Επιλέγοντας επιφάνειες με Channels και Curves

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 25 Ιούλ 2006 14:43

Θα μου πείτε τι δουλειά έχουν τα channel και τα curves με την επιλογή επιφανίων στο Photoshop. Με μια πρώτη σκέψη "καμία" θα σας έλεγα, αλλά όταν θα έμπαιναν τα δύσκολα θα το ξανασκεφτόμουν...

Γενικά η επιλογή μιας επιφάνειας ανάμεσα σε άλλες είναι μια επίπονη εργασία. Εδώ θα δούμε πως μπορούμε να κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη. Σε κάποιες περιστάσεις τουλάχιστον.

Έστω ότι έχουμε μια εικόνα σαν την παρακάτω και θέλουμε με έναν τρόπο να επιλέξουμε καθαρό το μοντέλο από το φόντο.
Εικόνα

Ανοίγουμε την παλέτα με τα Channels και επιλέγουμε να εμφανίζετε μόνο το χρώμα που μας προσφέρει την καλύτερη αντίθεση (contrast) ανάμεσα στο θέμα και στο φόντο.
Εικόνα
Εγώ επέλεξα το πράσινο.

Μπορούμε στην συνέχεια με το image > adjustments > curves να κάνουμε ακόμα κάποιες ρυθμίσεις για καλύτερη αντίθεση.
Εικόνα

Μετά με τα εργαλεία dodge και burn στο 100% κάνουμε ποιο ανοιχτόχρωμο το φόντο και σκουραίνουμε ακόμα πιο πολύ το θέμα.
Εικόνα
Εσείς θα δείτε ανάλογα την περίσταση που πρέπει να βάλετε midtones, shadows ή highlights.

Εικόνα
Αφού έχουμε τελειώσει και αυτήν την εργασία με ένα απλό CTRL + Click στο επιλεγμένο channel έχουμε την τελική επιλογή του θέματός μας.

Το selection μας μπορούμε να το σώσουμε από την επιλογή Select > Save Selection.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 25 Ιούλ 2006 16:46

Ftou....αυτό έπρεπε να το ξέρω πιο νωρίς...:P
:clap: :clap: :clap: :clap:
Θα το δοκιμάσω...thnx :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Ιαν 2007 00:42

Να προσθέσω ότι για ποιο εύκολη επεξεργασία μπορούμε να κάνουμε copy το channel σε ένα νέο και να εργαστούμε πάνω εκεί για να μη χαλάσουμε την αρχική πληροφορία. Μόλις τελειώσουμε αυτό το channel μπορούμε να το πετάξουμε.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 05 Ιαν 2007 14:49

Μιας και καθε εικονα χρειαζεται διαφορετικο τροπο προσεγγισης, η τεχνικη με Channels και Curves πιστευω πως ειναι η καλυτερη.

Αν ξεφυγουμε ομως λιγο απο το Photoshop και παμε στα Plugins τοτε το Fluid Mask ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη.

Προσφατα χρειαστηκε να ξεφονταρω γυρω στα 200 αντικειμενα αντικες για ενα καταλογο δημοπρασιων (ρολογια τσεπης με αλυσιδες, παλια επιπλακια, γλυπτα) και χωρις το Fluid Mask πιστευω πως δε θα εβγαζα τη δουλεια.

Για οσους δε το ξερουν

http://www.vertustech.com/fm_features.htm

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Δημοσίευση από e-times » 12 Ιαν 2007 17:01

Βy the way μιας και ανεφερες το Fluid Mask, ειναι απαιχτο. :D
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”