Παρμένο μέσα απο ημερολόγιο..μέσα απο τη ζωή..

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kimi

Δημοσίευση από kimi » 25 Ιούλ 2006 20:58

« Μου ηρθε σημερα μια φλασια καθως γυριζα με το λεωφορειο για το πώς είναι οι σχεσεις μεταξυ των ανθρωπων γενικα.
Κυκλοφορωντας στην πολη βλεπω διαφορους ανθρωπους γυρω μου..Οι περισσοτεροι βρισκονται σε μια κατασταση τρεξιματος…Αλλοι βρισκονται στην κοσμαρα τους κυριολεκτικα…Σπανια βρισκεις έναν φυσιολογικο.Κ όλα φαινονται απ΄τις συμπεριφορες τους.Πχ στα λεωφορεια,βλεπεις καποιους που δεν εχουν κανενα απολυτως προβλημα να σε πατησουν-σπρωξουν-λιωσουν προκειμενου να μπουν πρωτοι ή να προλαβουν καποια θεση.Βλεπεις αλλους που ανωμαλους που τη βρισκουν να σε κοιτανε επιμονα ή να κολλανε πανω σου κ αηδιαζεις εντελως!Αν είναι δυνατον οι μαλακες!Βλεπεις μουρακλες μεχρι το πατωμα,ετοιμοι να τσακωθουν για ψιλλου πηδημα..Για να μη κατσω να αναλυσω ολες τις περιστασεις της ζωης οπου εκτος από αδιαφορια κ τρελα(περιστατικο:βλεπεις την άλλη τη μουρλη να πηγαινει στην εκκλησια να προσκυνησει ως σωστη χριστιανη,αλλα τσακωνεται με την άλλη γιατι της πηρε τη σειρα-εκει δεν είναι καλη χριστιανη αραγε?) υπαρχει κ ο κινδυνος-φοβασαι να περπατησεις μονος σου(ειδικα τα κοριτσια) βραδιατικα γιατι δε ξερεις από πού θα σου’ρθει!!-Δηλαδη καθεσαι κ λες απλα ‘ΕΛΕΟΣ’!
Ειχα παει διακοπες σε ένα νησι κ γνωρισα ανθρωπους απλους κ αγνους!Ανθρωπους που χουν καλοσυνη στα ματια τους,πουσου χαμογελανε ειλικρινα κ που σου ευχονται ο,τι καλυτερο στη ζωη κ το εννοουν-ακομη κ αν σε γνωριζουν λιγα μονο λεπτα!-Κ πραγματικα τετοιοι ανθρωποι μ’εκαναν να γελασω από χαρα λογω της αμεσοτητας κ της απλοτητας τους περισσοτερο από καποιους ‘γνωστους’ μεσα στην πολη.Απο ανθρωπους που γνωριζεις στη σχολη,στη δουλεια κ αλλου που σε αποκαλουν φιλο κ ανα πασα στιγμη σε ξεχνανε,που σε βοηθανε ζητωντας ανταλλαγμα ή ικανοποιωντας τα συμφεροντα τους.
Κ ερχομαι στις σχεσεις αναμεσα στους φιλους ή στους συντροφους.Θελω να υπαρχει εμπιστοσυνη,να κοιτας τον άλλο καταματα κ να ξερεις ότι θα σε καταλαβει.Το βλεμμα σου να είναι καθαρο κ να μην αισθανεσαι ντροπη για τιποτα.Να στελνεις ένα μηνυμα για να λες απλα ένα γεια.Να μοιραζεσαι το καθετι μικρο.Να βλεπεις κατι,να σ’αρεσει κ να λες ‘α,θα το παρω για τον/την ταδε γιατι θα του/της αρεσει’ χωρις να είναι καποια γιορτη ή γενεθλια.Να μην υπαρχει ο σκατοεγωισμος που τυφλωνει τον άλλο κ αμφισβητει καποια βασικα πραγματα.Κ κατι που το θεωρω πολύ σημαντικο:Ναι,να δειχνεις με τις πραξεις σου αυτά που αισθανεσαι,αλλα να μιλας.Να λες στον άλλο τι νιωθεις.Να λες στους φιλους σου ότι τους αγαπας.Ναι,το σ’αγαπω είναι βαρια λεξη κ λενε ότι δεν πρεπει να τη λεμε συχνα.Οχι όμως κ σε ανθρωπους που αξιζουν κ που τους θες μες στη ζωη σου.Γιατι να μη το λες όταν το αισθανεσαι?Εστω κ σε μια ασχετη στιγμη.Λενε κ καλα ότι χανει την αξια του.Οχι αν ξερεις να το χρησιμοποιεις.Να το λες,κ με τις πραξεις σου να το ενισχυεις.Τί δηλαδη,θα γινεις μηπως ρεζιλι στους φιλους σου ή στον ανθρωπο σου?Στις αληθινες σχεσεις δε χωρανε τετοια πραγματα..Γιατι σκεψου,να συμβει κατι κ να λες μετα ‘δε προλαβα να του πω ότι τον/την αγαπω..’.Γιατι?Η ζωη σου δινει καθημερινα την ευκαιρια να το προλαβεις.Ζησε την κάθε ημερα σα να είναι η τελευταια.Χιλιοειπωμενο,αλλα τοσο αληθινο..Ειναι ένα τραγουδι με τους εξης στιχους:"If tomorrow never comes,would she know how much I loved her..did I try in every way,to show her every day she’s my only one.." Ο καθενας μας πρεπει να το σκεφτεται αυτό.Αν το αισθανεσαι γιατι να μη το λες?Ανθρωπος εισαι κ ανθρωπος θα σ’ακουσει.Δε μπορει κανεις σε τουτη τη γη να σε κατηγορησει για τα αγνα σου συναισθηματα.Το μυαλο επηρεαζεται-ενθουσιαζεται από πολλους παραγοντες..Η καρδια όμως ακομα μας ανηκει..Ποτε μη χασεις την καρδια σου…»
I'd pray to God if there was heaven,but heaven seems so very far from here...
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 25 Ιούλ 2006 21:18

Κάπου νομίζω οτι το έχω διαβάσει αυτό, αν και δεν είμαι σίγουρος :think:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
kimi

Δημοσίευση από kimi » 25 Ιούλ 2006 21:23

Αν εχεις διαβασει το ημερολογιο μου ισως..εγω τα εγραψα...
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 25 Ιούλ 2006 21:36

Ποτέ δεν ξέρεις, χεχε! :P

Εντάξει, δεν ήμουν σίγουρος, απλώς μου θυμίζει κάτι. Όταν το βρώ θα το ποστάρω! :wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
kimi

Δημοσίευση από kimi » 25 Ιούλ 2006 21:45

Να το ποσταρεις να βρουμε ομοιοτητες κ διαφορες..!Παντως το δικο μου ειναι authentic! :wink:
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 25 Ιούλ 2006 21:54

Λοιπόν εδώ είναι:
http://doncat.blogspot.com/2006/07/blog-post_07.html

Δεν είναι το ίδιο, σε κανένα σχεδόν σημείο. Απλώς έχουν και τα δύο κείμενα τον ίδιο χαρακτήρα, και με μπέρδεψε η δεύτερη παράγραφος της blade_runner..
:wink:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες