Συζήτηση περί κράνους

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από GeoStuff » 26 Ιούλ 2006 17:44

Διάβασα με προσοχή τις απόψεις όλων όσων έγραψαν μέχρι στιγμής και διαφωνώ - συμφωνώ με όλους...

Αρχικά να πώ ότι ό,τι θα αναφέρω από εδώ και κάτω δεν είναι προσωπικό και επιθετικό.

Οι νόμοι και τα πρόστιμα στην Ελλάδα καλώς κακώς έχουν καθαρά εισπρακτικό νόημα. Οπότε και δεν ασχολούμαι καν με το αν βοηθάνε ή όχι.

Το θέμα που θα έπρεπε να μας απασχολεί είναι η αυτοδιάθεση. Όποιος θέλει μπορεί να κάνει ό,τι σκ@τ@ θέλει. Θες να βάλεις ζώνη?? Βάλε... Θες να βάλεις κράνος?? Βάλε... Ειλικρινά με αφήνει παγερά αδιάφορο.

Αν όμως κάποιος από αυτούς που δεν φοράει κράνος ή ζώνη πέσει πάνω μου και πεθάνει ΕΓΩ τι φταίω???

Γιατί να πληρώνω ΕΓΩ την μαλακία του άλλου???

Ρε παιδιά μην βάζετε ζώνη... Μην βάζετε κράνος... Όταν πέσεις όμως ή τρακάρεις και ξύνεσαι κάτω με 60 - 70, δεν λέω παραπάνω, και σκάσει το κεφαλάκι σου σε κάποιο αυτοκίνητο ή κάποιο κράσπεδο θα παρακαλάς να το φόραγες... Το ίδιο και το μπουφανάκι που σε ζέσταινε πολύ και το άφησες σπίτι...

Και μην μου πεις κανείς γ@μί@ς: "Εγώ δεν πέφτω...". Θα πει μαλακία και το ξέρει...

Ένα κεφάλι έχεις και μια φορά αρκεί... Σκεφτείτε το... Και καλά και όρθια χιλιόμετρα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από ArchangelX » 26 Ιούλ 2006 18:27

Deninho, o γιατρός έχει το 0-100 σε πολύ λιγότερο απο 2 sec. Εγω με την δικιά μου που τα πιάνει σε 2,6 (ιδανικές συνθήκες) και δεν αντέχω να μην έχω κλειστή την ζελατίνα. Επίσης, προσπάθησε να παρατηρήσεις οτι πάνω στο τζαμάκι, έχει κολημένες δυο λεπτές διάφανες ζελατίνες. Μολις η ορατότητα του γίνει χάλια, τραβάει την πρώτη και μετά απο λίγο την δευτερη.

maria7075, εγω οδηγώ μηχανή 13 χρόνια. Ο λόγος που με στούκαραν απο πίσω πρόσφατα την ώρα που πήγα να στριψω ειναι γιατι δεν άκουσα τον κάγκουρα να επιταχύνει. Αν τον άκουγα μπορεί να ανέβαζα και εγω ταχύτητα και να γλύτωνα. Εχω γλυτώσει άπειρα τέτοια μέχρι σήμερα. Τα αυτοκίνητα που πετάγονται μέσα απο στενά χωρίς να ελένξουν τίποτα ειναι απο τις αγαπημένες μου περιπτώσεις... Είναι η δευτερη πτώση μου, ελπίζω και η τελευταία.

geostuff, ακόμα και να έβαζαν μεγαλύτερο πρόστιμο, πάλι συνεχίζουν να μας φέρονται σαν γαϊδούρια που καταλαβαίνουν μονο με το ξύλο.

Επίσης, έχει σημασία τί φορά ή δεν φορά ο άλλος όταν πέσει επάνω σου? Καμία. Μία ρήξη στον 10ο σπόνδυλο ειναι αρκετή για να σε αφήσει παράλυτο για το υπόλοιπο της ζωής σου. Εδω κολάει και η ψευδή αίσθηση της ασφάλειας που σου παρέχει το κράνος.

Οπως και να έχει, ξέχασα να υπολογίσω οτι η πλειοψηφία απο εσάς βρίσκεται στην αθήνα... στο χωριό των τρελών με τον μαγικό ζωμο... Εγω ειμαι αρκετά βόρεια θα έλεγα. Οι ταχύτητες 60-70 χιλιομέτρων εδω ειναι εξωπραγματικές και ασύληπτες για την πόλη. Το max που μπορείς να ανοίξεις ειναι 40...

Αν ήμουν αθήνα, δεν υπήρχε περίπτωση να μην το φοράω. Εκεί τρέχετε μέσα στην πόλη και ακόμα και σε κατοικημένες περιοχές. Ακόμα και σκύλος να βγεί μπροστα γίνεστε ιπτάμενοι... Οι πιθανότητες να γίνει ζημιά αυξάνονται εκθετικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από GeoStuff » 26 Ιούλ 2006 18:35

Archangel έγραψε:Deninho, o γιατρός έχει το 0-100 σε πολύ λιγότερο απο 2 sec. Εγω με την δικιά μου που τα πιάνει σε 2,6 (ιδανικές συνθήκες)
Τι οδηγάς ρε άνθρωπε???

:D :D :D

Αθήνα θες πανοπλία για να είσαι secure...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από deninho » 26 Ιούλ 2006 19:24

Archangel, το γνωρίζω αυτό το κόλπο (γιατί υπάρχει και στα κράνη της F1 :P) και δεν ήξερα ότι δε γίνεται να εφαρμοστεί και στα κανονικά/εμπορικά κράνη (μην ακούσω τπτ περί κόστους. όταν δίνεις ένα κάρο λεφτά για μια μηχανή που πιάνει τα 100 σε 2,6", δε νομίζω να τσιγκουνευτείς το κατιτίς που θα σου σώσει τη ζωή. Άλλωστε τι να την κάνεις μετά την μηχανή?)

Το θέμα είναι ότι αν πέσει ένα έντομο εκεί που θα έπρεπε είναι το τζαμάκι, μειώνεται η ορατότητά σου κατά 50% :hammer:

Συμφωνώ με την αρχική τοποθέτηση του (έτοιμου, πλέον να φύγει) GeoStuff. Ότι τα πρόστιμα έχουν καθαρά εισπρακτικό χαρακτήρα

ΥΓ Αθήνα δεν είσαι ποτέ secure :-?

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από aguila21 » 26 Ιούλ 2006 19:26

Archangel έγραψε:
aguila ξέφυγες. Το πήγες πολύ μακριά το θέμα. Μιλάς για την πολιτεία και το έφτασες μέχρι την υπογενητικότητα. Αν η πολιτεία σκεφτόταν τοσο ορθά όσον αφορά τους πόρους της θα προσπαθούσε πρώτα να εξαλείψει τα λαμόγια εκ των εσω και μετα να ασχοληθεί με τον τελευταίο τροχό της άμαξας ο οποίος ειμαστε εμείς. Περιτό να σου πώ φυσικά οτι χέστηκε για το τί γίνεται με εμάς και τα αμάξια. Το γνωρίζετε οτι στα αμάξια με αερόσακο πρέπει μονίμως να φοράς την ζώνη ασφαλείας και να εισαι κολημένος στο πίσω κάθισμα γιατι στην περίπτωση της παραμικρής στούκας ο αερόσακος αποδικνύετε θανατηφόρος? Αν δεν έχεις την στάση που προανέφερα, σου σπάει τον σβέρκο. Κανονικότατα.
Και όμως η υπογεννητικότητα δεν είναι άσχετη με τους άδικους θανάτους.Πεζών,ΙΧηδων,Μοτοσυκλτιστών ή όπως αλλιώς θέλεις πες τα.Η Ελλάδα χάνει κάθε χρόνο περισότερους πολίτες απότι στο Ιρακ.Έθνος χωρίς πολίτες δεν υφίσταται.
Archangel έγραψε: Οσον αφορά το κράνος τωρα.... Ετσι όπως έχει φτιαχτεί, το θεωρώ την πιο ηλίθια εφευρεση όλων των εποχών. Ο μοτοσυκλετιστης/μηχανόβιος (ειναι διαφορετικά αυτα τα 2) αυτο που τον σώζει στον δρόμο και ειδικά σε δρόμους με μπολικη κυκλοφορία και πεζούς ειναι η όραση και πάνω απ όλα η ακοή του. Ε το κράνος στα αφαιρεί και τα 2. Σου μειώνει το πεδίο όρασης και εξαλείφει την ακοή. Οσοι καβαλούν μηχανές θα με καταλάβουν. Οι υπόλοιποι απλα ας με εμπιστευτούν σε αυτα που λέω. Δεν λέω οτι δεν χρειάζετε σε κάποιον διεθνή ή κάτι τετοιο. Αλλα ο λόγος που χρειάζετε εκεί ειναι σχεδόν αποκλειστικά ο αέρας, για να μην σου κλεινει να μάτια. Ετσι και γίνει στραβή εκει πέρα με 250klm/h το κράνος δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Δεν πρόκειτε να μεινει ούτε το μικρό δαχτυλάκι σου, πόσο μάλλον το κεφάλι σου.
Το κράνος δε μειώνει καμιά όραση.Αντίθετα επειδή ο αέρας δεν ξηραίνει τα μάτια-εφόσον έχεις κατεβασμένη τη ζελατίνα-σε βοηθάει να δεις καλύτερα.Πίσω μπορείς να δεις απο τους καθρέπτες που υποχρεωτικά πρέπει να έχεις στο δίκυκλό σου.Η ακοή δεν εμποδίζεται απο το κράνος σε βαθμό να μην μπορείς να διακρίνεις ασθενοφόρο ή περιπολικό.
Archangel έγραψε: Υποδομή κράνους? Αθλια. Το κράνος έχει και αυτο προδιαγραφές. Πρέπει να σε σφίγγει παντού και πάρα πολύ εκτός απο τα αφτιά και τα μυνήγγια οπου υπάρχουν πολλά νευρα πόνου και αν φοράς κράνος για πολλή ώρα, στην καλύτερη ζαλίζεσε. Αν δεν σε σφίγγει, στην περίπτωση τρακαρίσματος στην καλύτερη θα βγεί και στην χειρότερη θα σε πνίξει. Αυτο βέβαια μονο αν το έχεις δέσει απο κάτω. Αν όχι, ειναι δεδομένο οτι θα βγεί.
Τα καλά κράνη,απο μεγάλες εταιρείες είναι πολύ άνετα.Αν βέβαια πας σε πολυκατάστημα και αγοράσεις κράνος τότε μην περιμένεις άνεση.Φυσικά το κράνος πρέπει να ταιριάζει στο πρόσωπο.Στην αρχή είναι πολύ στενό αλλά μετά απο λίγο καιρό "κάθονται" τα μαξιλαράκια.Όσο για ζάλη,προσωπικά ποτέ δεν έχω ζαλιστεί.Αντίθετα όταν είμαι πεζός σε δρόμους της Αθήνας,ζαλίζομαι απο το νέφος και την ηχορύπανση.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από aguila21 » 26 Ιούλ 2006 19:30

Οι πρόσθετες ζελατίνες τοποθετούνται πανεύκολα.Και είναι φθηνές.Όσο για τους αγώνες,οι περισότερες πτώσεις συμβαίνουν με ταχύτητες μέχρι 100χαω.Τόσα μπορείς να πιάσεις στην Καβάλας ή στην Κατεχάκη.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από KGP » 26 Ιούλ 2006 19:47

megamak έγραψε:Με αφορμή την πρόσφατη αύξηση στα πρόστιμα για παραβάσεις του Κ.Ο.Κ. αλλά και από συζήτηση με φίλους, έχω την εξής απορία: Γιατί εγώ, που είμαι πολίτης μιας δημοκρατικής χώρας και έχω ελευθερία άποψης, βούλησης και όλα αυτά, να μην μπορώ να επιλέξω αν θα προστατεύσω τον εαυτό μου ή όχι? Γιατί δηλαδή η τροχαία να μου επιβάλλει να φορέσω το κράνος? Απ'τη στιγμή που δε θέτω σε κίνδυνο κάποιον άλλον, αλλά τη δική μου σωματική ακεραιότητα και μόνο, για την οποία εξάλλου εγώ είμαι υπεύθυνος. Άλλο το να περάσω ένα φανάρι με κόκκινο, να κάνω μία παράνομη προσπέραση. Εκεί μάλιστα, να μου πάρει και το δίπλωμα, δε θα έχει άδικο στη τελική. Αλλά για τον εαυτό μου νομίζω ότι μπορώ να αποφασίσω εγώ, και όχι κάποιος άλλος! Ανάλογα και για τη ζώνη. Τι πιστεύετε εσείς επ'αυτού?
giati poli apla me to pou tha chtipiseis to kefali sou i patheis otidipote se mia opiadipote dimokratiki chora opos kai stin ellada ego (enoo tous forologoumenous polites) tha sou pliroso apo ton astinomiko pou tha erthei na se vrei, ton pirosvesti pou tha katharisei ton dromo, to kostos ton autokiniton tous kai otidipote peretero chriastei meta....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
crypto

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από crypto » 26 Ιούλ 2006 19:50

ioanna έγραψε:Συμφωνώ ότι το κράνος είναι απαραίτητο η μόνη μου διαφωνία είναι στις τιμές. Θεωρώ απαράδεκτο ότι το κράνος φορολογείται σαν είδος πολυτελείας.
Δυστυχώς το κράτος δε σκέφτεται ότι "χάνοντας" κάποια λεφτά από το ΦΠΑ, θα κερδίσει πολύ περισσότερα από τα μειωμένα έξοδα για νοσήλεια. Αφού σου κάνει "σκόντο" από τα τέλη κυκλοφορίας, πρέπει να σου τα πάρει από κάπου αλλού...

Να στείλουμε chain-mail στο Υπ. Μεταφορών, να κατεβάσει το ΦΠΑ στο 9% για τα κράνη, θεωρώντας τα "ροφήματα", αφού αν τρακάρεις και δεν το φοράς, τον ήπιες! :D

Βέβαια, είμαστε κι εμείς κακομαθημένοι... Στην Αγγλία π.χ. δε θα δείτε μοτοσυκλετιστή στο δρόμο χωρίς κράνος και στολή (όσα κυβικά και να είναι η μηχανή του). Ακόμη και οι ποδηλάτες φοράνε το σχετικό κράνος, εκτός του ότι είναι στολισμένοι γύρω-γύρω με αντανακλαστικά και LED που αναβοσβήνουν.

Άβαταρ μέλους
crypto

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από crypto » 26 Ιούλ 2006 19:56

megamak έγραψε:Με αφορμή την πρόσφατη αύξηση στα πρόστιμα για παραβάσεις του Κ.Ο.Κ. αλλά και από συζήτηση με φίλους, έχω την εξής απορία: Γιατί εγώ, που είμαι πολίτης μιας δημοκρατικής χώρας και έχω ελευθερία άποψης, βούλησης και όλα αυτά, να μην μπορώ να επιλέξω αν θα προστατεύσω τον εαυτό μου ή όχι? Γιατί δηλαδή η τροχαία να μου επιβάλλει να φορέσω το κράνος? Απ'τη στιγμή που δε θέτω σε κίνδυνο κάποιον άλλον, αλλά τη δική μου σωματική ακεραιότητα και μόνο, για την οποία εξάλλου εγώ είμαι υπεύθυνος. Άλλο το να περάσω ένα φανάρι με κόκκινο, να κάνω μία παράνομη προσπέραση. Εκεί μάλιστα, να μου πάρει και το δίπλωμα, δε θα έχει άδικο στη τελική. Αλλά για τον εαυτό μου νομίζω ότι μπορώ να αποφασίσω εγώ, και όχι κάποιος άλλος! Ανάλογα και για τη ζώνη. Τι πιστεύετε εσείς επ'αυτού?
Μπορεί να μη θέτεις κάποιον άμεσα σε κίνδυνο, αλλά σίγουρα θέτεις κάποιον έμμεσα. Αν τη στιγμή που εσύ χτυπήσεις (χτύπα ξύλο), λίγο αργότερα κάποιος δικός σου πάθει π.χ. έμφραγμα (ξαναχτύπα ξύλο) και το τελευταίο διαθέσιμο ασθενοφόρο έρχεται να μαζέψει εσένα, θα ευχόσουν να φορούσες κράνος!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος crypto την 26 Ιούλ 2006 20:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από ArchangelX » 26 Ιούλ 2006 19:57

GeoStuff έγραψε:Τι οδηγάς ρε άνθρωπε???
Αυτό ;)

aguila21 έγραψε: Και όμως η υπογεννητικότητα δεν είναι άσχετη με τους άδικους θανάτους.Πεζών,ΙΧηδων,Μοτοσυκλτιστών ή όπως αλλιώς θέλεις πες τα.Η Ελλάδα χάνει κάθε χρόνο περισότερους πολίτες απότι στο Ιρακ.Έθνος χωρίς πολίτες δεν υφίσταται.
Ρε μήπως εισαι δημόσιος υπάλληλος? Εφορία και έτσι? :lol:

aguila21 έγραψε: Το κράνος δε μειώνει καμιά όραση.Αντίθετα επειδή ο αέρας δεν ξηραίνει τα μάτια-εφόσον έχεις κατεβασμένη τη ζελατίνα-σε βοηθάει να δεις καλύτερα.Πίσω μπορείς να δεις απο τους καθρέπτες που υποχρεωτικά πρέπει να έχεις στο δίκυκλό σου.Η ακοή δεν εμποδίζεται απο το κράνος σε βαθμό να μην μπορείς να διακρίνεις ασθενοφόρο ή περιπολικό.
Τα περιπολικα και τα ασθενοφόρα τα ακούω και ενω κοιμάμαι. Αυτος που πρέπει να ακούω ειναι ο μπουρτζόβλαχος με το ντάτσουν που την οδήγηση την έχει αναλάβει η ρετσίνα μέσα στο στομάχι του ή την κότα με το x3 που μόλις θυμήθηκε οτι πρέπει να ξαναβάλει κραγιον στην μέση του δρόμου.

aguila21 έγραψε: Τα καλά κράνη,απο μεγάλες εταιρείες είναι πολύ άνετα.Αν βέβαια πας σε πολυκατάστημα και αγοράσεις κράνος τότε μην περιμένεις άνεση.Φυσικά το κράνος πρέπει να ταιριάζει στο πρόσωπο.Στην αρχή είναι πολύ στενό αλλά μετά απο λίγο καιρό "κάθονται" τα μαξιλαράκια.Όσο για ζάλη,προσωπικά ποτέ δεν έχω ζαλιστεί.Αντίθετα όταν είμαι πεζός σε δρόμους της Αθήνας,ζαλίζομαι απο το νέφος και την ηχορύπανση.

Focus daniel son. Αυτο λέω. Εγω έσκασα 620 για κράνος και αλλα 500 για μπουφάν με προστατευτικά. Ο επόμενος δεν θα το κάνει. Οσο για το οτι δεν ζαλίζεσε, δοκίμασε να ανέβεις μία Θεσ/νίκη και πές μου πώς θα ειναι το κεφάλι σου όταν φτάσεις.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από ArchangelX » 26 Ιούλ 2006 20:00

KGP έγραψε:giati poli apla me to pou tha chtipiseis to kefali sou i patheis otidipote se mia opiadipote dimokratiki chora opos kai stin ellada ego (enoo tous forologoumenous polites) tha sou pliroso apo ton astinomiko pou tha erthei na se vrei, ton pirosvesti pou tha katharisei ton dromo, to kostos ton autokiniton tous kai otidipote peretero chriastei meta....
Αυτούς τους πληρώνεις έτσι και αλλιώς για πολύ πιο ηλίθιους λόγους. Δεν νομίζω να σε χρέωσαν τίποτις έξτρα για το δικό μου ατύχημα...

Στην τελική, αμα η πολιτεία έδινε την σημασία που νομίζετε οτι δίνει, θα μας έφτιαχνε καλύτερους δρόμους ωτσε να ειμαστε πιο ασφαλείς. ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από KGP » 26 Ιούλ 2006 20:12

me tin idia logiki olous tous plirono etsi kai allios re si archangele...

tora gia tous dromous kai tin asfalia... den fteei panta to kratos...alla kai emeis (pou outos i allos to apoteloume)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από ArchangelX » 26 Ιούλ 2006 20:27

Μα δεν υπάρχει άλλη λογική. Ακόμα και τα ατυχήματα να έπεφταν σε μηδενική τιμή, πάλι τα ίδια θα πλήρωνες.
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από aguila21 » 26 Ιούλ 2006 20:45

Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος.

Θεσσαλονίκη δεν έχω ανέβει.Αλλά αν το κάνω θα είναι με το τραίνο.Ούτε σε αμάξι δεν μπαίνω.Αλλά κάνω πολλά χλμ στην Αθήνα με την κάθε κυράτσα και τον κάθε ζοχαδιασμένο ταρίφα μου δίπλα.Μέχρι και το πόδι μού πάτησε ταρίφας σε φανάρι.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από ArchangelX » 26 Ιούλ 2006 21:55

Εργαλείο?
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες