www.gigahost.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
arhontas

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από arhontas » 27 Ιούλ 2006 01:20

θα ήθελα την ευγενική και τεκμηριωμένη γνώμη σας για τη σελίδα www.gigahost.gr

Κάθε μέρα που περνάει φτιάχνω και κάτι, αν και τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας εργασίας κάθε μέρα ζητάνε και κάτι διαφορετικό και με έχουν γεμίσει χαρτάκια.

Θα χαρώ να κάνω διορθώσεις με βάση τα πάντα εύστοχα σχόλια των περισσοτέρων.

Άβαταρ μέλους
Pixelatorios
Επικοινωνία:

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από Pixelatorios » 27 Ιούλ 2006 02:25

γεια σου φιλε arhonta!
Η σελίδα δεν είναι και τόσο άσχημη, αλλα δεν αντιπροσωπεύει στην οπτική άποψη, την σημερινή εποχή!

1) Προσπάθησα να διαβάσω τις πληροφορίες σας και το background μου έπαιρνε την προσοχή.
2) προσπάθησε να βρείς έναν designer (ελεύθερο E.) να ασχοληθεί μονο με τον σχεδιασμό.

συμβουλή μου!
καλή συνεχεια!

.
motion. web. print. designer

arhontas

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από arhontas » 27 Ιούλ 2006 02:35

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε Pixelatorios. θα ψάξω να βρω κάποιον καλό.

Προσπαθώντας να καταλάβω πως το background σου έπαιρνε την προσοχή, άρχισα να διαβάζω το κείμενο και έχεις απόλυτο δίκιο :) Είναι όμορφο αλλά πολύ έντονο.

Έχεις επίσης δίκιο για την οπτική άποψη της σύγχρονης εποχής. Απλά σαν στόχος του άθλιου webmaster μας (εγώ) είναι μια σελίδα που να θυμίζει internet, όπως το γνώρισα, και όχι έντυπο, ούτε ταινία.

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από milianos » 27 Ιούλ 2006 03:21

Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του Pixelatorios, ιδιαίτερα για αυτό το εξεζητημένο Background το οποίο φυσικά δεν ταιριάζει σε καμμία περίπτωση απο
οποιαδήποτε πλευρά και να το δεί κανείς.
Η προτασή μου είναι να το βγάλεις αμέσως και να χρησιμοποιήσεις ενα απλό γκρί χρώμα όπως π.χ #999999 με το οποίο και πάλι το site θα έχει την ομορφιά του.
Το μέγεθος της γραμματοσειράς στο nav αριστερά το βρίσκω κάπως μικρό. Δοκίμασε 8pt και όχι 1 8(pt) γιατί τώρα στη ουσία είναι 7pt.

Επίσης βρίσκω ανεπαρκείς τις πληροφορίες οσον αφορά τις δραστηριότητές σας, τι ακριβώς κάνετε, τι υπηρεσίες παρέχετε, δηλαδή τι πουλάτε με λίγα λόγια.

Εαν υποθέσουμε οτι είσαστε μια εταιρία Webhosting, γράψτε το κάπου να μπορεί να το αντιληφθεί και ενας απλός χρήστης η δουλεύετε μόνο με Webmasters,
παρουσιάστε τα "πακέτα" προσφορών σας αναλυτικά και στη πρώτη σελίδα.

Εν πάσει περιπτώσει σου εύχομαι καλές δουλιές
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος milianos την 27 Ιούλ 2006 08:19, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
milianos
Επικοινωνία:

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από milianos » 27 Ιούλ 2006 08:09

Μερικά παραδείγματα απο ιστοσελίδες της ίδιας κατηγορίας

http://www.greatnet.de/
http://cms.domainfactory.de/
http://www.strato.de/server/index.html
http://webhostone.de/
http://www.hosteurope.de/index.php?func=main&menu=1

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από alexandr0s » 27 Ιούλ 2006 10:41

Καλησπέρα άρχοντας,
Θα συμφωνίσω κι εγώ με τους παραπάνω όσο αναφορά το background (φαντάζομαι ότι όλοι εννοούμε τα λουλούδια). Επίσης θα σου πρότεινα να αλλάξεις τη 'πατούσα'(που είδα ότι χρησιμοποιείς πολύ) διότι παραπέμπει σε άλλου είδους site και να βάλεις κάτι κοντά με το αντικείμενο. Φαντάζομαι ότι θα έχεις κάποια προτίμιση στους σκύλους ή στης γάτες χωρίς αυτό να είναι κακό δεν νομίζω ότι ταιριάζει με το σοβαρό ύφος που θες να δείξεις στο site και μη ξεχνάς ότι γενικά θα απευθύνεσαι σε επαγγελματίες. Σχετικά με τη φόρμα παραγγελίας θα σου πρότεινα να μη χρησιμοποιήσεις παραπάνω από δυο χρώματα για background. Απ'ότι κατάλαβα θες με τα χρώματα να ξεχωρίσεις 'ενότητες' αλλά θα μπορούσες να το κάνεις και με ένα χρώμα χωρίς να έχεις κενό ανάμεσα στα cells/rows και έχοντας κενό ανάμεσα σε ενότητες. Φυσικά τρόπου εμφάνισης φορμών υπάρχουν πολλοί. Αυτή ήταν η ταπεινή μου γνώμη.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από Figaro » 27 Ιούλ 2006 11:19

De mporw na katalabw ti target group prospatheis na xtipiseis me to sigkekrimeno site.

Άβαταρ μέλους
aktivesystems
Επικοινωνία:

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από aktivesystems » 27 Ιούλ 2006 11:57

Σιγουρα για ανθοπωλειο το background θα ηταν τελειο φιλε..
καλο θα ηταν να αλλαξεις και την γραμματοσειρα για μενα.

Εντυπωση μου εκαναν ομως τα πακετα σου.
75GB χωρο, απεριοριστα ντομειν και 11.000GB τραφικ ειναι φοβερη προσφορα.
Δεν ειδα ομως domain register. Ειναι μια σοβαρη ελλειψη για μια εταιρεια web hosting που θελει να ξεχωρισει.

Οπως επισης ο σχεδιασμος. Θελεις κατι πιο "επαγγελματικο" αν μου επιτρεπεις φιλε.
Αν συνεχισεις ετσι και δειξεις αξιοπιστια εγω θα το σκεφτω πολυ σοβαρα να γινω πελατης.
Και ισως γινω συντομα δοκιμαστικα στην αρχη.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από Figaro » 27 Ιούλ 2006 14:54

H prosfora den einai dikia tou.
Einai apla metapwlhths tis http://www.servage.net/ - gnwsths etairias gia to overselling pou kanei.

Fisika afta ta resources pou prosferoun, den einai alithina kai apla vasizonte pws to megalitero pososto twn pelatwn tous oute kan tha plisiasei ta resources pou tous dinei.

Άβαταρ μέλους
Risk
Επικοινωνία:

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από Risk » 27 Ιούλ 2006 15:26

Λοιπόν σαν developer ξέρεις πολύ καλά πως η πρώτη εντύπωση είναι και το κυριότερο κλειδί για να συνεχίσει κάποιος που επισκέφτεται για πρώτη φορά ττην σελίδα να συνεχίσει την περιήγηση!

Εμένα δεν μου άρεσαν δυο πράγματα:
1) το γκρι background που είναι δεξιά της σελίδας

2) Η πληροφορία μου φαίνεται πολύ πυκνά συγκεντρωμένει!Βέβαια σίγουρα δεν θα πρέπει να ειναι και πολύ απλομένη,γιατί το μάτι δεν πρέπει να χάνεται....αλλά ούτε και να στριμώχνεται...!!!

Αν διορθώσεις αυτά τα δύο, εμένα θα μου αρέσει!!!
Εικόνα

arhontas

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από arhontas » 27 Ιούλ 2006 17:50

Figaro έγραψε:H prosfora den einai dikia tou.
Einai apla metapwlhths tis http://www.servage.net/ - gnwsths etairias gia to overselling pou kanei.

Fisika afta ta resources pou prosferoun, den einai alithina kai apla vasizonte pws to megalitero pososto twn pelatwn tous oute kan tha plisiasei ta resources pou tous dinei.
1. Μου αρέσει το πως το θέτεις. Σχεδιαστικά δέχομαι τα πάντα, αλλά μου αρέσει το πόσο σίγουρος είσαι.

2. Άλλο μεταπωλητής, άλλο νοικιάζω 4 clusters. Για το αν κάνει overselling ή όχι η Servage δεν με αφορά, πάντως εγώ δεν νοικιάζω το 1 μηχανηματάκι μου για να "χώσω 3000 sites σε 100GB.

3. Μεταπωλητές είναι όλοι στην Ελλάδα εκτός από 2-3 εταιρείες που προσπαθούν να ανταπεξέλθουν στην οπισθοδρόμηση των δικτύων. Ξέρεις καμιά εταιρεία που να περιμένει οι χρήστες της να χρησιμοποιήσουν το πλήρες bandwith ή το χώρο στο hd ; Ακόμη και να το χρησιμοποιήσουν όμως τι έγινε; Μακάρι...

4. Επιπλέον αν εγώ πάρω τηλέφωνο στη Servage επειδή από την web cam που έχω για να βλέπω μέσα στο datacenter, μου φαίνεται ότι τα καλώδια δεν είναι πολύ ίσια, τουλάχιστον θα μου απαντήσουν ακόμη και στις 3 τα ξημερώματα.

5. Από τους χρόνους πρόσβασης στο server κάποιος μπορεί να να κατάλαβει πολλά. Όσο και να κατηγορήσει κάποιος τη Servage, για τους εκλεκτούς της πελάτες η υποστήριξη και οι υποδομές είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ! Για τους απλούς χρήστες δεν ξέρω πλέον τι υπηρεσίες προσφέρει, αλλά έχει ρίξει τις τιμές της πολύ χαμηλότερα από όσο πιστεύω ότι θα έπρεπε.

Για τα υπόλοιπα :

Η σελίδα είναι σε αρχικά στάδια και ευχαριστώ πολύ για τις υποδείξεις τις οποίες έχω λάβει πολύ σοβαρά υπόψη. Αυτό που δεν είναι σε αρχικά στάδια είναι οι δυνατότητες των servers που νοικιάζω, γιατί δυστυχώς πρώτα έχεις 100% σίγουρες τις υποδομές και μετά φτιάχνεις τις σελίδες. Δεν θα σχολιάσω άλλους hosts ποτέ, αλλά η πραγματικότητα δεν είναι συνήθως έτσι.

Η σελίδα αφορά επαγγελματίες και όχι άσχετους που τυχόν περνάνε τυχαία και θα δώσουν καλά σχόλια για τη σελίδα. Η διαφορά έγκειται στην υποστήριξη και λιγότερο στον εντυπωσιασμό. Στόχος ήταν και είναι η σελίδα να είναι απλή, με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια και να περιγράφει το πακέτο φιλοξενίας και μόνο. Το ενυπωσιακό είναι δύο νουμεράκια : 75000 Και 1110.

Προς το παρόν δεν πρόκειται να ασχοληθούμε με domain names. Είναι σε εξέλιξη συνεργασία με πολύ μεγάλη ξένη εταιρεία για να αντιπροσωπεύσει και το gr σε τιμές ιδιαίτερα χαμηλές και ο ανταγωνισμός θα είναι σκληρός (όπως και στο παρελθόν δηλαδή με τα αλληλοκαρφώματα, τις μηνύσεις, τις επιστολές στην ΕΕΤΤ).

Pixelatorios, milianos, alexandr0s, aktivesystems, Risk και Figaro σας ευχαριστώ για την καλοπροαίρετη κριτική σας.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από KGP » 27 Ιούλ 2006 18:11

ante kali archi...kai elpizo na do antagonismo alla...kai sinagonismo...giati ta macheria epistrefoun piso -what goes around comes around-
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από KGP » 27 Ιούλ 2006 18:15

btw an echeis ontos kapia idea kai tin anaptikseis se ena oreo business plan let me know na se voithiso me contacts (min fovase den tha paro tipota)

alla thelei ipomoni kai epimoni.... kai merikes fores kai oligi apo.... kolofardia
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από Figaro » 27 Ιούλ 2006 18:20

Diladi thes na peis pws enw uparxoun xiliades datacenters me prosfores sta sites tous gia dedicated, clusters, ktlp esi piges kai dialekses etairia pou sto site tis den prosferei kan dedicated servers ??
Katopin, meta pou peires ta 4 clusters ( milame gia merikes xiliades Euro / mhna :lol: ) ekanes tin idia prosfora me aftous - des to reseller tous.
Our reseller program enables you to sell the world’s best hosting package – using your own brand!
You can resell your packages at any price of your choice - our current resellers are successfully offering the package between USD 7.50 and USD 19.95 per month depending on market segment and service level offered.
Oso gia tis ipiresies tis:
http://www.webhostingtalk.com/showthread.php?t=524730

Ξέρεις καμιά εταιρεία που να περιμένει οι χρήστες της να χρησιμοποιήσουν το πλήρες bandwith ή το χώρο στο hd ; Ακόμη και να το χρησιμοποιήσουν όμως τι έγινε; Μακάρι...
Fisika kai den kserw, oles kanoun overselling alla se logika plaisia. Afto pou kanei i servage fenete oti prospathei na traviksei tous teliws asxetous pou den exoun akousei sti zwh tous gia overselling. An kaneis apo aftous tous asxetous tolmisei kai katanalwsei arketa resources tou klinoun ton account.

Kai na to xrisimopoihsoun ti egine ?
A week after my site was online, more and more visitors were coming in, and my site was suspended by three times by Servage because my Hits limit (400.000 / day ) had been reached.
Apanthsh apo ta asteria:
Thank you for submitting a ticket. We have been forced to suspend your account as it generated to high load and to many hits. We allow up to 400'000 hits per day - lower is of course better. Your site generated 700'000 hits yesterday.
Gia na min kanw alla quote.. psakse sto WHT gia tin servage.

Oso gia to site. Pistevw pws einai mia hara, exontas ipopsin pws to budget sou gia to webdesign katanalwthike sta clusters :)

arhontas

www.gigahost.gr

Δημοσίευση από arhontas » 27 Ιούλ 2006 21:06

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε Figaro. Το πόσα έχω και που τα διαθέτω είναι δική μου υπόθεση και σίγουρα όχι δική σου.

Δεν υπάρχει καμία εταιρεία στον κόσμο που να μην έχει αρνητικές γνώμες σε forums, όπως και δεν υπάρχει και site που να είναι αρεστό σε όλους και ειδικά σε αυτούς που ο κώδικας τους θυμίζει έρημο.

Αναφορικά με τις τιμές, τα όρια χρήσης κλπ εδώ η Ρόδος, εδώ και το πήδημα...

ΥΓ Όπως έθεσες τα όρια στα page hits που έχει η Servage, απάντησες και το ερώτημα σου γιατί να πληρώσει κάποιος αρκετά μεγάλα ποσά για να νοικιάσει clusters (φυσικά δεν έχει στόχο μόνο την Ελληνική αγορά η οποία είναι περιορισμένη). Και δεν είναι μόνο αυτά.

ΥΓ2 Χιλιάδες ευρώ το μήνα; Ωραία μια που είσαι ειδικός στο θέμα μας, πόσο κοστίζει να φτιάξεις ένα cluster με minimum configuration from scratch ;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης