Όταν ο πελάτης ζει κάπου στα 80's...

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
changlee
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από changlee » 19 Ιούλ 2006 16:48

Βέβαια το σφάλμα μας είναι ότι ο συγκεκριμένος πελάτης τελικά, δεν ζει στην δεκαετία του 80. Ζει στην εποχή των λουλουδιών. Μπορείς να του προβάλλεις υπεύθυνα στατιστικά για την μείωση επισκέψεων λόγω κακής λειτουργικότητας και εμφάνισης. Αν υπάρχει ανώτερος μπορείς να τα προβάλλεις και σε αυτόν. Να ενημερωθούν δηλαδή κατάλληλα για το θέμα.

Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 19 Ιούλ 2006 17:33

Είχα μια ακόμη επικοινωνία μαζί του λίγο πιο "αυστηρή" όπου του έγραψα ότι κατά την κρίση μου δεν θα προσελκύσει χρήστες κ.λπ. (σχετικά μεγάλο e-mail με παραδείγματα κ.α.), του είπα ότι θα παραδοθεί ανυπόγραφο οπότε και τον είδα λίγο πιο διαλλακτικό σε στυλ "να κάνουμε μια ακόμη πρόταση", "κάτι ενδιάμεσο" κ.λπ.

Το πιο συμφέρον για εμένα βέβαια είναι να το κάνω ανυπόγραφο και να το ξαναπληρωθώ για redesign στους επόμενους 3-4 μήνες. Γιατί θα το ζητήσουν σίγουρα. Πάντως τον αφήνω να "ψηθεί" λίγο παραπάνω και θα τον ξαναπιέσω αύριο πάλι! Ο σκοπός μου είναι να παραδώσω ένα καλό site αφού τον πείσω ότι κάνει λάθος. Δεν θέλω να τον εκθέσω στην εταιρεία που δουλεύει, το θεωρώ λίγο τραβηγμένο. Και έχω και την εντύπωση ότι πρέπει να είναι μέτοχος στην εταιρεία ή κάτι τέτοιο και προφανώς οι άλλοι τον εμπιστεύονται τυφλά αφού είναι "ο σχετικός"!
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 19 Ιούλ 2006 19:11

φίλτατε Μέγιστε,

Θα σου πω μια παρόμια εμπιρία που είχα με εναν πελάτη και που συγγεκριμενα ίσως κάποιοι από εδω να θυμούντε το Site που τους το είχα δίξει μάλιστα.
Ηταν ένα Site με ενα Frame Επάνω, Ενα Αριστερα(Πουτ είχε το Menu) και την κεντρικη σελίδα.
Το χρόμα ήταν... Λαχανί!!!

Ειχα μια συζήτηση με τον κιριο(Εναν απτους μεγαλους τελος παντων) της συγγεκριμενης επιχίρησης αλλά ηταν ανένδοτοι.Ιθελαν να κρατίσουν το λαχανί τους Site με τα δυο Fames.

Συμπέρασμα-Απόψεις:
1.Αν πιστευεις στις δινατότιτες που έχεις και ξερεις οτι μπορεις να κάνεις μεγαλα πράματα δεν δεχεσαι τη δουλεια.Με την δικαιολογια-λογο-αποψη-(οπως θες ονομασε το) ότι κανεις δε θα σου μαθει την δουλεια σου, εσυ είσαι αλοστε ο Designer.
2.Κάνεις την δουλεια και το βουλώνεις γιατι "Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΙΟ" και ειναι αυτός που πληρώνει.
3.Την κανεις γιατι έχεις ανάγκη την δουλεια-χρηματα ή εισαι καινουριος και θελεις να αποκτίσεις φήμη.

Διαλέγεις και πέρνεις.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 19 Ιούλ 2006 20:38

Megistos έγραψε:Thanx u2 για την άποψή σου αλλά μάλλον τείνω προς να το υλοποιήσουμε
Καλή επιτυχία.
Megistos έγραψε:Όσο για το γούστο του κάθε designer... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...
Για το γούστο σίγουρα κολοκυθόπιτα. Δεν μίλούσα για το γούστο όμως.
Megistos έγραψε:Πιστεύω ότι όσο βρίσκει δουλειά να κάνει, μάλλον αξίζει να υπάρχει στο χώρο.
Και ο ταξιτζής που σε πάει μέσω Λαμίας βρίσκει δουλειά, αλλά δεν αξίζει να υπάρχει στο χώρο.

Άβαταρ μέλους
dith

Δημοσίευση από dith » 20 Ιούλ 2006 00:40

Ειναι τυχερός όποιος πέφτει πάνω σε πελάτη που *ξέρει τι θέλει*!!! Ακόμα κι αν αυτό είναι το χειρότερο δυνατό..

Άντε να πέσεις σε κανα καραγκιό που μια να το θέλει άσπρο, και μόλις του το κάνεις άσπρο τότε να συνειδητοποιεί οτι τελικά το ήθελε μαυρο!!!!

Έπεσα σε έναν τέτοιο καραγκιό, ο οποιος λειτουργούσε για λογαριασμό εταιρείας με απαρχαιομένες αντιλήψεις (οι ιδιοκτήτες της οποίας ήταν και λίγο μεγάλης ηλικίας). Δυστυχώς η χρωματική παλλέτα του project άλλαξε δεκάδες φορές (ανάλογα με το τι είχε φάει το μεσημέρι ο μεσάζων), ο χρόνος που ξόδεψα σε αυτό τετραπλασιάστηκε, τα χρήματα αυξήθηκαν ελάχιστα, και εγώ την χρονική στιγμή που κατάλαβα τι παιζόταν δε μπορούσα να κάνω πίσω...!!!!

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 20 Ιούλ 2006 02:46

Καταρχή καλησπέρα σε όλους, έχουμε καιρό να τα πούμε :)

Megistos, νομίζω ότι έκανες ότι καλύτερο μπορούσες. Θα ήθελα όμως να επισημάνω ότι είμαστε επαγγελματίες και ως επαγγελματίες "εκτελούμε" από ένα σημείο και μετά εντολές πελατών. Καλά έκανες και είπες ότι είπες. Φτάνει όμως μέχρι εδώ, γιατί ο εκάστοτε υπάλληλος ή ιδιοκτήτης εταιρίας δεν γουστάρει να ακούει σε κάθε meeting με το web designer πόσο χάλια αισθητική έχει.

Επειδή το Internet είναι και ένα ευχάριστο hobby μερικές φορές προσπαθούμε να περάσουμε την αίσθηση της τελειότητας του site στους πελάτες μας. Δεν θέλουμε να "βιάζουν" τις δημιουργίες μας.Μη βάζεις το όνομά σου από κάτω και τελείωσε.

Ξέρεις ποιά είναι η μαγική φράση για αυτές τις περιπτώσεις υπαλλήλων ; " η εταιρία θα χάσει λεφτά από ένα τέτοιο design και δεν ξέρω πως μπορούμε να εξηγήσουμε στο αφεντικό ότι το site δεν θα αποδόσει σε εύλογο χρονικό διάστημα "

Τέλος, το πιο σημαντικό απ' όλα: ΚΡΑΤΑ ΑΡΧΕΙΟ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑΣ, ΜΕ ΤΙΣ ΓΡΑΠΤΕΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΕΙΣ. ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΟ MEETING ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ : "όπως είπαμε στο meeting .... a)... b) ktl" , γιατί πάντα φταίει ο designer ...

Καλή τύχη

Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 29 Ιούλ 2006 18:05

Συνάδελφοι και μη σας ευχαριστώ όλους για τις γνώμες και τις συμβουλές σας.

Απλά ενημερώνω το topic με το αποτέλεσμα, το οποίο ήταν θρίαμβος! Σε σχέση με το προς τα που πήγαινε τουλάχιστον... Πέταξα άδεια και έπιασα γεμάτα που λένε. Μετά το μήνυμα που του έστειλε (ότι θα έχει αντίκτυπο στις πωλήσεις κατά την άποψή μας κ.λπ.) επέμενε για άλλο ένα demo. Του το κάναμε και συμφώνησε σε 5 λεπτά.

Του δώσαμε ένα design αξιοπρεπέστατο (με 9 ή 10 χρώματα παλέτα βέβαια) αλλά καμία σχέση με αυτά που μας έδειχνε. Με κάποιες αλλαγές συμβιβαστήκαμε τελικώς (και μάλλον θα βγει και ενυπόγραφο) σε ένα αρκετά καλαίσθητο σχεδιασμό. Και το βασικό, χρώματα που ταιριάζουν!

ΥΓ @ cherouvim: Μωρέ συμφωνώ 100% αλλά νομίζω κατάλαβες πώς το εννοώ... Ναι μεν υπάρχουν άπειροι άσχετοι που βλέπω sites και μένω με ανοικτό το στόμα από την απίστευτη έλλειψη καλαισθησίας, αλλά δεν θέλω να κατηγορώ και ανταγωνιστές. Δεν είναι σωστό και αυτήν την συμπεριφορά την κρατάω αυστηρά και στον πελάτη. Έρχονται και μου λένε, "Μα, δες τι μου έφτιαξαν" και τους λέω no comment! Το μόνο που με απασχολεί είναι τι θα φτιάξουμε τώρα.

ΥΓ @ dith: Και όμως έχω κι έναν τέτοιο παράλληλα. Ο οποίος του στέλνω demo, με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει "Τι μου δείχνεις; Σου είπα όλο επάνω σου το αφήνω 100%, πάρε με τηλέφωνο όταν τελειώσει!". Ούτε καν να διαλέξει δηλαδή. Τώρα ξέρω πώς θα μπορούσαν πολλοί να τον εκμεταλλευθούν αλλά όταν υπάρχει σχετική εμπιστοσύνη (είναι reference από άλλο πελάτη) νομίζω σε χτυπάει στο φιλότιμο και τελικά παίρνει ακόμη καλύτερο site γιατί σε κάνει να θέλεις να του παραδώσεις ό,τι αρτιότερο μπορείς!

ΥΓ @ billt: Όντως long time - no see...
The Flame Still Burns

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 29 Ιούλ 2006 21:54

Πάλι καλά που τα βρήκατε...να δείς κάτι περιπτώσεις που επιμένουν μέχρι τέλους της υπομονής σου.
Θα θέλαμε στο μέλλον να βλέπαμε και το site που θα δημιουργήσεις, έτσι να μας φύγει η περιέργεια για την εταιρεία :P

Megistos

Δημοσίευση από Megistos » 30 Ιούλ 2006 18:54

@af: Οκ! Θα ρίξω μία ενημέρωση όταν τελειώσει (ή σχεδόν τελειώσει) να ρίξετε μια ματιά όσοι ενδιαφέρεστε, καθώς και το σχέδιο που μου πρότειναν (τρομάρα τους)! Και σαν υστερόγραφο, ιδού ένα κλασικό αποτέλεσμα υπερβολικής ανάμειξης του πελάτη όσον αφορά την "απόλυτη διαφωνία" μας στο άλλο topic! :D 8) :P :lol: :o :wink:
The Flame Still Burns

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες