με το internet. Αν δεν τηρείς κανόνες accessibility είναι σα να βγάζεις τις κολώνες ενός σπιτιού.

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 19 Ιούλ 2006 09:39

Banavas έγραψε:Απλά πράμματα.
Εφόσον πληρώνει ο πελάτης δικοιούται να πάρει ακριβώς αυτό που θέλει.
Δεν μπορώ να συμφωνήσω... Δεν είσαι μανάβης που έρχεται και διαλέγει γεμίζει την σακούλα μόνος του και φεύγει, ούτε αλλαντοπώλης σε κάποιο Σ/Μ να σου δείξει ποιο ακριβώς κομμάτι της φέτας θέλει.

Υποτίθεται ότι σου αναθέτει την δουλειά, γιατί έχεις την τεχνογνωσία, την αισθητική προσέγγιση και την δυνατότητα τελικά να παράγεις κάτι που θα είναι αποδοτικό και πραγματικά θα προωθεί τις δραστηριότητες του και όχι να της χαντακώνει.

Με το ίδιο σκεπτικό ο συγκεκριμένος αν είχε κάποιο νομικό πρόβλημα, θα παρέδιδε στον δικηγόρο γραπτώς την αγόρευση που θέλει ως πελάτης να ακουστεί στο δικαστήριο και ο δικηγόρος ως πειθήνιο όργανο θα έπρεπε να υπακούσει και να πάνε και οι δύο άπατοι ...

Σε περίπτωση που θέλει ντε και καλά να επιβάλλει την δική του αισθητική και εν προκειμένω αντιαισθητική άποψη, δύο τινά μπορούν να συμβούν κατά την γνώμη μου :

- το παραδίδεις ανυπόγραφο, παίρνεις τα λεφτά σου και τέλος
- δεν αναλαμβάνεις καν την δουλειά, σε περίπτωση που έχεις την δυνατότητα να επιλέγεις πελάτες. Αν όμως σε κυνηγούν έξοδα ενοικίων, εφορίας, μισθοδοσιών, ΦΠΑ, ΤΕΒΕ και λοιπά λειτουργικά δεν ξέρω κατά πόσο έχεις αυτήν την πολυτέλεια.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 19 Ιούλ 2006 09:51

Ο πελάτης είναι Βασιλιάς!!!! :D:D:D

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 19 Ιούλ 2006 10:01

ThyClub μιλάμε για μεγάλη κωλοκατάσταση.

Άβαταρ μέλους
aktivesystems
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aktivesystems » 19 Ιούλ 2006 11:20

Και εγω ειμαι της αποψης ο πελατης εχει δικιο...
Ο αλλος μου ηθελε μελιτζανι γραμματοσειρα και κιτρινο hover.

MeShUggAhTooLaS

Δημοσίευση από MeShUggAhTooLaS » 19 Ιούλ 2006 15:55

Pisteuo pos sigoura i katastasi einai diskoli gia esena, alla pisteuo episis oti iparxei kapoios tropos na tin antimetopiseis.Arxika eksigontas tous logous pou pisteueis oti to design einai lanthasmeno kai antiaisthitiko(logika to exeis kanei idi) kai meta isos na proteineis esi kati os o idikos sto thema.Sto kato kato opos anaferthike se kapoio allo post, se proselaban epeidi theoreitai oti esi exeis tin dinatotita, ti gnosi kai tin aisthitiki gia na anaptikseis ena tetoio project, to opoio simainei pos tha itan ipoxreomenoi kata kapoio tropo na se akousoune ki esena ligo kai to ti exeis na protineis.An de theloun na se akousoune einai m****kes,ti allo na po?Apo ekei kai pera einai apla diki sou i epilogi tou na dexteis na to analabeis i oxi...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες