Συζήτηση περί κράνους

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
sil3

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από sil3 » 26 Ιούλ 2006 22:11

Archangel έγραψε: Οσον αφορά το κράνος τωρα.... Ετσι όπως έχει φτιαχτεί, το θεωρώ την πιο ηλίθια εφευρεση όλων των εποχών. Ο μοτοσυκλετιστης/μηχανόβιος (ειναι διαφορετικά αυτα τα 2) αυτο που τον σώζει στον δρόμο και ειδικά σε δρόμους με μπολικη κυκλοφορία και πεζούς ειναι η όραση και πάνω απ όλα η ακοή του. Ε το κράνος στα αφαιρεί και τα 2. Σου μειώνει το πεδίο όρασης και εξαλείφει την ακοή. Οσοι καβαλούν μηχανές θα με καταλάβουν. Οι υπόλοιποι απλα ας με εμπιστευτούν σε αυτα που λέω. Δεν λέω οτι δεν χρειάζετε σε κάποιον διεθνή ή κάτι τετοιο. Αλλα ο λόγος που χρειάζετε εκεί ειναι σχεδόν αποκλειστικά ο αέρας, για να μην σου κλεινει να μάτια. Ετσι και γίνει στραβή εκει πέρα με 250klm/h το κράνος δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Δεν πρόκειτε να μεινει ούτε το μικρό δαχτυλάκι σου, πόσο μάλλον το κεφάλι σου.
archangel , είμαι της άποψης ότι ο μοτοσυκλετιστής προστατεύεται πηγαίνοντας ΠΑΝΤΑ τη διπλάσια ταχύτητα από όλους τους άλλους. επίσης όταν δεν φρενάρει πουθενά και όταν κάνει η μηχανή του υπερβολικό θόρυβο.
έτσι αποκλείοντας όλους τους άλλους αστάθμητους παράγοντες (αργοί μπροστά - τους προσπερνάμε, γρήγοροι πίσω - είμαστε γρηγορότεροι, πάει να πεταχτεί κάποιος - ΔΕΝ σταματάμε, δεν βλέπει - η εξάτμιση μας έχει ακουστεί 5 τετράγωνα) απομένει το κράνος για να μας προστατεύσει από τον εαυτό μας. οι πιθανότητες να χτυπήσεις κάνοντας τα παραπάνω είναι μικρότερες από το να πηγαίνεις νόμιμα, το κακό είναι ότι όταν χτυπήσεις θα χτυπήσεις θεαματικά.
Archangel έγραψε: Αν ήμουν αθήνα, δεν υπήρχε περίπτωση να μην το φοράω. Εκεί τρέχετε μέσα στην πόλη και ακόμα και σε κατοικημένες περιοχές. Ακόμα και σκύλος να βγεί μπροστα γίνεστε ιπτάμενοι... Οι πιθανότητες να γίνει ζημιά αυξάνονται εκθετικά.
χωρίς να θέλω να διαφωνήσω με το νόημα των λεγόμενων σου, ότι πράγματι υπάρχει επιθετικότητα στους δρόμους, όταν βλέπω γάτα ή σκύλο ανοίγω γκάζι γιατί άμα φρενάρω πάνω του, θα μπλοκάρουν οι τροχοί και θα πέσω. εκτός κι αν είναι μακρυά και φρενάρω. ή είναι μεγάλος ο σκύλος και γίνω ιπτάμενος.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από KGP » 26 Ιούλ 2006 23:09

Archangel έγραψε:Μα δεν υπάρχει άλλη λογική. Ακόμα και τα ατυχήματα να έπεφταν σε μηδενική τιμή, πάλι τα ίδια θα πλήρωνες.
tha sto theso oso pio apla mporo choris na ftano se polles leptomeries.

* to kostos tis anthropinis zois enos ellina gia to kratos einai peripou sta 1.5m euro -an thimame kala to number pano kato-

* to kostos enos autokinitou eite einai peripoliko, eite asthenoforo, eite pirosvestiko ochima einai metavalomeno analoga me tin chrisi tou

* oi anagkes se anthropino dinamiko eite gia astinomiko, eite gia pirosvesti eite akoma akoma kai gia autous pou echoun schesei me nosokomiaki diakomidi kai perilathpsi einai metavalomeno analoga me ton ogko doulias, to idio kai i poiotita ipiresion pou prosferoun

den vazo allous foreis pou tha emplakoun stin sinechia...px dikastiria, asfalistikes eteries/organismous etc

mporo na sto analiso akomi perisotero se schesi me tis chamenes ergatoores, kostos tou ergazomenou sto olo sistima eite ston idiotiko tomena eite ston dimosio alla mou einai diskolo auti tin stigmi na vro tin ereuna pou eiche ginei apo tin europaiki enosi.

prin mou peite oti to paratravao, den skeftomai katholou "antropina/antropistika" (opos thelete peste to) tha protimousa omos na mporo na pao tora sto kat giati espasa apo kathari atichia to podi mou kai na echo mia A piotita ipiresion giati o ogkos doulias einai tetios pou to epitrepei para apo avlepsia thelete...apo "malak1a" thelete merikon na ipovathmizete.

auto den afora mono tous motosikletistes kai tous sinepivates tous alla genikotera.

nomizo oti ta video me ta atichimata stous ellinikous dromous alla kai tis eklimatikes energies (anastrofi stin attiki) einai akoma charagmena stin mnimi mas.
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από ArchangelX » 27 Ιούλ 2006 00:04

Sil3, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι. Πράγματι θα ειναι θεαματικό. Θα δοκιμάσω και θα σου πω.

Α! Μην κάνεις την ανοησία και χτυπήσεις έστω και κανίς με ταχύτητα άνω των 50. Θα νιώσεις οτι χτύπησες κωλόνα της ΔΕΗ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από GeoStuff » 27 Ιούλ 2006 00:19

Θα επιχειρήσω να κάνω την ανατροπή αλλάζοντας εντελώς το ύφος της συζήτησης...

Υπάρχει μια κατηγορία ανθρώπων που, όπως αναφέρει η διεθνής βιβλιογραφία της ψυχολογίας, διακατέχονται από "άγνοια κινδύνου".

Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν άτομα, τα οποία ενώ γνωρίζουν ότι κάνουν λάθος, η λεγόμενη "γνωσιολογική δυσαρμονία", συνεχίζουν ακάθεκτοι να το κάνουν.

Κλασικά παραδείγματα αυτών είναι:

1) Καπνιστές
2) Όσοι πηδάνε χωρίς προφυλακτικό από το πρώτο ραντεβού κάποια τυχαία γκόμενα ή γκόμενο
3) Όσοι πίνουν και οδηγούν
4) Όσοι είναι συνεπιβάτες στους προηγούμενος
5) Όσοι κάνουν extreme sports
6) Όσοι οδηγούν χωρίς ζώνη ή κράνος
7) Όλο και κάποιος θα μου ξεφεύγει...

Δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην έχει κάνει έστω και ένα από τα προαναφερθέντα... Μερικοί προτιμούν να τα κάνουν κατά συρροή... Και εγώ μέσα σε αυτούς.

Λογική εξήγηση και επιχειρηματολογία δεν υφίσταται. Μόνο αερολογίες και κούφια επιχειρήματα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
sil3

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από sil3 » 27 Ιούλ 2006 01:30

Archangel έγραψε:Sil3, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ έτσι. Πράγματι θα ειναι θεαματικό. Θα δοκιμάσω και θα σου πω.
πράγματι θα είναι θεαματίκοτατο το ατύχημα, πάντως από τη πρώτη στιγμή που καβάλησα εφαρμόζω το σύστημα ζω-πεθαίνω και δε μου έχει συμβεί τίποτα αξιοπεριέργο στο δρόμο (εδώ χτυπάμε ξύλο τρεις φορές για να μην συμβεί).

οι κακές γλώσσες λένε πως και να συνέβαινε δεν θα το καταλαβαινα και δεν πρέπει να βγαίνω έξω.:roll:

geostuff. μήπως γνωσιολογικές δυσαρμονίες είναι ότι κάνοντας όλα αυτά που είπες και γλυτώνοντάς την κάθε φορά, νομίζουμε ότι ξεγελάμε το χάρο και στο τέλος θα γλυτώσουμε το αναπόφευκτο; αυτό κι αν ειναι γνωσιολογική δυσαρμονία!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιούλ 2006 07:50

Όποιος έχει "φάει" χρυσόμυγα με 60-70 χαω,στο κράνος,θα εύχεται να μην τη φάει ποτέ χωρίς...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από hik-hok » 27 Ιούλ 2006 09:24

Τζάμπα γίνεται αυτή η κουβέντα

Έχει αποδειχτεί επιστημονικά ότι στο μυαλό όσων δεν φοράνε κράνος βρίσκονται σε υψηλά επίπεδα δύο ορμόνες, ή σεμεναθατύχεινινη (SeMeNa THa TyXei) και η εγωξερωκαλυτερανινη (Ego KSero Kaly TeRa).

Από πειράματα στο εξωτερικό διαπιστώθηκε ότι τα ίδια υψηλά επίπεδα των παραπάνω ορμονών είχαν στο αίμα τους άτομα που είχαν φάει τον άμπακο και μετά πήγαν για μπάνιο με αποτέλεσμα να καταλήξουν στον πάτο της πισίνας.

Γενικά τα υψηλά επίπεδα σεμεναθατύχεινινης (SeMeNa THa TyXei) και εγωξερωκαλυτερανινης (Ego KSero Kaly TeRa) προκαλούν την κατάσταση που περιγράφεται με τον όρο "Famous last words".
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από Sheena » 27 Ιούλ 2006 17:16

hik-hok έγραψε:
Γενικά τα υψηλά επίπεδα σεμεναθατύχεινινης (SeMeNa THa TyXei) και εγωξερωκαλυτερανινης (Ego KSero Kaly TeRa) προκαλούν την κατάσταση που περιγράφεται με τον όρο "Famous last words".
Έγραψες!! Αυτό έχω να πω μόνο.

Όσο για τα υπόλοιπα τελικά πόσο υπεύθυνος είναι ο καθένας μας με το να αποποιείται τις ευθύνες που έχει ως μοτοσυκλετιστής, ως οδηγός αυτοκινήτου ή ως πεζός;; Περιορίζομαι μόνο σε αυτές τις ιδιότητες του ανθρώπου, γιατί μόνο αυτές έχουν σημασία για αυτό που συζητάμε εδώ.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από ArchangelX » 27 Ιούλ 2006 17:21

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κάτσε ρε hik-hok, κανέις δεν ειπε οτι το κράνος δεν ειναι εντελώς απαραίτητο σε πολλές περιπτώσεις. Αυτο που λέμε ειναι οτι θα έπρεπε να ειναι δικαίωμα επιλογής του καθενός. Εγω επέλεξα να το φοράω άσχετα αν μου χαλάει την χωρίστρα ακόμα και μέσα στην πόλη οπου οι ταχύτητες εινα εξεφτελιστικά μικρές... Ειναι επιεικώς βλακώδες να ειμαι με τετοιο εργαλείο και να μην φοράω κράνος. Απο τα ίδια πειράματα στο εξωτερικό διαπιστώθηκε οτι το γκάζι, όσο πιο βρώμικο ειναι, τοσο πιο γλυκό...

Απλα διαφωνώ κάθετα στην φορολόγηση, στην υπερτιμολόγηση, στην δομή του κράνους και στην κάθε εταιρία που βγάζει φτηνιάρικα κράνη τα οποία κάθε άλλο παρα προστατευουν.
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιούλ 2006 17:54

Archangel έγραψε:στην κάθε εταιρία που βγάζει φτηνιάρικα κράνη τα οποία κάθε άλλο παρα προστατευουν.
Εξαρτάται για ποιά εταιρεία πρόκειται.Οι μεγάλες εταιρείες (Arai,shoei,Agv,Shark κλπ) βγάζουν και φθηνά μοντέλα τα οποία όμως είναι απολύτως ποιοτικά.Απλώς δε θα πάρεις ένα κράνος των 150€ για να τρέχεις με 200 χαω.Και δεν περιμένεις σε αυτές τις τιμές την ηχομόνωση που έχει ένα κράνος 600€.

Άβαταρ μέλους
megamak

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από megamak » 28 Ιούλ 2006 04:18

Νομίζω ότι παρεξηγήσατε το θέμα. Εγώ δεν είπα ποτέ ότι κάποιος δεν πρέπει να φοράει κράνος. Εννοείται ότι πρέπει να φοράει παντού και πάντα, γιατί αφορά την ασφάλειά του. Το θέμα είναι όμως ότι το κράτος με υποχρεώνει να το φορέσω, υποτιμώντας έτσι τη νοημοσύνη μου και (κατ'εμέ) παραβιάζοντας το δικαίωμά μου να έχω το δικαίωμα επιλογής για τον εαυτό μου. Και το πρόστιμο που επιβάλλει είναι πολύ υψηλό. Και αυτά που είπε και ο aguila21 με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο, και είναι και οι απώτεροι λόγοι που γίνεται αυτό. Ακριβώς επειδή το κράτος ουσιαστικά βγάζει λεφτά από μένα, δε το συμφέρει να με χάσει από το εργατικό δυναμικό του. Το να μου επιβάλλει όμως να φοράω κράνος όμως δεν είναι λύση, είναι ένα ημίμετρο που πάσχει, διότι δε μου αφήνει το δικαίωμα της επιλογής. Αν θέλει το κράτος να κάνει κάτι για τα ατυχήματα, μπορεί να φτιάξει καλύτερους δρόμους, να κάνει καλύτερες εξετάσεις διπλώματος (όλοι γνωρίζουν πόσο μούφα είναι), να κάνει επαναληπτικές εξετάσεις κάθε 2-3 χρόνια για να ξέρει ότι ο πολίτης είναι ικανός οδηγός, να χρηματοδοτεί την αγορά του κράνους του κάθε ιδιώτη. Αυτό που λες KGP ότι θα με πληρώσεις είναι (χωρίς παρεξήγηση) σαθρό επιχείρημα, γιατί υπάρχουν άπειρα τέτοια παραδείγματα και γι'αυτό υπάρχει εξάλλου το κράτος και οι μηχανισμοί της (οι οποίοι θα συνεχίσουν να υπάρχουν και να κοστίζουν λεφτά ανεξάρτητα απ'το αν εγώ τρακάρω ή όχι). Δε μπορείς να θεωρείς το ατύχημα μου σπατάλη δημοσίου χρήματος, όταν γίνεται διασπάθιση αυτού σε άπειρες άλλες περιπτώσεις και σε πολύ μεγαλύτερα ποσά. Το κράτος οφείλει στη τελική να με πληρώσει αν τρακάρω, γιατί το κράτος οφείλει να είναι και ένα κράτος πρόνοιας, με σεβασμό στο πολίτη. Δε μπορεί όμως να μου επιβάλλει σε καμία περίπτωση κάτι για το οποίο αρμόδιος να επιλέξω είμαι εγώ και μόνο εγώ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από KGP » 28 Ιούλ 2006 06:10

den eimai enantion se auta pou eipes.

omos epsachnes ta epichirimata kai tin logiki piso apo to oti esi den mporeis na epilekseis an theleis na foreseis kranos i ochi.

lratos eimaste emeis .. einai kati san "oloi gia enan kai ntoumpalin" opote echeis to dikaioma na kaneis oti goustareis mechri tou simeiou pou den apeileis otidipote me afora eite emesa eite amesa mesa se ena plaisio...rithmistikon (na tous poume?) -opos theleis valton- kanonon.

kai fisika to kratos ofeilei na sou plirosei ta panta se periptosei pou kati sou sinvei kai mazi sou, esei den ofeileis omos na pareis ta anagkea metra etsi oste na apotrepseis na ginei kati tetio? na eise me liga logia risk averse?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Ιούλ 2006 08:43

megamak με το σκεπτικό σου,δε θα πρέπει να υπάρχει πολεοδομικός κανονισμός,και ο καθένας να χτίζει το σπίτι του οπως θέλει,χωρίς αντισεισμικές προδιαγραφές,που αυξάνουν το κόστος.Στο τέλος όμως το κράτος,δηλαδή όλοι οι Έλληνες πολίτες,θα πληρώνουν τη βλακεία του καθενός.

Συμφωνώ για τους δρόμους και τις εξετάσεις,αλλά ακόμα και στις πίστες επιβάλλεται η χρήση κράνους,και ας είναι ελεγχόμενος χώρος,χωρίς πεζοδρόμια και τοίχους.Και όπως θα έχεις παρατηρήσει,όλες οι πτώσεις γίνονται με λίγα-σχετικά- χαω.Στην ευθεία με 280+ δεν έχει πέσει κανείς.Σκέψου να είσαι σταματημένος σε φανάρι,να έρθει η κυράτσα με 10 πόντους τακούνι κι επειδή δεν μπορεί και δεν ξέρει πώς πατάνε το φρένο να σε χτυπίσει απο πίσω.Αν βρεθείς στη διασταύρωση,και "σκάσεις" επάνω σε αμάξι,θα σε σώσει το κράνος.Αν δε φοράς,στην καλύτερη περίπτωση μερικά ράματα τα έχεις δεδομένα.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από aguila21 » 28 Ιούλ 2006 08:59

megamak έγραψε: Το κράτος οφείλει στη τελική να με πληρώσει αν τρακάρω, γιατί το κράτος οφείλει να είναι και ένα κράτος πρόνοιας, με σεβασμό στο πολίτη. Δε μπορεί όμως να μου επιβάλλει σε καμία περίπτωση κάτι για το οποίο αρμόδιος να επιλέξω είμαι εγώ και μόνο εγώ.
Πώς θα σού φαινόταν,αν το κράτος αποζημείωνε έναν καταπατητή δασικής έκτασης,επειδή κάικε το σπίτι που παράνομα έφτιαξε στο δάσος;Πώς θα σού φαινόταν αν το κράτος αποζημείωνε έναν ιδιοκτήτη σπιτιού,που ενώ πήρε άδεια για να το χτίσει με συγκεκριμένες προδιαγραφές,έκανε άλλα πράγματα κι έπεσε απο σεισμό;Όσο για τις επαναληπτικές εξετάσεις κάθε 2-3 χρόνια,αν το έκανε αυτό θα έβλεπες ν'αντιδρούν όλοι και να λένε ότι το κάνει για να κονομήσει...

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από Sheena » 28 Ιούλ 2006 12:27

Εξετάσεις δίνουμε κάθε μέρα με την οδηγική και όχι μόνο συμπεριφορά μας. Όχι ότι είμαι αντίθετη με να γίνονται κάθε 2-3 χρόνια επαναληπτικές εξετάσεις, όπως σωστά προαναφέρθηκε αππο τον megamak, αλλά μετά θα αρχίσουμε να έχουμε την λογική που αναφέρει ο aguila21, ότι δηλαδή το κάνει αυτό το κράτος για να κονομήσει.

Όσο για το αν έχει κανείς δικαίωμα επιλογής.... Όταν κανείς ανήκει σε μια κοινωνία, η οποία για να μπορεί να υπάρξει διέπεται από κάποιους κανόνες, αλλιώς δεν μπορεί να υφίσταται, τότε είναι υποχρεωμένος να ακολουθεί αυτούς τους κανόνες.... Αλλιώς ας είμαστε ζούγκλα για να μπορεί να κάνει κανείς του κεφαλιού του, οπότε να μην παραπονούμαστε για ό,τι στραβό συμβαίνει...... Τι λέτε και εσείς;;
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες