Εφευρεση Χαπιου ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ του Alzheimer

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Ιούλ 2006 08:44

Αυστραλοί ερευνητές, μετά από 15 μήνες δοκιμών σε ποντίκια παρασκεύασαν ένα χάπι, που λαμβάνεται μια φορά την ημέρα, το οποίο πιστεύουν ότι μπορεί να σταματήσει ή να επιβραδύνει την εξέλιξη της νόσου Αλτσχάιμερ και τόνισαν πως θα αρχίσουν μέσα σε δύο μήνες τις δοκιμές σε ανθρώπους.

Κατά τη διάρκεια της παρουσίασης επισημάνθηκε πως η μνήμη των ποντικιών βελτιώθηκε μέσα σε τέσσερις ημέρες. "Αυτό δείχνει πως το ΡΒΤ2 βελτιώνει σημαντικά και γρήγορα τη μνήμη, σημαντικό στοιχείο της νοητικής λειτουργίας", επισημαίνουν οι επιστήμονες.

περισσοτερα εδω
http://www.kalimera.gr/_NEA/cat_news/pr ... _ID=129139

το πληρες κειμενο στα Αγγλικα
http://news.bbc.co.uk/go/pr/fr/-/1/hi/h ... 210048.stm

Άβαταρ μέλους
Aligator21
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Aligator21 » 26 Ιούλ 2006 15:11

Άντε μπας και βρεί την υγειά του ο καλός μου ο παππούς, καθώς και όλοι όσοι πάσχουν από αυτή την φοβερή ασθένεια!! :( :(

Να δούμε τώρα όμως πότε θα κυκλοφορήσει και σε τι τιμή!

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Δημοσίευση από gwgw » 27 Ιούλ 2006 10:11

Χρειάζονται πολλές έρευνες ακόμα, η δοκιμή σε ανθρώπους και αν όλα πάνε καλά υπολογίζουν (ελπίζουν) να κυκλοφορήσει σε τέσσερα χρόνια. Μακάρι, γιατί η ασθένεια αυτή "τρώει" το μυαλό του ασθενή, ξεκινά με απώλεια πρόσφατης μνήμης, μπέρδεμα γεγονότων και προσώπων και σταδιακά χάνεται η επαφή με το περιβάλλον και τους γύρω, υπάρχει δυσκολία στην ομιλία και κατανόηση του λόγου και λόγω της σύγχισης που επικρατεί στο μυαλό του, ο ασθενής μπορεί να έχει νευρικότητα, άρνηση και τάσεις φυγής από το χώρο στον οποίο βρίσκεται μέχρι φυσικά να αρχίσουν και τα κινητικά προβλήματα... Από ένα σημείο και μετά βέβαια δεν είναι σε θέση να φροντίσει τον εαυτό του ούτε στην παραμικρή ανάγκη και χρειάζεται ένα άτομο δίπλα του συνέχεια...
Πολλή άσχημη κατάσταση, που μπορεί να κρατήσει και χρόνια.
Θα σωθεί πολύς κόσμος αν τελικά κυκλοφορήσει το χάπι αυτό ή κάτι ανάλογο...
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Ιούλ 2006 11:41

αυτη την κατασταση την εχω δυστηχως μεσα στην οικογενεια μου σε βαθμο πολυ προχωρημενο και η κατασταση ειναι αστα να πανε

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 27 Ιούλ 2006 12:47

Και εγώ την έχω ζήσει αυτή την κατάσταση μέσα στην οικογένεια για 5 χρόνια μέχρι τέλους.

Πέρα απο τον ααθενή, επηρεάζεται και υποφέρει όλη η οικογένεια..

Άβαταρ μέλους
gwgw
Honorary Member

Δημοσίευση από gwgw » 27 Ιούλ 2006 14:55

Ναι κι εγώ γι'αυτό τα έγραψα αυτά, επειδή έζησα τη (χρόνια) κατάσταση σε κοντινό μου πρόσωπο και ξέρω πώς είναι. Για το ίδιο το άτομο που έχει τη νόσο αλλά και για την υπόλοιπη οικογένεια που το φροντίζει και βλέπει την καθοδική πορεία που ακολουθεί και δεν μπορεί να κάνει και τίποτα για να τη σταματήσει...
Όλα θα πάνε καλά στο τέλος. Αν δεν πάνε καλά, δεν είναι το τέλος.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
iffor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από iffor » 27 Ιούλ 2006 15:10

μμμμ...

δυστυχώς η κατασταση του ατόμου και της ίδιας της οικογενείας είναι χάλια σε αυτές τις περιπτώσεις...

ο πατέρας μου πάσχει από Parkinson εδώ και μια 15ετία...
τα τελευταία 5 χρονια έκανε 2 σοβαρότατες επεμβασεις...
έχουμε και εξακολουθούμε να έχουμε μεγάλο ζορι με την όλη κατάσταση
είναι δύσκολη η φροντίδα του, μιας και το Parkinson έχει και ως επιπλέον παρενέργειες
τις παρενέργειες του Alzheimer σε μεγάλο βαθμό...

η κάθε μέρα είναι γεμάτη με αποτέλεσμα να φέρνει αρκετές εντάσεις και απαγοητεύσεις... αλλά συνεχίζεις...

ξέρω ότι σε καμια 10ετια θα είναι πολύ καλύτερα τα πράγματα από ιατρικής μεριάς...
απλός λέω γιατί ρε γαμ#$%^ να μην γίνεται κάτι και τώρα...
μια νέα αρχή ξεκίνησε...
ένας καινούριος δρόμος άνοιξε...
redpanda.gr

onspot

Δημοσίευση από onspot » 27 Ιούλ 2006 16:51

υπάρχει τρόπος πρόγνωσης???
:(

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 27 Ιούλ 2006 19:16

onspot έγραψε:υπάρχει τρόπος πρόγνωσης??? :(
Ας πούμε ναι. Και λέω "ας πούμε' γιατί ο τρόπος αυτός είναι το να παρατηρείς "τον ασθενή" να δεις αν ξεχνάει ή όχι. Αλλά πως ξέρεις ότι δεν είναι μια απλή αφηρημάδα; Το alzhaimer αρχίζει να εμφανίζεται περίπου στην ηλικία των 60. Από κει και πέρα παρατηρείς τα εξής:

1) Πόσο συχνά γίνεται το να ξεχνάει ο ασθενής.

2) Πόσο ασήμαντο ήταν αυτό που ξέχασε (αν ήταν σημαντικό δεν θα το ξέχναγε... στα πρώτα χρόνια τουλάχιστον). Φυσικά αν ήταν ασήμαντο τότε ο οποιοσδήποτε θα μπορούσε να το ξεχάσει. Γι' αυτό και:

3) Παρατηρείς πόση ώρα πέρασε από τότε που ειπώθηκε/έγινε το γεγονός που ξεχάστηκε. Αν είναι μέχρι και 48 ώρες τότε έχουν αρχίσει τα συμπτώματα γιατί ΚΑΝΕΙΣ δεν ξεχνάει μέσα σε 48 ώρες ΤΟΣΟ πολύ έστω και αν ήταν ασήμαντο. Θα το θυμάται τουλάχιστον ως γεγονός παρόλο που μπορεί να μπερδεύτηκε.

4) Παρατηρείς ΠΟΣΟ ΠΟΛΥ μπερδεύτηκε στην σειρά που έγιναν τα γεγονότα. Μην στα λέει έχοντας μεν στο μυαλό του "τα γνωστά" αλλά στα λέει ανάποδα δε.

Όπως βλέπεις δεν μπορείς να βασιστείς σε αυτά. Είναι απλά υποθέσεις και θεωρίες...

Τέλος να πω δύο πράγματα ακόμα.
1) Προς επιβεβαίωση του αν ξεχνάς πολύ ή λίγο κάνε ένα πολύ απλό τεστ που λένε οι γιατροί. Πάρε ένα χαρτί, δίπλωσε το στα δύο, μετά στα τέσσερα, μετά πάλι στα δύο, κόψε ένα κομμάτι και κράτα το, και πέτα τα υπόλοιπα. Αν μπερδευτείς με όλα αυτά τότε έχεις πρόβλημα.

2) Υπάρχει τρόπος καθυστέρησης της αρρώστιας μέσω του φαρμάκου Nootrop (νοοτρόπ όχι "νουτρόπ" λόγο των δύο "ο") που όμως μπορεί ως αποτέλεσμα να επιφέρει εντάσεις με αποτέλεσμα τυχών καυγάδες κάτι που είναι πολύ βαρύ για την υπόλοιπη οικογένεια. Φυσικά πρέπει να πας σε γιατρό προς επιβεβαίωση του φαρμάκου.

β) Εκτός από την επιβεβαίωση του φαρμάκου πρέπει να πας σε γιατρό προς επιβεβαίωση του αν έχεις υπόταση (?) ή όχι. Αυτά τα φάρμακα (ο πληθυντικός πάει στο ότι πριν περίπου μια 5ετία άρχισαν να βγαίνουν και άλλα φάρμακα εκτός από το Nootrop) ρίχνουν την πίεση και αν έχεις υπόταση ο άνθρωπος μπορεί ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ!! Δεν ξέρω ειδικά για το Nootrop όμως (αν και δεν έχει σημασία αφού στον γιατρό θα πας έτσι και αλλιώς).

Αυτά...
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες