Συζήτηση περί κράνους

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
misato

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από misato » 02 Αύγ 2006 20:29

Καλά δεν μπόρεσα να διαβάσω και τις 5 σελίδες πολλά γράφτηκαν και ειπώθηκαν φαντάζομαι, απλά λέω και τη δική μου εμπειρία. Πριν μια εβδομάδα στην Καλαμαριά τρακάραμε με την μηχανή δεν έφταιγε ούτε ο οδηγός του αυτοκινήτου που πέσαμε πάνω του ούτε εμείς, αλλά ο δρόμος που έχει γίνει λείος, γιατί το φρένο πατήθηκε αρκετά πριν βρεθούμε τα-να-σκε-λα και πηγαίναμε πολύ σιγά. Το αποτέλεσμα ήταν μικρό ζημιές στη μηχανή ο άλλος δεν έπαθε τίποτα, μια μελανιά στο δεξί μου πόδι (μην γελάσει κανείς) και στήθος, γδαρσίματα στο χέρι και το πόδι του φίλου μου, αλλά πάνω απ’ όλα το κεφάλι στη θέση του. Μπορεί και να μην πάθαινε τίποτα αν δεν φορούσαμε κράνος αλλά ήμουν σίγουρη για την απάντησή μου στο νοσοκομείο. Καλό το κράνος και για την δική μας ασφάλεια αλλά και για των άλλων.
:)
www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t ... C&start=39
"watashi wa ikiru"

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από aguila21 » 02 Αύγ 2006 21:31

Από θέμα για κράνος το καταντήσαμε σε "κόντρα" ταχύτητας...Κι εγώ το 1993 με ενα ΖΖR 1100 ως συνεπιβάτης,είδα 280+ χαω.Και;Είναι κατόρθωμα;Και ως οδηγός έχω δει μέχρι 240 με ZX-6 του 1998.Μαλακία έκανα και τις 2 φορές.Τώρα,δε θα το ξαναεκανα.Δε φταίει κανείς που θα βρεθεί στο διάβα μου.Όποιος γουστάρε γκάζια,ας πάει στην πίστα των Σερρών.Και αν θέλει πιο άγριες καταστάσεις,ας πάει σε πίστα στην Ιταλία.Πόσοι "γρήγοροι" πήγαν να κάνουν ένα μάθημα σε κάποια "σχολεία" οδήγησης που διοργανώνονται;Εγώ τώρα δεν έχω μηχανή δρόμου και δεν μπορώ να πάω,αλλά μόλις αγοράσω το fazer θα πάω με την πρώτη ευκαιρεία.Όλοι ξέρουμε να τρέχουμε,να σταματάμε ξέρουμε;

AlexanderTheGr
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από AlexanderTheGr » 03 Αύγ 2006 11:50

Εγω προσοπικα ειμαι εξω απο τον χορό και δεν καβαλαω μηχανη και δεν εχω την εμπειρια για τα υπερ και κατα του κρανους. Δηλ δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει να φορας το κρανος μεσα στην ομονοια με 40νταρες. Βεβαια τα υπερ του να φορασ κρανος κατεμε κανουν οποιοδηποτε κατα να φαινονται μηδαμινα μπροστα του.

Τωρα το κράτος οπως και στα αλλα κρατοι αναλαμβανουν να παιξουν το ρολο του κηδεμονα. Θα πρεπει να προστατεψει τους πολιτες του απο την "ηλιθιοτητα τους" (μην παρεξηγηθει κανεις για αυτο). Οπως εσυ αναλαμβανεις να προστατεψεις τα παιδια σου απο του διαφορουσ κυνδινους. Επισης το κρατος περα απο την δικη σου σωματικη ακεραιοτητα προστατευει και την ζωη των ατομων που εξαρτονται απο σενα. Αν έχεις γυναικα παιδια (κυριως παιδια) έχεις καποιες υποχρεωσεις απενατι τους. Και εσυ οφειλεις να εισαι σε θέση να τα διεκπερωσεις αυτες τις υποχρεωσεις. Και αν εσυ δεν μπορεις η αν δεν γουσταρεις ερχετε το κρατος. Αν ο πολιτης δεν μπορει να συνετιστει ερχετε το κρατος να τον συνετισει και μαλιστα νομικα. Δεν πιστευων οτι υπαρχει αυτος ο νομος μονο και μονο να τα περνει το κράτος απο τα προστιμα. Και μαλιστα πιστευω οτι η πολιτεια ειναι πολυ επειηκης στο θεμα κρανους (οπως και πολα αλλα) Σε αλλα κρατοι ακομα και ποδηλατο να καβαλας χωρις κρανος σου έχουν χωσει προστιμο.

Κατι αλλο. Οποιος υποστηιζει οτι το κρανος δεν ειναι απαραιτητα στην Αθηνα λογω τον μικρων ταχυτητων ασ θυμηθει αυτο το post
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... &highlight

PS Sοrry για τα ορθογραφικα λάθοι.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από aguila21 » 03 Αύγ 2006 14:02

Σε πληροφορώ,ότι με το κράνος στη ζέστη νοιώθω καλύτερα απο το να μη φοράω.Απλώς στα φανάρια ανοίγω τη ζελατίνα.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από Sheena » 03 Αύγ 2006 15:25

aguila21 έγραψε:Από θέμα για κράνος το καταντήσαμε σε "κόντρα" ταχύτητας...Όλοι ξέρουμε να τρέχουμε,να σταματάμε ξέρουμε;
Αυτό είναι το κυριότερο, αλλά και όταν αυτό επιτευχθεί θα είναι έγκαιρα;;

Δεν ξέρω...μετά από τόσα posts, ακόμα να καταλάβουμε την χρησιμότητα και την σπουδαιότητα να φορά κανείς το κράνος του, όταν οδηγεί;; :roll:
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από ArchangelX » 03 Αύγ 2006 16:28

AlexanderTheGr, οσον αφορά αυτα τα πρόστιμα, αν το σκεφτείς λίγο καλύτερα βάση των μπλόκων που γίνονται αποκλειστικά για μηχανές θεωρώ πως ειναι κολπο του ίδιου του κράτους για να αυξήσει τα έσοδα του. Το πρόστιμο ειναι μικρό και οι μέρες για να το πληρώσεις λίγες. Αν δεν έχεις, το προστιμο τριπλασιάζετε και το πληρώνεις μέσω εφορίας. Και πάλι όμως τα φέρνεις βόλτα.

Φαντάσου τί θα γινόταν αν πχ αντί για 78 ευρώ ή όσα και να ειναι, το πρόστιμο να ήταν 780 ευρω ή αφαίρεση πινακίδας/ διπλώματος/αδειας κυκλοφορίας για κάνα 3μηνο. Μιλάμε για αυτοφορο. Πές μου έναν, έστω έναν που δεν θα φουρούσε κράνος ακόμα και στον ύπνο του. Αν η πολιτεία νοιαζόταν πραγματικά όπως υποστηρίζετε, στανταρ θα ειχε κάνει κάτι τετοιο.

Και όχι μονο αυτο. Υπάρχουν πολλές στάνταρ που πρέπει να πληρεί μία μηχανή. Απο καθρευτες μέχρι λάστιχα. Κάλιστα θα μπορούσαν να σε σαπίσουν για όλα αυτα. Αλλα ειπαμε. Η πολιτεία διατηρεί τους πόρους της. Οπότε σταματήστε να μιλάτε για το πόσο καλη ειναι και το πόσο νοιάζετε. Τιποτα δεν ειναι αυτο που φαίνετε.
Εικόνα

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από aguila21 » 03 Αύγ 2006 18:03

Το κράνος δεν πρέπει να το φοράς για την τροχαία αλλά για τον εαυτό σου.
Το πρόστιμο ειναι 83€.Αλλά τόσοι που κυκλοφορούν έξω χωρίς κράνος,δεν έχουν και μεγάλο πρόβλημα.Οι αστυνομικοί δεν ασχολούνται.Εκτός απο μερικές εξεραίσεις.Το βλέπω στην Αθήνα,περνούν δίπλα απο του τροχονόμους και κανείς δεν ασχολείται.Το Σεπτέμβριο θα είναι 166€ το πρόστιμο.Για κανα 3μηνο θα γίνεται χαμός απο τα μπλόκα.Μετά θα εξασθένίσει.

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από Cozzamara » 04 Αύγ 2006 21:15

Η οδήγηση στην Ελλάδα με μηχανή, είναι μάχη.
Και στην μάχη δεν πας χωρίς κράνος.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

metosx

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από metosx » 05 Αύγ 2006 20:03

ΟΥΦ!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Συζήτηση περί κράνους

Δημοσίευση από GeoStuff » 17 Αύγ 2006 12:46

metosx έγραψε:ΟΥΦ!!!!!!!
Πέστα ρε φίλε...

Από ένα τοπικ για συμβουλές για κράνος καταντήσαμε να μετράμε τελικές...

Ας το συμμαζέψουμε λίγο...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες