Πως ανοίγουμε το αρχείο config.php ;

Βοήθεια λύσεις και νέα από τον χώρο των open source ή έτοιμων εφαρμογών που έχουν φτιαχτεί με την PHP όπως oscommerce, κ.α.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
protaris

Δημοσίευση από protaris » 20 Ιούλ 2006 15:28

Πρώτη φορά προσπαθώ να δημιουργήσω φόρουμ και κάπου τα βρήκα μπαστούνια. Ακολούθησα τις οδηγίες που βρήκα εδώ αλλά κάπου κόλησα. Αρχικά δημιούργησα βάση δεδομένων στον σέρβερ μου. Κατέβασα και αποσυμπίεσα το phpBB2.zip στον δίσκο μου. Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω πως να ανοίξω το αρχείο config.php και να συμπληρώσω τους κωδικούς που απαιτούνται. Θα βοηθήσει κάποιος;

fmas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fmas » 20 Ιούλ 2006 15:30

Το phpbb τροποποιεί από μόνο του το config.php...... Θα αποσυμπιέσεις όλο το forum μέσα σε έναν φάκελο και από εκεί θα τρέξεις το Installation του forum.. Αφού δώσεις όλες τις ρυθμίσεις θα το ετοιμάσει μόνο του... Μετά το μόνο που θα χρειαστεί είναι delete τους φακέλους contrib και install.........

Άμα χρειαστείς κάτι παραπάνω στείλε pm..

Fmas
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 20 Ιούλ 2006 16:49

protaris έγραψε:Απο εκεί και πέρα δεν ξέρω πως να ανοίξω το αρχείο config.php και να συμπληρώσω τους κωδικούς που απαιτούνται.
Mε το Notepad φυσικά.

protaris

Δημοσίευση από protaris » 20 Ιούλ 2006 21:55

Κάτι έκανα αλλά τώρα δεν μου ανοίγει η διεύθυνση http://www.mysite.gr/phpBB2/install/install.php
για να εγκαταστήσω το φορουμ, Υπάρχει εναλακτικός τρόπος;

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 21 Ιούλ 2006 02:00

Σβηνεις το config.php που εκανες.
Κανεις το Install .
Σου λεει αν θες να κατεβασεις το config.php
Το κατεβαζεις.
Το ανεβαζεις με FTP.
Σβηνεις τους φακελους /install & /contrib

protaris

Δημοσίευση από protaris » 23 Ιούλ 2006 00:20

Εχω κάνει τις άπειρες δοκιμές. Δεν κατόρθωσα τίποτα. Στο αρχείο config.php χρησιμοποιώντας το Notepad έγραψα 777 όπως είδα σε κάποιες οδηγίες εδώ και το ανέβασα στον σερβερ. Τελικά πάω να του κάνω εγκατάσταση και μου βγάζει το μύνημα:

Warning: mysql_error(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /home/kinima/domains/kinima.gr/public_html/forum/db/mysql4.php on line 330

Warning: mysql_errno(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /home/kinima/domains/kinima.gr/public_html/forum/db/mysql4.php on line 331
phpBB : Critical Error

Could not connect to the database

Άβαταρ μέλους
tix-3-
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tix-3- » 23 Ιούλ 2006 01:13

Σου επισυναπτω ενα αρχειο.
Ανοιξε το και γραψε το ονομα της βασης,τον χρηστη και τον κωδικο της βασης (αν δεν τα ξερεις μπορεις να επικοινωνησεις με την εταιρια που σου κανει Hosting) εκει που ζηταει το καθενα.
Αφου κανεις αυτο ανεβασε με καποιο ftp προγραμα στο site σου κανωντας overwrite το παλιο.
Επειτα κανε δεξι κλικ πανω στο αρχειο και βρες καπου που να λεει CHMOD η Change mode η
set permissions.Εκει βαλε το 777 η απλα κανε κλικ σε ολα τα κουτακια (read write kai execute)
Αν συνεχιζεις να εχεις προβλημα ξανα ποσταρε

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP έτοιμες εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης